Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

BISERICA LUI ISUS HRISTOS

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
24 replies to this topic

#1
rusticco

rusticco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.02.2008
Sunt multe biserici care se conduc dupa bible si antemeietorul sau antemeietorii cultului ,biserica lui hristos aplica doar anvataturile date de isus ucenicilor,pe scurt orce om care crede an sfnta treime se pocaieste si vrea iertare de pacate se boteaza [copiii nu se boteaza nu andeplinesc conditile din bible decat la o varsta cand sunt constienti de pacat] si duce o viata curata si dedicata biserici si lui dumnezeu ajunge mantuit .

#2
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postrusticco, on Feb 15 2009, 20:14, said:

Sunt multe biserici care se conduc dupa bible si antemeietorul sau antemeietorii cultului ,biserica lui hristos aplica doar anvataturile date de isus ucenicilor,pe scurt orce om care crede an sfnta treime se pocaieste si vrea iertare de pacate se boteaza [copiii nu se boteaza nu andeplinesc conditile din bible decat la o varsta cand sunt constienti de pacat] si duce o viata curata si dedicata biserici si lui dumnezeu ajunge mantuit .
Ajunge pe naiba!!! Tu enunti legea: daca faci, daca dregi, etc........ Nu mai e dar ci munca!!! Nu mai e 100% slava si gloria Domnului, ci a omului pacatos.

Galateni 3:12
Însă Legea nu se întemeiază pe credință; ci ea zice: ,,Cine va face aceste lucruri, va trăi prin ele``.

Romani 9

16Așa dar, nu atîrnă nici de cine vrea, nici de cine aleargă, ci de Dumnezeu care are milă.

18Astfel, El are milă de cine vrea și împietrește pe cine vrea.

Ioan 6

44Nimeni nu poate veni la Mine, dacă nu -l atrage Tatăl, care M'a trimes; și Eu îl voi învia în ziua de apoi.

Mai lasa brosuricile din "adunare"............ ca Scriptura nu minte! Scrie clar ca NU POATE omul.

#3
rusticco

rusticco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.02.2008

View Postrusticco, on Feb 15 2009, 21:14, said:

Sunt multe biserici care se conduc dupa bible si antemeietorul sau antemeietorii cultului ,biserica lui hristos aplica doar anvataturile date de isus ucenicilor,pe scurt orce om care crede an sfnta treime se pocaieste si vrea iertare de pacate se boteaza [copiii nu se boteaza nu andeplinesc conditile din bible decat la o varsta cand sunt constienti de pacat] si duce o viata curata si dedicata biserici si lui dumnezeu ajunge mantuit .

diavolul a anselat omenirea de la anceput ,adam si eva sau lasat amagitii de diavol spunandule doar jumatate de adevar si astfel au fost izgonitii din rai deci pe gresala lor nu a depins de dumnezeu .isus te iarta de pacate doar daca crezi an el si faci poruncile lui spre bine tau sa traiesti sanatos cu el pe pamant si an rai,poti scoate din contex ce vrei sa ansel pe cine vrei ,dar cei care stiu cine este dumnezeu nu se vor lasa anselati.psalmul 146 ne arata pe cine iubeste dumnezeu ,.

#4
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postrusticco, on Feb 17 2009, 10:44, said:

isus te iarta de pacate doar daca crezi an el si faci poruncile lui
Pai, daca tin poruncile Lui, ce nevoie mai am de El? Daca pot tine Legea, ce-mi mai trebuie harul?
Chiar nu vrei sa lasi bisericuta aia de 2 lei si sa citesti Biblia?

#5
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View Postzexelica, on Feb 18 2009, 00:53, said:

Pai, daca tin poruncile Lui, ce nevoie mai am de El? Daca pot tine Legea, ce-mi mai trebuie harul?
Chiar nu vrei sa lasi bisericuta aia de 2 lei si sa citesti Biblia?
De iubire nu ai auzit?
"Daca Ma iubiti veti pazi poruncile Mele!"
Sau DOmnul Isus se referea doar la ucenici?

Textele scoase din context nu au valoare ci duc la miunciuna si ratacire.
" Iar de va scoate cineva din cuvintele cărții acestei proorocii, Dumnezeu va scoate partea lui din pomul vieții și din cetatea sfântă și de la cele scrise în cartea aceasta. "
Apocalipsa 22.19

#6
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

Quote

" Iar de va scoate cineva din cuvintele cărții acestei proorocii, Dumnezeu va scoate partea lui din pomul vieții și din cetatea sfântă și de la cele scrise în cartea aceasta. "
Apocalipsa 22.19

citeste cu atentie si prin duh de rugaciune ...EVREI ...si daca Dumnezeu se indura ,,,iti va da lumina asupra vechiului legamant ...si iti vei da seama ca a incheiat un nou legamant cu toti oamenii...,,,!

daca vrei primii HAR ...vei intelege ..

#7
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postktulu22, on Feb 20 2009, 12:25, said:

De iubire nu ai auzit?
"Daca Ma iubiti veti pazi poruncile Mele!"
Sau DOmnul Isus se referea doar la ucenici?

Textele scoase din context nu au valoare ci duc la miunciuna si ratacire.
" Iar de va scoate cineva din cuvintele cărții acestei proorocii, Dumnezeu va scoate partea lui din pomul vieții și din cetatea sfântă și de la cele scrise în cartea aceasta. "
Apocalipsa 22.19
Aha, vad ca stii cteva versuri, insa nestudiind Scriptura, nu le-ai citit pe toate, sa vezi ca nici iubirea nu e de la noi, deci iarasi nu poti da omului nemernic niciun credit pt salvare, cum incercati voi, bisericosii.

1 Ioan 4

19Noi Îl iubim pentrucă El ne -a iubit întîi.

Da? Deci, again, omul nu primeste credit nici pentru iubire. Mai ales ca iubirea nu este privirea pe lac cu sprancenele ridicate, cum va invata sa oftati pe la biserica, ci PAZA PORUNCILOR, care este ROADA Duhului. Deci, daca iubesti esti DEJA salvat.

Galateni 5

22Roada Duhului, dimpotrivă, este: dragostea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunătatea, facerea de bine, credincioșia,

DRAGOSTEA= ROADA Duhului

Ezechiel 36

27Voi pune Duhul Meu în voi, și vă voi face să urmați poruncile Mele și să păziți și să împliniți legile Mele.

Paza poruncilor=dragostea, toate facute de Dumnezeu, nimic de om. Omul are PORUNCA sa iubeasca, insa nu poate.

#8
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View Postzexelica, on Feb 20 2009, 21:03, said:

Paza poruncilor=dragostea, toate facute de Dumnezeu, nimic de om. Omul are PORUNCA sa iubeasca, insa nu poate.

.........intr-adevar ...vedem ca in anumite cazuri ....de refuz de fapt.....omul nu poate..... :)
.........imposibilitatea de a nu putea fi transformat de Duhul lui Hrisos.....nu e altceva decat
o negare a ceea ce D-zeu poate face in viata celui ce doreste......vezi transformarea vietii
apostolilor si celorlalti ucenici, diaconi ,etc..... :rolleyes:

#9
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postleoluke, on Feb 21 2009, 22:18, said:

.........intr-adevar ...vedem ca in anumite cazuri ....de refuz de fapt.....omul nu poate..... :)
.........imposibilitatea de a nu putea fi transformat de Duhul lui Hrisos.....nu e altceva decat
o negare a ceea ce D-zeu poate face in viata celui ce doreste......vezi transformarea vietii
apostolilor si celorlalti ucenici, diaconi ,etc..... :rolleyes:
Nu mai baga din top: nu avem liber arbitru.

#10
floryn_1249

floryn_1249

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 08.09.2008
44Nimeni nu poate veni la Mine, dacă nu -l atrage Tatăl, care M'a trimes; și Eu îl voi învia în ziua de apoi.

Nu poate omul cum zici tu dar Domnul ne-a lasat dreptul de a alege.

16Așa dar, nu atîrnă nici de cine vrea, nici de cine aleargă, ci de Dumnezeu care are milă.


Ia zimi tu mie ce treaba are versetul asta cu mantuirea?
Dac acolo se vorbea de altceva sau ce vrei sa zici prin accel versetu ca Domnul Mantuieste doar pe cei de care EL are Mila?

Edited by floryn_1249, 22 February 2009 - 23:19.


#11
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postrusticco, on Feb 15 2009, 20:14, said:

Sunt multe biserici care se conduc dupa bible si antemeietorul sau antemeietorii cultului ,biserica lui hristos aplica doar anvataturile date de isus ucenicilor,pe scurt orce om care crede an sfnta treime se pocaieste si vrea iertare de pacate se boteaza [copiii nu se boteaza nu andeplinesc conditile din bible decat la o varsta cand sunt constienti de pacat] si duce o viata curata si dedicata biserici si lui dumnezeu ajunge mantuit .
mai bine var anvata casa vorbitii corect romineste la biserica aia voastra!

#12
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View Postzexelica, on Feb 22 2009, 23:10, said:

Nu mai baga din top: nu avem liber arbitru.

......vorbeam de transformarea care a avut loc si in dreptul apostolilor..... :rolleyes:

#13
Dumanu

Dumanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.04.2008
Iisus cu doi de i,ca altfel inseamna magar.Atat am avut de spus...

Edited by Dumanu, 27 February 2009 - 15:11.


#14
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postleoluke, on Feb 27 2009, 15:07, said:

......vorbeam de transformarea care a avut loc si in dreptul apostolilor..... :rolleyes:
Ma, Lioliuk, ce vorbesti prostii? Pai, Pavel a vrut el? Nu l-a luat pe sus Domnul si l-a orbit? Ce, a fost dupa el? Fii serios si citeste Scriptura, nu prostiile lu' nemernica aia..... :lol:

View PostDumanu, on Feb 27 2009, 15:11, said:

Iisus cu doi de i,ca altfel inseamna magar.Atat am avut de spus...
Da? Pai arata-ne si noua textu unde este magar si undel este Ieshu.

#15
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View Postzexelica, on Feb 28 2009, 01:29, said:

Ma, Lioliuk, ce vorbesti prostii? Pai, Pavel a vrut el? Nu l-a luat pe sus Domnul si l-a orbit? Ce, a fost dupa el? Fii serios si citeste Scriptura, nu prostiile lu' nemernica aia..... :lol:

......vorbeam despre transformarea caracterului.....care in majoritatea cazurilor a fost si este
un proces de durata.......de durata mai ales din cauza oamenilor....... :rolleyes:

#16
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postleoluke, on Feb 28 2009, 21:13, said:

......vorbeam despre transformarea caracterului.....care in majoritatea cazurilor a fost si este
un proces de durata.......de durata mai ales din cauza oamenilor....... :rolleyes:
Mai, nea..... ia uite ce scrie Dumnezeu in Biblie:

Ezechiel 36

27Voi pune Duhul Meu în voi, și vă voi face să urmați poruncile Mele și să păziți și să împliniți legile Mele.

Facem scoala de pitici a lu cona mare, crezi tu? Scrie clar ca nu e dupa om, ci dupa Dumnezeu. Lasa tu slavirea oamenilor, ca furi din slava lui Dumnezeu. Totul trebuie sa mearga la El.

#17
kerigma

kerigma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 13.09.2011
Trupul lui Cristos şi biserica falsă (neghina)!


Şi trupul lui Cristos şi biserica falsă cred într-un Dumnezeu, cred într-un Cristos, cred în Biblie.
Şi unii şi alţii se închină, cântă, se roagă, citesc, postesc, se bucură, se botează, etc.
Însă unii o fac prin Duhul Sfânt, iar ceilalţi prin alte duhuri!
Unii cred în Dumnezeul Bibliei, alţii cred într-un Dumnezeu inventat de mintea omului.
Care este soluţia, care este garanţia, care este siguranţa că eu mă închin la Dumnezeul cel adevărat?
Că eu fac parte din trupul lui Cristos şi nu din biserica falsă?
Garanţia este revelaţia!!!
Revelaţia despre Dumnezeu Tatăl, după cum este scris: „Toate lucrurile Mi-au fost încredinţate Mie de către Tatăl Meu. Nimeni nu-L cunoaşte pe Fiul în afară de Tatăl şi nimeni nu-L cunoaşte pe Tatăl în afară de Fiul şi de cel căruia vrea Fiul să i-L descopere” - Matei 11:27.
Ai primit tu iubite cititor revelaţia despre Dumnezeu de la Fiul, sau au primit-o alţii pentru tine, oameni care se pretind a fi: „profeţi”, „mesageri”, dar care nu te încurajează ca personal să Îl cunoşti pe Dumnezeu prin descoperire de la Fiul, ci DOAR prin ei!
Descoperirea despre persoana lui Isus, după cum Petru a mărturisit prin descoperire de la Duhul Tatălui, adevărul despre El (Matei 16:16) şi noi trebuie să facem la fel.
Descoperirea Adevăratei Evanghelii ne dă certitudinea că noi suntem adunarea lui Dumnezeu - Galateni 1:6-11. O falsă evanghelie duce la o falsă mântuire şi la o falsă adunare!
Adunarea lui Dumnezeu, are descoperirea despre trupul lui Cristos (Coloseni 1:24-26), ea nu doar se adună, ci ea se adună pentru că Cristos i-a strâns într-un singur trup şi lucrează prin ei după tiparul ceresc. Multe grupuri se adună dar nu după tiparul ceresc, ele niciodată nu au primit revlaţia despre trupul lui Cristos şi nici nu au primit vreo autoritate de la Domnul de a boteza, a da cina, etc. Apostolul Pavel a primit revelaţia trupului (Efeseni 3:5,6), orice întemeitor de adunare dacă nu are revelaţia despre trupul lui Cristos duce pe oameni în rătăcire!
Numai având aceste revelaţii nu prin oameni, prin broşuri, cărţi; ci, prin Duhul Adevărului, comunicând lucruri duhovniceşti prin mijloace duhovniceşti, avem garanţia că suntem creştini autentici şi adunarea noastră este trupul lui Cristos şi nu neghină!

http://erezii.blogspot.ro/

#18
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postkerigma, on 03 decembrie 2012 - 20:13, said:

Trupul lui Cristos şi biserica falsă (neghina)!


Cum respectaţi porunca clară a lui Isus de a merge şi a-i învăţa pe alţii calea lui Dumnezeu?
Isus a afirmat că el urma să fie cu cei care merg să facă discipoli din oamenii tuturor naţiunilor.
Iar el şi discipolii săi au dat un exemplu, mergând ei să-i caute pe oameni, nu aşteptând ca oamenii să vină acolo unde se întruneau ei pentru a-l lăuda pe Dumnezeu şi a-i aduce închinare.

(Luca 4:43) . . .Dar el le-a zis: „Trebuie să anunţ şi altor oraşe vestea bună despre regatul lui Dumnezeu, fiindcă pentru aceasta am fost trimis“.

(Luca 10:1–3) . . .După acestea, Domnul a numit alţi şaptezeci şi i-a trimis doi câte doi înaintea lui, în fiecare oraş şi în fiecare loc în care avea să meargă el. 2 Atunci le-a zis: „Secerişul este mare, dar lucrătorii sunt puţini. Rugaţi-l pe Stăpânul secerişului să scoată lucrători la secerişul său. 3 Duceţi-vă! Iată că vă trimit ca pe nişte miei în mijlocul lupilor. . .

(Matei 28:19, 20) . . .Duceţi-vă deci şi faceţi discipoli din oamenii tuturor naţiunilor, botezându-i în numele Tatălui, al Fiului şi al spiritului sfânt, 20 învăţându-i să respecte tot ce v-am poruncit. Şi iată că eu sunt cu voi în toate zilele până la încheierea sistemului“.

(Matei 24:14) . . .Această veste bună despre regat va fi predicată pe tot pământul locuit ca mărturie pentru toate naţiunile. Şi atunci va veni sfârşitul.

Adevăraţii creştini respectă cuvintele lui Isus postate anterior ...

(Matei 7:21–27) . . .Nu oricine îmi zice: «Doamne, Doamne» va intra în regatul cerurilor, ci acela care face voinţa Tatălui meu care este în ceruri. 22 Mulţi îmi vor zice în ziua aceea: «Doamne, Doamne, n-am profeţit noi în numele tău, n-am scos noi demoni în numele tău şi n-am făcut noi multe lucrări de putere în numele tău?» 23 Şi totuşi, atunci le voi mărturisi: Niciodată nu v-am cunoscut! Plecaţi de la mine, voi, lucrători ai nelegiuirii! 24 Prin urmare, cine aude aceste cuvinte ale mele şi le pune în practică se va asemăna cu un bărbat prevăzător, care şi-a zidit casa pe stâncă. 25 A căzut ploaia, au venit inundaţiile, au suflat vânturile şi au izbit în casa aceea, dar ea nu s-a prăbuşit, pentru că avea temelia pe stâncă. 26 Dar cine aude aceste cuvinte ale mele şi nu le pune în practică se va asemăna cu un bărbat nechibzuit, care şi-a zidit casa pe nisip. 27 A căzut ploaia, au venit inundaţiile, au suflat vânturile şi au lovit casa aceea şi ea s-a prăbuşit. Şi mare i-a fost căderea!“

Voinţa Tatălui este ca toţi oamenii să fie informaţi cu privire la evenimentele care urmează să se desfăşoare la nivel mondial pentru a le da posibilitatea să se salveze.  Cine nu ascultă cuvintele lui Isus va avea vină de sânge.

(Ezechiel 3:17–21) . . .„Fiu al omului, te-am făcut străjer pentru casa lui Israel. Ascultă cuvântul din gura mea şi avertizează-i din partea mea. 18 Dacă îi zic celui rău: «Vei muri negreşit», iar tu nu-l avertizezi şi nu vorbeşti ca să-l avertizezi pe cel rău cu privire la calea lui rea şi să rămână în viaţă, atunci el, fiind rău, va muri în nelegiuirea lui, dar sângele lui îl voi cere înapoi din mâna ta. 19 Dar dacă tu l-ai avertizat pe cel rău, şi el nu se întoarce de la răutatea lui şi de la calea lui rea, atunci el va muri din cauza nelegiuirii lui, dar tu îţi vei scăpa sufletul. 20 Dacă cel drept se abate de la dreptatea lui şi comite o nedreptate, iar eu îi pun înainte o piatră de poticnire, el va muri fiindcă nu l-ai avertizat. Va muri din cauza păcatului lui, iar faptele drepte pe care le-a făcut nu vor fi amintite, dar sângele lui îl voi cere înapoi din mâna ta. 21 Însă dacă tu l-ai avertizat pe cel drept ca să nu păcătuiască, şi cel drept nu păcătuieşte, atunci va rămâne în viaţă fiindcă a fost avertizat, iar tu îţi vei scăpa sufletul“.

(Faptele 20:25–27) . . .Şi acum, iată: ştiu că voi toţi, în mijlocul cărora am predicat regatul, nu-mi veţi mai vedea faţa. 26 De aceea, vă chem să mărturisiţi azi că sunt curat de sângele tuturor oamenilor, 27 fiindcă nu m-am reţinut să vă spun toată voinţa lui Dumnezeu.

Edited by Eugen3, 07 December 2012 - 13:47.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate