Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

PFA - Persoana Fizica Autorizata

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
pensia e obligatorie doar daca n-ai in alta parte (daca esti si angajat si PFA, nu esti obligat sa platesti si pt PFA)

#20
Alien Code

Alien Code

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 15.09.2002

View Post_Smiley_, on Mar 8 2009, 14:50, said:

pensia e obligatorie doar daca n-ai in alta parte (daca esti si angajat si PFA, nu esti obligat sa platesti si pt PFA)

Desigur daca esti angajat cu norma intreaga nu mai platesti contributia la pensii.
Contributia la sanatate este insa obligatorie indiferent daca esti angajat sau nu!

#21
sandm2008

sandm2008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.10.2008
Buna, puteti sa-mi spuneti si mie care este venitul minim brut estimat in sistem real?
Va multumesc

#22
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
OK. Din ce am citit pana acum inteleg ca exista doua tipuri de PFA, cu norma de venit si in sistem real.
In cazul tipului cu norma de venit inteleg ca se plateste 16% din norma stabilita pe fiecare an. Pe langa asta se mai plateste 6,5% la somaj si asta-i tot (daca iti tine alt cineva cartea de munca).
Nu se tine contabilitate, nu se se urmaresc intrarile, iesirile etc. poti chetui banii cum te taie capul.
Am inteles bine?

Am insa urmatoarea situatie: doresc sa aplic pentru un credit, sa-mi cumpar o locuinta. Pana acum, pe cartea de munca am avut minimul pe economie deci nu ma calific. Vreau sa devin PFA cu norma de venit. Imi va lua banca in considerare veniturile ca PFA?

#23
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postjohnny bravo, on Apr 12 2009, 21:30, said:

OK. Din ce am citit pana acum inteleg ca exista doua tipuri de PFA, cu norma de venit si in sistem real.
In cazul tipului cu norma de venit inteleg ca se plateste 16% din norma stabilita pe fiecare an. Pe langa asta se mai plateste 6,5% la somaj si asta-i tot (daca iti tine alt cineva cartea de munca).
Nu se tine contabilitate, nu se se urmaresc intrarile, iesirile etc. poti chetui banii cum te taie capul.
Am inteles bine?

Am insa urmatoarea situatie: doresc sa aplic pentru un credit, sa-mi cumpar o locuinta. Pana acum, pe cartea de munca am avut minimul pe economie deci nu ma calific. Vreau sa devin PFA cu norma de venit. Imi va lua banca in considerare veniturile ca PFA?

Si sanatate se plateste. Se mai schimba treaba daca ai si carte de munca. In rest ai inteles bine.

Daca banca te va baga in seama, iti va lua in considerare decizia de impunere (unde ca venituri este trecuta norma). Daca banca este mai dezghetata, ar putea sa ia in considerare istoricul incasarilor daca ai cont la ei.

#24
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Sau poate tine cont de contractul care il ai, impreuna cu extrasele de cont aferente!

#25
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008

View PostTLGsoft, on Apr 12 2009, 21:40, said:

Se mai schimba treaba daca ai si carte de munca.
Ce se schimba mai exact? Azi mi-am scos PFA-ul (cu norma venit, serv. informatice - the usual stuff ;)), iar la finante mi-a zis ca tre sa platesc obligatoriu contributie la sanatate si la pensii. Chiar daca is angajat cu norma intreaga in acelasi timp. WTF?

#26
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
daca duci adeverinta de la serviciu cum ca esti angajat/angajata, norma se reduce la jumatate. impozitul si sanatatea se reduc corespunzator.

#27
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Post_Smiley_, on Apr 13 2009, 19:11, said:

daca duci adeverinta de la serviciu cum ca esti angajat/angajata, norma se reduce la jumatate. impozitul si sanatatea se reduc corespunzator.

... iar la pensii nu mai esti obligat, deja platesti o data pe cartea de munca.

Cu sanatatea este iar o intreaga poveste. N-am inteles de ce nu este ca la pensii. Deja platesti o data. Mai mult, nu este un impozit, trebuie sa faci contract. Iar obligativitatea semnarii unui contract este total anormal intr-o tara ce se doreste a fi democratica. Poti cumva sa negociezi preturile? Sau conditiile? Sau sa-l penalizezi in caz de nerespectare a contractului? Sa adaugi clauze sau sa stergi ce nu iti convine?

Nu, este metoda pumnului in gura. Taci si semneaza!

#28
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007

View Postjohnny bravo, on Apr 12 2009, 21:30, said:

OK. Din ce am citit pana acum inteleg ca exista doua tipuri de PFA, cu norma de venit si in sistem real.
In cazul tipului cu norma de venit inteleg ca se plateste 16% din norma stabilita pe fiecare an. Pe langa asta se mai plateste 6,5% la somaj si asta-i tot (daca iti tine alt cineva cartea de munca).
Nu se tine contabilitate, nu se se urmaresc intrarile, iesirile etc. poti chetui banii cum te taie capul.
Am inteles bine?

Am insa urmatoarea situatie: doresc sa aplic pentru un credit, sa-mi cumpar o locuinta. Pana acum, pe cartea de munca am avut minimul pe economie deci nu ma calific. Vreau sa devin PFA cu norma de venit. Imi va lua banca in considerare veniturile ca PFA?

Nu uita de TVA. Poti opta pentru platitor de TVA sau nu. Iar daca esti platitor de TVA (s-ar putea sa-ti convina sa recuperezi TVA la niste cumparari mai serioase), trebuie sa tii macar un jurnal de cumparari si vanzari.

#29
3oaie

3oaie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 16.12.2008

View PostTLGsoft, on Apr 13 2009, 20:05, said:

Cu sanatatea este iar o intreaga poveste. N-am inteles de ce nu este ca la pensii. Deja platesti o data.
Din ce am citit eu, Sanatatea se plateste pt TOATE veniturile. Deci nu o platesti de 2 ori (in fine, platesti o data pt prima parte din venituri si inca o data, dar pt partea cealalta din venituri)

Edited by 3oaie, 14 April 2009 - 11:26.


#30
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003

View Postoverseas, on Apr 14 2009, 10:55, said:

Nu uita de TVA. Poti opta pentru platitor de TVA sau nu. Iar daca esti platitor de TVA (s-ar putea sa-ti convina sa recuperezi TVA la niste cumparari mai serioase), trebuie sa tii macar un jurnal de cumparari si vanzari.

Dupa mintea mea daca ma bag si ca platitor de TVA deja trebuie sa tin contabilitate lucru care nu mi-l doresc.

#31
john_otto

john_otto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 30.06.2007
Buna ziua.
Anticipat vreau sa imi cer scuze daca prin postul meu ating puncte deja tratate. Am citit tot ce am gasit pe google legat de PFA, dar inca mai am ceva nelamuriri. Vreau sa infiintez un PFA, dar am retineri sa nu aleg ce nu trebuie si ulterior sa regret. In acest scop, si poate o sa ajute pe viitor si pe altcineva propun sa comparam cele doua tipuri de PFA cu norma de venit si in sistem real, cu minusuri si plusuri...
Probabil o sa astern mai jos si prostii, dar haideti va rog sa le cizelam.

Multumesc anticipat pt intelegere si ajutor

PFA cu norma de venit:
1. norma de venit fixa. In functie de aceasta suma se plateste la sf de an 16% impozit, nu?
   - Aceasta norma este publicata la finantele publice din fiecare oras.
2. Inafara de impozit, ce alte dari se mai platesc, si in ce procente?
3. aceasta norma se foloseste doar pt a plati in functie de valoarea ei procentual diverse dari?
4. TVA? se plateste?
5. se tine contabilitate?
6. se urmaresc intrarile/iesirile ?
7. daca nu se urmaresc intrari/iesiri mai ai nevoie de casa de marcat?
8. daca deja ai contract de munca cu norma intreaga beneficiezi de ceva deduceri. care ar fi astea?
9. daca dupa 3 luni decid sa renunt la PFA, mai trebuie sa platesc ceva in afara de darile pe lunile trecute?
10. am citit ca trebuie sa ai cont bancar. pt ce? oare e obligatoriu?
11 mai e necesar chiantier/facturier?

PFA in sistem real:
1. se plateste 16% impozit din venit
2. ce alte dari se mai platesc, si in ce procente?
3. ma gandesc ca, atat timp cat se tine evidenta venitului, e nevoie de o evidenta contabila
4. TVA? se plateste?
5. casa de marcat?
6. intrarile se dovedesc prin facturi, dar iesirile?
7. se mai beneficiaza de reduceri daca ai deja contract de munca cu norma intreaga?
8. daca dupa 3 luni decid sa renunt la PFA, mai trebuie sa platesc ceva in afara de darile pe lunile trecute?
9. mai e necesar chiantier/facturier?

#32
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008
Salut,
avand si eu PFA cu norma, incerc sa raspund (acolo unde stiu cat de cat sigur :).

1. corect.
2. aici depinde daca pe langa PFA mai esti si angajat sau nu. vezi intrebarea 8.
3. din cate stiu, da.
4. daca incasarile tale pe an nu depasesc echivalentul a 35.000 euro, nu. (se calculeaza la cursul din decembrie anul trecut, daca am inteles bine...)
5. nu.
6. e bine sa tii o evidenta a incasarilor. (de ex. sa stii daca ai depasit limita de 35K euro in anul curent sau nu) chiar si o lista in excel, sau pastrezi o copie a facturilor emise. Iesiri nu prea poti sa ai (nu se pot deduce cheltuieli).
7. daca furnizezi servicii catre personane fizice (neautorizate, de alea obisnuite :)), ar trebui sa ai casa de marcat, fiind obligat sa dai bon fiscal. Eu nu am, fiindca am un singur client, un SRL. :)
8. In primul rand impozitul se reduce la jumatate. (se presupune ca 8 ore pe zi esti angajat, si PFA nu esti numai 4 ore pe zi). Cu celelate contributii, au fost multe discutii deja. Eu unul am auzit de o lege care dispune ca nu se platesc de doua ori contributiile la sanatate, somaj, pensii, ce mai e..., dar n-am vazut legea. Eu nu platesc (deocamdata? :)). Am multi prieteni cu PFA, nimeni nu stie sa raspunda 100% sigur sau sa-mi arate legile aplicabile, dar nimeni nu plateste nimic in afara de impozit (toti fiind si angajati in acelasi timp).
9. aici nu stiu, logic ar fi ca nu.
10. eu nu am auzit de asa ceva, adica ca ar fi obligatoriu. Am un cont bancar personal, si incasez pe ala.
11. E "necesar", dar am inteles ca le poti printa si tu pe calculator de exemplu, nu esti obligat sa cumperi de alea tipizate. Eu am cumparat, nu sunt scumpe.

La sistem real, probabil ca sunt altii care stiu mai bine ce si cum :)
Bafta.

Edited by katti, 19 May 2009 - 08:36.


#33
john_otto

john_otto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 30.06.2007
Multumesc mult pt raspunsuri. Multa multa bafta.
Asa la o prima vedere PFA cu norma de venit pare mai avantajoasa decat cea in sistem real.
Sa vedem ce zic si ceilalti colegi...

#34
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postjohn_otto, on May 19 2009, 09:03, said:

Buna ziua.
Anticipat vreau sa imi cer scuze daca prin postul meu ating puncte deja tratate. Am citit tot ce am gasit pe google legat de PFA, dar inca mai am ceva nelamuriri. Vreau sa infiintez un PFA, dar am retineri sa nu aleg ce nu trebuie si ulterior sa regret. In acest scop, si poate o sa ajute pe viitor si pe altcineva propun sa comparam cele doua tipuri de PFA cu norma de venit si in sistem real, cu minusuri si plusuri...
Probabil o sa astern mai jos si prostii, dar haideti va rog sa le cizelam.

Multumesc anticipat pt intelegere si ajutor

PFA cu norma de venit:
1. norma de venit fixa. In functie de aceasta suma se plateste la sf de an 16% impozit, nu? Se plateste trimestrial
   - Aceasta norma este publicata la finantele publice din fiecare oras. Da
2. Inafara de impozit, ce alte dari se mai platesc, si in ce procente? Sanatate si pensii (ar mai fi fond de concedii). La pensii se poate opta o cota, nu platesti daca ai si carte de munca.
3. aceasta norma se foloseste doar pt a plati in functie de valoarea ei procentual diverse dari? Da
4. TVA? se plateste? Daca te declari platitor, da.
5. se tine contabilitate? Nu
6. se urmaresc intrarile/iesirile ? Nu
7. daca nu se urmaresc intrari/iesiri mai ai nevoie de casa de marcat? Casa de marcat nu are legatura cu forma de inregistrare fiscala.
8. daca deja ai contract de munca cu norma intreaga beneficiezi de ceva deduceri. care ar fi astea? Da. Norma se reduce la jumatate, nu platesti pensii.
9. daca dupa 3 luni decid sa renunt la PFA, mai trebuie sa platesc ceva in afara de darile pe lunile trecute? Nu stiu
10. am citit ca trebuie sa ai cont bancar. pt ce? oare e obligatoriu? Este obligatoriu si trebuie sa-l treci pe factura.
11 mai e necesar chiantier/facturier? Nu. Poti sa le tiparesti tu.

PFA in sistem real:
1. se plateste 16% impozit din venit. Din profit
2. ce alte dari se mai platesc, si in ce procente? La fel
3. ma gandesc ca, atat timp cat se tine evidenta venitului, e nevoie de o evidenta contabila Da. In partida simpla.
4. TVA? se plateste? Depinde cum te-ai declarat
5. casa de marcat? Depinde de activitate
6. intrarile se dovedesc prin facturi, dar iesirile? Facturi, bonuri, etc. La fel ca si intrarile.
7. se mai beneficiaza de reduceri daca ai deja contract de munca cu norma intreaga? Nu
8. daca dupa 3 luni decid sa renunt la PFA, mai trebuie sa platesc ceva in afara de darile pe lunile trecute? Nu stiu
9. mai e necesar chiantier/facturier? Le poti tipari tu.


View Postjohn_otto, on May 19 2009, 09:45, said:

Asa la o prima vedere PFA cu norma de venit pare mai avantajoasa decat cea in sistem real.

Depinde de activitate si cuantumul normei.

#35
john_otto

john_otto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 30.06.2007
Mii de multumiri.
Impozitul este 16% pe luna indiferent daca lucrezi in sistem real sau cu norma de venit, nu?

#36
balexg

balexg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.03.2009
16 % pe an

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate