Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Craiova - Arad

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006

View PostOctavian___28, on Feb 11 2009, 21:31, said:

Na uitati cea mai buna ruta: calea aerului, cu elicopteru - linie dreapta, fara gropi si blocaje, poti sa mai faci si mici jaloane daca te plictisesti,  e bun?  :mellow:
Parca am fi in Rusia si tre sa mergem vreo 3000 km.

mda, cat de profund  :yawn:

Edited by rexkroki, 11 February 2009 - 22:29.


#20
Amy69

Amy69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 02.08.2006

View PostOctavian___28, on Feb 12 2009, 07:31, said:

Na uitati cea mai buna ruta: calea aerului, cu elicopteru - linie dreapta, fara gropi si blocaje, poti sa mai faci si mici jaloane daca te plictisesti,  e bun?  :mellow:
Parca am fi in Rusia si tre sa mergem vreo 3000 km.

care e partea interesanta sau amuzanta din postul tau? :boredlook: pare-mi-se ca nu ai asa multe de spus...Acum imi explic cum ai ajuns la acel numar de posturi... :quietsign:

on: In principiu ramane varianta pe Deva...multam pt tot!

#21
radio_erevan

radio_erevan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 28.04.2008

View PostAmy69, on Feb 12 2009, 00:03, said:

on: In principiu ramane varianta pe Deva...multam pt tot!
E OK prin Deva.
Sa nu ignori varianta lui Viper. Asadar, din Hateg poti sa-ti alegi varianta Calan-Simeria-Deva sau Hunedoara-Deva. Asadar, din Hateg cauti iesirea catre Calan (e simplu, la intrare in Hateg faci dreapta, pe centura si aia e) sau pe cea catre Hunedoara (pentru asta trebuie sa intri in Hateg, dar nu te speria, e un oras mic si dintr-o intrebare afli tot traseul). Sunt asemenatoare, dar daca alegi varianta a doua, te alegi cu un mers pe asfalt mai bun (pe varianta prin Calan se lucreaza, mai sunt unele denivelari).

Edited by radio_erevan, 12 February 2009 - 00:25.


#22
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 13.12.2006

View Postrexkroki, on Feb 11 2009, 15:51, said:

am scris postul anterior in acelasi timp cu tine... eu nu cunosc varianta propusa de tine, dar asta nu inseamna ca nu e mai buna decat cea prin Calan :)
eu o cunosc foarte bine, asta inseamna ca e mult mai buna. nu imi doresc ca tipu sa treaca neaparat prin hunedoara, dar ca sofer si posesor de masina nu vreau sa-si rupa planetarele si gentile prin gropile din calan, la care lucra...de cand? de 2-3 ani??? si n-au facut absolut nimic. si in plus pe la rusi si la bretea romana din cate stiu eu sunt dale de beton in loc de asfalt.

pt initiatorul topicului...tu sa ajungi intreg de la filiasi la tg-jiu iar restul drumului ti se va parea floare la ureche...de craciun am zis ca ca omor pe cineva de la drumuri si poduri daca mai fac un drum filiasi - tg-jiu. ce misto e cu 150 de la craiova la filiasi si de acolo sa ti se taie macaroana la maxim 80.

in fine altceva vroiam sa spun. cand ajungi in hateg, dupa ce treci de beraria de pe stanga si castelul orlea de pe dreapta vei da de o intersectie la dreapta cu indicator pe care scrie "spre simeria", mergi drept inainte si ajungi la intersectia spre caransebes...si acolo te hotarasti daca mergi pe deva arad sau pe caransebes buzias timisoara arad (caransebes buzias e exact ca filiasi- tg-jiu)
daca vrei spre deva  la intersectie faci dreapta, treci podu treci de semafor si ajungi la o mica intersectie, adica drumul principal care coteste la dreapta iar la curba e un drum inainte si un mic drumeag exact pe langa o cladire la stanga. lasi drumul principal mergand inainte, dar exact cand ai iesit de pe principala vezi ca trebuie sa faci la stanga. nu te speria ca pe drumeagul ala incape doar o masina sau ca arata ca o parcare din spatele blocului....mergi inainte pana dai de o intersectie mai marisoara iar in stanga ai o biserica. faci dreapta si mergi inainte....la vreo 3-400 m o sa ai indicator maro spre stanga catre prislop. te pui pe drumul respectiv si in maxim jumate de ora esti la hunedoara, de la hd drept inainte si in 10 minute esti in deva....de la deva e drum intins.

#23
radio_erevan

radio_erevan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 28.04.2008

View PostVipeR85, on Feb 12 2009, 00:41, said:

ce misto e cu 150 de la craiova la filiasi si de acolo sa ti se taie macaroana la maxim 80.
Mai rar se merge pe acolo cu 150, desi se poate. Lumea s-a mai civilizat.
Dupa aceea, intre Filiasi si Tg. Jiu, cand zici tu ca ti se taie macaroana la 80, drumul trece in proportie de 95% prin localitati, deci n-ar fi chiar asa o problema mare ca nu poti sa mergi peste 80 :)

#24
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 13.12.2006

View Postradio_erevan, on Feb 12 2009, 00:59, said:

Mai rar se merge pe acolo cu 150, desi se poate. Lumea s-a mai civilizat.
Dupa aceea, intre Filiasi si Tg. Jiu, cand zici tu ca ti se taie macaroana la 80, drumul trece in proportie de 95% prin localitati, deci n-ar fi chiar asa o problema mare ca nu poti sa mergi peste 80 :)
la cat de drept e drumul s-ar putea, dar la cat e de prost nu se poate.
poate omul e mai vitezoman sau se grabeste.

#25
radio_erevan

radio_erevan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 28.04.2008

View PostVipeR85, on Feb 12 2009, 01:01, said:

la cat de drept e drumul s-ar putea, dar la cat e de prost nu se poate.
Aici chiar n-am inteles. Vorbesti de Craiova-Filiasi, ca mine? Ca la drumul acela m-am referit, cand am zis ceva de "putut".

#26
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 13.12.2006

View Postradio_erevan, on Feb 12 2009, 01:06, said:

Aici chiar n-am inteles. Vorbesti de Craiova-Filiasi, ca mine? Ca la drumul acela m-am referit, cand am zis ceva de "putut".
nu mai...filiasi - tg-jiu. de putut s-ar putea sa-i dai si 100 dar daca ti la masina nu mergi cu mai mult de 60-70, drumul e drept, putine curbe, daca ar fi si asfaltat cu 4 benzi...ar fi un miracol.

pe craiova filiasi am incercat cu loganul 150-160. vroiam sa vad daca mai duc acul la 180km/h. da, se poate, pe autostrada intre budapesta si viena. singura data cand am dus acul la 180 la Logan 1.4 mpi....nu credeam ca e posibil, dar nici nu mai vreau sa repet experienta cu logan.

#27
radio_erevan

radio_erevan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 28.04.2008

View PostVipeR85, on Feb 12 2009, 01:18, said:

nu mai...filiasi - tg-jiu. de putut s-ar putea sa-i dai si 100 dar daca ti la masina nu mergi cu mai mult de 60-70, drumul e drept, putine curbe, daca ar fi si asfaltat cu 4 benzi...ar fi un miracol.
OK, atunci a fost o problema de comunicare.

Pe scurt:
- ai zis ceva de 150 km pe ora pe tronsonul Craiova - Filiasi
- apoi eu am zis ca nu prea se mai merge cu 150, desi se poate; era clar ca ma refeream la Craiova - Filiasi; mai mult, fraza urmatoare incepea cu "Dupa aceea, intre Filiasi si Tg. Jiu...", asadar se intarea ideea ca inainte fusese vorba de Craiova - Filiasi;
- tu ai venit dupa aceea si ai zis "la cat de drept e drumul s-ar putea, dar la cat e de prost nu se poate" si, desi eu amintisem de "putut" in contextul in care vorbeam de Craiova - Filiasi, mi-am dat seama ca tu ai schimbat macazul* si te-ai referit in fraza de mai sus (cea citata) de celalalt drum (Filiasi - Tg. Jiu). Si de aia ti-am spus ca nu inteleg si am vrut sa ma asigur  ca vorbesti despre ce vorbeam eu, adica de C - F, ca sa aflu ca tu vorbeai de fapt despre altceva...

* - Bere? Vin? Tuica? :D

#28
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,927
  • Înscris: 06.04.2007

View PostAmy69, on Feb 12 2009, 00:03, said:

care e partea interesanta sau amuzanta din postul tau? :boredlook: pare-mi-se ca nu ai asa multe de spus...Acum imi explic cum ai ajuns la acel numar de posturi... :quietsign:

on: In principiu ramane varianta pe Deva...multam pt tot!
Nu e nimic amuzant, e ironie la discutiile interminabile, de parca ar fi un traseu transatlantic.
Daca nu ti-a picat bine, trebuia sa ma ignori pur si simplu.

Vezi ca varianta pe ........Sibiu-Deva ti-am sugerat-o si eu (am intarit-o dupa ce a spus Sebulbus).

PS: si te rog sa-mi lasi nr de posturti in pace da?  :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate