Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Putem avea incredere in Noul Testament?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
915 replies to this topic

#235
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,052
  • Înscris: 10.09.2008
O parte au fost deja respinse pe topicul Discrepanțe.  Iar la nr. 5 introduci premisa străină (de context) că duhurile care trebuie deosebite sunt demoni.

#236
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004
La punctul 5 aș putea completa în felul următor: informația că Isus este Cristosul, informație atât de importantă, din moment ce Isus îi întreabă pe apostoli, Cine cred ei, apostolii, că este El, și numai Petru știe răspunsul corect, drept pentru care Isus îl felicită, spunându-i că Tatăl din Ceruri i-a descoperit acest lucru și prin urmare el, Petru, va primi cheile Împărăției drept răsplată, așa cum spuneam deci, această informație deja era răsuflată, pe surse, odată că Petru află direct de la Andrei, care știa de la Ioan Botezătorul, înainte ca Petru să se întâlnească cu Isus - Ioan 1:41, de asemenea, încă de la început spiritele necurate urlau când ieșeau din oameni, că Isus este Cristosul - chestia asta trebuia să le dea de gândit apostolilor și nu numai, încă de pe atunci!...Posted Image ...mah ce zic dracii, de ce zic așa, o fi adevărat, dacă nu, de ce Isus le poruncește dracilor să nu-I dezvăluie identitatea?Posted Image
În fine, am pus acest top 5, nu pentru că ar fi singurele discrepanțe, cine știe cunoaște, pe topicul Discrepanțe se pot găsi peste o sută de discrepanțe, una și una, ci pentru ca cine citește și vede clipul cu Bart Ehrman, să nu-și închipuie cumva că alea 3 din topul lui Ehrman, sunt și cele mai mari contradicții din Noul testament... o nu,Posted Image nicidecum, acelea sunt minore, mizilicuri...Posted Image

View Postlogic1, on 22 august 2022 - 18:44, said:

Iar la nr. 5 introduci premisa străină (de context) că duhurile care trebuie deosebite sunt demoni.

Bine, atunci o pun altfel și tot acolo ajungem: duhurile rele care ieșeau din posedați, zicând, Isus este Cristosul, nu erau ”duhul lui Anticrist”, fiindcă duhul lui Anticrist nu avea să mărturisească pe Isus venit în trup, și ajungem la contradicții și mai mari, cum pot dracii cei răi, care posedă oameni să fie ... „mai buni” decât spiritele prorocilor falși (anticriști)? :huh:

Edited by dark, 22 August 2022 - 19:08.


#237
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,430
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 22 august 2022 - 19:10, said:

La punctul 5 aș putea completa în felul următor: informația că Isus este Cristosul, informație atât de importantă, din moment ce Isus îi întreabă pe apostoli, Cine cred ei, apostolii, că este El, și numai Petru știe răspunsul corect, drept pentru care Isus îl felicită, spunându-i că Tatăl din Ceruri i-a descoperit acest lucru și prin urmare el, Petru, va primi cheile Împărăției drept răsplată, așa cum spuneam deci,
Nu spune asa ceva in text. E o nascocire a catolicilor ideea asta.

#238
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,052
  • Înscris: 10.09.2008

View Postdark, on 22 august 2022 - 19:10, said:

Bine, atunci o pun altfel și tot acolo ajungem: duhurile rele care ieșeau din posedați, zicând, Isus este Cristosul, nu erau ”duhul lui Anticrist”, fiindcă duhul lui Anticrist nu avea să mărturisească pe Isus venit în trup, și ajungem la contradicții și mai mari, cum pot dracii cei răi, care posedă oameni să fie ... „mai buni” decât spiritele prorocilor falși (anticriști)? Posted Image

Cine striga după Isus că știe cine este, nu o făcea pentru că era bun sau rău. Iar ”duhurile” care erau ”duhul lui anticrist” mărturiseau că Cristosul a venit, dar nu în carne.

#239
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004

View Postlogic1, on 22 august 2022 - 20:50, said:

Cine striga după Isus că știe cine este, nu o făcea pentru că era bun sau rău. Iar ”duhurile” care erau ”duhul lui anticrist” mărturiseau că Cristosul a venit, dar nu în carne.

Păi cum putea veni Cristosul altfel decât în carne? :facepalm:

View PostPaco_ste1, on 22 august 2022 - 19:50, said:

Nu spune asa ceva in text. E o nascocire a catolicilor ideea asta.

Mat. 16:17

#240
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,430
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 23 august 2022 - 07:16, said:

Mat. 16:17
Isus a luat din nou cuvântul şi i-a zis: „Ferice de tine, Simone, fiul lui Iona, fiindcă* nu carnea şi sângele ţi-au descoperit lucrul acesta, ci Tatăl** Meu, care este în ceruri.
18 Şi Eu îţi spun: tu* eşti Petru , şi pe** această piatră voi zidi Biserica Mea, şi porţile Locuinţei morţilor nu o vor birui.

19 Îţi* voi da cheile Împărăţiei cerurilor, şi orice vei lega pe pământ va fi legat în ceruri şi orice vei dezlega pe pământ va fi dezlegat în ceruri.”

Deci tu ai inteles anapoda.
Nu spusese el preotilor ca ei au cheile imparatiei cerurilor, nici ei nu intra si nici pe altii nu ii lasa ?
Si eu am cheile imparatiei cerurilor. Eu am intrat , si invit si pe altii sa intre oferindu-le chei, la fel cum si eu am primit.

Dar nah, tu intelegi lumeste, si aplici lumeste. Tu vrei chei fizice.
Cheia intrarii in imparatia cerurilor e asta " Cine ma mananca are viata" , "Cine mananca trupul Meu si bea sangele Meu, are viata ".

Totusi, acum esti blocat pe respingere, zici ca tu esti credincios lui Yehova. Problema e , cum ii esti credincios ?

#241
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004

View PostPaco_ste1, on 23 august 2022 - 09:01, said:


Isus a luat din nou cuvântul şi i-a zis: „Ferice de tine, Simone, fiul lui Iona, fiindcă* nu carnea şi sângele ţi-au descoperit lucrul acesta, ci Tatăl** Meu, care este în ceruri.
18 Şi Eu îţi spun: tu* eşti Petru , şi pe** această piatră voi zidi Biserica Mea, şi porţile Locuinţei morţilor nu o vor birui.

19 Îţi* voi da cheile Împărăţiei cerurilor, şi orice vei lega pe pământ va fi legat în ceruri şi orice vei dezlega pe pământ va fi dezlegat în ceruri.”

Deci tu ai inteles anapoda.


Premiul oferit de Isus lui Petru, nu-și avea sensul din moment ce înainte ca Tatăl din Ceruri să-i "descopere" lui Petru identitatea lui Isus ca fiind Mesia cel așteptat, lucrul ăsta deja fusese spus de Ioan Botezătorul cât și de demoni, "noutatea" nu mai era, știrea era răsuflată demult.🙄😐😯

#242
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,430
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 23 august 2022 - 16:51, said:

Premiul oferit de Isus lui Petru, nu-și avea sensul din moment ce înainte ca Tatăl din Ceruri să-i "descopere" lui Petru identitatea lui Isus ca fiind Mesia cel așteptat, lucrul ăsta deja fusese spus de Ioan Botezătorul cât și de demoni, "noutatea" nu mai era, știrea era răsuflată demult.������
Pai uite ca tie nu ti-a fost descoperit acest adevar chiar daca il spune Petru, il spune ioan botezatorul . . . si spun multi, tu spui ca e inventie.

Descoperirea e individuala, adica intelegrea si acceptarea.
Si "premiul" oferit lui Petru e acelasi premiu oferit tuturor care are "cheile" imparatiei cerurilor.
Uite colegul Logic a primit si el cheile imparatiei cerurilor, insa  el lasa pe toti sa intre , problema e ca unii refuza intrarea, printre care esti si tu. Posted Image

#243
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004
[ https://i.ibb.co/ZhLNvvP/Animation36.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://i.ibb.co/02FsJwd/Animation37.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#244
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004
[ https://i.ibb.co/b1gfzyX/Animation38.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.ibb.co/02FsJwd/Animation37.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#245
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004
[ https://i.ibb.co/vxdtKXx/Animation40.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#246
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004
[ https://i.ibb.co/R34gYtb/Animation42.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#247
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,430
  • Înscris: 19.03.2022
La intrebarea lui isus "de unde venea botezul lui ioan ce i-au raspuns fariseii ?
"Nu stim " a fost raspunsul lor. In realitate botezul insemna moartea, si invierea in duh nou .
"Trebuie sa va nasteti din nou " le spunea isus.
Isus a murit fizic, omorat fiind de necredinciosi.
Ce interesant e ca botezul nu se practica in vechime. Nu e asta dovada ca isus a murit si inviat ?

#248
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,052
  • Înscris: 10.09.2008
Botezul este trecere pe sub apă, iar Israeliții au trecut prin apă când au părăsit Egiptul și apoi când au intrat în Canaan. Această trecere sau „botez” a fost legat de relocarea lor în țara promisă. Despre Ilie și Mesia a fost profețit în VT că vor reașeza toate lucrurile. În timp s-a dezvoltat și o tradiție despre această restabilire.

Sirah 48:10, VBOR
Cel care eşti, precum este scris, hotărât pentru vremuri viitoare, ca să potoleşti mânia mai înainte de mânie, să întorci inima tatălui către fiu şi să aşezi seminţiile lui Iacov.

În 4 Baruch 8:1-5 ce exilați se întorc în țară din diaspora, trec Iordanul și lasă în urmă „lucrările Babilonului”.


În Targumul Pseudo-Jonatan revenirea lui Ilie este asociată cu strângerea: la Exod. 6:18 și 40:10 se spune că Ilie va fi „trimis la cei exilați” la sfârșitul zilelor, iar la Deut. 30:4 că Ilie va începe lucrarea de strângere, iar Mesia o va termina.


Ioan a avut credința că botezul lui a fost o pregătire pentru un botez viitor în foc, făcut de „cel care vine” (ὁ ερχόµενος) și cel „ mai puternic” (ὁ ἰσχυρότερός). Acest personaj ar fi responsabil de separarea grâului și arderea plevei, termeni care se bazează pe metafore evreiești tipice pentru judecată (Isa. 30:23; Iov 39:12; Exod. 15:7; Obad. 18; Mal. 4:1).

#249
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004
Fariseii, leviții și toți cei care veneau la botezul lui Ioan, aveau această noțiune nu din Biblie, ci de la popoarele din Orientul Mijlociu și Apropiat, care practicau aceste abluțiuni, ca și esenienii, de fapt.
Când citești Evanghelia, nu-ți dai seama și-ți pare că botezul era un act atât de popular dar în realitate Vechiul testament nu conține așa ceva iar ce scrie Pavel, că evreii s-au botezat în mare, pentru Moise, este o metaforă folosită de el, de Pavel. Deci surprinde nu faptul că fariseii se interesează de identitatea celui care botează ci de faptul că fariseii nu obiectează asupra actului botezului în sine! repet, Tanach-ul nu conține așa ceva!Posted Image

Concluzia? Textul este contrafăcut. Ioan Botezătorul nu a fost un premergător al lui Mesia ci un esenian, care-și practica credința, iar Isus un ucenic al lui Ioan Botezătorul. Repet, abluțiunile erau parte din ceremonialul esenian, împrumutat de la popoarele din jur, dar nu din Scripturi.

Uite, Pacco sau Pucco mai nou, și-a dat seama de chestia asta, adică cum veneau ăia să se boteze inclusiv dintre farisei, dacă preoții nu-i învățaseră despre botez? Posted Image N-a întrebat unul: de ce faci chestia asta, frate? Bah, Ioane? Nelule? Posted Image ce-i cu asta, nene? de ce să ne scufundăm în apă? unde scrie ca să se facă așa ceva? :huh:

#250
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,430
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 26 august 2022 - 06:15, said:


Concluzia? Textul este contrafăcut. Ioan Botezătorul nu a fost un premergător al lui Mesia ci un esenian, care-și practica credința, iar Isus un ucenic al lui Ioan Botezătorul. Repet, abluțiunile erau parte din ceremonialul esenian, împrumutat de la popoarele din jur, dar nu din Scripturi.
Text contrafacut inseamna text schimbat fata de initial. Tu ce text initial detii ?

Ramane de vazut pentru care motiv esenienii practicau ceremonialul scufundarii in apa.

View Postdark, on 26 august 2022 - 06:15, said:

Uite, Pacco sau Pucco mai nou, și-a dat seama de chestia asta, adică cum veneau ăia să se boteze inclusiv dintre farisei, dacă preoții nu-i învățaseră despre botez?  N-a întrebat unul: de ce faci chestia asta, frate? Bah, Ioane? Nelule?  ce-i cu asta, nene? de ce să ne scufundăm în apă? unde scrie ca să se facă așa ceva? :huh:
Cine e Pucco  ?

Toate lucrurile au un inceput. Daca ioan a inceput acest ritual, de undeva s-a inspirat. De la esenieni sau direct de la Dumnezeu . . . . parca fariseii aveau o dilema in legatura cu botezul. Dar uite ca si azi popoarele recurg la acest ritual . De ce nu l-ar fi folosit si ioan ?

#251
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004
Întrebarea era: de ce nu s-au mirat fariseii de acest ceremonial? ei erau îngrijorați, nu de ceremonial, ci de executant, că de ce botează, dacă nu e Cristosul.... de parcă Cristosul ar fi trebuit să boteze! Unde scria în Vechiul testament asta, că Cristosul începe să boteze? Evreii nu se botezau. Esenienii erau cei care practicau abluțiunea, dar asta nu reprezintă o dovadă, căci esenienii îi urau pe farisei sau pe saduchei!

#252
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004
BTF 2015

Fapte 22:6 Dar s-a întâmplat, în călătoria și apropierea mea de Damasc, că pe la prânz, dintr-o dată a strălucit din cer o lumină mare în jurul meu.
7 Și am căzut la pământ și am auzit o voce, spunându-mi: Saule, Saule, pentru ce mă persecuți?
8 Și eu am răspuns: Cine ești tu, Doamne? Iar el mi-a spus: Eu sunt Isus din Nazaret, pe care tu îl persecuți.
9 Iar cei ce erau cu mine au văzut într-adevăr lumina și li s-a făcut teamă; dar nu înțelegeau vocea celui ce îmi vorbea.



Fapte 26:12 După care, pe când mă duceam la Damasc cu autoritate și împuternicire de la preoții de seamă,
13 La miezul zilei, împărate, am văzut pe cale o lumină din cer, mai mare ca strălucirea soarelui, strălucind în jurul meu și a celor care călătoreau cu mine.
14 Și după ce am căzut toți la pământ, am auzit o voce vorbindu-mi și spunând în limba ebraică: Saule, Saule, de ce mă persecuți? Greu îți este să dai cu călcâiul în țepușe.
15 Iar eu am spus: Cine ești tu, Doamne? Și el a spus: Eu sunt Isus, pe care tu îl persecuți.

-------------------------------------------------


Prima observație: Isus nu s-a arătat fizic, cu trup vizibil, ci doar o lumină și o voce. A doua observație: cum se face că însoțitorii lui Pavel nu pricepeau limba ebraică, în care vorbea Isus? Posted Image

Câte probleme grave ridică textul biblic și comentatori de marcă, cu greutate, care ar putea să contribuie, stau și nu fac nimic. Posted Image Ei nici nu intră aici.Posted Image Mă refer la: Grateful, Silică, Robert, Kruger...Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate