Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

vreau sa imi iau un apple ce pare aveti?

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
petronel_oana

petronel_oana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 26.07.2008
Intel Core 2 Duo processor T7300.

2.4GHz processor speed.

L2 6Mb cache.

1GB (1 x 1GB SO-DIMM) of 800MHz DDR2 SDRAM, supports up to 4GB.



250Gb Serial ATA4, 7200rpm, hard drive capacity.



Slot-loading 8x SuperDrive with 4x double layer burning (DVDR DL/DVDRW/CD-RW) optical drive.



Dedicated graphics card.

ATI Radeon HD 2400 XT with 128Mb of GDDR3 memory.



3 USB 2.0 ports on computer, 2 USB 2.0 ports on keyboard.

Built-in 10/100/1000BASE-T (Gigabit) Ethernet port.

1 FireWire 400 port and 1 FireWire 800 port, 7 watts each.



Built-in stereo speakers with 24 watt digital amplifier, built-in microphone, optical digital audio output/headphone out, optical digital audio input/audio line in.



Built-in Bluetooth 2.1 + EDR (Enhanced Data Rate).

Built-in Infrared receiver.

Built-in AirPort Extreme (802.11a/b/g/n) wireless enabled.



Mac OS X v10.5 Leopard operating system installed.

Software included: Time Machine, Quick Look, Spaces, Spotlight, Dashboard, Mail, iChat, Safari, Address Book, Quick Time, iCal, DVD player, Photo Booth, Front Row, Xcode Developer Tools, iLife '08 (includes iTunes, iPhoto, iMovie, iDVD, iWeb, GarageBand).



Includes Apple remote, Apple keyboard and Mighty Mouse.

Size (H)46.9, (W)48.5, (D)18.9cm.

Weight 9.1kg.



20in (viewable) glossy widescreen TFT active-matrix LCD screen.

Resolution 1680 x 1050 pixels, millions of colours.

Brightness 290cd/m2.

Contrast ration 800:1.

Viewing angles 160 horizontal, 160 vertical.

Wall mountable.

Power saving facility.

#2
NonName

NonName

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 19.12.2008
Este un iMac, nu? Cat costa si de unde vrei sa-l iei? La ce ai vrea sa-l folosesti cu precadere?

#3
petronel_oana

petronel_oana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 26.07.2008

View PostNonName, on Feb 21 2009, 19:33, said:

Este un iMac, nu? Cat costa si de unde vrei sa-l iei? La ce ai vrea sa-l folosesti cu precadere?
http://www.argos.ie/.....|12160295.htm
aicea il gasesti numai ca am discount de 10% ca lucreza femeia si daca se merita sa il iau pt navigare net pt uz casnic poate un film nu pt un profesional astept sugestie
detin leptopul asta samsung cu configuratia de mai jos si as vrea sa il schinb cu appel de mai sus

Intel Core 2 Duo T6400 processor.

2.0GHz processor speed.

2MB cache.

4GB DDR2 RAM.



15.4in screen size.

Resolution 1280 x 800 pixels.

Widescreen.



320GB SATA hard drive capacity.



Multiformat dual layer optical drive.



Intel GMA X4500 graphics card.

128MB graphics memory.



3 in 1 media card reader - compatible with SD, MMC, SDHC.

3 USB ports.

1 HDMI port.

1 Ethernet port.

2 x 2 watt speakers.



1.3Mp webcam.

802.11b/g wireless enabled.



Windows Vista Premium operating system installed.

Software included:

Samsung Magic Doctor.

Samsung Update Plus.

Easy Display Manager.

Easy Battery Manager.

Easy Network Manager.

Easy SpeedUp Manager.

Adobe Acrobat Reader.

Microsoft Office Professional 2007 (free 60 day trial).



2.5 hours battery life.

Size (H)3.63, (W)35.8, (D)26.5cm.

Weight 2.7kg.

Edited by petronel_oana, 21 February 2009 - 20:54.


#4
NonName

NonName

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 19.12.2008
Da se merita, dar apare impedimentul ca laptopul are 4 GB pe cand iMac-ul are numai 1GB. Dar daca il vrei doar pentru net, film, muzica si alte cateva lucruri zilnice, minimale se merita. Procesorul este mai bun, viteza per total este mai buna, iar sistemul de operare impreuna cu hardware-ul livrat se misca mai bine decat Windows pe un PC obisnuit.

Edited by NonName, 21 February 2009 - 21:05.


#5
petronel_oana

petronel_oana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 26.07.2008

View PostNonName, on Feb 21 2009, 19:48, said:

Da se merita, dar apare impedimentul ca laptopul are 4 GB pe cand iMac-ul are numai 1GB. Dar daca il vrei doar pentru net, film, muzica si alte cateva lucruri zilnice, minimale se merita. Procesorul este mai bun, viteza per total este mai buna, iar sistemul de operare impreuna cu hardware-ul livrat se misca mai bine decat Windows pe un PC obisnuit.
pai oricum mam interesat si 150 de $ mai iau 2 gb de rami mam gandit la asta dar problema e oare gasesc destule programe si aplicatii pt apple si mai e ca nu am lucrat niciodata pe unul si o fii greu asta e dilema mea pe windows stiu in schinb pe un apple nu

#6
NonName

NonName

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 19.12.2008
In legatura cu programele nu-ti face probleme, sistemul de operare vine cu peste 300+ de functii si programe noi sunt lansate mereu. Incepand cu 2006 Apple a inceput sa castige teren in fata Microsoft si asta a dus la mai multe programe pentru MacOS X(numele sistemului lor de operare).

Legat de folosire, pe siteul apple.com exista un film"Guided Tour" in care ti se explica cele mai generale lucruri despre iMac si sistemul de operare.

#7
trompix

trompix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 22.04.2005
o singura sugestie: ram-ul ar trebui sa fie la 2 gb - in iMac-ul ala cred ca sunt doua barete de 512 - ia-l asa si apoi cumpara doua barete de 1 gb fiecare (ddr2 la 667 mhz) si incearca sa le vinzi pe cele doua din el. totul e sa nu ii faci upgrade-ul direct de pe apple store. macurile in sine nu sunt scumpe daca e sa le compari cu pc-uri avand o configuatie si o calitate de fabricare echivalenta. in schimb, upgrade-urile sunt nesimtit de scumpe la apple - asa ca il iei cu 1 gb de la ei si cumperi apoi memorie din alta parte. iar $ 150 mi se pare f mult pt 2 gb avand in vedere ca pe mine ma costa aici in .ro 320 RON 2 barete de 2 gb fiecare (160 RON / bareta)

#8
NonName

NonName

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 19.12.2008
Are doar un 1GB de RAM, nu 2x512. Deci poate lua inca 1GB sau poate lua direct o memorie de 2GB si o sa aiba in total 3GB care sunt mai mult decat suficienti pentru ce-i trebuie.

#9
trompix

trompix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 22.04.2005
true. nu vazusem :)

#10
petronel_oana

petronel_oana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 26.07.2008
sunteti baitasi mati covins maine ma duc si imi iau si ms pt sfat cu ramii o sa gasesc eu pe ebay ramii si mai ieftin atunci si oricum vreau sa imi mai iau inca 2 sau poate 3 gb

#11
NonName

NonName

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 19.12.2008
Sa ne spui cum este din punctul unui utilizator de Windows trecut la Mac, si implicit la Mac OS. Am uitat sa-ti spun ieri, dar poti sa pui si Windows pe el, asa ca sa nu-ti faci probleme daca nu te descurci cu Mac OS.

#12
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Daca vrei sa ramai la Windows merge ceva de aici luat.
Tot brand.
http://www1.euro.del...s...=dhs&~ck=mn

#13
petronel_oana

petronel_oana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 26.07.2008
pai acuma astept sa imi transfer datele de pe old pc pe un hard extern si sa ma duc sa imi iau appel-ul si va spun mai incolo cum merge si cum ma descurc  cu noua achizitie daca nu erati voi cred ca eram in mai mare dilema si poate imi luam un alt pc si nicidecum un appel

#14
NonName

NonName

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 19.12.2008
Eu rulez un MacOS in mediu virtual si merge destul de bine. Mi-a depasit asteptarile, fiind cam sceptic ca o sa mearga pe un PC obisnuit. Din primele mele impresii poti sa-ti zic ca nu regreti ca ai cumparat un produs Apple.

De la cine ai internet? E retea de cartier sau e un fel de RDS / UPC.

#15
petronel_oana

petronel_oana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 26.07.2008
gata acuma  scru de pe imac-ul meu e tare nu ma asteptam sa meraga asa de bine prima zii am crezut ca am facut cea mai proasta alegere dar dupa o zii mam razgandit acuma am si instalat si windows si lucreaza in paralel cu imac mi-am instalat VMWare fusion si e super ca daca ma descurc intru in windows si rezolv a avea sa uit e foarte greu sa lucrez pe el parca e primul calcuator in viata mea e total diferit de windows. am dat si comanda la rami si am gasit pe ebay la 17 eu de 1 giga pacat ca nu am   decat 2 sloturi dar e ok

#16
bobocbbb

bobocbbb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 14.05.2007

View Postpetronel_oana, on Feb 25 2009, 23:27, said:

gata acuma  scru de pe imac-ul meu e tare nu ma asteptam sa meraga asa de bine prima zii am crezut ca am facut cea mai proasta alegere dar dupa o zii mam razgandit acuma am si instalat si windows si lucreaza in paralel cu imac mi-am instalat VMWare fusion si e super ca daca ma descurc intru in windows si rezolv a avea sa uit e foarte greu sa lucrez pe el parca e primul calcuator in viata mea e total diferit de windows. am dat si comanda la rami si am gasit pe ebay la 17 eu de 1 giga pacat ca nu am   decat 2 sloturi dar e ok

Am mac din 2006 si iti garantez ca dupa ce vei folosi osx un timp nu vei mai vrea windows niciodata

#17
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Mai bine lua un Dell decat un MAC daca tot a vrut Windows.
Pacat de OSX-ul ala, pacat de banii aruncati pe fereastra doar pt. a folosi Windows.

#18
NonName

NonName

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 19.12.2008
Nu inteleg ce aveti voi impotriva folosirii Windows-ului in paralel cu Mac OS X? Pe Windows sunt lucruri pe care nu le poti face pe Mac OS X, si aici nu ma refer numai la jocuri. Cate programe de editare, pana in 150 EURO, imi puteti spune pentru Leopard. Exceptand iLife, care este intradevar peste tot ce exista la acelasi pret pe PC, alte programe, accesibile consumatorilor obisnuiti, mi se par cu mari lipsuri.

Acum sa nu sariti cu replici de genul: "Mac OS este doar pentru Mac si Windows este doar pentru PC-uri".

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate