Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Ce solutie propuneti si de ce ?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
necalex

necalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 15.09.2004
Salutare tuturor.
Ce solutie de protectie propuneti si de ce pentru un calculator cu acces internet pe catv ? Antivirus / Firewall / Antispy

Eu ma gandeam la unele dintre aceste variante: (dar care si in ce combinatie) ?
Norton Internet Security 2005
Symantec Corporate Antivirus 9
BitDefender Pro 8
Nod32 Antivirus
Kaspersky Antivirus
Panda Internet Security
F-Secure Internet Security
Sygate Firewall Pro
eTrust PestPatrol
Spybot - Search & Destroy
Ad-Aware SE Professional

Multumesc

#2
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,145
  • Înscris: 09.09.2003
iesise de curand de la KAV o solutie completa...  poti sa incerci ...  aici e ca la harduri... toata lumea recomanda ce foloseste el si nu i-a crashat, si nu recomanda ce i-a facut belele... parerile sunt impartite

#3
horatzica

horatzica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 20.03.2002
Mai adaug ca spre deosebire de antivirus si firewall, unde e bine sa ti doar cate unu, la spyware ar fi bine sa ai instalat si adaware si spybot si sa scanezi cu amandoua, eventual chiar si cu microsoft antispyware. Tot la spyware si un spywareblaster ar fi nimerit, dar se deosebeste intr-o oarecare masura de cei doi(trei) mentionati mai sus.

#4
G_Unit_Soldier

G_Unit_Soldier

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 20.12.2004
Bitdefender 8 + Zole Alarm

am incercat Karspersky care imi facea acompu bucati si imi cerea resurse masiv
Macaffe nu am curata bine de virusi, bulea fisierele.

PS: si bineinteles si SpyBot

#5
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
Zone Alarm + AdAware ar trebui sa fie suficient, daca esti atent sa nu iei virusi. Puti rula si un antivirus ceva din cand in cand, dar nu conteaza prea mult care.

De ce? ZoneAlarm este foarte sigur si destul de simplu de folosit, iar AdAware pare a fi cel mai bun Anti-Spyware. Ar fi bine sa mai inveti sa configurezi securitatea IE(activeX) si eventual sa dezactivezi anumite servicii, dupa caz, cum ar fi NetBios, Messaging, etc. ...

#6
Blitzkrieg

Blitzkrieg

    SIR

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,050
  • Înscris: 13.02.2005
antivirus: NAV Corporate Edition 10 (trebuie sa apara in curand)
firewall: Sygate
antispyware\adware: Ad-aware si SpyBot Search & Destroy

si ar fi bine sa ai un browser de web altu decat iE, eu recomand noul Firefox 1.0.1 -rulz
Eu am aceasta configuratie (antivirusul v.7.6 si fara firewall)  si de cand am adoptato nam mai avut probleme cu virusii si spyware\adware  :D  :coolspeak:

#7
Slash

Slash

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,177
  • Înscris: 30.09.2003
Antivirus: BitDefender 8, e (cel mai) bun si consuma si putine resurse.

Firewall: Sygate, dupa o indelungata folosire de ZoneAlarm, am trecut pe-aici si am constatat ca Sygate e cel mai bun... iar dupa vreo saptamana de folosire, m-am convins singur de acest lucru.

Browser: Opera 8, am folosit si Firefox, dar Opera e mult mai complex si imi place mai mult, desi are anumite lipsuri, insa nu importante, pt. ca sunt compensate de numeroasele avantaje. IE este cel mai naspa browser, cel putin asa era acum 1 an cand l-am folosit ultima oara (in mod regulat), acum nu stiu daca s-a mai facut vreo imbunatatire.

Respect!  B)

#8
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,145
  • Înscris: 09.09.2003

Blitzkrieg, on Mar 1 2005, 20:28, said:

antivirus: NAV Corporate Edition 10 (trebuie sa apara in curand)
firewall: Sygate
antispyware\adware: Ad-aware si SpyBot Search & Destroy

si ar fi bine sa ai un browser de web altu decat iE, eu recomand noul Firefox 1.0.1 -rulz
Eu am aceasta configuratie (antivirusul v.7.6 si fara firewall)  si de cand am adoptato nam mai avut probleme cu virusii si spyware\adware  :D  :coolspeak:

<{POST_SNAPBACK}>


cum poti sa recomanzi un produs care inca NU a aparut?  :huh:

#9
Blitzkrieg

Blitzkrieg

    SIR

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,050
  • Înscris: 13.02.2005

add, on Mar 2 2005, 18:51, said:

cum poti sa recomanzi un produs care inca NU a aparut?  :huh:

<{POST_SNAPBACK}>

pei....pentru ca eu am versiunea 7.6 si sunt multumit, si cred ca v.10 nu va putea fi mai rea ca v. 7.6 . in CEL MAI RAU caz - la fel de buna ca v. 7.6
....si vorbim de Symantec Corporate  :D

Slash, on Mar 2 2005, 18:48, said:

Browser: Opera 8, am folosit si Firefox, dar Opera e mult mai complex si imi place mai mult, desi are anumite lipsuri, insa nu importante, pt. ca sunt compensate de numeroasele avantaje.

<{POST_SNAPBACK}>

mie mi se pare ca firefox e mai bun pentru ca odata e free si cred ca are o protectie mai buna contra spyware/adware decat opera. cei drept ii putin mai lent, dar nu se simte

Edited by Blitzkrieg, 02 March 2005 - 19:56.


#10
Slash

Slash

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,177
  • Înscris: 30.09.2003

Blitzkrieg, on Mar 2 2005, 19:53, said:

mie mi se pare ca Firefox e mai bun pentru ca odata e free si cred ca are o protectie mai buna contra spyware/adware decat opera. cei drept ii putin mai lent, dar nu se simte

neinteresant faptul ca-i free  ;) , iar faza cu protectia astept niste argumente, ca eu nu cunosc... iar un punct forte (pt. mine) e ca Opera are cache, care chiar merge bine.  :coolspeak:

#11
Blitzkrieg

Blitzkrieg

    SIR

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,050
  • Înscris: 13.02.2005
am comparat opera si Firefox. si am navigat pe cateva situri mai "speciale"  :)   dupa care am dat niste scanuri. si am descoperit mai putine scripturi si prostii dinastea, dupa ce am navigat cu firefox + ca mai poti lua tu de pe net tot felu de extensii pentru firefox ca a il faci si mai bun si mai util si mai safe  :D  si poti sa il si configurez incat la viteza sa fie la egalitate cu opera  :D . si conteaza ca ii si free !  si o dovada ca firefox nu este ceva de neglijat si de luat in gluma sau ignorat este faptul ca deja microsoft vrea sa scoata iE 7 care sa aiba concurenta cu firefox

Edited by Celestin, 02 March 2005 - 23:34.


#12
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002
NOD32
Zone Alarm (cu toate ca un kerio ar fi mai bun)
Microsoft Antispyware

optional

SpybotSD manual
Adaware
"Online Virus Scan" de la bitdefender, rav si ce mai gasesti cu google.

actvitate

Mozilla Thunderbird
Maxthon
Firefox pentru site-uri sensibile.

Daca nu le pui pe "kill" si sa caute orice mai trec pe langa. De obicei dai un update inainte sa tipe ca le-a expirat inteligenta.

#13
dpar

dpar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 30.01.2005
Norton Systemworks 2005+Sygate Personal Firewall Pro+Ad-aware+Spybot+Microstift AntiSpyware

#14
adishor

adishor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 681
  • Înscris: 16.11.2004

dpar, on Mar 5 2005, 09:34, said:

Norton Systemworks 2005+Sygate Personal Firewall Pro+Ad-aware+Spybot+Microstift AntiSpyware

<{POST_SNAPBACK}>

exagerezi...parerea mea, plus ca-ti trebuie sistem k-lumea.
Eu recomand McAfee Internet Security 2005 + Microsoft Antispyware

#15
geo_990

geo_990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 19.04.2003
S-a mai discutat , da un serach pe forum si vei gasi o multime de pareri mai mult sau mai putin subiective

#16
Laurence

Laurence

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 06.09.2004
Am incercat aproape toate programele din lista lui necalex si am ajuns la concluzia ca cele mai de incredere sunt: ZoneAlarm Pro v5.x - pentru monitorizare net, Ad-Aware SE v1.5 - impotriva Spyware si Eset NOD32 v2.x ca antivirus. Si gata... :D ... pentru moment sunt mai putin ingrijorat de securitate ( ...pana la proba contrarie)

#17
painkiller

painkiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 26.12.2004
zonealarm scuza-ma ca-ti spun da e cam varza  ;)  (am auzit fel si fel de opinii cum ca ar fi picat pe aproape toate testele de leaktest) si plus ca l-am avut si eu si nu mi s-a parut cine stie ce...

Eu iti recomand:

Browser: FireFox

AntiVirus: NOD32 - mic s-al dracu :naughty:

Firewall: Kaspersky Anti Hacker - a trecut orice test posibil(gasit de mine pe forum)

Spyware: Ad-Aware SE Personal (f bun) si Spybot - Search & Destroy

#18
UNBREAKABLE

UNBREAKABLE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 07.12.2004

painkiller, on Mar 5 2005, 23:49, said:

Firewall: Kaspersky Anti Hacker - a trecut orice test posibil(gasit de mine pe forum)

<{POST_SNAPBACK}>

N-as fi atat de sigur....
Fa testele de-aici si mai vorbim...

Am testat acolo o multitudine de firewall-uri si cel mai bine s-a descurcat Outpost Firewall Pro (btw, ZoneAlarm Pro ofera o protectie mult mai buna decat K. Anti-Hacker)

Edited by UNBREAKABLE, 06 March 2005 - 00:40.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate