Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Vacanta -buget redus

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Ntim

Ntim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 01.02.2008
Cind ne gindim la vacanta ne preocupa in mare masura si___pretul pe care il vom plati.
Vacanta cu buget redus depinde de multi factori --in general locatia si perioada.
La capete de sezon in general se plateste mult mai putin ca si in virf de sezon.
Multi vor numai virf de sezon  --eu nu --de ce --sa ma justific...in afara sezonului totul e mai lejer si nu e aglomeratia din sezon.  Cei care merg in sezon ( majoritatea ) chiar asta vor lume multa si sa mergem numai vara ca atunci e bine si e lume multa.
Ex vacante cu buget redus...Grecia__Paralia__Olimpic Beach  etc. Multi spun ca nu se duc acolo ca nu merita dar hai sa fim seriosi ca a fost bine si acolo pentru inceput. Foarte multi au inceput cu Paralia.
Ex --buget redus ..all inclusive...Bulgaria ...4_5  stele _la capete de sezon  am fost si a fost perfect .
Pai ce faci in extrasezon---tot aia ce faci in sezon__am facut baie in fiecare zi la piscina interioara si nu era aglomerat. Pai merg si sa vad ceva acolo unde ma duc__da dar daca nu am bani de__ Monte Carlo__ce fac...ma duc unde imi permite buzunarul.  Anul trecut am fost la __Nessebar Palace_5 stele   totul inclus 8 zile cu un buget care ar fi ajuns  poate pentru o zi sau mai putin  la Monte Carlo.
Pai ce vezi la Nessebar....multe ... cele mai multe biserici pe cap de locuitor din lume, unul din cele mai vechi orase din Europa. .Nu am vazut Monte Carlo dar...am vazut Nessebarul...cine nu la vazut ..trebuie sa  faca o vizita.
Bineinteles am fost si la Paralia in extrasezon la camera cu ...cichineta .

#2
simona69

simona69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2007

 Ntim, on Feb 23 2009, 20:49, said:

Cind ne gindim la vacanta ne preocupa in mare masura si___pretul pe care il vom plati.
Vacanta cu buget redus depinde de multi factori --in general locatia si perioada.
La capete de sezon in general se plateste mult mai putin ca si in virf de sezon.
Multi vor numai virf de sezon  --eu nu --de ce --sa ma justific...in afara sezonului totul e mai lejer si nu e aglomeratia din sezon.  Cei care merg in sezon ( majoritatea ) chiar asta vor lume multa si sa mergem numai vara ca atunci e bine si e lume multa.
Ex vacante cu buget redus...Grecia__Paralia__Olimpic Beach  etc. Multi spun ca nu se duc acolo ca nu merita dar hai sa fim seriosi ca a fost bine si acolo pentru inceput. Foarte multi au inceput cu Paralia.
Ex --buget redus ..all inclusive...Bulgaria ...4_5  stele _la capete de sezon  am fost si a fost perfect .
Pai ce faci in extrasezon---tot aia ce faci in sezon__am facut baie in fiecare zi la piscina interioara si nu era aglomerat. Pai merg si sa vad ceva acolo unde ma duc__da dar daca nu am bani de__ Monte Carlo__ce fac...ma duc unde imi permite buzunarul.  Anul trecut am fost la __Nessebar Palace_5 stele   totul inclus 8 zile cu un buget care ar fi ajuns  poate pentru o zi sau mai putin  la Monte Carlo.
Pai ce vezi la Nessebar....multe ... cele mai multe biserici pe cap de locuitor din lume, unul din cele mai vechi orase din Europa. .Nu am vazut Monte Carlo dar...am vazut Nessebarul...cine nu la vazut ..trebuie sa  faca o vizita.
Bineinteles am fost si la Paralia in extrasezon la camera cu ...cichineta .

Si Italia , la vile?
:naughty:

#3
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008
Pãi normal, cine nu vrea vacanþã de cinci stele cu cinci lei. Dar sã fim serioºi. Pentru cã nu-mi pot permite decât o singurã vacanþã pe an (restul sunt mici escapade pe ici colo, eventual weekenduri prelungite) mãcar atunci sã simt cã mã relaxez complet. Asta presupune mai mult decât buget redus. Nu m-oi duce sã fac cumpãrãturi ºi sã cocãlesc cã mâncarea pe la terase mi se pare scumpã.

#4
blue_wings

blue_wings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 24.05.2007
O vacanta cu buget redus nu prea are a face cu cazarea la 5 stele.

Cand spun buget redus (low cost, budget, etc) ma gandesc in primul rand la cazari ieftine (maxim 20 euro pe noapte de persoana), aici intra hosteluri, pensiuni sau eventual hoteluri de 1-3 stele. Insa din ce am vazut, hotelurile sunt mai scumpe putin, si nu intotdeauna ofera aceeasi atmosfera si servicii pe care le gasesti la pensiuni.

In al doilea rand, pentru a avea o vacanta low-cost trebuie sa iesi ieftin si la transport. Aici se recomanda cuplarea cu alte persoane si folosirea unui singur autoturism, sau biletele de avion low-cost rezervate cu mult timp inainte de plecare. De asemenea se poate combina un drum cu avionul cu un drum cu autocarul, ferry-boat-ul sau trenul pana la destinatie. Fac o paranteza si spun ca am gasit bilete de avion catre destinatii exotice (Tenerife, Caraibe, Hawaii) la preturi acceptabile. De asemenea se pot inchiria masini in locatia unde va veti face concediul o data cu biletul de avion si puteti prinde promotii frumoase. Spre ex. eu am gasit pentru Tenerife la 390 euro bilete de avion pt. 2 persoane cu taxe incluse, plus un Renault Megane Cabrio pt. 7 zile cu preluare/predare la aeroport.

In al treilea rand, pentru a reduce cheltuielile se poate opta pentru demipensiune sau doar mic dejun atunci cand luati cazarea. Veti iesi aproape intotdeauna mai scump daca mancati la restaurante / terase/ taverne decat daca mancati ce e inclus in meniul pensiunii / hotelului. De asemenea se pot lua in unele tari carduri, pass-uri si alte abonamente cu care puteti vizita obiective multe la pret redus si per total se iese mai ieftin.

Daca tot ai deschis acest topic, as vrea sa continuam sa spunem fiecare ce lucruri interesante am gasit pentru a ne reduce cheltuielile in vacanta, fara insa a face rabat de la ceva, sau de a taia de pe lista "to do / to visit".

Edited by blue_wings, 25 February 2009 - 20:03.


#5
laviniaelena21

laviniaelena21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 04.09.2008
eu cred ca low cost si fara sa renunti la nimic este in general in extra sezon, cum am gasit anul trecut excursia in barcelona( de fapt in santa suzana..  cu trenul poti vizita barcelona f usor.. ) in luna octombrie la inceput (dar am fct si baie in mare, fiind cald ziua si racoare doar pe  seara si dimineata )
costuri:
1. 1000 e= 2 persoane/ 7 zile/ hotel 4* +avion+demipensiune...
2.   400e= excursiile in Barca si imprejurimi(nu mai era timp la pranz de mancat decat poate un sandwish sau un suc sau bere). am vazut ca si anul acesta e aceeasi oferta. acum depinde ce inseamna pt fiecare low cost...
la multe vacante

ps: eu cred ca e o idee sa scriem aici ofertele fff bune gasite

Edited by laviniaelena21, 25 February 2009 - 22:11.


#6
laviniaelena21

laviniaelena21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 04.09.2008
cum eu numai la low cost ma pot duce MAI am cateva exemple:
1. cu masina proprie in grecia( intr-o vila inchiriata cu inca 4 cupluri: in argalasti volos
costuri(2 pers)
vila ne-a costat :300E
drumul: 100E
mancare acolo gatita de noi fetele:( lol: 200E( cateva iesiri la disco si la restaurant incluse caci era f salbatic si nu prea aveai pe ce sa cheltuiesti
excursie atena:100E(drum, cumparaturi etc)
total:700E/2pers/7 zile in super vila dar cam departe de discoteci si alte distractii

2. grecia in olimpic beach (cred ca stie tot omu ca e ieftin si pt o prima iesire afara merge:pana in 700E

3.turcia la 3 stele cu last min:(f ieftin totul si poti cheltui pe excursii si vizitat, merita:)tot circa 700E


ps: eu cred ca e o idee sa scriem aici ofertele fff bune gasite

#7
simona69

simona69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2007

 laviniaelena21, on Feb 25 2009, 22:36, said:

cum eu numai la low cost ma pot duce MAI am cateva exemple:
1. cu masina proprie in grecia( intr-o vila inchiriata cu inca 4 cupluri: in argalasti volos
costuri(2 pers)
vila ne-a costat :300E
drumul: 100E
mancare acolo gatita de noi fetele:( lol: 200E( cateva iesiri la disco si la restaurant incluse caci era f salbatic si nu prea aveai pe ce sa cheltuiesti
excursie atena:100E(drum, cumparaturi etc)
total:700E/2pers/7 zile in super vila dar cam departe de discoteci si alte distractii

2. grecia in olimpic beach (cred ca stie tot omu ca e ieftin si pt o prima iesire afara merge:pana in 700E

3.turcia la 3 stele cu last min:(f ieftin totul si poti cheltui pe excursii si vizitat, merita:)tot circa 700E


ps: eu cred ca e o idee sa scriem aici ofertele fff bune gasite


Unde era vila?
Ma intereseaza...
:P

#8
Ntim

Ntim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 01.02.2008
Grecia  Paralia in extrasezon _12_euro camera dubla...aici...

Attached Files



#9
laviniaelena21

laviniaelena21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 04.09.2008

 simona69, on Feb 26 2009, 07:39, said:

Unde era vila?
Ma intereseaza...
:P


uite aici linkul... dar e f salbatic.. ...plaja e la vreo 12 km(cea mare) mai jos de vila(care e pe un muntisor)sau mai e o plaja salbatica(noi ii ziceam laguna bleu) la 150 de m in jos direct..dar e abrupt  si fetele au preferat sa mergem aia 12 km cu masina decat sa coboare..plus ca e o plaja superrr micaa..dar buna pt "nebunii" ca nu te vede nimeni..hahah
apa e superba:limpedeee si f calda...
acolo stai singur, nu te deranjeaza nimeni dar nu ai nici magazine sau restaurante prea aproape
e superrr peisajul/ am circa 500 de poze,daca vrei:)
http://www.holiday-r...ls.co.uk/p47055

daca te hotarasti iti povestesc tot:)
e la 40 de km de volos pe munte( serpentine)
pup

Edited by laviniaelena21, 27 February 2009 - 02:37.


#10
ionescunic

ionescunic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 28.03.2008
Anul trecut doua persoane (socrii mei) au fost  in 24 iunie si 06 sept cate 7 nopti de cazare transport autocar in Katerini ( ca paralii sunt toate) ,iar costul total al unei excursii a fost de 1500 roni (n-au facut excursii ca erau obositoare la buzunar)
Detaliat : cazare+transport autocar = 115 euro(romadria last minute) vila cu ac inclus noua2008
Cheltuieli mancare acolo 100 euro , atata le-am cumparat eu din ro deci mai mult n-au avut
Au mai plecat cu ceva mancare din ro si apa+bere.
Mai jos de atat am gasit anul acesta : mama pleaca in corfu cu 330 ron cazare 6 nopti acharavi vila cu piscina si transport autocar in 10 mai , si 299 ron in katerini din 24 mai aceleasi conditii ( nu merge pt plaja apa ci pentru vizite excursii )
Deci se poate muuuuult mai ieftin ca la noi , oare de ce?

Edited by ionescunic, 27 February 2009 - 08:23.


#11
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Florida - Orlando, Kissimmee cu plecare din Londra sau Manchester, 360 Lire de persoana, pachet complet, zbor, transfer, cazare 1 sau 2 saptamani(in functie de noroc si oferta last minute, era acum oferta cu plecare pe 7 martie, 2 saptamani, bed & breakfast 362 lire, plecare din Londra).

De obicei Florida este o destinatie relativ ieftina la hotelurile decente 2,3 stele si cu mic dejun inclus!

Avand in vedere destinatia, am considerat pretul un "low cost"

Edited by MATRIXU, 27 February 2009 - 11:33.


#12
JustMe2007

JustMe2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 19.03.2007
Tot la buget redus: o saptamana in Mallorca, iunie 2009, pentru 3 persoane.
Bilete de avion low cost 300 E cu toate taxele incluse (cumparate in februarie), zbor direct.
Cazare hotel 3* pe plaja, 500 E 7 nopti cu mic dejun inclus.
Impartind suma ar rezulta 266 E/persoana, ceea ce e foarte convenabil si ramane loc si pentru alte cheltuieli.

#13
looky83

looky83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.09.2006
Pentru luna mai, am gasit bilete de avion pt maroc..
costuri pana in prezent (calculate pt 2 persoane)
.. bilete de avion Bucuresti-Milano....Milano-Fez - total 40 euro
.. cazare in Milano o noapte la dus + una la intoarcere - 65 euro
.. cazare in Fez 4 nopti(desi nu cred ca vom sta numai in Fez) - 135 euro

Asadar...Maroc..total cost pt 7 zile, 2 persoane..cazare 6 nopti cu mic dejun + bilet de avion low cost dus intors = 240 euro

revin cu mai multe detalii dupa ce ma intorc

#14
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 18.03.2008

 looky83, on Mar 10 2009, 00:34, said:

Pentru luna mai, am gasit bilete de avion pt maroc..
costuri pana in prezent (calculate pt 2 persoane)
.. bilete de avion Bucuresti-Milano....Milano-Fez - total 40 euro
.. cazare in Milano o noapte la dus + una la intoarcere - 65 euro
.. cazare in Fez 4 nopti(desi nu cred ca vom sta numai in Fez) - 135 euro
Asadar...Maroc..total cost pt 7 zile, 2 persoane..cazare 6 nopti cu mic dejun + bilet de avion low cost dus intors = 240 euro
revin cu mai multe detalii dupa ce ma intorc

cazare in milano, si la dus si la intors ?
vrei sa stai in fez 4 zile ? nu e cam mult ?
drum bun, astept detalii ca vreau si eu sa merg in oct. in maroc

#15
maz_max

maz_max

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 08.12.2007
Nu prea cred ca ai calculat biletele bine..vrei sa spui ca un bilet Buc-Milano si Milano-Fes si retur costa 20 euro..?..vezi ca poate e fara taxe ..o sa ma uit si eu si daca e asa acum il iau..ce companii..?

#16
maz_max

maz_max

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 08.12.2007
Am facut si eu o simulare si intr-adevar cam asa e..mie mi-a iesit 40 de persoana ceea ce s oricum super pret..vroiam sa dau si eu o fuga tot in mai si cel mai avantajos gasisem buc-malaga 80 euri si dupa aia ferry inca 80..bine ca nu am apucat sa rezerv..ma bag si io la oferta asta..

#17
ambasadalunara

ambasadalunara

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 14
  • Înscris: 13.09.2007

 maz_max, on Mar 10 2009, 14:10, said:

Am facut si eu o simulare si intr-adevar cam asa e..mie mi-a iesit 40 de persoana ceea ce s oricum super pret..vroiam sa dau si eu o fuga tot in mai si cel mai avantajos gasisem buc-malaga 80 euri si dupa aia ferry inca 80..bine ca nu am apucat sa rezerv..ma bag si io la oferta asta..
Buna

la ce agentie e oferta asta?
multzam

#18
Hey23

Hey23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 13.05.2007

 ambasadalunara, on Mar 11 2009, 14:25, said:

Buna

la ce agentie e oferta asta?
multzam
Probabil Wizzair+ Ryanair

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate