Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

renovare casa paianta

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
rsimion

rsimion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 31.03.2006
buna seara,

am si eu nevoie de ceva pareri: am cumparat o casa din paianta (veche, au locuit in ea 25 ani), + teren 2000 mp. nu vreau decat o minima amenajare ca sa pot locui acolo cat de cat (beton pe jos, podea, pereti si tavan) insa nu vreau nici sa incep lucrul daca stiu ca ma apuc sa dau jos tencuiala si ma trezesc cu peretii in brate. ma puteti ajuta cu ceva sfaturi in privinta asta? pot sa o repar cat de cat sau mai multa bataie de cap am?

multzam!

#2
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006

 rsimion, on Feb 9 2009, 21:31, said:

buna seara,

am si eu nevoie de ceva pareri: am cumparat o casa din paianta (veche, au locuit in ea 25 ani), + teren 2000 mp. nu vreau decat o minima amenajare ca sa pot locui acolo cat de cat (beton pe jos, podea, pereti si tavan) insa nu vreau nici sa incep lucrul daca stiu ca ma apuc sa dau jos tencuiala si ma trezesc cu peretii in brate. ma puteti ajuta cu ceva sfaturi in privinta asta? pot sa o repar cat de cat sau mai multa bataie de cap am?

multzam!

doar foarte scurt: trebuie facuta o evaluare cu o persoana care se pricepe la structura, apoi pe baza acestei evaluari luate masurile care se impun.
cel mai simplu pe interior este de a cladi un perete de rigips peste cel existent, o sapa autonivelanta pentru podea (eventual armata daca pe jos este doar pamant) - aici pot intra si utilitatile, iar pentru tavan, de asemenea rigips.

La exterior este putin mai greu, dar de exemplu aplicand un invelis cu plasa rabitz se poate tencui fara probleme.

#3
geoscan

geoscan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.01.2009

 rsimion, on Feb 9 2009, 20:31, said:

buna seara,

am si eu nevoie de ceva pareri: am cumparat o casa din paianta (veche, au locuit in ea 25 ani), + teren 2000 mp. nu vreau decat o minima amenajare ca sa pot locui acolo cat de cat (beton pe jos, podea, pereti si tavan) insa nu vreau nici sa incep lucrul daca stiu ca ma apuc sa dau jos tencuiala si ma trezesc cu peretii in brate. ma puteti ajuta cu ceva sfaturi in privinta asta? pot sa o repar cat de cat sau mai multa bataie de cap am?

multzam!
Salut,
Rigips in interior si sapa autonivelanta pt podea. Nu incerca sa o izolezi si in exterior deoarece paianta este un f bun izolator care lasa aerul sa circule. Va aparea igrasia si de aici alte probleme la izolarea pe exterior. Nu incerca sa faci alte ferestre sau usii in afara celor existenete vei avea marii probleme cu acoperisul.

#4
rsimion

rsimion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 31.03.2006

 kamikz, on Feb 10 2009, 12:29, said:

doar foarte scurt: trebuie facuta o evaluare cu o persoana care se pricepe la structura, apoi pe baza acestei evaluari luate masurile care se impun.
cel mai simplu pe interior este de a cladi un perete de rigips peste cel existent, o sapa autonivelanta pentru podea (eventual armata daca pe jos este doar pamant) - aici pot intra si utilitatile, iar pentru tavan, de asemenea rigips.

La exterior este putin mai greu, dar de exemplu aplicand un invelis cu plasa rabitz se poate tencui fara probleme.


Multumesc f mult, cam la asta m-am gandit si eu, doar ca ma gandeam sa fac doar tavanul din rigips, peretii sa ii las :-S Pe jos e doar pamant, da

Am inteles ca de exterior nu e cazul sa ma apuc, dar acoperisul sa incerc sa il repar? E cu tigla (vehce, se tine bine dar pe alocuri e sparta) si nu stiu cat de bune sunt grinzile.

#5
as xxl

as xxl

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 13.02.2003
fara ca sa imi propun asta, se face ca am ceva renovari la case din paianta/chirpici.
baga niste poze aici, compartimentare existenta, compartimentare dorita, fa si niste poze in jurul casei si apoi stam de vorba.

#6
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
inca odata se presupune ca o casa de chirpici este clar in neregula - deci trebuie schimbat ceva la ea, pereti, podea, tavan - totul. Sa ascundem sub rigips si ciment tot ce ne poate aminti ca stam intr-o casa atat de jalnica, sa acoperim totul cu ceva care sa sugereze cat mai mult  un apartament de bloc.

Poate ar trebui sa incepi prin a spune ce e rau la casa aia? Ai igrasie? nu poti sa respiri in ea? e foarte frig iarna si foarte cald vara? Tavanul sta sa se prabuseasca? Simti o usoara  jena sau repulsie de ordin estetic cand intri acolo?

Poate ca e suficient sa fie curatata, varuita si gata. Probabil pierderile de caldura cele mai mari sunt prin pod, poti sa pui vata minerala in pod e cel mai simplu si mai ieftin. Daca pamantul e rece sau atat de inestetic poti sa incerci o dusumea de lemn, e mai rustic si mai cald ca betonul

Edited by blimpyway, 12 February 2009 - 01:52.


#7
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006
mr. blimpy, ai oarescum dreptate. Insa nu toata lumea e axata pe rustic. Doi la mana, nu prea cred ca gasesti mesteri care sa-ti tencuiasca un perete folosind sistemul initial (pamant batut, lut, etc) si sa mai iasa si bine.

confirm, in calitate de proprietar/mostenitor al unei case de vaiuga ca cel mai mare dusman este acoperisul. In rest casa sta exact cum era dupa ce a fost creata.

#8
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
din experienta soacrei mele care a cumparat o proprietate la periferia orasului unde locuieste.

A dat tot acoperisul jos, ferestrele si dusmelele. Casa avea fundatie pe radier din bolovani de riu iar liantul era pamint galben.

1. Pe perimetrul camerelor a asezat un pat din pietris, agregate mici (fara nisip) de aprox. 10 cm.
2. Peste acest pat a turnat beton armat cu plasa STN 10X10, aprox 7 cm + sapa de egalizare. De mentionat este ca ochiurile camerelor erau de 3.5 X 3.5 chiar si mai mici.
3. Zona superioara a zidurilor a rigidizat'o cu centuri de H 20 cm si latime cit peretele (aprox 40 cm). Armarea a facut'o cu 4 bare de fi 12 si etrieri corespunzatori.
4. Peretii pe exterior au fost camasuiti cu tencuiala armata de aprox 3-5 cm. Armarea s'a facut cu plasa de rabit d'aia mai groasa.
5. La interior a folosit tencuiala normala (eu nu am fost deacord, preferam sa fie tot armata).
6. refacut sarpanta integral, structura noua si invelitoare din tabla (imitatie tigla).
7. montat jgheaburi si burlane noi, streasina noua, blah blah.
8. Refacut trotuare in jurul casei
9 scos toate sobele si cosurile si montat centrala termica pe lemne (incapere de aprox 3 X 3 adiacent casei).
10 timplarie PVC peste tot.
11. Rezugravite fatadele cu zugraveli decorative texturate
12. gresie, parchet, baie functionala, fosa, put, hidrofor, reteaua electrica refacuta integral, digi TV, plasma, mobilat nou.

Casa are aprox 120 mp. Toata renovarea a costat in jur de 40.000 euro inclusiv mobilatul....succes. -_-

De mentionat este ca nu au fost necesare lucrari la fundatie. Radierul era scufundat in sol aprox 60 cm si deasupra solului aprox 90 cm. O cantitate enorma de bolovani.

#9
rsimion

rsimion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 31.03.2006

 as xxl, on Feb 11 2009, 20:54, said:

fara ca sa imi propun asta, se face ca am ceva renovari la case din paianta/chirpici.
baga niste poze aici, compartimentare existenta, compartimentare dorita, fa si niste poze in jurul casei si apoi stam de vorba.


done, revin cu poze in cateva zile. multzam!

 blimpyway, on Feb 12 2009, 01:47, said:

inca odata se presupune ca o casa de chirpici este clar in neregula - deci trebuie schimbat ceva la ea, pereti, podea, tavan - totul. Sa ascundem sub rigips si ciment tot ce ne poate aminti ca stam intr-o casa atat de jalnica, sa acoperim totul cu ceva care sa sugereze cat mai mult  un apartament de bloc.

Poate ar trebui sa incepi prin a spune ce e rau la casa aia? Ai igrasie? nu poti sa respiri in ea? e foarte frig iarna si foarte cald vara? Tavanul sta sa se prabuseasca? Simti o usoara  jena sau repulsie de ordin estetic cand intri acolo?

Poate ca e suficient sa fie curatata, varuita si gata. Probabil pierderile de caldura cele mai mari sunt prin pod, poti sa pui vata minerala in pod e cel mai simplu si mai ieftin. Daca pamantul e rece sau atat de inestetic poti sa incerci o dusumea de lemn, e mai rustic si mai cald ca betonul


Am cumparat casa cam acum 2 ani si in tot acest timp nu am stat pe acolo. Nu ma deranjeaza pierderile de caldura (e racoare vara, frig iarna), ci ma gandesc sa stau mai mult timp acolo si sa fie cat de cat locuibila. Dincolo de varuiala care este un must, m-am gandit sa fac niste minime amenajari, in prima faza (pereti, tavan, podea gen). Acum io sunt destul de pe dinafara cu constructiile, de asta intreb aici. Dusumeaua sau parchetul nu oricum trebuie sa le pun peste beton? adica acum am pamant pe jos, m-am gandit ca imi trebuie mai intai betonul si apoi lemnul, nu?

#10
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
poate ma lamureste si pe mine cineva de ce se spune ca acele case de chirpici sunt calduroase?
io am stat pe la amici care au bunici pe la tare, si am facut pipi pe mine de frig.
sincer.

#11
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
:lol: Ma amuza de fiecare data o parere sincera a unui profan. Eu n-am vrut sa ma bag dar cam are dreptate. Si eu sunt patit. Intr-adevar, tine racoare vara, dar iarna, bag in soba de duduie, mai sa explodeze soba si dimineata dupa nici 5 ore sunt intepenit de frig.

#12
mariancristian_mc

mariancristian_mc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 05.01.2008
Salut,
Suntem o familie tanara, proaspati casatoriti. Am primit mostenire de la bunici un teren de 100mp, care are pe el o casa batraneasca din chirpic de 61mp, parter,in orasul Constanta. Initial terenul a fost de 200mp si casa a fost mai mare. Dar s-a facut impartire intre mine si fratele meu. Impartirea se obseva in poza atasata. Fratele meu si-a supraetajat, si-a facu o vila pe locul lui inainte de impartire. Dar nu a consolidat peretii comuni si a realizat o mansarda usoara din lemn.
Acum a venit vremea sa ma extind si eu, mai mult spatiu, bunica sta tot cu mine. M-am gandit sa realizez stalpi la colturile casei pe care sa torn o placa. pe placa sa construiesc o mansarda din caramida, cel mai rau bca. Dar cand am deschis discutia cu fratele, m-am lovit de rezistenta lor. Nu sunt de acord sa lucrez pe langa fundatia lor, aceasta fiind de 0.50m adancime, continua. Drept urmare nu-mi va da voie sa construiesc, nu-mi da semnatura.
Cer ajutor tuturor celor competenti sa ma ajute sa gasesc o solutie sa pot sa-mi construiec si eu mansarda.

Attached Files


Edited by mariancristian_mc, 15 February 2009 - 15:04.


#13
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
astrule, e frumos ca te amuzi de un profan ca moi?
glumesc.
de asta mie frica si mie la casele realizate din baloti de paie, ca toata lumea zice ca sunt calduroase, sa imi construiesc una si sa  vad ca este ca una de chirpici.
acum pe bune, ce naiba au toti...cand ii auzi domne, casele de chirpici sunt calduroase?
unde domne, pe marte?

#14
as xxl

as xxl

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 13.02.2003
mariancristian_m... : nu sunt sigur ca am inteles foarte bine situatia ta. Oricum este trist ca nu gasiti rezolvare intre frati si trebuie sa apelezi la persoane straine (forum) pentru idei. Eu zic ca ai urmatoarele optiuni:
-iti faci proiectul de executie cu semnatura unui inginer. Daca e totul in regla nu are ce face
-il ameninti ca il "dai in gat" la primarie ca a construit fara autorizatie (nu cred ca are din moment ce a ridicat etaj fara consolidarea parterului) sau il dai in judecata pentru ca ti-a pus in pericol casa, daca nu te lasa si pe tine sa te extinzi

-faci un gratar mare, cu multa bere si mici, la sfarsitul mesei, putin chercheliti cum e frumos si normal stati de vorba si poate gasiti o rezolvare amiabila.

easy rider: un boltar are caracteristici izolante foarte comparabile cu caramida plina presata (nearsa). poate un pic mai bune datorita densitatii mai mici.
Acum depinde cum alegi sa zidesti cu boltarul: daca il zidesti la jumatate de rand (latimea lui, aprox 20cm), evident ca nu o sa ai parte de o izolatie nemaipomenita, ci din contra. Daca il pui invers, adica la un rand, va rezulta o grosime a peretelui de 45-50 cm ceea ce deja este binisor dpdv al izolatiei.

Casele din boltari nu au fost facute din acest material datorita motivului ca era cel mai bun ci din cauza ca era cel mai ieftin, practic cu ceva vecini de treaba si o deca de vin rezolvai problema zidariei. Poti sa faci o casa din boltari foarte calduroasa, sau cel putin la fel de calduroasa cum ar fi din caramida la un pret sensibil mai mic daca ai ceva curaj in tine si nu esti total indoctrinat cu mitul materialelor noi si finisajelor ultraspectaculoase.

daca ati fi avut curiozitatea sa studiati amplasamentul unei case tipice din zona moldova - muntenia construita inainte de al doilea razboi mondial ati fi remarcat ca marea majoritate respecta urmatorul pattern:

desi pare ca este facut fara nicio logica, totul este foarte bine gandit. Va las ca tema de studiu sa intelegeti de ce.

Attached Files


Edited by as xxl, 19 February 2009 - 20:38.


#15
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
eu inteleg ca o casa traditionala din chirpici/paianta e rece, dar va intreb - ce usi si ferestre are si cat de bine izolate sunt tavanul si podeaua? Daca pui 20cm de polistiren in loc de paianta dar lasi celelalte in conditia care sunt se schimba radical situatia?

Unii zic ca ar fi izolant, eu am avut dubii. De aia incercam sa propun varianta leichtlehmbau (light straw, paie-muiate-n-lut)  care  asigura clar o izolare mai buna decat pamantul batut.

Attached Files


Edited by blimpyway, 21 February 2009 - 05:03.


#16
avidtzu

avidtzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 13.03.2009
buna ziua

as avea si eu nevoie de ceva sugestii: am mostenit o casa de paianta, fundatia pare in regula este din beton insa talpa casei sau nu stiu cum se spune , in sfarsit grinzile de lemn pe care s-au construit peretii au inceput sa putrezeasca si sa se indoaie. As vre sa o modernizez dar nu vreau sa daram peretii actuali, acestia par in regula nu au fisuri si au fost camasuiti pe exterior cu plasa de rabitz si ciment. problema este cu acele grinzi, cum le pot inlocui cu o centura de beton , o solutie ceva dar in asa fel incat sa nu fiu nevoit sa daram peretii.

multumesc anticipat pt ceva sugestii

#17
iulian95

iulian95

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.05.2005
salut,

Sa sti ca este destul de greu sa inlocuiesti grinda. Am o nelamurire, este o singura grinda sau mai multe, la o grosime de 50 cm este posibil sa fie 2-3 grinzi.
Sugestia mea este sa inlocuiesti grinda de lemn cu caramida. Sa pui alta grinda de lemn ( intreaga) este cam imposibil.
Interventi la baza zidurilor se face doar pe zone mici, pentru a nu se prabusi zidul, indiferent de tipul zidului.

#18
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,630
  • Înscris: 28.11.2001

 easy_rider, on 14th February 2009, 02:17, said:

poate ma lamureste si pe mine cineva de ce se spune ca acele case de chirpici sunt calduroase?
io am stat pe la amici care au bunici pe la tare, si am facut pipi pe mine de frig.
sincer.


 Astrul, on 14th February 2009, 02:40, said:

:lol: Ma amuza de fiecare data o parere sincera a unui profan. Eu n-am vrut sa ma bag dar cam are dreptate. Si eu sunt patit. Intr-adevar, tine racoare vara, dar iarna, bag in soba de duduie, mai sa explodeze soba si dimineata dupa nici 5 ore sunt intepenit de frig.


banuiesc ca usile si ferestrele se inchid perfect? sau bate alizeul prin ele?

eu am izolat casa bunicilor facuta din chirpici (inclusiv termponae din lemn) si acum e drept ca se consuma mai multe lemne (cu cca 20%) dar se incalzeste toata casa (apox 80 mp) si temperatura tine mult mai "uniform" pe parcusul zilei.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate