Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

problema ING - Paypal

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
vasilepop

vasilepop

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 19.04.2006
Da, am inteles. Prin autorizare, ma refer la o optiune (inexistenta) in HomeBank/SelfBank de a iti da acceptul pentru retragerea sumei aferente unei tranzactii (PayPal in cazul de fata). Merci.

#20
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Iti dai deja acceptul cand dai click pe butonul de plata, alta optiune ar fi redundanta...

#21
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
Sau mai degraba sa te anunte la fiecare plata si sa iti ceara acordul.
Nu am idee, intreaba la ei, poate au un "serviciu" pentru asa ceva.

#22
senve

senve

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 21.10.2007
exemplu: furtul generalizat marca ING:

curs BNR  pt  USD: 3.3500
curs ING daca platesti USD:  3.9800
curs ING daca primesti USD: 2.7700

bataie de joc marca inregistrata ING


#23
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postsenve, on Mar 11 2009, 02:26, said:

curs ING daca primesti USD: 2.7700
Pe ce te bazezi cand arunci cifra asta?

La ultimii dolari primiti in ING (acum cateva zile), s-au convertit in lei la cursul de 3.399 lei pentru un dolar.

Iar cursul a fost in jurul aceleiasi sume in ultimele luni.

LE: Din asta inteleg ca nici nu (mai) esti client ING:

View Postsenve, on Feb 22 2009, 12:38, said:

am folosit ING si a fost cea mai neagra perioada.

Edited by don_dannielo, 11 March 2009 - 09:33.


#24
SvC

SvC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 09.11.2006

View Postsenve, on Mar 11 2009, 02:26, said:

exemplu: furtul generalizat marca ING:

curs BNR  pt  USD: 3.3500
curs ING daca platesti USD:  3.9800
curs ING daca primesti USD: 2.7700

bataie de joc marca inregistrata ING

Senve...de unde le scoti? :) verifica pe https://www.ingonline.com/ro/ ratele de schimb zilnice  calculate de ING pe ultimele luni . Daca nici cifrele de acolo nu te calmeaza mai e si solutia rudotel....

p.s. Esti cumva ruda cu Corneliu `Valium`Tudor?  :)

#25
RoxMC

RoxMC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.03.2009

View PostAries(ro), on Mar 6 2009, 01:14, said:

ING este o banca din Europa continentala + zona EURO, in ce vrei sa faca conversia?


Salut!
Am patit si eu acelasi lucru!
pentru o plata din 11.03.2009 de 200euro paypal ma taxeaza cu 882,77ron iar ING-ul ia din cont 920ron
Nu stiu daca e vorba ca ING e banca din Europa continentala...
Am sunat la ING si mi-au spus ca este exact suma ceruta de banca catre care s-a facut tranzactia (920) si ca ei nu au niciun comision, sa iau legatura cu cei de la PayPal.
Am facut reclamatie la PayPal si mi-au  raspuns:
"PalPal withdrew L882.77 RON from your credit card
and used this amount for this transaction which was subsequently converted
to ?200 EUR.  I suggest that you contact your credit card company regarding
any additional cost which may have occured."
Deci... este o diferenta de 4.5% pe care nimeni nu si-o asuma, doar ca eu trebuie sa o suport

In al doilea rand, nu sunt foarte sigura acum ca e vorba de PayPal pentru ca luni, 15.03.2009 am facut o plata in lei catre wizzair de 388 ron (nefiind nevoie de conversie euro etc) si... SURPRIZA - in extrasul de cont apar 400 lei taxati de catre ING

Vreau sa va spun ca nu mi s-a mai intamplat faza asta, in toamna am mai facut niste plati pe net in USD si nu mi s-a perceput nici macar un leutz in plus peste tranzactia paypal

Deci poate ma lamureste si pe mine cineva ce e cu comisioanele acestea abuzive ale ING-ului

Edited by RoxMC, 20 March 2009 - 20:24.


#26
ghrt

ghrt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 21.09.2007
Subscriu. Am facut o plată PayPal duminică 12, mi s-a retras o anumită sumă în lei din cont, iar după aia suma a crescut cu 4%. Explicația ING: ei plătesc către PayPal nu în lei, ci direct în euro, iar conversia nu se face la cursul afișat de PayPal (care este de fapt cursul VISA), ci la cursul ING.
Referitor la cei care sustin că ING au un crs decent: m-am uitat și eu pe lista lor de cursuri. Acolo, pentru ziua de luni 13.04.09, scrie la vânzare euro 4.1950 lei. Mie mi-au convertit la 4.40 lei, diferența fiind probabil câștigul lor. Nu mi se pare normal să aibă 2 cursuri, unul pentru clienții liberi și altul pentru clienți captivi / naivi.
Diferența în cazul meu e un pic măricică deoarece este vorba de 900 euro. La sumele astea cred că o să îmi iau și un card în euro (sau o să caut o altă bancă cu o platformă online la fel de bună, ceea ce acum ceva timp nu mai era).
Le-a făcut cineva până acum reclamație pe chestia asta? Cu ce rezultate?

#27
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postghrt, on Apr 15 2009, 16:35, said:

Acolo, pentru ziua de luni 13.04.09, scrie la vânzare euro 4.1950 lei. Mie mi-au convertit la 4.40 lei
Pentru ca ce au facut ei nu se numeste vanzare ci cumparare, deci te uiti la cursul gresit?  :huh:

#28
Deeia

Deeia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 03.06.2008
si eu am ING de cateva saptamani si am fost plecata inafara spatiului UE,
si imi pare rau sa spun insa atata nesimtire si cursuri atat de aberante
comparativ cu cursul oficial nu am mai vazut

practic ING isi trage un comision de aproximativ  8.50% - 9.50%
la fiecare cumparatiura cu cardul de la supermarket sau din orice magazin de electronice.

Diferentele dintre cursul BNR si cursul ING sunt imense, si asemenea comisioane nu le practica
nici macar camatarii  :huh:

Edited by Deeia, 18 April 2009 - 08:44.


#29
funny

funny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 13.09.2006
Daca platesti in exterior cu mastercard ING la comercianti, se schimba valuta la cursul BNR din momentul platii, fara nici un comision.  Daca platesti cu visa ING, se schimba valuta cu cursul bnr+ un comision  (care cred ca e 4%, dar nu mai stiu exact, pt ca in ultimii 3 - 4 ani am platit numai cu mastercard, lesne de inteles de ce).

Consultantul Ing cu care lucrez mi-a spus - cand l-am intrebat - si de comision, si de avantajul mastercard.

Daca ai scos numerar din bancomate sau de la ghisee, se aduna comisioanele bancilor la care ai apelat.

Oricum, am impresia ca valuta se schimba din ron (cand platesti cu  cardul) in functie de cursul acceptat - sau dispus - de firma ce a pus pe piata cardul ( adica visa, mastercard sau maestro), bancile nefiind independente la acest capitol.
Ai putea sa intri pe site-ul firmei de la care ai cardul, sa vezi politica de comisioane si schimb valutar.

Eu, daca as sesiza comisioane atat de mari, as merge sa intreb consultantul ING ce s-a intamplat.
Pun pariu ca exista o explicatie, iar avantajul aflarii explicatiei ar fi ca, data viitoare, poti folosi sistemul in avantajul tau... Orice cunosti, iti foloseste...

Parerea mea...  :)

Edited by funny, 20 April 2009 - 20:01.


#30
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
va rog sa va rezumati la discutii despre paypal + ing...

caci altfel, despre ing se discuta in alta parte

#31
ghrt

ghrt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 21.09.2007

View Postdon_dannielo, on Apr 15 2009, 18:26, said:

Pentru ca ce au facut ei nu se numeste vanzare ci cumparare, deci te uiti la cursul gresit?  :huh:

Te asigur că m-am uitat la cursul corect. Cel de cumpărare era 4.04, cl de vânzare 4.1950. Clear?

Trebuie să mai adaug că am primit un email (făcusem cerere și pe email) cu totul alte explicații decât cele pe care le-am primit la telefon, dar care are și un document atașat, care cred că este transferul între ING și fie VISA, fie banca PayPal-ului.
Acolo sunt 2 câmpuri, "SRCE CURRENCY & AMOUNT", care afișează 3797.33 RON, și "DEST CURRENCY & AMOUNT", cu 939.42 EUR. 939.42*4.1950 lei/EUR dă cât mi-a plecat din cont.
Deci diferența asta nesimțită de bani merge la VISA? Dacă e cineva care se pricepe îi pot trimite extrasul respectiv pe email, nu aș vrea totși să îl pun aici, chiar dacă nu pare să fie nimic sensibil.

Așa că ajungem la a doua întrebare: un card în EUR (prefer tot la ING) m-ar scăpa de belea când plătesc prin PayPal? dacă da, de care? Înțeleg de mai sus că trebuie să îmi fac Mastercard (mă interesează să fac plăți și în străinătate la magazine/ retragere numerar).

#32
gpxmobile

gpxmobile

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.01.2009
Eu platesc in mod curent diverse marfuri din UK in GPB
Situatia este cam asa platesc cu paypal diferenta de curs intre BNR din ziua finalizarii platii este cam de 8-9% ,in plus desigur.
Am alt furnizor care i-mi debiteaza direct cardul diferenta de curs este de 1.5-1.7%.
Card VISA ,deci pe undeva scirtaie .
De ce cand debiteaza direct cardul (printr-un POS ) mi se calculeaza un curs decent , iar cand se debiteaza prin Paypal , care functioneaza similar cu un POS ma trezesc cu comision de 8%.
Mine fac o vizita la ING sa fac un pic de taraboi

#33
Nicely_no1

Nicely_no1

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 56
  • Înscris: 14.05.2009
Ai platit mai mult fiindca PayPal ia comison de tranzactie + comisionul de schimb valutar !

#34
Bandit

Bandit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 09.09.2004
Nu cred ca doar la ING sunt aceste comisioane in plus. Si nu sunt sigur daca sunt de la paypal.
De exemplu, am pe cineva care face plati la Google AdWords folosing un card VISA de la Raiffeisen.
Dupa cum stiti, pe pagina de plati Google iti apare ca taxeaza in lei (dar probabil ca si ei fac o conversie).
El plateste 1000 lei la adwords, si pe extrasul de cont ii apar debitati 1012 lei.

#35
PaulFCB

PaulFCB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 22.04.2009
Problema la ING e ca in orice valuta platesti, totul se calculeaza in Euro. De exemplu bagi 10$ fie in PayPal, Casa de Pariuri, Poker etc ei intai iti calculeaza suma platita in dolari la cursul BNR ca apoi sa-ti calculeze direct suma din Euro pe cursul lor ING.
Deci pun 10$ la = 30 RON ca apoi el sa valoreze dupa cursul lor 7,3xxxx EUR x 4,3xxx = 32 RON.

Sunt unele magazine in Anglia unde Euro este aproape = cu Dolarul deci ai iesi in mare avantaj teoretic daca nu ai lua in Euro ba chiar ai avea de castigat niste bani luand in USD fata de GBP. Aproape totul se pierde odata cu conversia asta a lor.

#36
nucutza

nucutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 14.12.2001
Am avut si eu mai demult aceeasi problema ca si alti forumisti.
Card ING, plata prin paypal, debitat cu o suma mai mare in euro. Am facut reclamatie si in extras-ul interbancar pe care l-am primit de la ING apare o suma mai mare in euro! (obiectele cumparate erau in euro). Plus diferenta de curs rezulta o diferenta si mai mare in lei. Am uitat sa spun ca tranzactia a fost facuta la cursul PAYPAL.

La tranzactiile urmatoare am modificat, pentru a face tranzactiile la cursul bancii si ... surpriza nu mai apare asa o diferenta.
Singura diferenta care apare este cea de curs, de obicei cursul de a doua zi (daca ai noroc poate fi mai mic !). Cursul este cel de pe ingonline si este decent. De exemplu la ultimele tranzactii a fost o diferenta de 1.8 - 2 %.

Concluzia mea : hotomanii sint cei de la PAYPAL, banuiesc ca mai apare cel putin un schimb valutar.

Deci nu folositi cursul PAYPAL daca vreti sa nu aveti surprize.

Edited by nucutza, 12 September 2009 - 08:47.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate