Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Putem avea incredere in Noul Testament?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
915 replies to this topic

#217
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004
A zis Isus că, la revenirea Sa, cel care va da un pahar de apă rece unui profet, va primi răsplata unui profet...Eu, dragă Pacco, ți-am cerut doar o recomandare, o "vorbă bună"...


Si oricine va da de baut numai un pahar de apa rece unuia din acesti micuti, in numele unui ucenic, adevarat va spun ca nu-si va pierde rasplata." (Mat.10:42)

Cine primeste un proroc, in numele unui proroc, va primi rasplata unui proroc;(Mat.10:41)




#218
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,462
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 10 iulie 2022 - 17:04, said:

Pacco, pune-mi o vorbă bună pe lângă consăteanul tău, ca să mă ierte și să revină în echipa noastră: eu, tu, Logic, Daniel.
����������
Care dom'le ?
Cine e consateanul ala ? Cumva popa ortodoxu care sta la 3 case de mine ?

#219
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004
Nu, e vorba de colegul nostru, Jake. Sfantul Jakob. Nu vrea să mai vorbească cu mine. E deja a treia oară când face figura asta. Posted Image Zice că nu are încredere în oameni, doar în Noul testament! Posted Image

#220
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,462
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 11 iulie 2022 - 14:57, said:

Nu, e vorba de colegul nostru, Jake. Sfantul Jakob. Nu vrea să mai vorbească cu mine. E deja a treia oară când face figura asta. Posted Image Zice că nu are încredere în oameni, doar în Noul testament! Posted Image
Ok, dar nu e consateanul meu. De ce nu il contactezi pe P.M.  ?
Da poate are treaba si nu are timp ca si tine. Tu ai iesit la pensie din armata si acum te zbengui pe forum toata ziua.
Cine mai e ca tine ? Posted Image
Treaba lui in cine se increde dar nu e bine, ii zic ca mai bine sa se increada in Tatal ceresc decat intr-o carte cu modificari non stop. Posted Image

#221
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004

View PostPaco_ste1, on 11 iulie 2022 - 16:33, said:

Ok, dar nu e consateanul meu. De ce nu il contactezi pe P.M.  ?
Da poate are treaba si nu are timp ca si tine. Tu ai iesit la pensie din armata si acum te zbengui pe forum toata ziua.

Nu am făcut armata deloc.
Mi-e jenă să-i trimit PM, oricum, l-am apelat pe colegul Jake destul pe public. Este foarte supărat și acum treaba e groasă de tot, nu ca în celelalte două dăți. Posted Image
În fine, lasă, că văd eu ce fac. Mă voi gândi la o soluție.

#222
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,462
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 11 iulie 2022 - 16:45, said:

Nu am făcut armata deloc.
Mi-e jenă să-i trimit PM, oricum, l-am apelat pe colegul Jake destul pe public. Este foarte supărat și acum treaba e groasă de tot, nu ca în celelalte două dăți. Posted Image
În fine, lasă, că văd eu ce fac. Mă voi gândi la o soluție.
Aha, si te-ai ingrijorat ca nu te mai baga in seama ?
Eu zic sa incerci al mod de a scrie , fara prea multa interactiune cu userii. La inceputuri si eu postam fara sa interactionez, am fost evitat foarte des, dar pentru mine asta e modul de a oferi informatie fara sa aduc atingere orgoliului cuiva.
Daca nu te deranjeaza, in ce an te-ai nascut ? Am impresia ca cel mai in varsta  de pe spiritualitate si religie e colegul Xlander. Daca asculta de el si penticostalul, inseamna ca tine cont de vorbele batranilor intelepti . Posted Image

#223
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004

View PostPaco_ste1, on 13 iulie 2022 - 11:21, said:

Am impresia ca cel mai in varsta  de pe spiritualitate si religie e colegul Xlander. Daca asculta de el si penticostalul, inseamna ca tine cont de vorbele batranilor intelepti . Posted Image

Penticostalul nu ascultă de Xlander, ci doar îl bagă la înaintare, ca scuză pentru faptul că nu dorește să mai discute cu mine.Posted Image
Xlander este un tânăr foarte orgolios, dar cu timpul se va maturiza și își va da seama de atitudinea aceasta vanitoasă pe care o are acum, ca fiind nepotrivită, și va renunța la ea, cu trecerea anilor...Posted Image

#224
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,462
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 13 iulie 2022 - 11:26, said:

Penticostalul nu ascultă de Xlander, ci doar îl bagă la înaintare, ca scuză pentru faptul că nu dorește să mai discute cu mine.Posted Image
Xlander este un tânăr foarte orgolios, dar cu timpul se va maturiza și își va da seama de atitudinea aceasta vanitoasă pe care o are acum, ca fiind nepotrivită, și va renunța la ea, cu trecerea anilor...Posted Image
Ok, sa lasam discutiile astea pentru barfitori , noi avem un subiect mai interesant, despre NT si ca unii au convingerea ca  toate sunt inventate si nimic real. Nu tu isus facatorul de minuni, nu tu profet ridicat de Dumnezeu, nu tu vindecari si invieri ci doar o poveste creata, inventata . . .  chiar asa sa fie ?
Hai sa vedem cine are interesul sa faca asa ceva si de ce ?
Oare cei care au creat canonul biblic erau cumva niste escroci ? Cu ani in urma spunea pastorul adventist Lucian Cristescu, ca au fost incluse unele pasaje sub amenintarea armelor. Ori asa ceva pot face doar cei care sunt extrem de puternici si organizati si au un interes aparte. Problema e ca nu ne dam seama care sunt acele pasaje. Pe unele chiar le-a dibuit colegul logic1, spunea ca sunt adaugiri. Dar ma intreb, chiar sa fie nevoie de amenitari grave incat sa merite niste adaugiri care pot fi dibuite ? Ce avantaje le-ar fi adus acele adaugiri incat in acele momente sa fie necesare ?

#225
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004
Avantaje? Bani: colecte, zeciuieli, donații... :)

#226
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,462
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 13 iulie 2022 - 11:41, said:

Avantaje? Bani: colecte, zeciuieli, donații... Posted Image
Exista aceste obligatii ?
Pune pasajele in care tu crezi ca ele au fost adaugiri facute de cei interesati in acest sens.
Din ce stiu, colegul logic1 se referea la alte pasaje ca fiind adaugiri ulterioare.

#227
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004
Nu! Noul testament NU este de încredere!
Ați văzut, evangheliile sunt niște fițuici fără valoare. Faptele apostolilor, la fel, o carte plină de minciuni, refăcută de nu știu câte ori!
Epistolele lui Pavel? Scrise de un neavenit! Căci:


Fapte 1:
21. Trebuie deci ca, dintre cei ce ne-au insotit in toata vremea in care a trait Domnul Isus intre noi,
22. cu incepere de la botezul lui Ioan pana in ziua cand S-a inaltat El de la noi, sa fie randuit unul care sa ne insoteasca drept martor al invierii Lui.

#228
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004
Bah, la aceste discuții atât de interesante despre Noul testament, știți pe cine trebuie să aducem? Pe Robert! Acest coleg era cam la fel de inteligent și de cult precum Xlander, însă... mult mai educat, civilizat, știa să poarte o conversație în termeni amiabili...
Este o mare lipsă, Robert! Da!Posted ImagePosted Image
Bine, nu mai zic de alții: Dude, Heart, Grateful, Tanoit, Didymus și alții, care ar fi creat conținut de calitate... Eu ridicam la fileu, ei marcau!Posted Image Posted Image

#229
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004
Dacă citim Evrei 8 comparativ cu Ieremia 31, avem următoarea deosebire majoră:

Evrei 8:
8. Caci, ca o mustrare a zis Dumnezeu lui Israel: "Iata, vin zile, zice Domnul, cand voi face cu casa lui Israel si cu casa lui Iuda un legamant nou;
9. nu ca legamantul pe care l-am facut cu parintii lor, in ziua cand i-am apucat de mana, ca sa-i scot din tara Egiptului. Pentru ca n-au ramas in legamantul Meu, si nici Mie nu Mi-a pasat de ei, zice Domnul.


Ieremia 31:31. Iata, vin zile, zice Domnul, cand voi face cu casa lui Israel si cu casa lui Iuda un legamant nou.
32. Nu ca legamantul pe care l-am incheiat cu parintii lor, in ziua cand i-am apucat de mana sa-i scot din tara Egiptului, legamant pe care l-au calcat, macar ca aveam drepturi de sot asupra lor, zice Domnul.



----------------------------------



Nemernicul care și-a permis să modifice textul din Vechiul testament, al profetului Ieremia, introducând ”nici Mie nu mi-a păsat de ei”, prin aceste cuvinte introduse, a vrut să justifice ideea că mozaismul este deja o religie despărțită complet de Dumnezeu!

Edited by dark, 19 August 2022 - 18:13.


#230
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Sigur!  La fel ca la Windows,versiunea noua e mai buna ca aia veche!Posted Image

#231
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004
BVA:
Evr. 10:15 Despre acest lucru vorbise și Spiritul Sfânt, atunci când a zis: „Iahve vă spune: 16 «Vă prezint legământul pe care îl voi face cu poporul meu în viitor: voi pune legile Mele în inima lor și le voi scrie în mintea lor!»” 17 Apoi El adaugă: „Nu Îmi voi mai aminti de păcatele și de nedreptățile lor!” 18 Acolo unde există (o astfel de) iertare pentru acestea, nu mai este necesar vreun (alt) sacrificiu pentru păcat! 19 Fraților, noi avem astfel curajul să intrăm în acel „Loc Foarte Sfânt” în baza sângelui lui Isus. 20 Intrarea noastră acolo se poate face acum mergând pe un „drum” nou și viu inaugurat de corpul Său (sacrificat) care a fost simbolizat de acea perdea (din templu). 21 Pentru că avem un Mare Preot desemnat să facă slujba în Casa lui Dumnezeu




BVA:
Fapte 21:26 Atunci Pavel a plecat cu acei oameni; și a doua zi, după ce au participat la ceremonia de purificare, a intrat împreună cu ei în Templu. Acolo au anunțat câte zile mai sunt până la sfârșitul perioadei de purificare, când urma să fie sacrificat câte un animal pentru fiecare dintre ei.

#232
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,462
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 19 august 2022 - 18:09, said:

Nemernicul care și-a permis să modifice textul din Vechiul testament, al profetului Ieremia, introducând ”nici Mie nu mi-a păsat de ei”, prin aceste cuvinte introduse, a vrut să justifice ideea că mozaismul este deja o religie despărțită complet de Dumnezeu!
Da, corect.
isus le-a spus "vi se va lasa casa pustie" , dar dupa isus, nu in timpul exodului.
Totusi, daca e sa analizam  ce s-a intamplat la exod, pare ca lui Dumnezeu nu prea i-a pasat de ei.
I-a dus pana si printr-o vale cu serpi . . .  Posted Image

#233
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004
Cele 3 discrepanțe de top, care sunt în viziunea lui Bart Ehrman, cele mai importante. Acestea sunt:

1. confuzia Abiathar - Ahimelech - Marcu 2:26

2. Fiica lui Iair - Marcu 5:22

3. Marcu: puteți lua doar toiag, Luca: fără toiag!


Numai atât poate Ehrman? :huh: Păi eu și cu Jache putem face un top 30, cu minim 30 de discrepanțe biblice, cele mai savuroase, cele mai bubuitoare, fără mari probleme, căci sunt câteva sute prezentate în topicul Discrepanțe (cea mai bună producție Softpedia, aria spiritualitate&religie!!! Posted Image )
Slăbuț, domnu` Ehrman!Posted Image  să nu menționați contradicția lui Celsus, Marcu 3:21, clasică...

Aveți aici clipul, făcut în noiembrie anul trecut:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/s6D6VI-6g7w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eu m-aș fi axat pe contradicțiile legate de nașterea lui Isus, moarte/miruire, înviere, în primul rând, fiind capitale!Posted Image Ce a menționat Ehrman, sunt contradicții marginale. Păi uite contradicția care este acum în discuție, pe Discrepanțe: Evanghelia lui Dumnezeu, Împărăția este aproape, vremea s-a împlinit, așteptați semnele etc., semănat, secerat. :facepalm:

#234
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004
Dacă ar fi să fac eu un top 5, căci 3 e prea puțin, având în vedere că sunt directorul topicului Discrepanțe, cea mai bună producție Softpedia pe aria Spiritualitate&religie, și cu audiența cea mai mică, :lol: , m-aș gândi la 5 ”boabe” care să fie și amuzante dar și importante, în același timp.


1. Evanghelia lui Dumnezeu

Luca 18:31. Isus a luat cu Sine pe cei doisprezece si le-a zis: "Iata ca ne suim la Ierusalim, si tot ce a fost scris prin proroci despre Fiul omului se va implini.
32. Caci va fi dat in mana Neamurilor; Il vor batjocori, Il vor ocari, Il vor scuipa;
33. si, dupa ce-L vor bate cu nuiele, Il vor omori, dar a treia zi va invia."
34. Ei n-au inteles nimic din aceste lucruri: caci vorbirea aceasta era ascunsa pentru ei si nu pricepeau ce le spunea Isus.

Ce am scris îngroșat (bolduit), reprezintă Evanghelia mântuirii, și tocmai Evanghelia era ascunsă de apostoli, ca să nu o priceapă, dar... apostolii, în tot acest timp, ce credeți... propovăduiau Evanghelia...Posted Image


Matei 16:20. Atunci a poruncit ucenicilor Sai sa nu spuna nimanui ca El este Hristosul.

Cum așa? Păi informația asta era esențială pentru răspândirea Evangheliei! Apostolii propovăduiau Evanghelia dar...aveau poruncă să nu spună că Isus era Cristosul! Posted Image



2. Mirul

Asta e tare, mori de râs, mai mult ca la ”perna” lui Marcu sau ușcheala apostolilor noaptea pe mare, pe furtună, cu Isus trecând deamboulea pe lângă ei...

Deci, conform cu Evanghelia după Ioan, ce credeți, Vineri, Nicodim aduce 30 de litri mir, în valoare de 20.000 euro (a calculat Jake, că la bani, se pricepe ca nimeni altul!), pentru miruirea lui Isus dar, conform cu Evanghelia după Luca, femeiele mironosițe aveau și ele pregătite mir, de Vineri seara, cu care doreau să se ducă Duminică dimineața spre a mirui pe Isus, însă, asta nu-i tot, ce credeți, conform cu Evanghelia după Marcu, mironosițele mai cumpără mir, Duminică dimineața! Posted Image Posted Image
La ce-ți trebuie atâta mir, frate?Posted Image


3. Vorbirea în dodii a lui Isus


Ioan 13:36 "Doamne", I-a zis Simon Petru, "unde Te duci?" Isus i-a raspuns: "Tu nu poti veni acum dupa Mine, unde Ma duc Eu; dar mai tarziu vei veni."
Ioan 14:5 "Doamne", I-a zis Toma, "nu stim unde Te duci; cum putem sa stim calea intr-acolo?"
Ioan 16:5 Acum Ma duc la Cel ce M-a trimis; si nimeni din voi nu Ma intreaba: "Unde Te duci?"



Ioan 5:30. Eu nu pot face nimic de la Mine insumi: judec dupa cum aud; si judecata Mea este dreapta, pentru ca nu caut sa fac voia Mea, ci voia Tatalui, care M-a trimis.
31. Daca Eu marturisesc despre Mine insumi, marturia Mea nu este adevarata.
32. Este un Altul care marturiseste despre Mine; si stiu ca marturisirea pe care o face El despre Mine este adevarata.

Ioan 8:
13. La auzul acestor vorbe, fariseii I-au zis: "Tu marturisesti despre Tine insuti: deci marturia Ta nu este adevarata."
14. Drept raspuns, Isus le-a zis: "Chiar daca Eu marturisesc despre Mine insumi, totusi marturia Mea este adevarata; caci Eu stiu de unde am venit si unde Ma duc, dar voi nu stiti nici de unde vin, nici unde Ma duc.
15. Voi judecati dupa infatisare; Eu nu judec pe nimeni.

Ioan 15:15. Nu va mai numesc robi, pentru ca robul nu stie ce face stapanul sau; ci v-am numit prieteni, pentru ca v-am facut cunoscut tot ce am auzit de la Tatal Meu.

Ioan 16:12. Mai am sa va spun multe lucruri, dar acum nu le puteti purta.



4. Batalionul lui Iuda

La sinoptici, când Isus este prins, vin după el numai Iuda împreună cu o gloată de derbedei trimiși de preoții de la Templu, și Isus le zice: bah nărojilor, puteați să mă prindeți când predicam în Templu, în mijlocul vostru, în orice zi, fraierilor...însă, în Evanghelia după Ioan, pe lângă acea gloată, apare și un batalion de soldați romani împreună cu tribunul, adică comandantul peste o mie!

NTR:

Ioan 18:3 Prin urmare, Iuda a luat o cohortă și niște gărzi de‑ale conducătorilor preoților și de‑ale fariseilor, și au venit acolo cu candele, torțe și arme.
4 Isus, știind tot ce urmează să I se întâmple, a ieșit și i‑a întrebat:
– Pe cine căutați?
5 Ei I‑au răspuns:
– Pe Isus nazarineanul!
El le‑a zis:
– Eu sunt!

La Marcu, Matei și Luca, ... cohorta asta de romani nu există, frate....Posted Image



5. Cum să testezi un demon

1 Ioan 4:
2. Duhul lui Dumnezeu sa-L cunoasteti dupa aceasta: orice duh care marturiseste ca Isus Hristos a venit in trup este de la Dumnezeu;



"Ce avem noi a face cu Tine, Isuse din Nazaret? Ai venit sa ne pierzi? Te stiu cine esti: esti Sfantul lui Dumnezeu!" (Marc.1:24)

Deci demonii sunt de la Dumnezeu veniți, din moment ce-i recunosc lui Isus calitatea de Sfânt, Cristos, Fiu ... Posted Image Posted Image Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate