Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Ansamblul Excelsior din Baciu

- - - - -
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#55
lovely_black_mamba

lovely_black_mamba

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 22.12.2009
Buna,
am creat un blog http://baciuexcelsior.blogspot.com in care incerc sa postez noutati despre apartamentele create de "D&S Construct" adica Micle si acolitii.
Am descoperit si ce s-a discutat la intalnirea de vineri (04.12.2009) si peste cam o ora o sa postez si o copie a devizului primit de parte din cei care au cumparat apartamente in blocurile 5-8.
Daca stiti noutati/idei/comentarii va rog scrieti-le si voi pe blog sau macar pe forum si le scriu eu dupa aia pe blog. Sau daca preferati puteti sa-mi scrieti pe adresa [email protected]. Asa putem lua legatura cu cat mai multe persoane care au cumparat apartamente de la Micle.

#56
last_chance

last_chance

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.01.2010
Buna,
Observ ca nu prea se mai scrie nimik nou pe acest blog sau poate toata lumea si-a rezolvat problemele cu cei din baciu ......eu as vrea sa stiu cat mai suportati sa inghititi toate magariile si minciunile pe care le spun clanu ''micle''.....de 5 luni spun ca o sa fie trase utilitatile si inca nu e tras nimik ...si cand vrei sa vb cu ei nu raspund la telefon sau daca raspund sunt foarte ipocriti si incearca sa te ia ca pe un copil de 5 ani .....as vrea sa stiu daca cineva sa interesat daca au depus cererea pt eliberarea cartii funciare si as dori daca sunt pe blog persoane care au deja procese cu ei sa lase mai multe date de contact pt ca as vrea sa stiu daca au castigat ...si noi am  inceput demersurile pt proces ....

#57
proingr2007

proingr2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.01.2010
Buna,
Am contractat in 2007 un apartament in blocul 4. In iunie 2009 apartamentul era aproape gata, si credeam ca in 2-3 luni poate sa finalize constructia. Se vede clar ca are probleme financiare si juridice si constuctia este oprita. Dorim sa contactam alti "proprietari" care sunt in aceasi situatie ca sa vedem ce demersuri putem face: asteptam cu rabdare ca "incet-incet" sa finalizeze constructia, dam in judecata etc.

Numai bine

#58
last_chance

last_chance

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.01.2010
buna proing....as vrea sa stiu daca ai fost recent pe la bloc si daca este trasa apa,curent si gaz ...eu am inteles ca sunt dar asta nu stiu sigur ......si sunt de acord si eu ca ar trebui sa ne intalnim toti dar toti si sa mergem la o intalnire cu ei si sa vedem atunci daca mai continua cu minciunile si sa ne cerem apartamentele inapoi....nu stiu cat de sincer sunt cei care intra pe acest site......oricum daca sti ceva as vrea sa tinem legatura

#59
proingr2007

proingr2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.01.2010
Buna,
Eu am fost ultima data la inceputul lunii. Am vrut sa vad apartamentul, dar secretara Bara a zis ca sefii nu au venit din concediu din strainatate si cheile sunt la muncitori (asta ziceau ei de fiecare data cand vroiam sa-l vad apartamentul). De atunci am vorbit de trei ori pe telefon cu secretara, dar inca nu am reusit sa ne stabilim o intalnire ca sa vad apartamentul.
Oricum gresia este montata pe casa scarii (cel putin la etaje) si sunt montate contoarele de gaz (cu sigil de la E-ON). Ceea ce stiu sigur, ca apa si curentul sunt de santier. Secretare zicea ca se zvoneste ca constructorul nu a platit subcontractorul care a facut instalatia electrica. In blocul 4 s-a mutat o familie, care avea contor electric. Secretare mi a zis, ca numai cei care au avut cunostiite la Electrica au reusit sa incheie un contract de furnizare pe baza antecontractului de vanzare-cumparare. Am auzit si zvonul ca nici instalatia de apa nu a fost platita si deaceea nu sunt instalate pompele la baza dealului.
Daca zvonurile sunt adevarate si constructorul are multe datorii ce sanse avem ca sa primim locuinta cu acte in regula (CF individula, contract autentic)? Poate ca cei din blocurile 5-8 cred ca noi suntem intr-o situatie mai buna, dar eu am indoieli in aceasta privinta.

#60
ri2009

ri2009

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.06.2009
Salut
am trecut marti 19 ianuarie 2010 pe Veronica Micle sa vad care este treaba cu CF,si mi-a spus ca actele au fost depuse si urmeaza ca pe la sfarsitul lunii februarie o sa le avem.
Eu ca de obicei nu am incredere in ce zice Veronica m-am dus pana la primaria din Baci ca sa intreb daca le-au eliberat certificatul de atestare a edificarii costructiei fara de care nu poti primi cf-ul .Un domn foarte cumsecade de la primarie mi-a zis ca nu le-a eliberat acel act inca si o sa-l elibereze doar in momentul cand isi rezolva probleme cu inspectoratul de stat in constructii.
Bun, atunci m-am dus si pana la inspect. de stat in contructii sa vad care sunt problemele cu blocurile.Si acolo am dat peste un om foarte de treaba care mi-a spus ca apartamentele sunt in regula din punct de vedere al constructiei(rezista la cutremure),probleme e ca ei nu le aproba dosarul depus de dan&sergiu pt ca nu este complet.Am intrebat atunci de ce nu este complet si mi-a raspuns ca dirigintele de santier a sa suferit un accident si nu mai poate lucra si atunci a predat tot dosarul cu actele de calitate la Dan sau Sergiu si acestea au pierdut dosarul.
Domnul de la inspectoratul de stat in constructiii a zis ca ei au undeva in arhiva copii de la toate aceste acte, dar arhiva lor are mii de dosare si nu e interesul lor sa caute
Probabil se pot face din nou verificari ale constructiei pe bani, dar nu stiu daca se pot face toate fiindca multe probe privind calitatea cimentului se iau atunci cand se toarna si este moale
In concluzie , cred ca trebuie sa asteptam inca pana cand o sa avem cf-ul.

#61
lovely_black_mamba

lovely_black_mamba

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 22.12.2009
Buna,

Se pare ca blocul 8 nu se va mai construi, iar cei care aveau apartamente in blocul 8 vor fi mutati in blocul 5. Drumul de la blocuri pana la drumul principal (Cluj-Zalau) a fost imbunatatit (nu stiu exact cat dar din ce am auzit pare ok). De asemenea, se pune gresia in blocuri (eu eram convins ca era pusa insa nu m-am putut duce niciodata sa vad).
Aaa...si vesnica poveste: "peste o luna totul va fi gata" a fost din nou urlata in gura mare. Pentru mai multe detali cititi pe blogul http://baciuexcelsior.blogspot.com/

#62
lovely_black_mamba

lovely_black_mamba

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 22.12.2009
Buna,

Este posibila colaborarea cu Antena 3 pentru realizarea unui reportaj referitor la problema din Baciu. Detalii pe blog:
http://baciuexcelsio...u-baciu-pe.html
http://baciuexcelsio...a-interviu.html
Se cauta persoane care vor sa colaboreze la acest interviu, adica sa spuna intreaga poveste. Din pacate eu nu sunt in tara pentru ca atunci m-as fi ocupat personal de chestia asta.

Daca va intereseaaza sa colaborati la acest interviu dati-mi va rog de stire pe blog sau pe adresa [email protected]. Ar fi de preferat o persoana din blocurile 5-8 deoarece nu sunt construite. Precizez ca daca nu se vor gasi persoane care sa colaboreze presupun ca reportajul nu se va realiza.

#63
lovely_black_mamba

lovely_black_mamba

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 22.12.2009
Miercuri 10 februarie la ora 15:30 reporterul de la Antena 3 o sa fie in Baciu pentru interviu. Rog pe toti cei interesati sa vina la intalnire. Chiar daca nu vor sa participe la interviu macar sa vina pentru ca macar asa se pot intalni cat mai multi "proprietari" pentru a discuta problema. Macar pentru a intelege situatia in care ne aflam (sau macar sa ne plangem de mila stiind ca suntem toti in aceeasi oala :) ).

#64
dorinutzpop

dorinutzpop

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.02.2010

View Postlovely_black_mamba, on 9th February 2010, 14:10, said:

Miercuri 10 februarie la ora 15:30 reporterul de la Antena 3 o sa fie in Baciu pentru interviu. Rog pe toti cei interesati sa vina la intalnire. Chiar daca nu vor sa participe la interviu macar sa vina pentru ca macar asa se pot intalni cat mai multi "proprietari" pentru a discuta problema. Macar pentru a intelege situatia in care ne aflam (sau macar sa ne plangem de mila stiind ca suntem toti in aceeasi oala :) ).
buna am si eu aici contractat un apartament. de abia acum am datc de voi

#65
dorinutzpop

dorinutzpop

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.02.2010

View Postdorinutzpop, on 9th February 2010, 20:42, said:

buna am si eu aici contractat un apartament. de abia acum am datc de voi
am fost azi azi la santier si m-au instiintat ca trebuie sa ma prezint la curent pentru a mi-i se pune contorul. ati primit si voi instiintarea asta?
mi-au mai dat copii dupa darea in folosinta de la primarie si receptia de la inspectoratul in constructii. maine le scanez si le atasez

#66
lovely_black_mamba

lovely_black_mamba

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 22.12.2009

View Postdorinutzpop, on 10th February 2010, 23:32, said:

am fost azi azi la santier si m-au instiintat ca trebuie sa ma prezint la curent pentru a mi-i se pune contorul. ati primit si voi instiintarea asta?
mi-au mai dat copii dupa darea in folosinta de la primarie si receptia de la inspectoratul in constructii. maine le scanez si le atasez

Darea in folosinta de la primarie si receptia de la inspectoratul de constructii ? Nu inteleg exact despre ce e vorba pentru ca receptia o face primaria nu inspectoratul de constructii. Iar darea in folosinta nu stiu exact ce reprezinta iar faptul ca o da primaria ma baga si mai mult in ceatza. O alta chestie pe care nu o inteleg este legatura dintre contorul de curent si actele astea 2 pe care ti le da Micle. Nu mi se pare ca ar avea legatura contorul de curent. Vrea sa te oblige sa accepti receptia apartametului pana sa se obtina cf-ul ??
Referitor la instiintarea primita pot sa-ti spun ca cel putin o alta persoana a primit instiintare referitoare la curent. Nu stiu daca este exact acelasi tip de instiintare insa a primit tot referitor la montarea contorului (sau cred ca a primit un telefon de la unul din clanul Micle). Vezi fi atent ca Micle va incerca sa te puna pe tine sa platesti contorul si montarea lui. Nu trebuie sa accepti sa platesti tu pentru ca e datoria lui. Stiu ca a incercat cu altii insa cei cu care am vorbit eu au fost pe faza si au refuzat facand si scandal referitor la faptul ca le-a cerut sa plateasca. Vezi ca nu va vorbi Micle cu tine ci mai degraba o va pune pe sora-sa sau pe secretara sa te imbarlige.
Ti-as fi recunoscator daca ai putea pune scanarile pe forum (sau mie pe e-mail si le pun pe blog). Asa macar ne putem da seama ce ne asteapta si pe noi :)

Edited by lovely_black_mamba, 11 February 2010 - 01:10.


#67
proingr2007

proingr2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.01.2010
Astazi m-a sunat si pe mine secreatara de la Baciu ca sa ridic actele necesare contractului cu Electrica si cu E-on.
Am intrebat despre situatia CF-ului si raspunsul era: iese la sfarsitul lunii. Povesti.
Eu nu sunt dispus sa platesc abonament la furnizori pana cand nu obtin contractul autentic si CF-ul.

#68
ioana_05cluj

ioana_05cluj

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.07.2009

View Postproingr2007, on 11th February 2010, 11:49, said:

Astazi m-a sunat si pe mine secreatara de la Baciu ca sa ridic actele necesare contractului cu Electrica si cu E-on.
Am intrebat despre situatia CF-ului si raspunsul era: iese la sfarsitul lunii. Povesti.
Eu nu sunt dispus sa platesc abonament la furnizori pana cand nu obtin contractul autentic si CF-ul.


Si pe mine m-a sunat azi secretara si mi-a zis de actele pt Electrica si pt E-on, ce e ciudat e ca noi le- am trimis prin avocat o instiintare cum si-au depasit termenle si ca o sa-i dam in judecata, si ieri am primit o raspuns ciudat dezlinat (si cu greseli gramaticale si de exprimare) cum ca ei si-au indeplinit obligatiile contractuale si sunt dispusi sa ne lase sa stam acolo chiar daca nu le-am dat si restul de bani, era dat copy/paste pe o parte din antecontract, din tot reiesea ca noi suntem de vina. Ne-am gandit ca de aia m-a sunat pt ca le-am trimis insiintarea.I-am zis ca o sa mergem candva saptamana viitoare, dar ca vrem sa vedem apartamentul, dar a zs ca nu are cheile, si ca osa vada ce o sa faca. Iar e ciudat ca stau acolo oameni, care si-au modificat balcoanele deja.Noi o sa ne sfatuim cu avocata noastra si apoi o sa vedem ce facem, dar nu o sa platim pt Electrica si E-on, ei trebuie sa plateasca.Oricum ma dispera aroganta lor.

View Postioana_05cluj, on 11th February 2010, 13:28, said:

Si pe mine m-a sunat azi secretara si mi-a zis de actele pt Electrica si pt E-on, ce e ciudat e ca noi le- am trimis prin avocat o instiintare cum si-au depasit termenle si ca o sa-i dam in judecata, si ieri am primit o raspuns ciudat dezlinat (si cu greseli gramaticale si de exprimare) cum ca ei si-au indeplinit obligatiile contractuale si sunt dispusi sa ne lase sa stam acolo chiar daca nu le-am dat si restul de bani, era dat copy/paste pe o parte din antecontract, din tot reiesea ca noi suntem de vina. Ne-am gandit ca de aia m-a sunat pt ca le-am trimis insiintarea.I-am zis ca o sa mergem candva saptamana viitoare, dar ca vrem sa vedem apartamentul, dar a zs ca nu are cheile, si ca osa vada ce o sa faca. Iar e ciudat ca stau acolo oameni, care si-au modificat balcoanele deja.Noi o sa ne sfatuim cu avocata noastra si apoi o sa vedem ce facem, dar nu o sa platim pt Electrica si E-on, ei trebuie sa plateasca.Oricum ma dispera aroganta lor.


am uitat sa zic ca in raspunsul ce l-am primit de la ei nu scrie nimic cum ca mi-au cerut 5.000 euro ca sa putem sa ne mutam ( pt finisaje cica) cum au cerut de la toti.

#69
ri2009

ri2009

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.06.2009
am fost ieri la intalnirea cu domnii de la atena 3, dar am fost foarte dezamagit cand am vazut ca din partea noastra am fost doar 4 persoane.Ma asteptam sa fie mult mai multe persoane din partea noastra acolo stiind cate probleme avem cu acest ansamblu

#70
lovely_black_mamba

lovely_black_mamba

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 22.12.2009

View Postproingr2007, on 11th February 2010, 10:49, said:

Astazi m-a sunat si pe mine secreatara de la Baciu ca sa ridic actele necesare contractului cu Electrica si cu E-on.
Am intrebat despre situatia CF-ului si raspunsul era: iese la sfarsitul lunii. Povesti.
Eu nu sunt dispus sa platesc abonament la furnizori pana cand nu obtin contractul autentic si CF-ul.


:)) Nu te cunosc ca persoana si mai mult ca sigur nici tu nu ma cunosti. Insa din raspunsul tau imi dau seama ca exista o sansa destul de mare ca sa fim frati :) . Exact acelasi lucru l-am spus si eu cand am fost sunat azi. Pana nu vad cf-ul nu am de gand sa fac absolut nimic...nici sa fac contracte...nici sa platesc curent la furnizori...absolut nimic. Dupa ce am cf si apartamentul devine legal proprietatea mea atunci e normal sa ma agit...

#71
icsulescuyz

icsulescuyz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 09.12.2009
[quote name='ri2009' date='11th February 2010, 13:14' post='7791784']
am fost ieri la intalnirea cu domnii de la atena 3, dar am fost foarte dezamagit cand am vazut ca din partea noastra am fost doar 4 persoane.Ma asteptam sa fie mult mai multe persoane din partea noastra acolo stiind cate probleme avem cu acest ansamblu

Totusi, cand se va da reportajul si care sunt concluziile? Ce s-a discutat concret? A reusit "actiunea" aceasta sa-i... mobilizeze pe maretii investitori-bisnitari? Sau macar sa-si dea seama ca problema e grava si ca trebuia sa investeasca banii primiti de la oameni in ceea ce s-au obligat sa faca pentru acei bani si nu in Porsche, Navarra sau alte 6-7 masini? Reuseste acel reportaj sa arate ca oamenii au dreptate si ca ei nu sunt altceva decat niste oportunisiti nesimtiti?

#72
lovely_black_mamba

lovely_black_mamba

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 22.12.2009

View Posticsulescuyz, on 19th February 2010, 08:16, said:

Totusi, cand se va da reportajul si care sunt concluziile? Ce s-a discutat concret? A reusit "actiunea" aceasta sa-i... mobilizeze pe maretii investitori-bisnitari? Sau macar sa-si dea seama ca problema e grava si ca trebuia sa investeasca banii primiti de la oameni in ceea ce s-au obligat sa faca pentru acei bani si nu in Porsche, Navarra sau alte 6-7 masini? Reuseste acel reportaj sa arate ca oamenii au dreptate si ca ei nu sunt altceva decat niste oportunisiti nesimtiti?


Sincer nu cred ca reportajul ii va mobiliza pe maretii investitori-bisnitari. Adica reprezinta doar publicitate negativa....si sunt deja destul de obisnuiti cu chestia asta (au dezvoltat un fel de imunitate la publicitatea negativa).
Vezi pe blog http://baciuexcelsio...-sa-platim.html o problema pe care este posibil sa o avem (si e cam grava dupa parerea mea).
Faptul ca reportajul ar arata ca dezvoltatorii sunt niste oportunisti nesimtiti ne ajuta mai mult moral decat financiar. Cel mult cativa telespectatori care vad reportajul o sa zica referitor la noi :"O saracii oameni" si alti o sa zica "Ce fraieri ca au cumparat acolo". Pentru a rezolva insa ceva ar trebui vorbit cu avocatii pentru a sti ce prevedere sa punem in contractele finale pentru a ne proteja de o aplicare retroactiva a TVA-ului. De precizat ca Fiscul poate impune aplicarea TVA-ului in mod retroactiv cu pana la 5 ani (sau 10 in caz de evaziune fiscala).

Edited by lovely_black_mamba, 20 February 2010 - 02:43.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate