Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Am sudat si mi s-au iritat ochii

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
bogd1n

bogd1n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 29.12.2007
cum pot sa scap cat mai repede de chestia asta
cunoasteti ceva leacuri babesti

#2
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Mergi omule la medic...

#3
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008

 bogd1n, on Feb 17 2009, 09:33, said:

cum pot sa scap cat mai repede de chestia asta
cunoasteti ceva leacuri babesti
am patit si eu de mai multe ori. eram neviot sa sudez fara masca pentru ca sudam intr-o pozitie mai dificila. Taie doua felii de cartofi, pune-i pe ochi si leaga-te cu ceva. O sa ia durerea si senzatia de nisip in ochi o sa dispara!

Edited by ionut27, 17 February 2009 - 09:57.


#4
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
wtf, cartofi? macar spune-i sa tina ochii inchisi!

Proculin, Nafa-gal, Visine -  cam de patru ori pe zi cate o picatura, scazand progresiv de a doua zi. Si da, doctor.

#5
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008

 adadoi, on Feb 17 2009, 09:59, said:

wtf, cartofi? macar spune-i sa tina ochii inchisi!

Proculin, Nafa-gal, Visine -  cam de patru ori pe zi cate o picatura, scazand progresiv de a doua zi. Si da, doctor.
el a intrebat de leacuri babesti. nu stiu cati sudori isi pun picaturi in ochi. Cu sigutanta ca sunt mai indicate. Dar cartoful intotdeauna a avut rezultate.

#6
mimish

mimish

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 19.06.2008
O, da.... cartoful si jumatatile de ou fiert!  :thumbup:  Macar folositi ceai de albastrele, ala e pentru ochi.....

Edited by mimish, 19 February 2010 - 20:29.


#7
nicopuscasu

nicopuscasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 26.06.2009
Stiu ca este o metoda babeasca, dar intr-adevar cartoful crud spalat si taiat, aplicat pe ochi are efect.

Picaturile alea de mai sus, scuze Adadoi, sunt intr-adevar bune in afectiuni oculare, dar aci omu e inflamat de la sudura aia, nush explicatia stiintifica dar asta cu cartoful o stiu de pe vremea cd eram copil si taica-miu a patit-o o data, "l-a tras flama" si cu cartof s-a tratat, avea ochii ca in filmele horror :rolleyes:

Eu sunt pt medicina alopata 99% cazuri, dar sunt si exceptii, gen asta :deadtongue:

#8
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
well, la mine vin  lunar unu-doi care și-au pus cartofi/mușețel/gălbenele/aloe/lămâie etc să le dau ceva că uite ce-au pățit. Picăturile ălea nu-s pentru "afecțiuni oculare", ci exact pentru genul ăsta de iritații, și numai până ajung la medic, două-trei zile.

#9
vasypopa

vasypopa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.09.2013
si pe mine m-a prins de cateva ori sudura si cel mai rau e prima noapte.eu inainte sa dorm dupa ce m-a prins sudura ma spal pe fata si ochi cu apa si sapun si las sapunul sa-mi intre si in ochi ,dupa aceea imi pun 2 picaturi in fiecare ochi de NAFA-GAL iau un somnifer si imi pun o compresa cu apa rece la ochi.adoua zi imi pun din nou NAFA-GAL si pot sa ma duc la servici.eu nu ma-m dus niciodata la doctor din aceasta cauza.

#10
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
Vizine

#11
osmiu

osmiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 28.09.2006
lol . nu se zice "m-a tras flama" nici "m-a prins sudura" . termenul corect este "m-a prins flama" . sau "m-a luat flama" . un alt termen incorect folosit frecvent este : "vezi ba ca ma prinzi cu flama !" . corect ar fi : "vezi ba ca ma prinde flama" . ce e de fapt flama asta  care te prinde si te ia ? e radiatie luminoasa . si nu e numai in domeniul vizibil . si nu afecteaza numai ochii . iti arde si pielea de nu te vezi . nu ai sa vezi un sudor de meserie dand afturi in maieu ! e drept , ochiul e mult mai sensibil la radiatie luminoasa . e mai usor sa previi decat sa tratezi . cateva sfaturi pentru a preveni :
-NICIODATA nu suda fara masca !
-in cazurile rare in care esti nevoit sa dai cateva afturi fara masca , inchide ochii cu o fractiune de secunda inainte de a amorsa . nu uita ca pielea fetei este sensibila si poti suferi arsuri . ideal este in acest caz sa ai pe cap o sapca , o palarie ceva si inainte de amorsare , concominent cu inchiderea ochilor , sa executi o inclinare a capului spre inainte , interpunand cozorocul sepcii intre arc si pielea fetei .
-foloseste panouri de protectie , atat pentru a te proteja pe tine cat si pe altii de flama proprie . panouri mate , nu lucioase , de preferat de culori cat mai inchise .

dupa ce te-a prins flama , singurul remediu este rabdarea . te intinzi in pat cu ochii inchisi si incerci sa dormi . evident ca nu o sa poti , dar tu incerci . incerci mereu , nu te lasi . paradoxal ... ochii se vindeca singuri ! e adevarat ca si colirele (picaturile de ochi Nafagal , Visine , Nostamine ... ) te pot ajuta un pic in diminuarea senzatiei neplacute de nisip in ochi , mie personal imi pare ca unguentul oftalnic (Kanamicina Sulfat) e mai bun decat orice colir la chestia asta , chiar si cartofii cruzi taiati mai iau putin din durere ... dar adevarul e ca nu exista , sau eu putin nici n-am vazut nici n-am auzit de ceva care sa torni in ochi si sa te vindece . nu nene ... ochiul se vindeca singur .

ps : daca stau sa ma gandesc bine ar fi totusi ceva care ar putea ... nu sa vindece , dar sa faca durerea sa dispara ... nu am incercat niciodata , dar cred ca o picatura de xilina in ochi ar lua durerea . in cazul corpurilor straine infipte in ochi stiu sigur ca o ia . in fine ...
pps : un ultim sfat : atentie cand bateti zgura . daca va sare un fragment de zgura fierbinte in globul ocular sau Doamne fereste in glanda lacrimala ... durerea provocata de flama e pistol cu apa .

#12
DrAlban

DrAlban

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 11.08.2013

 osmiu, on 23 septembrie 2013 - 22:37, said:

lol . nu se zice "m-a tras flama" nici "m-a prins sudura" . termenul corect este "m-a prins flama" . sau "m-a luat flama" . un alt termen incorect folosit frecvent este : "vezi ba ca ma prinzi cu flama !" . corect ar fi : "vezi ba ca ma prinde flama" . ce e de fapt flama asta  care te prinde si te ia ? e radiatie luminoasa . si nu e numai in domeniul vizibil . si nu afecteaza numai ochii . iti arde si pielea de nu te vezi . nu ai sa vezi un sudor de meserie dand afturi in maieu ! e drept , ochiul e mult mai sensibil la radiatie luminoasa . e mai usor sa previi decat sa tratezi . cateva sfaturi pentru a preveni :
-NICIODATA nu suda fara masca !
-in cazurile rare in care esti nevoit sa dai cateva afturi fara masca , inchide ochii cu o fractiune de secunda inainte de a amorsa . nu uita ca pielea fetei este sensibila si poti suferi arsuri . ideal este in acest caz sa ai pe cap o sapca , o palarie ceva si inainte de amorsare , concominent cu inchiderea ochilor , sa executi o inclinare a capului spre inainte , interpunand cozorocul sepcii intre arc si pielea fetei .
-foloseste panouri de protectie , atat pentru a te proteja pe tine cat si pe altii de flama proprie . panouri mate , nu lucioase , de preferat de culori cat mai inchise .

dupa ce te-a prins flama , singurul remediu este rabdarea . te intinzi in pat cu ochii inchisi si incerci sa dormi . evident ca nu o sa poti , dar tu incerci . incerci mereu , nu te lasi . paradoxal ... ochii se vindeca singuri ! e adevarat ca si colirele (picaturile de ochi Nafagal , Visine , Nostamine ... ) te pot ajuta un pic in diminuarea senzatiei neplacute de nisip in ochi , mie personal imi pare ca unguentul oftalnic (Kanamicina Sulfat) e mai bun decat orice colir la chestia asta , chiar si cartofii cruzi taiati mai iau putin din durere ... dar adevarul e ca nu exista , sau eu putin nici n-am vazut nici n-am auzit de ceva care sa torni in ochi si sa te vindece . nu nene ... ochiul se vindeca singur .

ps : daca stau sa ma gandesc bine ar fi totusi ceva care ar putea ... nu sa vindece , dar sa faca durerea sa dispara ... nu am incercat niciodata , dar cred ca o picatura de xilina in ochi ar lua durerea . in cazul corpurilor straine infipte in ochi stiu sigur ca o ia . in fine ...
pps : un ultim sfat : atentie cand bateti zgura . daca va sare un fragment de zgura fierbinte in globul ocular sau Doamne fereste in glanda lacrimala ... durerea provocata de flama e pistol cu apa .
"M-a prins sudura" se mai zice si cand te imbeti.
De la zgura fierbinte in ochi nu orbesti?Imi spunea cineva ca a avut asa ceva in ochi,e imposibil sa nu orbesti de la asa ceva in ochi.

Edited by DrAlban, 23 September 2013 - 23:00.


#13
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,712
  • Înscris: 07.02.2011
,,Picaturi pentru flama'' -este un produs ieftin care se gaseste in unele farmacii care au laborator in care fac solutii , alifii ,diferite preparate dupa reteta doctorului.

#14
bogdanovik

bogdanovik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.04.2012
Am sudat acum citeva zile si pe la 2,30 noaptea m-am trezit cu "nisip in ochi " !!!!!!!!! Nu va povestesc ce cosmar !!!!!!!!!!! Groaznic ! am incercat cu cartofi si Visine dar degeaba si in ultima instanta am sunat un SUDOR PROFESIONIST din Gorneni Teleorman si m-a indrumat sa cumpar CIPROFLOXACIN SOLUTIE OFTALMICA !!! Zis si facut , in miezul noptii am purces cu ochii in suferinta spre tot aceeasi farmacie de unde am cumparat prima solutie si de unde cu greu am ajuns acasa iar dupa ce am picurat cite 2 picaturi in ochi S-A PRODUS MINUNEA !!!!!!!!!! Dupa doar 10 minute nu am mai simtit NISIPUL din ochi !!

Nu-mi plac medicamentele si nu vreau sa fac reclama dar CIPROFLOXACIN SOLUTIE OFTALMICA este chiar miraculoasa !

Edited by bogdanovik, 28 October 2013 - 18:34.


#15
ion_z

ion_z

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 07.02.2013
cea mai buna metoda este sa-ti speli fata cu sapun iar spuma aceea de la sapun sa incerci sa  o faci sa-ti ajunga la ochi. Eu fac asta foarte des si am fost invatat de un sudor de la o termocentrala care sta 8 ore pe zi cu clestele in mana, iar cand e nevoie e cea mai buna metoda pentru ochii

#16
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Cunosc si eu sudori cu idei babesti ...dar cind le dai ceva sa citeasca , nu vad , la distanta sint praf ....tratezi o arsura , ca asta este , si dai in altele .
Recomand spitalul de ochi .
In februarie ma aflam in deplasare pe linga Brasov , un tip a sudat o zi intreaga si a doua zi dimineata cind l-am vazut ...directia spital Brasov ( ca o paranteza , sa dea naiba in sensurile lor unice ...) , 20 de lei la buzunar , un mic tratament si o reteta ... si asa am scapat si eu de dureri de cap ...
Faza cu sapun in ochi ....nu nu nu ....

#17
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 08.02.2007
Mai ... cum sa va numesc cu leacurile astea de baba transpirata... nu va jucati cu problemele la ochi! Mai ales cele legate de afectiuni mecanice (span, lovituri), sau flama de la sudura, riscati mult mai mult decat un cartof crud.
Chiar acum sunt suferind cu un ochi. Mi-a sarit sambata un span de la flex, desi purtam ochelari de protectie (port ochelari si cand folosesc bormasina). Cum a ajuns in ochi si ce traiectorie a avut, nici acum nu imi dau seama. Sambata am taiat niste fiare la flex, am facut cate ceva, am si volanit masina, nu am avut niciun simptom.
Duminica dupa amiaza, aveam senzatie de nisip in ochi, prea putin deranjanta.
Azi dimineaza m-am trezit cu ochiul umflat, rosu ca la vampiri, asa ca, hai la urgente. Nici un moment nu am avut decat o foarte usoara fotofobie.

La microscop, doctorita de la urgente a vazut imediat metalul infipt adanc in cornee si s-a ingrozit. Incerca sa isi dea seama cum de nu ma doare, cum de nu l-am simtit. In fine, a trecut la interventie, dupa o anestezie locala cu xilina. Cu un ac mi-a scos spanul, a curatat de rugina (incepuse deja) si mi-a dat tratament pe 7 zile. Inca nu a apucat sa se infecteze, asa ca m-am apucat de tratament.

Multa sanatate tuturor.

#18
alyndanyel

alyndanyel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.07.2008

 bogdanovik, on 28 octombrie 2013 - 18:32, said:

Am sudat acum citeva zile si pe la 2,30 noaptea m-am trezit cu "nisip in ochi " !!!!!!!!! Nu va povestesc ce cosmar !!!!!!!!!!! Groaznic ! am incercat cu cartofi si Visine dar degeaba si in ultima instanta am sunat un SUDOR PROFESIONIST din Gorneni Teleorman si m-a indrumat sa cumpar CIPROFLOXACIN SOLUTIE OFTALMICA !!! Zis si facut , in miezul noptii am purces cu ochii in suferinta spre tot aceeasi farmacie de unde am cumparat prima solutie si de unde cu greu am ajuns acasa iar dupa ce am picurat cite 2 picaturi in ochi S-A PRODUS MINUNEA !!!!!!!!!! Dupa doar 10 minute nu am mai simtit NISIPUL din ochi !!

Nu-mi plac medicamentele si nu vreau sa fac reclama dar CIPROFLOXACIN SOLUTIE OFTALMICA este chiar miraculoasa !

intradevăr face minuni am pățit exact ca tine la ora 3 dimineață ma luat rău de tot am citit postarea ta și am dat fuga la farmacie în 15 min de la administrare durerea a dispărut și am reușit să dorm mersi pt. postare

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

5 user(s) are reading this topic

0 members, 5 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate