Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

12 Angry Men (1957)

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
LaChatouille

LaChatouille

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 22.02.2009
Nu am văzut multe filme bune filmate cam într-o singură locație... Acesta este un avantaj al filmelor clasice.
Nu cred că o să văd un film color, realizat în anii 2000+, care să nu mă plictisească, să fie absolut original și să fie filmat într-un singur loc.

12 Angry Men este un film pe care-l recomand celor care au răbdare și îndemânare cu filmele clasice. Celor care știu să aprecieze filmele bune!

Tot în categoria asta aș aminti și de Rope (1948). Un film clasic care n-a reușit să mă plictisească.

#2
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View PostLaChatouille, on Feb 22 2009, 12:08, said:

12 Angry Men este un film pe care-l recomand celor care au răbdare și îndemânare cu filmele clasice. Celor care știu să aprecieze filmele bune!

intriga acestui film este extraordinara si modul in care e construit plotul il face foarte palpitant...Cine nu are rabdare sa se uite la un astfel de film fie sufera de ADHD fie habar nu are ce e ala un film bun

#3
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Tin minte cand l-am vazut prima data...am ramas uimit la cat de clara era povestea si la cat de complexe si incapatanate erau unele personaje. Oamenii aia  au lucrat in echipa, deslusind fiecare particica a cazului, din nou, in acea sala...au fost detectivi, avocati ai ambelor parti, judecatori...
A fost un spectacol uimitor cu care inca ma mai uit cu placere si rad in fata tentativelor ieftine de a o reproduce in filmele mai noi. Pe de o parte arata cat de fascinati au ramas unii in fata unui film a carui actiune are loc numai intr-o camera...
Despre Rope am aceeasi parere...

#4
alingoia

alingoia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 05.07.2008
Daca vi-a placut filmul acesta va recomand un alt film in regia lui Nikita Mikhalkov numit 12

#5
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
si pe unde gasim filmul asta ? :huh:

#6
Anjin`

Anjin`

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,160
  • Înscris: 10.05.2005
Mi-a placut filmul. Voua nu vi se pare ca arhitectul e prea bun? Ii influenteaza pe toti ceilalti jurati.

#7
Pantaleon

Pantaleon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 21.03.2008
Am vazut acest film duminica (05.04.09). Desi sunt un cinefil inrait, nu stiu cum se face ca am amanat atata timp sa-l vad. Poate pentru ca vazand cateva secvente mi-am zis ca nu e un film de exceptie. Total gresit. 12 angry men e un film exceptional, dovada faptului ca se poate face un film care sa ramana in istorie ca un monument, cu doar 12 actori  filmati intr-o incapere. Departe de a fi plictisitor, filmul e mai degraba captivant  si consistent. Il recomand tuturor iubitorilor de film, in special fanilor genului clasic.

#8
zazone

zazone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 28.01.2006
un film extraordinar!m-a impresionant extrem de mult,mai ales sfarsitul.

#9
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View PostLaChatouille, on Feb 22 2009, 13:08, said:

Nu cred că o să văd un film color, realizat în anii 2000+, care să nu mă plictisească, să fie absolut original și să fie filmat într-un singur loc.
Încearcă The Man from Earth, ca și idee mai mult.

#10
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006
Incearca si The Old Man and the Sea

#11
retro56

retro56

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 21.01.2007

View PostLaChatouille, on 22nd February 2009, 13:08, said:

12 Angry Men este un film pe care-l recomand celor care au răbdare și îndemânare cu filmele clasice. Celor care știu să aprecieze filmele bune!

Tot în categoria asta aș aminti și de Rope (1948). Un film clasic care n-a reușit să mă plictisească.

Amindoua, filme de referinta, fara discutie. "12 oameni furiosi"  (sub titlul asta a rulat la noi, la tv, in anii '70 ,si la cinemateca) a avut si o punere in scena,pe care am vazut-o ,la un teatru bucurestean, la Teatrul de Comedie....ciudat
"12 angry men" l-am vazut la teve ,apoi la cinemateca ,iar pe urma l-am avut pe VCR.Iar acum, cind scriu, imi dau seama ca nu-l mai am ,ca nu l-am vazut  demult si ca mi-e dor de el.Poate ma duc diseara sa-l cumpar de la pravalie :D . A avut si un remake in anii '90 ,nu chiar atit de reusit, dar mi-aduc aminte de  partiturile lui Jack Lemmon si George C.Scott care au jucat fara greseala.
Un film pe care-l recomand ,oarecum pe aceeasi tema ,inclestarea unor orgolii,pasiuni,tensiuni,ff.bine jucat si orchestrat :In the heat of the night(In arsita noptii).Pe asta il am si ma uit periodic la el.Nu m-a plictisit niciodata,satisfactie garantata.

View Postm3th0dman, on 25th May 2009, 22:10, said:

Încearcă The Man from Earth, ca și idee mai mult.

SF sau nu ,F sau nu ,nu conteaza.Ce surpriza de film ,ce idee...!!!Mi-ai facut pofta de el,chiar acum ma duc sa-l caut prin casa.

#12
Andreas1

Andreas1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 08.10.2005
Le-am povestit tuturor colegilor mei despre filmul asta. Le-am povestit tuturor prietenilor mei despre filmul asta.
Pacat ca dintre toti doar eu l-am vazut.
Exceptional. Din greseala l-am gasit.
Am ramas placut impresionat. :)

#13
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Si eu cred ca versiunea alb-negru a fost mult mai buna. Culoarea nu mai fura ochiul si lipsa ei facea ca inclestarea sa fie mai dramatica.
Ma bucur ca goanga mea-adica fimiu - a reusit sa ii reziste pe tot parcursul.
(si), da mai ales pt el a fost o confirmare ca adevarul si dreptatea..
.La 12 ani incepe sa afle ca in viata reala, ce a aflat din carti sau de la scoala...

#14
x24

x24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 26.04.2007
Un film foarte frumos, pe mine m-a tinut in priza !

#15
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Cei care inca nu ati vazut acest film, veti avea ocazia duminica dimineata de la ora 7:00 si in reluare la 13:20 sa-l vedeti pe MGM. Clasic, nu-l ratati! ;)

#16
TeoriaConspiratiei

TeoriaConspiratiei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 01.01.2016
Eu sunt un iubitor al filmelor de actiune, al filmelor cu pac-pac in care stii foate bine ce urmeaza sa se intample inainte de a le vedea, stii ca marele erou, de regula politist sau militar ii va ucide cu un singur glont pe toti oamenii rai si ca oamenii rai desi mult mai numerosi nu-l vor nimeri cu toate ca dispun de o munitie impresionanta si de un armament pe masura, cat pentru trei armate. Da-mi , domnule, un film de actiune serios in care totul sare in aer si moare cine trebuie , cu caderi, viraje, rasturnari , explozii, sange , gloante sa vad cum reuseste pollitia sa faca ordine. Ce film e asta ? Nu mi-a placut deloc, m-a chinuit doua ore. Nu tu un bandit caruia i se termina gloantele exact cand urmeaza sa-l impuste pe politist, nu tu un negru care apare exact la timp in mod miraculos si salveaza situtatia, nu tu un om de actiune serios care inoata ranit la brat, sold si picior trei kilometri ca un delfin , zboara precum un vultur si alearga mai repde decat un ghepard.
Film foarte slab, nici macar nu e tipic pentru obsesia americanilor : filmele cu procese consumate in proportie de 50 % in sala de judecata in lungi , plictisitoare si interminabile discutii. Nici macar nu este despre impunerea legii si ordinii de catre politistul sau vanjos sau despre marele soldatel american Rambo care mananca sase vietnamezi la micul dejun si mai avea putin si ocupa tot Vietnamul de unul singur, incat te intrebi de ce n-a rezolvat SUA razboiul cu un singur soldat , ar fi iesit mai ieftin. Douasprezece stau intr-o singura incapere si se cearta. Ce film e asta ? Si de ce credeti ca se cearta ? Fiindca unul dintre ei stie ca adevarul nu se descopera folosind clisee sau apeland la prejudecati, adevarul se cauta cu atentie in nuante. Toti ceilaltii jurati sunt gata sa condamne un om la moarte mi se pare, nu-mi amintesc foarte bine, fiindca toate datele unui tanar il indicau drept un candidat veritabil la o grava infractiune si fiindca in mod aparent toate probele il acuzau. La noi, de pilda, daca tinem cont de prejudecatile sociale, tanarul ar fi trebuit sa fie tigan dintr-o familie destramata, inhaitat cu personaje dubioase din nu stiu ce clan. 99 % dintre jurati l-ar fi condamnat imediat, considerandu-l ucigasul. Numai ca in filmul nostru unul dintre jurati se incapataneaza sa treaca dincolo de valul aparentei, sa nu ia in calcul adevarul facil , la indemana pe care par a-l indica unele probe si in care toti ceilalti cred. Omul nostru se lupta cu aproape toti ceilalti, fiind convins ca trimiterea unui om la scaunul electric implica o responsabilitate uriasa , nu poate fi facuta decat dupa o analiza foarte atenta a probelor si alungarea oricarei urme de indoiala. Se lupta cu nepasarea celui care vrea sa scape repede de proces si sa ajunga acasa, se lupta cu prostia celui care intotdeauna e de acord cu majoritatea si niciodata nu-si pune intrebari, se lupta cu violenta unui tata care a avut probleme cu propriul si-si varsa nervii pe cel judecat in care isi vede propriul fiu si relatia nefericita cu el, se lupta cu toata lumea si castiga, pas cu pas reuseste sa demonteze toate probele si intregul esafodaj construit de prejudecati si analize superficiale care ar fi putut trimite un om la moarte.
Film prost, plictisitor , fara actiune, fara poltisitul care asigura linistea si ordinea si-i bate pe toti, fara nimic atragator. Raman un mare fan al filmelor de actiune.

#17
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005

View Postalingoia, on 05 martie 2009 - 22:45, said:

Daca vi-a placut filmul acesta va recomand un alt film in regia lui Nikita Mikhalkov numit 12

cu tot respectul pentru mihalkov, al carui fan sint, "12" nu atinge "greutatea" celor 12 oameni furiosi. ce a facut mihalkov imi pare mai degraba rezultatul unui puseu de ambitie, de orgoliu, un fel de "stati sa va arat cum fac eu treaba asta". as zice ca e chiar sub media calitatii mihalkoviene.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate