Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Ansamblul Excelsior din Baciu

- - - - -
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#1
alexandra1978

alexandra1978

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.02.2009
Buna ziua!

M-am inscris pe acest forum din dorinta de a obtine informatii despre firma "DAN & SERGIU CONSTRUCT", care construieste Ansamblul Excelsior din Baciu, in continuarea celui construit de Europort- cam la 500 m distanta in varful dealului...

Mai multe detalii despre proiect:
http://www.ansamblulexcelsior.ro/

Finalizarea blocului nostru ar fi trebuit sa se realizeze in luna mai, in conditiile in care acum e abia turnata fundatia... La sfarsitul saptamanii trecute onorabilii domni constructori ne-au provocat la o oferta, aparent generoasa, de a ne (per)muta intr-un bloc anterior, aflat deja pe jumatate ridicat, evident cu prelungirea, fara penalitati, a termenului de finalizare pana la sfarsitul lunii septembrie.
Orice minte mai mult sau mai putin luminata ar intelege din aceasta incercare-actiune ca ansamblul EXcelsior nu va mai fi finalizat in conditiile prezentate pe site...

As fi interesata daca mai e cineva in situatia noastra, ma refer la blocurile 7-14...
Poate ca un schimb sincer si onest de informatii ne-ar fi mai mult decat necesar in aceasta situatie!


Va multumesc anticipat!

Edited by terratec, 12 April 2011 - 08:26.
Numele localitatii nu se regasea in titlu


#2
ralnec

ralnec

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.02.2009
Buna seara,

In aceeasi situatie sunt si eu impreuna cu un prieten de-al meu. De fapt, noi avem o situatie un pic mai grava. Am achizitionat 2 apartamente in ansamblul "Excelsior" din comuna Baciu in luna februarie 2008. Am dat fiecare cate 10.000 de euro avans pentru cate un apartament de 40 de mp + 12 mp terasa. In 2008 am mers in nenumarate randuri pe acolo si lucrarile inaintau destul de incet, noi avand apartamentele in blocul 3, respectiv blocul 4. Desi era clar ca nu vor finaliza la timp, adica in 16 decembrie, cu finisaje incluse, ne-au tot mintit si ne-au purtat pana acolo degeaba. Noi am tinut legatura cu un domn Cristian Burcezan, care se pricepea foarte bine la vorbe si care ne-a dus de nas un an intreg. In 2009 am incercat sa luam legatura cu ei, desi foarte greu am reusit sa stabilim o intalnire, la care nici macar nu s-au prezentat. Mai mult decat atat, apartamentul meu, desi in antecontract era prevazut cu 2 camere, pana in 08 februarie era compartimentat cu o singura camera, desi le-am semnalat acest lucru inca din decembrie 2008.
In fine, am reusit pana la urma sa ne intalnim cu d-l Micle Daniel, care a avut o atitudine foarte "la intimidare", in sensul in care nu a fost dispus nici la o negociere de pret, nici la returnarea avansului, dandu-ne un nou termen - in 2 martie, adica luni. Penibil! In conditiile in care nu cred ca vor fi gata nici in aprilie. Probabil se grabesc sa finalizeze pentru a stoarce banii de la clienti desi, in ce santier e acolo, ma indoiesc ca se poate locui peste 2 luni.
Noi ne intalnim luni cu ei (in cazul in care vor binevoi sa se prezinte) la avocat sa vedem daca reziliem sau nu. Ei si-au aratat intentiile de a nu ne returna avansul, zicandu-ne inclusiv ca putem sa ii dam in judecata, dar ca nu vom obtine nici asa nici un ban de la ei.
Pentru a imi edifica si mai mult convingerile, va atasez 2 linkuri in care veti gasi lucruri interesante vizavi de SC Dan & Sergiu Construct SRL.

http://www.ziuadecj....rticle?ID=21396
http://casacluj.forumer.ro/baciu-f4/excelsior-baciu-t5.htm
http://new.clujeanul...torilor-3985285 - aici puteti citi la comentarii ceva despre Dan & Sergiu Construct; e un articol interesant.

Oricum, din partea mea, vor beneficia de o reclama foarte proasta. Sunt foarte neseriosi si neprofesionisti.

Astept un mesaj din partea dumneavoastra sau, daca vreti, ne putem intalni sa discutam mai multe detalii, daca doriti.

#3
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006
Linkurile sunt foarte interesante si arata ca acuma a venit timpul ca un client sa fie respectat !

#4
csaba79

csaba79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.04.2009
Salut. Si eu sunt intersat de acest subiect.
Am facut un antecontract pentru un apartament in blocul 8 anul trecut in mai. Atunci mi-au zis ca termenul de finalizare va fi mai 2009. Luna trecuta (feb.2009) m-au chamat la sediu, sa discutam de o mutare in alt bloc. Mi-au zis ca clocul 8 nu se va mai construi acum si ca ne vor muta in 7 la acelasi etaj si aceasi orientare. Am fost de acord, dar totodata au schimbat termenul de finalizare pana in septembrie, o intraziere de 4 luni fata de primul termen. Deja incep sa am dubii mari de serioziatatea firmei DAN&SERGIU construct.
Acum cateva zile m-au sunat iar si culmea acuma vor sa ne ceara "ceva" bani (2000-300eur) pentru a face drumul, pentru ca primaria nu-i lasa sa predea aparatamentele in primele 4 blocuri pana nu este facut drumul.
M-am gandit serios sa reziliez contrctul cu ei daca imi dau innapoi avansul sau sa renegociem pretul, pentru ca si eu ca si multi altii am cumparat apartamentul la pretul cel mai scump anul trecut si de atunci preturile la locuinte au scazut cu 15-25% iar pretul materialeleor a scazut cu 50%.
Saptaman viitoare o sa avem o intalnire cu constructorii sa discutam cu ei, sa vedem ce zic si ei.

Daca mai aveti informatii utile despre acest subiect, postati pe forum.

#5
barburas

barburas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.07.2008

View Postcsaba79, on Apr 3 2009, 10:02, said:

Salut. Si eu sunt intersat de acest subiect.
Am facut un antecontract pentru un apartament in blocul 8 anul trecut in mai. Atunci mi-au zis ca termenul de finalizare va fi mai 2009. Luna trecuta (feb.2009) m-au chamat la sediu, sa discutam de o mutare in alt bloc. Mi-au zis ca clocul 8 nu se va mai construi acum si ca ne vor muta in 7 la acelasi etaj si aceasi orientare. Am fost de acord, dar totodata au schimbat termenul de finalizare pana in septembrie, o intraziere de 4 luni fata de primul termen. Deja incep sa am dubii mari de serioziatatea firmei DAN&SERGIU construct.
Acum cateva zile m-au sunat iar si culmea acuma vor sa ne ceara "ceva" bani (2000-300eur) pentru a face drumul, pentru ca primaria nu-i lasa sa predea aparatamentele in primele 4 blocuri pana nu este facut drumul.
M-am gandit serios sa reziliez contrctul cu ei daca imi dau innapoi avansul sau sa renegociem pretul, pentru ca si eu ca si multi altii am cumparat apartamentul la pretul cel mai scump anul trecut si de atunci preturile la locuinte au scazut cu 15-25% iar pretul materialeleor a scazut cu 50%.
Saptaman viitoare o sa avem o intalnire cu constructorii sa discutam cu ei, sa vedem ce zic si ei.

Daca mai aveti informatii utile despre acest subiect, postati pe forum.



Salut ,

Ai putea te rog sa imi zici la ce etaj ti-au dat apartament si ce ai rezolvat cu ei in urma intalnirii? Si eu is cam in aceasi situatie ca si tine . adica am contractat apartamentul in februarie 2008 in blocul 7 si am primit ca si termen de finalizare 31 august 2009.

#6
anda_anda

anda_anda

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.05.2009
Buna,sunt intr-o situatie similara si eu in sensul ca in noiembrie 2007 am dat un avans la un apartament cu o camera termen de finalizare fiind decembrie 2008.Nici pana astazi nu este gata ,stau si ma intreb daca va fi gata vreodata si in acelasi timp ma indoiesc de calitatea lucrarilor,ceea ce ma gandesc sa fac este sa ii dau in judecata sa imi recuperez banii si sa ii pun sa imi plateasca  contravaloarea chiriei pe care sunt inca nevoita sa o platesc pe langa rata la banca. As vrea sa stiu daca mai este cineva in situatia mea si daca a mai recurs la incercarea de a recupera avansul achitat.

#7
z0ro

z0ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.05.2009
Salut

Si eu, si un prieten de-al meu suntem in situatii asemanatoare cu Dan & Sergiu Construct: antecontract pentru apartamente in blocurile 5 si 6, cu finalizare... acum 2 luni  <_<

Intre timp, diferite "explicatii" in legatura cu intarzierile, plus o scrisoare in care se motiva intarzierea prin "alunecari de teren" si interdictia impusa de primaria Baciu de acces cu masinile de mare tonaj pana la realizarea drumului de acces. Asa zisa notificare se incheia cu invitatia la sediu pentru semnarea unui act aditional, in caz de neprezentare considerandu-se acord tacit.

Cum au mai decurs "negocierile" in cazurile voastre? Cu ce "explicatii" v-au mai abordat? Ati reusit sa reziliati contractul?

Astept raspunsurile voastre,
Multumesc.

#8
csaba79

csaba79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.04.2009
Buna,
vad ca suntem mai multi in aceasta situatie de aceea ar trebui sa luam legatura si sa discutam ce se poate face.
Cei interesati sa-mi trimita pe mail datele de contact. Mailul meu este: [email protected]
Am mai gasit un articol din Clujeanul despre acest subiect (cititi comentariile) http://www.clujeanul...in-baci-2472516

Scuze, articolul acela este vechi. Acesta e cel recent:
http://www.clujeanul...n-baciu-4474197

#9
jonnyy881

jonnyy881

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.06.2009
Si noi avem probleme cu "domnii" astia. Ce ziceti sa ne strangem mai multi si sa vedem ce ar fi de facut, sa nu-si mai bata atat joc de noi si banii nostri.

#10
alexandra1978

alexandra1978

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.02.2009

View Postjonnyy881, on 8th June 2009, 23:12, said:

Si noi avem probleme cu "domnii" astia. Ce ziceti sa ne strangem mai multi si sa vedem ce ar fi de facut, sa nu-si mai bata atat joc de noi si banii nostri.

Toti cei interesati: VA RAG SA-MI TRIMITETI MESAJE PE RIVAT.

In acest weekend propun PRIMA INTALNIRE. Situatia noastra deja devine "delicata".

Astept sa ma contactati.

#11
carcotasul111

carcotasul111

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.06.2009
[email protected]

Trebuie neaparat sa ne intalnim si sa vedem cu rezolvam problema, daca mergem unu cate unu astia ne repeta poezia; daca mergem mai multi alta e treaba!

Amu imi pare ca merge tot mai greu!
Banuiesc ca stiti si voi de datoriile catre firmele de materiale de constructii... dar oare despre terenurile achizitionate pe banii nostri stiti?... mai vorbim!

#12
irina2525

irina2525

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.06.2009
Servus!
Noi am fost si mai fraieir am achitat integral pentru un apartament in blocul 7, urma a fi finalizat in luna noiembrie.
Tare ma tem ca vom plati rata pe viata bancii fara a avea locuinta!!!!!
Am aflat de datorii, stie cineva unde au achizitionat terenuri?
Astept vesti de la voi. :thumbdown:

#13
peacemaker29

peacemaker29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.06.2009
Buna,

Si eu sunt intr-o situatie similara. Am platit avansul in oct. 2007 pt un apartament cu 2 camere in blocul 2 si inca nu sa predat si nici nu cred ca anul asta o sa-l mai predea.
Sincer nu stiu ce sa fac pentru ca daca nu au bani nu ai cum sa-ti recuperezi avansul (n-au de unde).
Daca a vorbit cineva cu vreun avocat ca sa imi spuna si mie ce sansa de izbanda sunt?

#14
jonnyy881

jonnyy881

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.06.2009
Noi am vorbit cu un avocat, dar nu ne-a dat prea multe sperante. Exista chiar sanse sa pierdem tot, si banii ce i-am dat. Dar din cate am vazut stadiul e destul de avansat in primele doua blocuri, sunt aproape de finalizare.Sau nu?






View Postpeacemaker29, on 24th June 2009, 12:40, said:

Buna,

Si eu sunt intr-o situatie similara. Am platit avansul in oct. 2007 pt un apartament cu 2 camere in blocul 2 si inca nu sa predat si nici nu cred ca anul asta o sa-l mai predea.
Sincer nu stiu ce sa fac pentru ca daca nu au bani nu ai cum sa-ti recuperezi avansul (n-au de unde).
Daca a vorbit cineva cu vreun avocat ca sa imi spuna si mie ce sansa de izbanda sunt?


#15
peacemaker29

peacemaker29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.06.2009
E avansat adica undeva la 85-90% dar daca nu mai exista bani nu au cum sa avanseze. Un santier unde nu se lucreaza inseamna ca nu sunt bani. Alte motive nu prea ii optreste pe santieristi nici macar protectia muncii si tot felul de controale de la stat.
Din pacate antecontractele de vanzare-cumparare sunt in defavoarea noastra facute, dar ca la orice contract daca nu s-au respactat termenele poate fi atacat si chiar castigat.

#16
ri2009

ri2009

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.06.2009

View Postpeacemaker29, on 24th June 2009, 12:40, said:

Buna,

Si eu sunt intr-o situatie similara. Am platit avansul in oct. 2007 pt un apartament cu 2 camere in blocul 2 si inca nu sa predat si nici nu cred ca anul asta o sa-l mai predea.
Sincer nu stiu ce sa fac pentru ca daca nu au bani nu ai cum sa-ti recuperezi avansul (n-au de unde).
Daca a vorbit cineva cu vreun avocat ca sa imi spuna si mie ce sansa de izbanda sunt?
salutare
am si eu apartament in blocul 2 ,si de cate ori intreb care este situatia cu apartamentele din aces bloc mi se raspunde ca nu se poate intalni cu noi fiindca sunt foarte ocupati cu predarea apartamentelor din blocul 1.
stie cineva din acest bloc care a primit apartamentul?
In plus mi-a zis ca la blocul 1 si 2 receptia de la primarie a fost facuta si acuma asteapta cartea funciara si doar cand o  s-o primeasca doar atunci ni-l va preda.stie cineva daca e asa?

#17
jonnyy881

jonnyy881

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.06.2009

View Postri2009, on 28th June 2009, 22:22, said:

salutare
am si eu apartament in blocul 2 ,si de cate ori intreb care este situatia cu apartamentele din aces bloc mi se raspunde ca nu se poate intalni cu noi fiindca sunt foarte ocupati cu predarea apartamentelor din blocul 1.
stie cineva din acest bloc care a primit apartamentul?
In plus mi-a zis ca la blocul 1 si 2 receptia de la primarie a fost facuta si acuma asteapta cartea funciara si doar cand o  s-o primeasca doar atunci ni-l va preda.stie cineva daca e asa?


Buna,
Eu am apartament in primul bloc si intradevar se lucreaza la el, foarte incet, dar se misca. Au inceput sa predea din ele si eu l-am primit, in sensul ca am primit cheile si s-a facut ceva proces verbal de predare, dar sincer acum astept cu groaza sa vedem si daca se vor face si actele. M-am interesat si la primarie si intradevar s-a dat receptia pentru primele 2 blocuri, dar din cate ati vazut si voi, mai este de lucru acolo pana sa ne putem muta. Si mie mi-au zis ca se lucreaza la acte, CFuri, dar eu nu-i mai cred, atat m-au mintit incant pana nu vad actele, nu imi pun sperante in minciunile lor. Primul bloc e aproape gata, din cate am vazut e finalizat in proportie de 95%, dar daca nu fac caile de acces, drumul si ceva alei prin jurul blocului, cand ploua intri pana la glezna in noroi....   Oricum nu ne ramane decat sa asteptam si sa vedem ce se mai intampla, doar doar s-or termina.

#18
sandy2009

sandy2009

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.07.2009
Buna, si noi am cumparat un apartament in blocul 3, suntem in aceeasi situatie ca voi toti, problema e ca am citit ca ar avea probleme cu autorizatia de constructie...stie cineva ceva, ma gandesc ca autorizatia e valabila o anumita perioada de timp...noi maine mergem la primaria din baciu unde in mod normal ar trebui sa fie toate autorizatiile pe care le au.
Vreau sa stiu daca cineva i a dat in judecata? noi ne am angajat un avocat problema e urmatoarea: taxa de timbru 6% din valoarea platita ,adica 1300 euro plus onorariul avocatului, procesul poate dura 2-3 ani...si ce e cel mai grav e faptul ca ramanem cu banii dati si fara apartament in cazul in care ei nu au nimic pe numele lor...si ei eventual fac puscarie.....sa ma contrazica cineva daca nu e asa....eu nu sunt in domeniu.
ce e grav e faptul ca nu ii mai gasim la telefon deoarece nu ne raspunde nimeni iar la birou aceasi chestie...nu stiu ce sa mai credem, avem senzatia ca cineva isi bate joc de noi pe banii nostrii...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate