Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Top destinatii turistice

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
softpedic

softpedic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 10.07.2007
WORLD TOURISM ORG. a dat publicitatii un top al destinatiilor turistice 2008. Iata cum se prezinta :
1 FRANTA - 81,9 mil turisti
2 SPANIA - 60 mil.
3 SUA - 53 mil
4 CHINA - 50 mil
5 ITALIA - 40 mil
6 MAREA BRITANIE - 32,9 mil
7 GERMANIA
8 MEXIC - 22 mil
9 AUSTRIA - 20 mil
10 RUSIA
Ce parere aveti ? Care ar fi topul vostru personal , cele mai frumoase tari in care ati fost sau visati sa mergeti ?  :)

#2
tonio

tonio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 11.01.2006
vad ca-n rusia nu i-a numarat nimeni.. :D
eu is aproape sigur ca, luand in calcul numarul de turisti sigur intra in acest top si thailanda, indonezia, grecia, turcia ori egiptul!
Iar in 2010 doar shanghaiul se asteapta la 100mil de turisti...

Parerea mea pentru un astfel de top se limiteaza la europa, nereusind inca sa ma despart de ea...
Sincer, Italia si Franta se detaseaza de restul, acestea fiind tari in care ai absolut orice-ti doresti la dispozitie pentru a vizita in orice regiune ai fi. Fie arheologic, istoric, arhitectural, cultural ori din punct de vedere al peisajului sau al conditiilor oferite. Numa' daca iei google earthul la periat poti descoperi, cu ajutorul fireste al celor ce-au trecut pe-acolo deja, in aproape fiece sat ori orasel cate-un punct de reper turistic ce merita vazut ori trait. Daca italia exceleaza din punct de vedere istoric si arheologic, franta bulverseaza privirile cu peisaje de vis ori iti da oriunde aproape senzatia c-ai dori sa traiesti intr-acele locuri. Din punct de vedere cultural este perfect implinita, gasind si-n cele mai mici orasele muzee de pictura, sculptura ori arta contemporana. Iar despre gastronomia lor jos palaria!
Apoi, cred ca grecia si-ar merita locul, nu numai din cauza istoriei elocventa si bine pusa in valoare dar si privindu-i multitudinea peisagistica. Au tot ce-ti poti dori si de multe ori si preturi mai mici decat in restul europei. Daca pentru unii ar parea un handicap dezvoltarea mai inceata a infrastructurii pentru altii tocmai asta-i un punct de valoare si cautat de turisti, si anume, inca viata rurala pironita parca in anumite locuri (mai ales pe insule), cea atat de interesant ilustrata in filmul 'zorba' de ex.!
Acum, as inghesui pe urmatoarele locuri mai multe tari vizitate, precum austria, belgia, olanda ori germania. Austria are muntii, ce-i sunt extrem de folositori in promovarea peisajelor dar si felul in care te poti desfata din 'carnea' lor oriunde ai fi...Acolo fiecare satuc este o statiune in toata regula, partiile de schi sunt cu nemiluita insa privita din avion chiar nu sesizezi acest lucru, padurea inconjurand fiecare sosea, oras, lac, etc. deasemenea stiu cum sa-si satisfaca clientii chit ca-s ei vestiti pentru felul mai 'rece' abordat uneori. eu din generatia 'snitzel ' nu-i scot dar asta nu inseamna ca nu intalnesti printre ei si oameni calzi si sensibili. La fel si cu Germania, avand totusi aerul ca n-ar avea de oferit turistic mare lucru. E adevarat, tara fiind foarte mare, ai de parcurs de la un oras interesant la un altul dar totusi sunt multe locuri ce merita vizitate. eu as enumera aici valea rinului cu aachenul si kolnul, parte din alsacia cu freiburgul, padurea neagra, munchen cu neuschwanstein, dachau ori landshut, dresda, berlinul ori in nord hamburgul... Despre Belgia, numai de bine. Pe mine unul m-a bucurat mult, n-are ea multe hectare si nici multe orase dar alea cateva, fac toti banii. Ba, luand in calcul zonele urbane ce merita vazute parerea mea e ca o depaseste pe vecina prietena cu saboti, Olanda. Care nici ea nu-i de lepadat, mai ales amsterdamul, maastricht, haarlem ori delft sau daca ai chef, viata rurala inca in multe locuri parca din vremea lui van gogh.
Pe 8,9 si 10 ar intra Islanda, despre care nu pot spune decat ca mi-as dori sa fiu sanatos pentru a o vedea in 'carne si oase', Spania, care de-ar fi cat belgia ar fi cea mai frumoasa tara din lume probabil (  :D  ) ori  Croatia care detine un parc impresionant (plitvice), insule de basm (precum hvar, un rai al mirosului de levantica) si un dubrovnik pe cat de departat pe-atat de interesant  ... si turcia, fireste dar am zis sa ma rezum la tarile europene.
Acum na, in cehia merita praga cel putin odata in viata, eventual cu superbele statiuni karlovy vary ori marienbad, in slovacia, zecile de castele foarte bine pastrate parca aruncate din zece in zece km acolo, in polonia sudul cu cracovia, un oras fascinant dar si vestul cu influentele germanice (vezi wroclaw si poznan), elvetia cu alpii aia in forma de toblerone, trenurile rosii minunate ori picturile de pe cladirile secolelor 18 in stil tudor ori bavarez. Ce-ar mai fi? Eu cu rusia nu ma inteleg deloc asa ca in afara lui st-petersburg n-as prea calca acolo, despre serbia acelasi lucru (dar fara st petersburg.. :P ), ungaria-i frumoasa la plaja pe langa balaton ori privita din capitala, despre slovenia stiu doar ca are o pestera minunata (postojna), malta e un exemplu de cate poti inghesui pe-o insula cat o sacosa, portugalia, n-am vizitat'o inca dar o stiu ca fiind superba insa cu un aer trist, acolo m-as vedea ascultand fado si cutreierand'o cu lacrimi in ochi (probabil de la prea mult porto... :D  ), marea britanie nu-i tocmai printre cunostintele mele chit ca irlanda ori scotia merita amintite atunci cand ai chef de ceva verde in viata ta (mai ales in perioade d'astea cand nige viscolind) iar despre tarile nordice precum suedia, norvegia, danemarca ori finlanda, numai de bine, am mult amici pe-acolo, povesti frumoase dar...drumuri inca nebatute. Si sper ca am enumerat cam tot ce-i mai important.. ;)

#3
lumiandrei

lumiandrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 09.08.2008
Eu as pune:Turcia, Grecia,Spania,Franta,Italia,Austria,Slovacia,Germania,Anglia

#4
adrian1956

adrian1956

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 16.03.2007
Eu am urmatorul clasament:
   1. Franta
   2.
   3. Austria
   4. Spania
   5. Grecia
Poate va intrebati de ce nu e nimeni pe locul 2- din respect pentru realizarile impresionante ale francezilor in domeniul turismului.
  Numai bine si calatorii placute la toata lumea.

#5
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Greu de facut un top. Oricum, mereu, cu placere, voi merge in Austria si Germania. Aici am cele mai putine minusuri de contabilizat. In Franta se inchid restaurantele cam devreme si cazarea lasa de dorit, in Italia cazarea lasa de dorit, in Anglia tre sa te adaptezi la alta bere si la chiuvete cu 2 robineti. Asta totusi nu descalifica Franta, Italia sau Anglia, doar arat de ce pun Austria si Germania nitel inaintea lor - pentru ca nu am ce sa reprosez.

SUA si Canada cred ca ar intra si ele intr-un top, daca le-as fi vazut mai in extenso (am fost doar in California, 8 zile, suficient cit sa mi se deschida apetitul). Sint tari mari, imposibil sa nu ai ce vedea in ele, si sint si civilizate. De vazut ai ce vedea probabil si in Rusia sau China, dar sufera la capitolul tourist-friendly-bilitate.

Edited by abancor, 23 February 2009 - 10:21.


#6
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
banuiesc ca e vorba de straini, nu includ si francezii care se plimba in franta...pentru ca altele ar fi clasamentul. oricum ar fi, astfel de ierarhii mi se par absolut irelevante.

#7
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Da, e vorba de straini. Pe wiki am vazut topul pe 2007, Ucraina e pe 7, 23 milioane!

#8
softpedic

softpedic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 10.07.2007
Topul meu este :
1 FRANTA
2 ELVETIA
3 SUA
4 AUSTRIA
5 ITALIA
6 SEYCHELLES
7 GRECIA
8 JAPONIA
9 BRAZILIA
10 MAROC

#9
softpedic

softpedic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 10.07.2007

View Postsoftpedic, on Feb 23 2009, 17:01, said:

Topul meu este :
1 FRANTA
2 ELVETIA
3 SUA
4 AUSTRIA
5 ITALIA
6 SEYCHELLES
7 GRECIA
8 JAPONIA
9 BRAZILIA
10 MAROC
Revin cu justificari :
1 FRANTA - Paris, Coasta de Azur (Villefranche sur Mer, Cap d'Ail, Beaulieu sur Mer, Nice, Monte Carlo ) Mont Saint Michel, Alpii francezi, Valea Loarei...
2 ELVETIA - St.Moritz, Interlaken, Davos, Lugano, Locarno, Geneva, Montreux, Zurich...
3 SUA - San Francisco, Los Angeles, New York, Yellowstone Park, Niagara, Miami, Great Canyon...
4 AUSTRIA - Viena, Salzburg, Zell Am See, Bad Ischl, Kitzbuhel, Bad Gastein, Soelden...
5 ITALIA - Florenta, Venetia, Roma, Milano, Siena, Lucca, Pisa, Como, Maggiore, Napoli...
6 SEYCHELLES - nisip, palmieri, soare, apa, blue...
7 GRECIA - Santorini, Creta, Atena, Salonic, Meteora...
8 JAPONIA - Tokio, Fuji, Kyoto, Osaka...
9 BRAZILIA - Rio de Janeiro, Iguacu, Sao Paolo...
10 MAROC - Marrakech, Fez, Tanger, Casablanca, Agadir...

#10
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007
1. Bali, Indonezia - pentru ca este locul de pe Pamant cel mai apropiat de paradis.

2. Angkor Wat, Cambogia - pentru minunile arhitectonice, dar si pentru oamenii zambitori desi au trecut prin perioada cumplita a khmerilor rosii. De asemenea si pentru cel mai tare motiv de a cumpara nu stiu ce suveniruri - “If you don’t buy, I cryyyyyyy”

3. Kathmandu, Nepal - pentru temple, pentru apusul de soare din Durbar Square, pentru muzica din jurul stupei de la Bouddha, pentru ghizii de la Pashupatinath si pentru o calatorie in timp.

4. Macchu Picchu, Peru - pentru ca simti ca zeii sunt mai aproape de noi, mai ales cand se ridica norii de pe vai.

5. Venezia, Italia - pentru ca este un palat urias in aer liber… si pentru canale  

6. Bangkok, Thailanda - pentru energia si dinamismul incredibil al acestui oras pe care il simti doar in Cairo. Dar spre deosebire de Cairo, are spectacolul post-hippy din Khao San Road si masajele la picioare.

7. Hong Kong, HK - pentru ca este o ingemanare intre cultura asiatica si modernism… pentru Tsim Sha Tsui si pentru Victoria Peak, pentru Chunking Mansions si pentru Ritz Carlton.

8. Lhasa, Tibet - pentru ca poti sa atingi cerul cu mana, pentru plimbarea din jurul templului Jokhang si pentru Palatul Potala… Si pentru ca te simti atat de bine dupa ce iti revi de la raul de inaltime

9. Brugge, Belgia - din aceleasi motive ca si Venezia

10. Maastricht, Olanda - pentru ca aici am vazut prima oara Occidentul la 19 ani… si pentru ca am studiat un an tot aici.

Si ar mai fi: Dubrovnik, Odessa, Jaisalmer, Borobudur, Carcassonne, Cuzco, Niagara Falls, Shanghai, Sarajevo, Salzburg, Amsterdam, Paris, Barcelona, Marrakech, Toledo, Segovia, Lisabona, Obidos, Flam, Praga, Monte Carlo, Firenze, Pompei, Luzern, Munchen si multe alte locuri

#11
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

View PostImperator, on Mar 8 2009, 19:25, said:

1. Bali, Indonezia - pentru ca este locul de pe Pamant cel mai apropiat de paradis.

2. Angkor Wat, Cambogia - pentru minunile arhitectonice, dar si pentru oamenii zambitori desi au trecut prin perioada cumplita a khmerilor rosii. De asemenea si pentru cel mai tare motiv de a cumpara nu stiu ce suveniruri - “If you don’t buy, I cryyyyyyy

3. Kathmandu, Nepal - pentru temple, pentru apusul de soare din Durbar Square, pentru muzica din jurul stupei de la Bouddha, pentru ghizii de la Pashupatinath si pentru o calatorie in timp.

4. Macchu Picchu, Peru - pentru ca simti ca zeii sunt mai aproape de noi, mai ales cand se ridica norii de pe vai.

5. Venezia, Italia - pentru ca este un palat urias in aer liber… si pentru canale

6. Bangkok, Thailanda - pentru energia si dinamismul incredibil al acestui oras pe care il simti doar in Cairo. Dar spre deosebire de Cairo, are spectacolul post-hippy din Khao San Road si masajele la picioare.

7. Hong Kong, HK - pentru ca este o ingemanare intre cultura asiatica si modernism… pentru Tsim Sha Tsui si pentru Victoria Peak, pentru Chunking Mansions si pentru Ritz Carlton.

8. Lhasa, Tibet - pentru ca poti sa atingi cerul cu mana, pentru plimbarea din jurul templului Jokhang si pentru Palatul Potala… Si pentru ca te simti atat de bine dupa ce iti revi de la raul de inaltime

9. Brugge, Belgia - din aceleasi motive ca si Venezia

10. Maastricht, Olanda - pentru ca aici am vazut prima oara Occidentul la 19 ani… si pentru ca am studiat un an tot aici.

Si ar mai fi: Dubrovnik, Odessa, Jaisalmer, Borobudur, Carcassonne, Cuzco, Niagara Falls, Shanghai, Sarajevo, Salzburg, Amsterdam, Paris, Barcelona, Marrakech, Toledo, Segovia, Lisabona, Obidos, Flam, Praga, Monte Carlo, Firenze, Pompei, Luzern, Munchen si multe alte locuri

If you say more, I cryyyyyyyyyy!


Doamne, n-ai idee cu ce nerabdare deschid un topic unde vad ca ai postat ceva :lol:

#12
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postadrianatoma, on Mar 10 2009, 11:44, said:

If you say more, I cryyyyyyyyyy!


Doamne, n-ai idee cu ce nerabdare deschid un topic unde vad ca ai postat ceva :lol:
Apai n-oi mai spune nimic daca te fac sa plangi -_-

#13
laviniaelena21

laviniaelena21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 04.09.2008

View PostImperator, on Mar 10 2009, 18:37, said:

Apai n-oi mai spune nimic daca te fac sa plangi -_-
PREA TARE!!
Adevarul e ca majoritatea citesc ce scrii cu interes!!!
Cat noroc ai: sa vezi lumea, sa ai talent si la scris!!!
felicitari!! pupici si nu uita dupa ce scrii cele 2 carti sa ne anunti!

#14
grecul68

grecul68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 13.08.2007

View PostImperator, on Mar 10 2009, 18:37, said:

Apai n-oi mai spune nimic daca te fac sa plangi -_-

Domnu Imperator, va rog frumos: faceti poze cu trei femei de-odata prin Siria, acum veniti p'aici faceti fetele sa suspine si planga...
Comm'on.
Apucati-va domne odata de cartile alea, nu vedeti ca asteapta lumea?
Aaa, sau va place sa va scrie si sa va trimeata bezele admiratoarele la fiecare postare de-a dumneavoastra?
Aha, cred ca am inteles acu', greu dar sigur.

#15
laviniaelena21

laviniaelena21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 04.09.2008

View Postgrecul68, on Mar 10 2009, 21:52, said:

Domnu Imperator, va rog frumos: faceti poze cu trei femei de-odata prin Siria, acum veniti p'aici faceti fetele sa suspine si planga...
Comm'on.
Apucati-va domne odata de cartile alea, nu vedeti ca asteapta lumea?
Aaa, sau va place sa va scrie si sa va trimeata bezele admiratoarele la fiecare postare de-a dumneavoastra?
Aha, cred ca am inteles acu', greu dar sigur.
cred ca ar trebui facut un topic separat:)) imperator and friends:)):))

#16
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

View Postlaviniaelena21, on Mar 10 2009, 21:55, said:

cred ca ar trebui facut un topic separat:)) imperator and friends:)) :) )

that wouldn't be such a bad idea!

#17
aaron111

aaron111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 14.12.2007
Topul meu ar suna cam asa:

1-2 Germania
      Marea Britanie (curat ... frumos!) :)
3. Austria (pentru ca are Viena in plus fata de Elvetia)
4. Spania (pentru Barcelona, Sevilla, Madrid, etc.)
5. Franta (pentru Paris si-atatea altele)
6. Portugalia (pentru ca imi place Lisabona si imi plac portughezii)
7. Elvetia (ireala tara, ca din basme, dar cam scumpa)
8. SUA (interesanta, dar prea comerciala)
9. Japonia (cine nu e atras de un ... kimono?)
10. Italia (frumoasa, dar atat de ... murdara!)

Edited by aaron111, 10 March 2009 - 23:14.


#18
varucristea

varucristea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 20.06.2007
Hai sa bag si top-ul meu 10 personal si subiectiv, asa cum mi-au ramas locurile respective in suflet.

1. Laos (o tara care m-a ravasit absolut, incredibil de frumoasa, o frumusete naturala, necoafata)
2. Bali, Indonezia (exact pentru acelasi motiv ca si Imperator)
3. Ha Long Bay, Vietnam (una din minunile cele mai mari si mai frumoase facute de natura in toata lumea asta)
4. Angkor Wat (cea mai impresionanta creatie a omului pe care am vazut-o)
5. Istanbul (orasul meu preferat dintre tote orasele pe care le-am vazut si nu pun orasele de obicei pe primul loc; exista si multa cultura, dar mai multa culoare din combinatia Orient-Occident si mancarea e fabuloasa)
6. Londra (au trecut mai mult de 10 ani de atunci, dar tot mi se pare un oras nemaipomenit)
7. Grecia (o tara calda cu oameni calzi, suntem norocosi sa avem o astfel de tara atat de aproape de noi)
8. Roma (pentru cultura si monumente, din pacate mai jos decat Londra)
9. Kuala Lumpur (un fel de orasul meu de suflet unde am trait mai mult de un an de zile si care e un oras atat de cosmopolit si de primitor cu strainii)
10. Singapore (pentru ca e cel mai civilizat si curat si sigur oras de pe pamantul asta)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate