Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Transformers - Revenge of the Fallen (2009)

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,700
  • Înscris: 04.06.2007

View PostDante_Sparda, on 30th June 2009, 00:45, said:

Eu nu inteleg copiii ce spun ca Transformers 2 e naspa. Vad asta pe toate site-urile cu si despre filme. Ce vrei, mai nene, de la un film cu roboti?
Per total, a fost criminal. Mi-a placut mult reintoarcerea Agentului Simmons (John Turturro), desi in prima parte e cam nesuferit, interpretarea e comica. Nu ma asteptam ca Transformers 2 sa fie asa de super tare.

Ce nu mi-a placut: de ce se incapataneaza romanu' sa traduca numele, nu inteleg. Cele mai proaste subtitrari facute vreodata. Zici ca's facute cu Google Translate :lol:. Decat sa vad subtitrari facute de niste inapti, mai bine ma uit la una facuta de un pusti de 15 ani.. dar care intelege mai bine actiunea si desfasurarea filmului. Nu ca nu m-as descurca fara subtitrare..dar daca la cinema au pus-o mi-am aruncat ochii pe ea. O porcarie. Auzi, sa traduci Decepticons (care-i un nume in film) in Inselatori; Revenge of The Fallen - Razbunarea celor invinsi ... cand Fallen e numele primul Decepticon. Asa il cheama. Nu te pui tu sa traduci pentru copilul de 6 ani. Ala mic asa trebuie sa invete, ca pe robotul ala mare si rau il cheama Fallen, The Fallen. Nu invinsul, infrantul.. sau cum se mai trezesc astia ai nostrii sa traduca.

Abia acum ti-ai dat seama ca traducerile sunt de toata jena? Si la tv se intampla uneori aceeasi chestie .

#20
Securistu

Securistu

    Masca din spatele chipului.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 23.03.2008
Bun filmul,pot spune foarte bun.
Dar cum il cheama pe Decepticonul acela mare care distrugea piramida???

#21
dacoroman2310

dacoroman2310

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 28.05.2008
Oameni buni,e inadmisibil ,inacceptabil si intolerabil sa fi ajuns aici.Sa se-nghesuie lumea ca la mort pentru o asemenea nulitate intelectuala.In afara de faptul ca folosirea efectelor  speciale e condamnabila si reprobabila,sa ajungi sa transformi in scop capitolul tehnic e de-a dreptul strigator la cer.

P.S:Am fost si eu la film.

Edited by dacoroman2310, 30 June 2009 - 18:22.


#22
Dante_Sparda

Dante_Sparda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 07.11.2006

View Posttiestodj20, on 30th June 2009, 12:09, said:

Abia acum ti-ai dat seama ca traducerile sunt de toata jena? Si la tv se intampla uneori aceeasi chestie .

Eh.. nu prea pun piciorul in cinema. :)
Si la TV se intampla, dar mai rar.

View PostSecuristu, on 30th June 2009, 17:58, said:

Bun filmul,pot spune foarte bun.
Dar cum il cheama pe Decepticonul acela mare care distrugea piramida???

Yup. Prea tare. Fazele comice cu robotii (Jetfire, gemenii Autoboti, si al' mic ce devenise pet-ul Mikaelei) sunt criminale :lol:.
Ala "mic" de inspira greu, era Devastator.

Attached Files



#23
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,700
  • Înscris: 04.06.2007

View Postdacoroman2310, on 30th June 2009, 19:21, said:

Oameni buni,e inadmisibil ,inacceptabil si intolerabil sa fi ajuns aici.Sa se-nghesuie lumea ca la mort pentru o asemenea nulitate intelectuala.In afara de faptul ca folosirea efectelor  speciale e condamnabila si reprobabila,sa ajungi sa transformi in scop capitolul tehnic e de-a dreptul strigator la cer.

P.S:Am fost si eu la film.

Filmu asta  probabil ca va fi un bun candidat la oscar  pentru efecte speciale. Eu cred ca este un film placut , nu te plictisesti deloc in alea 2 ore cat tine.

Edited by tiestodj20, 30 June 2009 - 20:07.


#24
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
dacoroman...nu fii snob. Viata e distractie...sau asa trebuie sa fie. E imposibil sa ceri de la cinematografie, care e o INDUSTRIE, numai intelectuanism. E imposibil si n-ai s-o vezi nici in 500 de ani. Si eu am fost unul din cei are la final a intrebat...unde e un TDK ca anul trecut? Dar iti dai seama ca ar fi absurd si pe de o parte as fi regretat sa intreb asa ceva.

Vezi tu...scenaristii au muncit mai mult la asta. Au trebuit sa se gandeasca la o arma care sa fie ascuns aici in vazul lumii dar sa nu fie gasita vreodata. Si a fost necesara reintroducerea teoriei cum ca extraterestrii au venit pe pamant cu mult timp in urma. Combinarea acestor doua elemente e dificila, daca nu problematica, nefiind foarte multe structuri atat de impresionante ca piramidele pe fata pamantului. Iar doua ore jumatate sunt greu de umplut doar cu efecte speciale si zgomot...trebuie ca si publicul care vrea o poveste sa ramana interesat...si sunt sigur ca ai stat pana la sfarsit.

La fel ca primul, Transformers 2 o sa fie nominalizat la efecte vizuale cat si sonore si de data asta sper sa castige.

#25
dacoroman2310

dacoroman2310

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 28.05.2008
Am stat pan' la sfarsit dar din cu totul alte motive decat interesul pe care mi l-a starnit scenariul.Efectele vizuale nu spun ca nu sunt admirabile,dar numai strict din punct de vedere ingineresc.In plus sunt folosite si cam haotic.Dar cel mai mult ma irita pe mine-si nu doar de la filmul asta incoace-faptul ca realizatorii imi dau impresia ca urmaresc numai spectacolul asta tehnologic.


LE:da,e adevarat ca cinematografia a ajuns o industrie in prezent,dar teoretic vorbind,parca era arta...

Edited by dacoroman2310, 30 June 2009 - 20:25.


#26
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Era...acum se cauta combinarea artei cu comercialul...mult incearca, mult mai putini reusesc.
Daca vrei sa numesti ceva haotic aceea e regia. Si asa e a lui Michael Bay cand vine vorba de actiune cu roboti. Multi ar fi facut-o altfel. Lina, cursiva, usor de urmarit. Daca fratii Wachowski ar fi facut Transformers camera ar fi fost mai mult pe sina, stationara sau din unghiuri in prealabil stabilite. Aici e haos, corect...dar nu chiar intotdeauna. Adica nu am fost complet pierdut cand incercam sa-mi dau seama care e si unde.

#27
Dante_Sparda

Dante_Sparda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 07.11.2006
Eu cred ca acest haos se potriveste foarte bine. Poate s-a vrut ca cinefilii sa "traiasca" putin si actiunea din film, sa simta ca fac parte din film, chiar daca nu complet. De aici si miscarile aproape haotice ale camerei. Privind dintr-un punct anume, in realitate haosul ar fi de n ori mai mare.

dacoroman, sper ca nu te vei duce si la Transformers 3 (pentru ca la cum s-a terminat asta, obligatoriu vine si partea a 3 a). :) Asta in cazul in care va fi regizat de Bay & Co, pentru ca nu o sa fie mai putin haotic ca acesta, si nu iti va placea. :P

#28
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,700
  • Înscris: 04.06.2007
Am vazut eu cumva si numele lui Spielberg sau mi s-a parut ? A avut vreun rol in productia filmului? Nu de altceva dar toata lumea vorbeste de Michael Bay.

#29
Securistu

Securistu

    Masca din spatele chipului.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 23.03.2008

View Posttiestodj20, on 1st July 2009, 16:57, said:

Am vazut eu cumva si numele lui Spielberg sau mi s-a parut ? A avut vreun rol in productia filmului? Nu de altceva dar toata lumea vorbeste de Michael Bay.
Spielberg a fost producator executiv.

Megan Fox arata super :naughty:

#30
BoYd

BoYd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 30.04.2008
mi-a placut mult filmul, actiune intensa, i-as da un 9 in ciuda claritatii nu foarte bune

#31
Dante_Sparda

Dante_Sparda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 07.11.2006
Da, Spielberg a fost producator executiv, la fel ca la prima parte. Nu stiu daca ieseau asa ambele filme fara manuta lui nenea Spielberg.

Eh..las ca apare Blu-Ray-u' ..atunci sa vezi claritate. :D

#32
FlorinManea

FlorinManea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 26.07.2005
Eu l-am vazut la starplex auchan. S-a vazut neclar.
Aceasi nemultumire si la colegii care s-au dus la sala de alaturi, la startrek.

A fost prima si ultima oara cand pun piciorul acolo.

#33
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View PostSecuristu, on 1st July 2009, 17:21, said:

Megan Fox arata super :naughty:
Photoshop rules! :)

#34
dacoroman2310

dacoroman2310

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 28.05.2008

View PostDante_Sparda, on 1st July 2009, 11:47, said:

dacoroman, sper ca nu te vei duce si la Transformers 3 (pentru ca la cum s-a terminat asta, obligatoriu vine si partea a 3 a). :) Asta in cazul in care va fi regizat de Bay & Co, pentru ca nu o sa fie mai putin haotic ca acesta, si nu iti va placea. :P
Eu nici la asta nu m-am dus pentru ca aveam alte asteptari ci ca sa-mi confirm prejudecatile. :notangel:

#35
BoYd

BoYd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 30.04.2008

View PostDante_Sparda, on 1st July 2009, 21:03, said:

Da, Spielberg a fost producator executiv, la fel ca la prima parte. Nu stiu daca ieseau asa ambele filme fara manuta lui nenea Spielberg.

Eh..las ca apare Blu-Ray-u' ..atunci sa vezi claritate. :D

nu mai aveam rabdare pana aparea blue-ray-ul :D . Acum parca imi pare rau ca l-am vazut daca mai asteptam pana la blue-ray se vedea mai bine detaliile robotilor

#36
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
Sincer mie mi-a placut mai mult ca primul , si mai scurt.Primul a fost foarte fain , dar dupa o ora jumate ma uitam la ceas.Partea a 2a are mai multa actiune si timpul trece fara sa iti dai seama.Nu te plictisesti in nici un moment.Cat despre plot a fost cam la fel ca in prima parte.Nu uitati ca la prima parte au trebuit sa explice toata treaba cu "The Cube" si aia a durat ceva.Poate de aia credeti ca prima parte a avut mai mult plot.Clar mai bun ca primul.Nu inteleg de ce va plangeti ca vreti un film inteligent.Se subintelege , daca vrei asa ceva , ce te mai uiti la Transformers ? E ca si cum ai zice ca vrei o carte pentru adulti si citesti Harry Potter.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate