Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Destinatii considerate periculoase !

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
landreau

landreau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 28.10.2008

View PostImperator, on Feb 12 2009, 08:59, said:

Din ce stiu eu, o lista ar fi:

Europa: Kosovo, Cecenia
Asia: Irak, Afghanistan, Pakistan (Balucistan, zona Peshawar, NW Frontier), Myanmar (nordul aflat sub controlul Karen), Sri Lanka (nordul, zona inca sau fosta controlata de Tigrii Tamili), Indonezia (Banda Aceh, Papua centrala), Timor Leste, Filipine (Mindanao), Turcia (Kurdistan), Israel.
Africa: aproape intreaga Africa sub-sahariana in special Nigeria, Somalia, Congo (ambele), Sierra Leone, Ciad, Sudan (Darfur).
America de Sud: Guyana, Brazilia (mai ales Rio, Sao Paolo, Salvador), zone din Peru, Venezuela, Ecuador, Columbia.
America de Nord: SUA (zone intinse din marile orase inclusiv New York, Washington, Los Angeles, etc)
America Centrala: Mexic (in special Mexico City), Guatemala (in special capitala), Panama (in special capitala).
Australia: -
  

In Africa cred ca ar trebui introduse in mod special Benin si Togo.
   Pt Asia in opinia mea ar trebui scos kurdistanul turcesc( am fos vara trecuta) si e mai sigur decat Istanbulul unde am prins atentat.Doar controlul militar si politienesc este f f f strict, dar crime sau jafuri exluse.
Poate ar trebui introdusa Georgia.
Ah! Sa nu uitam de Haiti!

#20
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007
Cred ca trebuie sa scoateti Bosnia din lista.Am fost anul trecut, in iulie. Eu personal m-am simtit in siguranta in putine locuri, si Bosnia este unul din ele. Intr-un cartier marginas din Sarajevo m-am simtit mai in siguranta decat in centrul Bucurestiului.

In unele parcuri erau fructe prin pomi, la o inaltime foarte joasa. De cate ori treceam, mancam prune. Nu inteleg de ce bosniacii nu mancau din ele...erau coapte si bune si dulci, si chiar langa trotuar  :)

In peste 10 zile cat am stat acolo, am vazut o singura masina cu muzica data la maxim, circuland pe bulevard. Si asta era seara, mergeam spre centru, pe jos, pe trotuarul lat, care avea si pista pentru biciclisti. Foarte multi bosniaci se plimba cu bicicleta si rolele, seara, de-a lungul acelui bulevard, care face legatura intre  niste cartiere si centrul vechi.

In centrul vechi am vazut 2 cersetori, ambele femei in varsta. In rest nu...

Aaah, am parcat masina undeva in spatele unor blocuri, aproape de centru (deci neplatita) si am uitat geamul deschis pana seara, dupa lasarea intunericului. Cand ne-am dat seama, am fugit sa vedem ce s-a intamplat, toate erau la locurile lor.3 laptopuri, costume, bagaje...

Deci chiar nu are rost sa fie Bosnia pe acea lista.

#21
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Confirm ce spune Selam cu Bosnia. Realitatea e cu totul asta fata de ce ati citit prin mass-media.

#22
cidul_52

cidul_52

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 15.04.2010
am fost in aproape toata europa - destul de safe, depinde pe unde umbli si cat sange ai in instalatie
anul trecut am fost vreo 10 zile in sierra leone, intr-o zona unde cu mici exceptii totul era cu vreo 200 de ani in urma (unii stiu ;) )-adrenalina cat cuprinde
anul asta plec in egypt, sudan, congo, toate astea cam vreo luna si ceva - nu e chiar safe dar sunt zone si mai rele
din experienta trebuie sa stii sa "vorbesti" cu oamenii si sa ai coloana vertebrala; daca nu, nu prea ai ce cauta in aceste zone

Edited by cidul_52, 15 April 2010 - 21:37.


#23
nyzarram

nyzarram

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.05.2009
Ca si tara Brasil este periculoasa.Nu conteaza ca e Rio sau nu mai stiu unde.Sunt de 4 luni aici(Brasilia mai exact) si am fost mereu avizat sa nu ies seara pe strada(de catre tatal sau prietenii pe care i-am facut aici).Invatat ca in Romania si curajos asa din fire nu am ascultat.ghici ce?la ora 20:30 pe o strada pe care erau destui oameni vine un tip"pasa tudo" ...omul zicea sa ii dau tot...acum stiu ca e greu de crezut,dar nu mi-a luat nimic...am avut mare noroc...cineva acolo sus ma iubeste cum s-ar zice:) oricat m-ar iubi nu imi poate fi mereu alaturi,asa ca nu mai fac prostia sa merg de nebun pe strada.asta se intampla ieri 18-04-2010 motiv pentru care am si cautat pe internet chestii legate de brazilia...toate astea ma fac sa ma gandesc mai bine la tara pe care o avem...e ea asa cum e,dar e mai bine decat in alte locuri...mai bine sarac si viu decat cu bani in mormant...take care

Am uitat sa mentionez.zona in care se intampla totul e considerata una dintre cele mai putin periculoase

#24
crazy_crisi

crazy_crisi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 18.06.2009
Nici Kosovo nu-i atat de periculoasa pe cat suna.
Acum doi ani, in 2008 vara, cand ne intorceam din Muntenegru, am trecut p-acolo.

Cand am intrat in Kosovo vamesul ne-a spus ca ultimul turist l-a vazut cu cateva luni inainte si ne-a intrebat daca ne-am ratacit. Viza ne-a pus-o pe o hartie pe care a atasat-o pasaportului si care la iesirea din tara a fost scoasa.
Au fost cateva lucruri care ne-au frapat: O buna bucata de drum, pana in apropiere de capitala, toate masinile care circulau nu aveau placute de inmatriculare. Probabil din cauza ca eram singura masina inmatriculata ne-a oprit un filtru de control (americani) sa ne salute si sa ne verifice pasapoartele. Pe traseu, la fiecare pod am vazut indicatoare rutiere pentru tancuri. Si foarte multe unitati militare (de toate natiile). Multe cladiri in paragina si multe constructii noi. Au case tip construite probabil dupa razboi.
La Pristina ne-am oprit sa mancam. Capitala arata ca un cartier periferic al Bucurestiului, asa ca nu m-am simtit amenintata. Am avut tupeu chiar sa si mananc :) pe o terasa langa o reprezentanta Dacia :) (care nu avea nicio masina in vitrina), pe bulevardul Bill Clinton. In rest, nimic deosebit.

Lucrurile s-au complicat la iesirea din Kosovo. De fapt, la intrarea in Serbia, unde vamesii nu voiau sa ne lase sa trecem. Dar am avut noroc cu un sarb cu care am intrat in vorba la o tigara in timp ce stateam la coada formata din vreo 4 masini. Tipul vorbea fluent engleza si ne-am interesat daca stie vreo pensiune unde am putea innopta (era deja 10 seara). Ne-a zis ca la vreo 10 km de granita e un orasel si ne duce el la o pensiune ieftina si curata. El a trecut primul de control si ne-a asteptat. Dar pentru ca vamesii sarbi (cu care nu ne puteam intelege decat in sarba, limba pe care n-o stim) nu ne dadeau voie sa trecem, a intervenit. Asa am aflat ca ne aflam la un punct de trecere doar pentru sarbi si kosovari. Frontiera pentru turisti era in alta parte, pe la vreo 200 de km. Am incercat sa le dam bani, dar nu voiau sa primeasca. Nu stiu ce-a tot negociat sarbul nostru cu ei dar dupa vreun sfert de ora a venit cu pasapoartele noastre si ne-a zis in gluma (speram) sa ne grabim, pana nu se razgandesc aia. Cand am demarat eram cam crispata. Ma asteptam sa incepa aia sa tipe dupa noi sau sa traga (cum am vazut eu in filme). Dar nu s-a intamplat nimic :).
Am ajuns in oraselul cu pensiunea. Ne-am cazat si am iesit la o bere cu noul nostru amic. Am stat la povesti. Am aflat ca e albanez musulman stabilit de ani buni in serbia. Avea o bijuterie si cateva afaceri prin kosovo. A calatorit mult la viata lui dar in ultimul timp s-a inasprit regimul vizelor si era suparat ca nu putea sa mai iasa din tara. La sfarsit, nu ne-a lasat sa ne platim berile. A spus ca suntem oaspetii lui si a insistat sa achite toata nota.
Pensiunea a fost foarte ok (25 euro/cam) cu un mic dejun copios.
A doua zi ne-am continuat drumul spre Romania cu masina (pe care n-o furase nimeni) si cu toti rinichii din dotare.

Omul ala ne-a ajutat enorm si ne-a scutit de neplacerile pe care le puteam avea. Spre rusinea noastra nu mai stim cum il cheama. Dar avem o poza cu el :) si certitudinea ca locurile considerate periculoase nu-s totdeauna asa cum le vedem la televizor.

#25
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View PostSelam, on 12th April 2010, 00:52, said:

Cred ca trebuie sa scoateti Bosnia din lista.Am fost anul trecut, in iulie. Eu personal m-am simtit in siguranta in putine locuri, si Bosnia este unul din ele. Intr-un cartier marginas din Sarajevo m-am simtit mai in siguranta decat in centrul Bucurestiului.

In unele parcuri erau fructe prin pomi, la o inaltime foarte joasa. De cate ori treceam, mancam prune. Nu inteleg de ce bosniacii nu mancau din ele...erau coapte si bune si dulci, si chiar langa trotuar  :)

In peste 10 zile cat am stat acolo, am vazut o singura masina cu muzica data la maxim, circuland pe bulevard. Si asta era seara, mergeam spre centru, pe jos, pe trotuarul lat, care avea si pista pentru biciclisti. Foarte multi bosniaci se plimba cu bicicleta si rolele, seara, de-a lungul acelui bulevard, care face legatura intre  niste cartiere si centrul vechi.

In centrul vechi am vazut 2 cersetori, ambele femei in varsta. In rest nu...

Aaah, am parcat masina undeva in spatele unor blocuri, aproape de centru (deci neplatita) si am uitat geamul deschis pana seara, dupa lasarea intunericului. Cand ne-am dat seama, am fugit sa vedem ce s-a intamplat, toate erau la locurile lor.3 laptopuri, costume, bagaje...

Deci chiar nu are rost sa fie Bosnia pe acea lista.



Dacă tu ești musulman (dacă greșesc, te rog să mă scuzi), te cred că te-ai simțit ca acasă, dar pe mine (creștin ortodox) nu poți să mă convingi!
Dacă îmi spneai ceva similar despre Banja Luka sau Pale, te credeam! :thumbup:

#26
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

View Postcopjob2000, on 9th May 2010, 23:13, said:

Dacă tu ești musulman (dacă greșesc, te rog să mă scuzi), te cred că te-ai simțit ca acasă, dar pe mine (creștin ortodox) nu poți să mă convingi!
Dacă îmi spneai ceva similar despre Banja Luka sau Pale, te credeam! :thumbup:
Da, sunt musulman :)
Sunt foarte multi crestini in Bosnia, au biserici ortodoxe si catolice in Sarajevo,si scoli. Mie mi-a placut atmosfera de acolo, in sensul ca desi sunt 3-4 grupuri etnico-religioase, fiecare il respecta pe celalalt, e un fel de dragoste si respect. Ii diferentiezi dupa haine, dupa ce poarta, etc :)

Fiecare cunoaste obiceiurile celorlalti, si de asta nu apar conflicte. Eu cred, ca si musulman get-beget nascut crescut in Romania, ca atacurile si neintelegerile vin atunci cand exista prejudecati si oamenii nu se cunosc.

#27
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Se vede că nu prea ești la curent cu treburile din Bosnia, sau, mai bine zis Bosnia și Herțegovina!
Bosnia și Herțegovina este un stat cu o suprafață de circa 50.000 km pătrați locuită de circa 4.000.000 locuitori aparțind în principal, a trei etnii și anume, bosniacii (de confesiune musulmană), croații (de confesiune catolică) și sârbii (de confesiun ortodoxă).
Din punct de vedere administrativ, țara este împărțită în două părți și anume, Federația Bosniei și Herțegovinei și Republica Srpska!
Republica Srpska este locuită în majoritate de sârbi, iar Federația Bosnia și Herțegovina, de bosniaci și croați!
Despre respect, sau mai ales, dragoste, nu poate fi vorba, pentru că urmele războiului de acum 15 ani încă se mai văd și personal nu cred că aceste răni se vor vindeca prea curând!

În altă ordine de idei, având în vedere că statele occidentale au susținut segregarea Kosovo de Serbia, în ultima perioadă se pare că aceasta susține segregarea Republicii Srpska și unirea ei apoi cu patria mamă, Serbia!  :clapping:

#28
mIRaJj

mIRaJj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 14.10.2009
Din tarile care am fost pana acum,

oamenii localnici cei mai violenti si agresivi mi s-au parut a fi in ordine in:

1.Kosovo (de inteles de altfel...)
2.LITUANIA
3.Israel
4.Bosnia
5.Polonia

nu le recomand nimanui, nu merita riscurile asumate
aceste tari...

#29
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008

View PostmIRaJj, on 18th June 2010, 04:54, said:

Din tarile care am fost pana acum,

oamenii localnici cei mai violenti si agresivi mi s-au parut a fi in ordine in:

1.Kosovo (de inteles de altfel...)
2.LITUANIA
3.Israel
4.Bosnia
5.Polonia

nu le recomand nimanui, nu merita riscurile asumate
aceste tari...
Polonia?unde mai exact?

#30
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,152
  • Înscris: 27.07.2006
Aceeasi intrebare o am si eu: Polonia ?!
Am fost acum 3 ani, cu baza in Cracovia si vizitat imprejurimi (Oswiecim, Wieliczka, Czestochowa), plimbat seara tarziu prin Cracovia...oamenii foarte amabili ! Dupa mine sunt cu multe decenii inaintea noastra !

#31
infobg

infobg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.07.2010
Din cele 2 ori cand am fost in Polonia, pot sa confirm ca sunt foarte multi skinheads
care cauta sa se ia la bataie din orice motiv cu straini.

Sunt si in Cracovia si in Varsovia dar mai putini.

Insa in orasele mai mici, si in Poznan, este chiar foarte periculos,
pentru ca acesti skinheads stau pe strada, sunt de obicei betzi manga,
si sar sa atace strainii


De asemenea foarte periculoasa este Lituania, sunt locuri acolo
unde se intampla in mod comun sa bage cutitul in tine daca nu stii
sa raspunzi la intrebari in limba rusa

#32
adiliki222

adiliki222

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 596
  • Înscris: 15.12.2009

View Postinfobg, on 30th July 2010, 17:16, said:

Din cele 2 ori cand am fost in Polonia, pot sa confirm ca sunt foarte multi skinheads
care cauta sa se ia la bataie din orice motiv cu straini.

Sunt si in Cracovia si in Varsovia dar mai putini.

Insa in orasele mai mici, si in Poznan, este chiar foarte periculos,
pentru ca acesti skinheads stau pe strada, sunt de obicei betzi manga,
si sar sa atace strainii


De asemenea foarte periculoasa este Lituania, sunt locuri acolo
unde se intampla in mod comun sa bage cutitul in tine daca nu stii
sa raspunzi la intrebari in limba rusa

Ultimele 3 randuri sunt demne de premiul Nobel:). Va rog eu, nu mai mancati c#cat atunci cand vorbiti de locuri in care chiar NU ati fost.

#33
infobg

infobg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.07.2010

View Postadiliki222, on 31st July 2010, 00:08, said:

Va rog eu, nu mai mancati c#cat atunci cand vorbiti de locuri in care chiar NU ati fost.


Probabil ca pentru tine Irak si Afganistan sunt de asemenea locatii sigure si prietenoase...

Inca nu ai fost banat de admini pentru limbajul folosit.

Puteti citi statisticile mondiale : numarul de crime pe cap de locuitor:

Clasament mondial cele mai periculoase tari

# 1    Irak: 8.12 crime la 1,000 locuitori
# 2    Colombia: 6.17 crime la 1,000 locuitori
# 3    South Africa: 4.96 crime la 1,000 locuitori
# 4    Russia: 2.05 crime la 1,000 locuitori
# 5    Estonia: 1.08 crime la 1,000 locuitori
# 6    Latvia: 1.04 crime la 1,000 locuitori
# 7    Lithuania: 1.03 crime la 1,000 locuitori

Deci pe locul 7 in INTREAGA LUME la numar de crime (omoruri)
e tara sigura pentru tine?

#34
varucristea

varucristea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 20.06.2007

View Postinfobg, on 31st July 2010, 23:02, said:

Probabil ca pentru tine Irak si Afganistan sunt de asemenea locatii sigure si prietenoase...

Inca nu ai fost banat de admini pentru limbajul folosit.

Puteti citi statisticile mondiale : numarul de crime pe cap de locuitor:

Clasament mondial cele mai periculoase tari

# 1    Irak: 8.12 crime la 1,000 locuitori
# 2    Colombia: 6.17 crime la 1,000 locuitori
# 3    South Africa: 4.96 crime la 1,000 locuitori
# 4    Russia: 2.05 crime la 1,000 locuitori
# 5    Estonia: 1.08 crime la 1,000 locuitori
# 6    Latvia: 1.04 crime la 1,000 locuitori
# 7    Lithuania: 1.03 crime la 1,000 locuitori

Deci pe locul 7 in INTREAGA LUME la numar de crime (omoruri)
e tara sigura pentru tine?

Pai sa inteleg ca Estonia e o tara mai periculoasa decat Afganistan sau Somalia conform clasamentului tau (vorbesc logic, contraargumetez afirmatia ta).  

Probabil ca tu daca vezi un clasament din asta cu niste cifre in care Singapore e pe locul 1 la numar de oameni condamnati la moarte de catre stat, cataloghezi imediat Singapore ca fiind un stat barbar. Nu conteaza ca nu ai fost acolo, parerea ta e clara, deja formata, niste barbari.

Asa sunt si balticii periculosi rau.

Edited by varucristea, 31 July 2010 - 22:53.


#35
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Ca sa inteleg si eu: ai fost in baltice si ti s-a parut nesigur/te-au batut/te-au taiat sau ne prezinti recenzii personale de pe wikipedia/"site-uri"/tripadvisor/etc?
Daca e vorba de primul caz, mi se pare foarte interesanta afirmatia, thanks for sharing, o s-o iau in considerare.
Daca e vorba de al doilea, cred ca toata lumea care intra pe-aici e capabila sa intre si pe alte site-uri si sa-si faca singura o parere, deci nu cred ca e nevoie de parerea ta, asa ca mai bine ti-ai tine-o pentru tine.
In alta ordine de idei, sunt multe orase foarte turistice in lumea asta unde "sunt locuri acolo unde se intampla in mod comun sa bage cutitul in tine daca nu stii sa raspunzi la intrebari". Includ aici Parisul, Londra, Roma, New York si multe altele, nemaivorbind de Bucuresti. Pe principiul asta nu mai iesi din casa.

#36
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Estonia ? hmm...cam ciudat clasamentul ala...poate ca ii omoara pe rusi sau rusii pe ei ca am inteles de la prietenii mei estonieni ca nu prea se inteleg. Faza cu "vanatul" si injunghiatul strainilor=matza trasa de coada...  :lol:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate