Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Regionalismele

- - - - -
  • Please log in to reply
201 replies to this topic

#163
Mondschein

Mondschein

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 13.09.2008

View Postandreidnc, on 19th June 2009, 19:52, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mLl9Q47e7bQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nu-s regionalisme, cred. :lol:

  Ce vorbeste fecioara din film?  Parca nu, cred ca are si defect de vorbire (nu pronunta "r" si manca cuvintele) dar n-are accent pronuntat de Vaslui !! Ne face de ras, nu e reprezentativa.

#164
andreidnc

andreidnc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 21.01.2009
Era asa, o poantă. :lol:

#165
Mondschein

Mondschein

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 13.09.2008
Un inc, o suguire vrei sa spui, nu?

#166
andreidnc

andreidnc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 21.01.2009
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Csq3tS4nZY8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Iaca încă o șuguire!!! :lol:

#167
Mondschein

Mondschein

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 13.09.2008

View Postandreidnc, on 19th June 2009, 20:21, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Csq3tS4nZY8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Iaca încă o șuguire!!! :lol:

  :first:

Astept replica moldoveneasca.


L.E. De fapt locul 2: lipseste aia cu f***-te frastul.

Edited by Mondschein, 19 June 2009 - 19:30.


#168
andreidnc

andreidnc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 21.01.2009
Ti-e izbesc die caldarâm die te farâm, mai. Sau cam ase ceva!
Ti-e fac barabuli bătușiti!

#169
Mondschein

Mondschein

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 13.09.2008
Te cerusi la oltenisme. Ia d-acislea niste regionalisme de Romanati:
nenicule, dadica,
mumale (cu accent pe prima, desi suna de-a dreptul idis, e olteneasca pur sange)
o chita de patrunjel
blana
dreava
tamaioare (violete)

Inca o influenta de peste Dunare, de la  blgarskie bratia:
Muica, dai si mie?
Clatinat din cap energic de la stanga la dreapta.

Traducere: da, sigur ca da.


Zamachisa de Huniedoara.

Gomboti cu prune (Oradia Mare). Knedle (Suceava, Bucovina). Nudli (forma deformata Bucuresti). Nudeln. Toate definesc galustile cu prune (si cu pesmet pe deasupra, eventual).
Atentie, nu galustile din Bucovina, care de fapt insemna sarmale.

In Ardeal se pronunta "gris" in Regat mai degraba "grish".

#170
koala-g

koala-g

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.03.2009

View PostMondschein, on 19th June 2009, 16:06, said:

L.E. a brizgura, iaga, rantota, piglazau, leasca, jeb, maios, paradaica, piparca, paparaica, croamne, crumpe ....:)

Jeb - buzunar
Maios - ficat/ varianta de caltabosi
paradaica - porodica - tomata rosie
piparca - ardei (piparca iute - ardei iute)
paparaica - sa fie oare o alta forma a substantivului "papara" (omleta)?
crumpe - cartofi

Edit: mi-am amintit: maj - ficat, majos este direct produsul asemanator caltabosilor.

Edited by koala-g, 25 June 2009 - 13:30.


#171
Mondschein

Mondschein

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 13.09.2008

View Postkoala-g, on 25th June 2009, 14:26, said:

Jeb - buzunar
Maios - ficat/ varianta de caltabosi
paradaica - porodica - tomata rosie
piparca - ardei (piparca iute - ardei iute)
paparaica - sa fie oare o alta forma a substantivului "papara" (omleta)?
crumpe - cartofi

Edit: mi-am amintit: maj - ficat, majos este direct produsul asemanator caltabosilor.

Exact, cu exceptia păpăraicii (cred ca e si greseala mea de a nu scrie cu diacritice, din motive legate de soft). Păpăraica este mancarea facuta din pipărci (deci o mancare de ardei).
De semnalat ca in Ardeal ghiveciul este ceva foarte simplu (uneori se poate reduce la ardei, rosii si optional, ceapa) pe cand in Moldova noastra si a strabunilor nostri ghiveciul ale 1001 de legume, printre care vinete, orez, crumpe (barabule adica) si se mai pune si la cuptor.

Maiul e ficatul (iti dau una la mai de vezi stele verzi) vine direct din ungureste. Maioșul este leberul (leberwurst).
Nu e chiar tot una cu "cartaboșul" (caltabosul), acela e chisca moldoveneasca si se face si cu orez. (Aicea iarasi, depinde de la casa la casa).

a brizgura - a burnita, sau sensuri asemanatoare, vint rece de toamna
iaga- sticla
rantota-omleta, scrob (asta din urma e tot regionalism, dar in zona Sucevei si alte parti din Moldova)
piglazau-fier de calcat
leașca- supa de pui cu taitei (zona Ilia)
croamne-gogosi

Mentionez ca toate regionalismele date de mine sunt actuale, fiind auzite in ultimii 20 de ani in diverse regiuni ale tarii (mai mult la tara, normal) dar existente inca in vocabularul activ al unei populatii de varsta medie (segment 20-60).

Saptamana trecuta am auzit un brasovean care trebuia sa ia cu el la gratar "pita" si "cărpătorul".

#172
Mondschein

Mondschein

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 13.09.2008
Tot in Ardeal: a îmburda (a demola, a darama)

Iar in Moldova subcarpatica (zona Bacaului, Vrancea):

arșiță  (cu accentul pe i): poiana sau pasune pe deal obtinuta in urma defrisarii prin ardere. Se intalneste des in toponime (Arsita lu' Patru de ex). Am intalnit toponimicul si in Gorj-Mehedinti.

odaie: sinonim pentru tîrlă.  Mai exact, niste locuinte primitive in afara satului unde ierneaza un membru al familiei cu vitele si fanul adunat acolo peste vara. Tarla este in mijlocul unei arsite, sa zicem, iar omului i se duce mancare o data pe saptamana. Vara este folosita ca locuinta temporara in timpul cositului si intorsului fanului.

#173
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View PostMondschein, on 25th June 2009, 21:07, said:

Exact, cu exceptia păpăraicii (cred ca e si greseala mea de a nu scrie cu diacritice, din motive legate de soft). Păpăraica este mancarea facuta din pipărci (deci o mancare de ardei).
De semnalat ca in Ardeal ghiveciul este ceva foarte simplu (uneori se poate reduce la ardei, rosii si optional, ceapa) pe cand in Moldova noastra si a strabunilor nostri ghiveciul ale 1001 de legume, printre care vinete, orez, crumpe (barabule adica) si se mai pune si la cuptor.

Maiul e ficatul (iti dau una la mai de vezi stele verzi) vine direct din ungureste. Maioșul este leberul (leberwurst).
Nu e chiar tot una cu "cartaboșul" (caltabosul), acela e chisca moldoveneasca si se face si cu orez. (Aicea iarasi, depinde de la casa la casa).

a brizgura - a burnita, sau sensuri asemanatoare, vint rece de toamna
iaga- sticla
rantota-omleta, scrob (asta din urma e tot regionalism, dar in zona Sucevei si alte parti din Moldova)
piglazau-fier de calcat
leașca- supa de pui cu taitei (zona Ilia)
croamne-gogosi

Mentionez ca toate regionalismele date de mine sunt actuale, fiind auzite in ultimii 20 de ani in diverse regiuni ale tarii (mai mult la tara, normal) dar existente inca in vocabularul activ al unei populatii de varsta medie (segment 20-60).

Saptamana trecuta am auzit un brasovean care trebuia sa ia cu el la gratar "pita" si "cărpătorul".

eu știu "măietic", nu maioș, diferit de "cîrtăboș" - caltaboș
           "oiagă", nu "iagă"
           "ratotă", cu accent pe a, nu "rantotă"
           "ticlăzău", nu "piglazau"
           "leveșe", cu accent pe primul e, e supa de tăieței

de "puiuc", sau "fuiuc", ați auzit? "boghi", "porcoleț", "fideu", "fiteu", "burechițe"?

#174
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
Aciișa e secțiunea de limbă română. Pentru limbi straine vezi câteva rândulețe mai jos. -_-

#175
Mondschein

Mondschein

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 13.09.2008

View Postadadoi, on 6th July 2009, 16:27, said:

1. eu știu "măietic", nu maioș, diferit de "cîrtăboș" - caltaboș
           "oiagă", nu "iagă"
           "ratotă", cu accent pe a, nu "rantotă"
           "ticlăzău", nu "piglazau"
           "leveșe", cu accent pe primul e, e supa de tăieței

2. de "puiuc", sau "fuiuc", ați auzit? "boghi", "porcoleț", "fideu", "fiteu", "burechițe"?


1. tu le stii mai din centrul tarii, eu chiar de pe granita, forma pe care am dat-o eu e mult mai aproape de originalul maghiar. Foarte interesante variatiile si evolutiile cuvintelor. Si rantota mea tot accent pe a are (desi am auzit in Arad si pe o).

Lasa-ma sa incerc: puiuc = sertar
                             boghi= poa' sa fie boabe (Ardeal) sau moalele capului (Bucovina)
                             porcolet= capita
                             fiteu= soba (asta in Maramures, Crisana,  unde soba = camera, odaie)
                             fideu= capac (parca l-a mai dat cineva)
                             burechitele sunt coltunasi!!!!  cebureki miam miam!!!

View PostLaberta, on 6th July 2009, 19:37, said:

Aciișa e secțiunea de limbă română. Pentru limbi straine vezi câteva rândulețe mai jos. -_-

Si obiectul acestui comentariu este... ?

#176
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
boghi = porcoleț (la Cluj), da' nu-i căpiță mare, ci doar o gramadă mai organizată. Următorul ca mărime e prepeleacul, abia apoi căpița :D
restul le-ai nimerit bine

tolcer - pâlnie
iardă - "trotuarul" de pe lângă casă
pălant - gard, cu condiția să fie suficient de înalt
frăgar, pomițar - dud (face fragi sau pomițe)
țarcă - coțofană
haită - cățea
troagher - șmecheraș, cu multe nuanțe
ulicarniță - plimbăreață
zmârd - combinație între zgârcit și prost
pogan - combinație între lacom și mare (gras)

mai scriu dacă-mi amintesc.

#177
NjoYMe

NjoYMe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.07.2008
ticlazau- fier de calcat

#178
koala-g

koala-g

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.03.2009
Tot din Ardeal...(oare de la Erdelyi vine?)
Ocos (masc.) (cu s de la sarpe, scuzele mele pentru lipsa diacriticelor), ocosa (fem.): istet, destept.
Filigorie: veranda
Vasari: dulapul in care mai tine omul un labos(h) (vasul in care se face supa), un fideu, un carpator, un blid...

#179
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postkoala-g, on 15th July 2009, 06:17, said:

Tot din Ardeal...(oare de la Erdelyi vine?)
Ocos (masc.) (cu s de la sarpe, scuzele mele pentru lipsa diacriticelor), ocosa (fem.): istet, destept.
Filigorie: veranda
Vasari: dulapul in care mai tine omul un labos(h) (vasul in care se face supa), un fideu, un carpator, un blid...
Nu e nevoie să vă cereți scuze pentru lipsa diacriticelor. Presupun că scrieți de la un calculator care nu vă aparține și la care nu aveți dreptul să faceți setările necesare. Altfel sigur ați scrie cu diacritice, nu-i așa?

#180
koala-g

koala-g

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.03.2009

View PostAdiJapan, on 15th July 2009, 04:48, said:

Nu e nevoie să vă cereți scuze pentru lipsa diacriticelor. Presupun că scrieți de la un calculator care nu vă aparține și la care nu aveți dreptul să faceți setările necesare. Altfel sigur ați scrie cu diacritice, nu-i așa?

Apreciez ironia de dimineata, :) insa nu acela e motivul lipsei diacriticelor, revin pe topic dupa ce remediez problema cu diacriticele.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate