Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Excursie Rusia-Siberia

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#19
cristinel13

cristinel13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 10.03.2007
stii de ce nu e bun trenu'?...desi e o varianta si asta..
trenu' nu-i bun fiindca daca vezi ceva interesant si ...nu mai zic cum, n-ai cum sa-l opresti.
punct.
sa traiti!

#20
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007
Nu cadeti in ideea ca in Siberia se poate merge doar cu transportorul amfibiu si cu garzi de corp de la Legiunea Straina.
Intrati pe situl lui Denis Katzer, http://www.denis-kat...texpedition.htm (eventual ii puteti pune intrebari), el a strabatut diverse regiuni din Siberia (si multe alte regiuni ostile de pe glob) in doi, cu nevasta-sa, pe bicicleta...

#21
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
Uita-te la documentarul facut de Ewan McGregor care a facut inconjurul lumii calare pe motocicleta impreuna cu inca un amic. Portiunea Siberiana a fost cea mai dura. Nu uita, Siberia e strabatuta de cateva fluvii cu afluentii lor si multe poduri sunt admirabile dar lipsesc cu desavarsire. Drumul care strabate Siberia a fost construit cu detinuti de razboi, construind asa zisul Drum al Oaselor. De atunci, din conditii lesne de inteles, adica lipsa prizonierilor, drumul nu a mai fost tinut in forma. Asa ca e intradevar o aventura.

Bicicleta poate fi folosita doar pt plimbari in scopuri fotografice intre doua rauri.  

Sfatul meu e sa te uiti la cat mai multe documentare si apoi sa iti faci planurile temeinic.

Edited by accelerator, 08 February 2009 - 10:00.


#22
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postcristinel13, on Feb 8 2009, 06:42, said:

stii de ce nu e bun trenu'?...desi e o varianta si asta..
trenu' nu-i bun fiindca daca vezi ceva interesant si ...nu mai zic cum, n-ai cum sa-l opresti.
punct.
sa traiti!
N-am ajuns prin Siberia, dar am mai povestit cu oameni care au facut Trans-Asian trail pe la nord si nu Hippie Highway pe la sud. Dupa Urali, intr-adevar nu prea mai e mancare si foarte putina benzina, dar atata timp cat nu te avanti spre zonele "virgine" si salbatice din Centrul si Nordul Siberiei, drumurile pot fi ok.

In Tibet, m-am intalnit cu o caravana de jeep-uri din Hong Kong si ei povesteau ca in Siberia se calatoreste cu dublul de masini - una pentru pasageri si bagaje si alta plina cu canistre de benzina pentru alimentare. E drept, vara ploua rau si drumurile pot fi inamolite, iar podurile luate pe sus, dar iarna ingheata motorina si poti ramane in mijlocul tundrei asteptand urmatorul Kamaz care trece acolo peste vreo luna, asa ca probabil primavara sau toamna sunt cele mai bune anotimpuri.

Cum probabil banuiti, GSM-ul nu e prea larg raspandit prin Siberia (doar in marile orase), asa ca un telefon prin satelit Thuraya sau Iridium poate fi folositor. Baietii din HK il luasera si in Tibet, dar nu era necesar, nebunii de chinezi au bagat GSM inclusiv pe Everest (la Everest Advanced Camp aveai mai multe linii decat in Piata Universitatii :), asa ca banuiesc ca spun adevarul ca poti suna linistit de pe Everest), dar nu e cazul in Siberia.

Eu zic ca excursia se poate face, e drept cu ceva cheltuieli, dar e mult mai dur decat se crede si iti trebuie mult mai multe lucruri decat iti imaginezi. Harta din link-ul de jos arata un drum care din cate stiu este destul de fezabil de facut si e in conditii acceptabile:

http://ineedsunshine...berian-map1.jpg

Da, e adevarat, este paralel cu Transiberianul, dar nici aia cand au construit calea ferata nu erau nebuni, ci au selectat cea mai eficienta ruta...

#23
sbernard

sbernard

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.02.2009

View Postaccelerator, on Feb 7 2009, 23:26, said:

De ce nu iei Transiberianul? Drumurile poti sa le consideri impracticabile mai ales in estul indepartat. Am vazut cum de abia treceau Kamazurile vaduri din cele mai adanci, pt ca poduri nu mai erau demult. Peisajele sunt fantastice, dar drumul e incredibil de greu. Cei care se incumeta la o asemenea calatorie trebuie sa mearga in convoi, pentru a se remorca in caz de impotmolire/accident si nu sunt de ajuns masinile 4x4 chiar cele mai de soi.
Nu vreau cu Transsiberianul pt ca imi doresc o aventura, vreau sa stau daca vreau si imi place, cat pot. Ideea acestei excursii e mai degraba de aventura. Nu spun ca vreau sa fac imposibilul, tocmai de aceea am deschis acest topic ca sa aflu unde pot ajunge cu masina....Pentru mine frumusetea excursiei este data tocmi de libertatea pe care ti o da masina.Nu as merge chiar pana la extremitatatea nordia a Sibeiei, tocmai pt ca nu ma duce masina, fizicul, nu vreau sa imi risc viata inutil, prosteste INSA VREAU SA VAD ACEST COLT DE LUME APROAPE VIRGIN.Din cate stiu eu inspre Vladivostok in lunile Iulie si August temperaturile ajung ziua si la 30 grade, sunt ceva drumuri chiar daca majoritatea neasfaltate Evident ca se va merge in convoi A zis cineva ca masinile trebuie sa tina legatura telefonic permanent Dat fiind faptul ca am indoiele ca acolo exista peste tot semnal gsm as lua statii de emisie receptie Nu sunt chiar scumpe si sunt mai sigure, in plus convorbirile sunt gratuite....

#24
sbernard

sbernard

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.02.2009
Mai am o veste, cred ca buna Am primit acceptul unui ziar de a fi sponsor media al acestei excursii Ideea e ca ei or sa mediatizeze aceasta escursie, noi o sa facem un fel de jurnal de calatorie si sa cautam sponsori Dansii pun la dispozitie eventualilor sponsori spatiu de publicitate in ziar, gratuit.In plus, directorul ziarului o sa incerce sa intervina si la o televiziune pentru acelasi lucru. Sa speram ca o sa si gasim ceva firme doritoare de a da banuti pt ca acum cu criza asta....

Edited by sbernard, 08 February 2009 - 12:57.


#25
gusteru

gusteru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 24.11.2005
cred ca inainte de a cauta sponsori ar fi bine de schitat un plan general cu un  traseu si eventual o lista de echipament. nu poti sa pleci dupa sponsori chiar asa cu mina goala. eu oricum plec pe ideea ca ma duc pe buzunarul propriu, in felul asta pot sa-mi asigur o independenta mai mare. pina una alta hai sa ne rezumam la adunarea de info, un lonely planet, ceva harti sau link-uri

#26
Keto

Keto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 23.06.2007

View Postsbernard, on Feb 7 2009, 18:42, said:

Am vazut ca multi spun ca e greu, ca nu merita, etc Ideea acestei excursii este sa vedem lucruri, locuri, peisaje pe care nu l e vad multi oameni NU ESTE O EXCURSIE USOARA!!!NU ESTE O VACANTA LA PARIS!!!!ESTE O AVENTURA DAR UNA DE CARE O SA FI MANDRU TOATA VIATA SI DE CARE O SA ITI AMINTESTI CU PLACERE Nu am nevoie de oameni comozi, care nu stiu la ce se baga

Stai linistit, cele cateva zile de vacanta(activa) prefer sa le petrec cat mai departe de lucruri neplacute(viata e atat de scurta). Retine si ca am parcurs cam toata Europa cu masina(in vacante), deci fii linistit, nu sunt un "comod", dar tin la viata mea...
Peisajele sunt destul de frumoase - spre exemplu drumul de la Moscova la Sankt Petersburg trece printr-o padure de mesteceni (sute de Km).
Insa zonele rurale ale Rusiei sunt undeva spre nivelul evului mediu.
Nici nu trebuie sa faci mare efort ca sa afli...iesi numai 30 km din Moscova si vei vedea niste constructii scunde - am inteles ca au o singura camera - ei le zic case. In toata curtea mai este o constructie, asa ca un cotet (este toaleta).Apa curenta...nu prea. Si nu te gandi ca sunt niste sarmani... in curtea casei vezi deseori parcat un Lexus sau Porsche Cayenne.
In anii '80, taranii vindeau legume pe marginea soselei - nu aveau notiunea de kilogram... unitatea de masura era galeata. Nu cred ca s-a schimbat ceva intre timp.
Iar ca turist...risti multe.
Vrei sa iti spun ca la hotelul de "4 stele" din Moscova eram intrebat zilnic(dimineata) la ce ora revin...desi era evident ca plec la munca, si nici figura dubioasa cred ca nu am (macar judecand dupa ce fetze vedeam in hotelul ala, zic ei "de lux"). Mi-am permis sa le explic de mai multe ori cum ar trebui sa se adreseze unui client care le plateste peste 150 euro/noapte ... si brusc au uitat sa mai vorbeasca limba engleza. Dar am continuat eu in rusa...

Nu uita sa iti iei permanent pasaportul dupa tine  - odata l-am uitat intr-un alt sacou... si au intrat toti colegii rusi in panica (au chemat taxi care m-a dus de la firma direct la scara hotelului !), desi aveam toate celelalte documente la mine (CI, permis, legitimatii, etc). Daca nu ai pasaport si te legitimeaza (lucru frecvent dealtfel)... te aresteaza imediat.

In a 11-a zi de stat la Moscova (ziua plecarii) am avut si cele mai neplacute surprize. Cat despre controlul la intrarea in terminal... am fost invitat sa intru intr-o "bula" transparenta unde erau marcate locurile unde sa plasezi mainile si picioarele. Au inchis usa si m-au scanat vreo 30 de secunde. Ma intreb si acum daca echipamentul cu care m-au "radiografiat" era sigur dpv medical...

Va veni si momentul sa mai merg din nou in Rusia (sotia mea nu a fost niciodata) caci intr-adevar, exista puncte de mare interes turistic.
Din cate vad insa, asta nu se va intampla curand...
Rusia si cetatenii ei) sunt total neprietenosi cu strainii. Daca te-ai hotarat sa faci excursia asta, ia-ti fonduri suficiente (numerar si cont de card) si asteapta-te sa ajungi in situatii dificile (sa fii in contact permanent cu cineva din tara... roaming-ul in Rusia se taxeaza cu ~1.00 Euro/apel).

View Postsbernard, on Feb 7 2009, 21:06, said:

Am citit acum cateva zile ce ai scris pe forum si mi a placut atat de mult incat i am citit si neste mii....cred ca sune tot!!Evident ca am prevazut ceva mai mult de 2 luni pt o astfel de excursie pt ar fi pacat ca ea sa fie facuta in goana Nu cred ca benzina coasta atat la rusi si masina mea nu consuma atat insa nu asta e relevant Asta nu e o excursie cu buget mic!!!Mai bine nu plec daca nu avem bani suficienti Nu spun ca o sa aruncam cu ei insa trebuie sa avem in vedere ca se pot intampla multe lucruri pe drum si fara bani e mai greu...Nu ma rezum doar la 2 masini in cazul in care apar amatori insa imi rezerv dreptul sa imi aleg tovarasii de drum Exclud de pe acum betivii, manelistii, oamenii care nu stiu, nu pot sa aprecieze un peisaj, care atunci cand viziteaza un oras cauta doar magazinele si barurile, nu l e exclud dar nu reprezinta acum tinta mea

Pretul carburantului nu este unic la nivelul intregii tari, nici macar la nivelul unei republici sau regiuni. In Moscova era 32.00-36.00 ruble benzina de 95(aproape 1 Euro in Decembrie 2008), iar la 70 Km est de Moscova puteai cumpara acelasi produs de la aceeasi retea de benzinarii  cu 24.00 ruble.
Din cate am inteles de la colegii rusi, drumul Moscova-Sankt Petersburg se poate face intr-o singura zi (in anii '80 noi l-am facut in 2 zile). Dar acea sosea se numeste acum "drumul mortii" - sunt sute de accidente de circulatie.
Daca as fi mai tanar cu 15 ani, cred ca m-as incumeta sa aplic si eu pentru raidul propus de tine.

Edited by Keto, 09 February 2009 - 12:30.


#27
gusteru

gusteru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 24.11.2005
pe car channel e un film cu niste australieni care au refacut primul drum pekin-paris din 1907 cu aceleasi modele de masini (peste 100ani vechime) si nu a fost chiar de speriat in siberia, oamenii foarte prietenosi si saritori.deci nu e de disperat dar nici de luat in gluma.ieri am mai comandat ceva carti pe net, insa harti deocamdata n-am gasit-nici nu prea m-am omorit deocamdata

#28
sbernard

sbernard

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.02.2009

View Postsbernard, on Feb 7 2009, 21:06, said:

Am citit acum cateva zile ce ai scris pe forum si mi a placut atat de mult incat i am citit si prietenei mele....cred ca spune tot!!Evident ca am prevazut ceva mai mult de 2 luni pt o astfel de excursie pt ar fi pacat ca ea sa fie facuta in goana Nu cred ca benzina coasta atat la rusi si masina mea nu consuma atat insa nu asta e relevant Asta nu e o excursie cu buget mic!!!Mai bine nu plec daca nu avem bani suficienti Nu spun ca o sa aruncam cu ei insa trebuie sa avem in vedere ca se pot intampla multe lucruri pe drum si fara bani e mai greu...Nu ma rezum doar la 2 masini in cazul in care apar amatori insa imi rezerv dreptul sa imi aleg tovarasii de drum Exclud de pe acum betivii, manelistii, oamenii care nu stiu, nu pot sa aprecieze un peisaj, care atunci cand viziteaza un oras cauta doar magazinele si barurile, nu l e exclud dar nu reprezinta acum tinta mea


View Postgusteru, on Feb 8 2009, 16:39, said:

cred ca inainte de a cauta sponsori ar fi bine de schitat un plan general cu un  traseu si eventual o lista de echipament. nu poti sa pleci dupa sponsori chiar asa cu mina goala. eu oricum plec pe ideea ca ma duc pe buzunarul propriu, in felul asta pot sa-mi asigur o independenta mai mare. pina una alta hai sa ne rezumam la adunarea de info, un lonely planet, ceva harti sau link-uri
Pai si eu merg pe ideea e a merge pe banii mei insa daca putem sa mai scutim din ei nu vad de ce nu

View PostKeto, on Feb 9 2009, 12:27, said:

Stai linistit, cele cateva zile de vacanta(activa) prefer sa le petrec cat mai departe de lucruri neplacute(viata e atat de scurta). Retine si ca am parcurs cam toata Europa cu masina(in vacante), deci fii linistit, nu sunt un "comod", dar tin la viata mea...
Peisajele sunt destul de frumoase - spre exemplu drumul de la Moscova la Sankt Petersburg trece printr-o padure de mesteceni (sute de Km).
Insa zonele rurale ale Rusiei sunt undeva spre nivelul evului mediu.
Nici nu trebuie sa faci mare efort ca sa afli...iesi numai 30 km din Moscova si vei vedea niste constructii scunde - am inteles ca au o singura camera - ei le zic case. In toata curtea mai este o constructie, asa ca un cotet (este toaleta).Apa curenta...nu prea. Si nu te gandi ca sunt niste sarmani... in curtea casei vezi deseori parcat un Lexus sau Porsche Cayenne.
In anii '80, taranii vindeau legume pe marginea soselei - nu aveau notiunea de kilogram... unitatea de masura era galeata. Nu cred ca s-a schimbat ceva intre timp.
Iar ca turist...risti multe.
Vrei sa iti spun ca la hotelul de "4 stele" din Moscova eram intrebat zilnic(dimineata) la ce ora revin...desi era evident ca plec la munca, si nici figura dubioasa cred ca nu am (macar judecand dupa ce fetze vedeam in hotelul ala, zic ei "de lux"). Mi-am permis sa le explic de mai multe ori cum ar trebui sa se adreseze unui client care le plateste peste 150 euro/noapte ... si brusc au uitat sa mai vorbeasca limba engleza. Dar am continuat eu in rusa...

Nu uita sa iti iei permanent pasaportul dupa tine  - odata l-am uitat intr-un alt sacou... si au intrat toti colegii rusi in panica (au chemat taxi care m-a dus de la firma direct la scara hotelului !), desi aveam toate celelalte documente la mine (CI, permis, legitimatii, etc). Daca nu ai pasaport si te legitimeaza (lucru frecvent dealtfel)... te aresteaza imediat.

In a 11-a zi de stat la Moscova (ziua plecarii) am avut si cele mai neplacute surprize. Cat despre controlul la intrarea in terminal... am fost invitat sa intru intr-o "bula" transparenta unde erau marcate locurile unde sa plasezi mainile si picioarele. Au inchis usa si m-au scanat vreo 30 de secunde. Ma intreb si acum daca echipamentul cu care m-au "radiografiat" era sigur dpv medical...

Va veni si momentul sa mai merg din nou in Rusia (sotia mea nu a fost niciodata) caci intr-adevar, exista puncte de mare interes turistic.
Din cate vad insa, asta nu se va intampla curand...
Rusia si cetatenii ei) sunt total neprietenosi cu strainii. Daca te-ai hotarat sa faci excursia asta, ia-ti fonduri suficiente (numerar si cont de card) si asteapta-te sa ajungi in situatii dificile (sa fii in contact permanent cu cineva din tara... roaming-ul in Rusia se taxeaza cu ~1.00 Euro/apel).



Pretul carburantului nu este unic la nivelul intregii tari, nici macar la nivelul unei republici sau regiuni. In Moscova era 32.00-36.00 ruble benzina de 95(aproape 1 Euro in Decembrie 2008), iar la 70 Km est de Moscova puteai cumpara acelasi produs de la aceeasi retea de benzinarii  cu 24.00 ruble.
Din cate am inteles de la colegii rusi, drumul Moscova-Sankt Petersburg se poate face intr-o singura zi (in anii '80 noi l-am facut in 2 zile). Dar acea sosea se numeste acum "drumul mortii" - sunt sute de accidente de circulatie.
Daca as fi mai tanar cu 15 ani, cred ca m-as incumeta sa aplic si eu pentru raidul propus de tine.
Am vazut ca zilele trecute am numit o din greseala pe prietena mea nevasta Noroc ca a citit ea si s a sesizat Din nefericire am vazut a s a sesizat si de pericolele expuse aici referitor la excursia asta si a inceput scandalul Din cate stiu eu rusii nu sunt prea prietenosi cu oamenii insa siberienii nu s chiar rai Hai sa nu ne inchipuim ca mergem undeva unde sunt triburi salbatice...si nici sa nu neglijam peicolele reale!

#29
Keto

Keto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 23.06.2007

View Postsbernard, on Feb 9 2009, 22:55, said:

Am vazut ca zilele trecute am numit o din greseala pe prietena mea nevasta Noroc ca a citit ea si s a sesizat Din nefericire am vazut a s a sesizat si de pericolele expuse aici referitor la excursia asta si a inceput scandalul Din cate stiu eu rusii nu sunt prea prietenosi cu oamenii insa siberienii nu s chiar rai Hai sa nu ne inchipuim ca mergem undeva unde sunt triburi salbatice...si nici sa nu neglijam peicolele reale!

Daca prietena ta a citit despre pericole(si jur ca nu exagerez) - atunci nu mai ai nici o scapare...
De ce nu incerci mai intai un tur in partea europeana, cu reintoarcere prin tarile baltice (care sunt chiar interesant de vizitat).
Apoi, cu experienta adunata, poti pregati temeinic si "marea incercare".

Mai adaug o intamplare... interesanta (de la prima calatorie in Rusia)
Intre Odessa si Kiev a trebuit sa alimentam, dar statia de benzina nu functiona (pana de curent)... si nici in rezervor nu mai era de ajuns pana in urmatoarea localitate (drumul e parca trasat cu laserul, nu vezi o curba sute de km, si nici prin localitati nu trece). Am asteptat vreo 1-2 ore pana am putut alimenta. Apoi am luat un drum secundar (de pamant, cu sleauri de la rotile camioanelor! - asa erau toate drumurile secundare ) si am "vizitat" un sat rus autentic.
Seara, la hotel, tatal meu a fost intrebat de receptioner de ce am intarziat atatea ore intre punctul X si Y... si raspunsul a fost "pana de curent la statia de benzina Z"
Asa s-a "confirmat" de ce imediat dupa trecerea prin fata unui punct de control, militienii se grabeau sa intre in ghereta...ca sa noteze trecerea "strainilor".
Este posibil sa nu mai fie de actualitate ceea ce spun acum.

Edited by Keto, 10 February 2009 - 14:22.


#30
sbernard

sbernard

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.02.2009

View PostKeto, on Feb 10 2009, 14:02, said:

Daca prietena ta a citit despre pericole(si jur ca nu exagerez) - atunci nu mai ai nici o scapare...
De ce nu incerci mai intai un tur in partea europeana, cu reintoarcere prin tarile baltice (care sunt chiar interesant de vizitat).
Apoi, cu experienta adunata, poti pregati temeinic si "marea incercare".

Mai adaug o intamplare... interesanta (de la prima calatorie in Rusia)
Intre Odessa si Kiev a trebuit sa alimentam, dar statia de benzina nu functiona (pana de curent)... si nici in rezervor nu mai era de ajuns pana in urmatoarea localitate (drumul e parca trasat cu laserul, nu vezi o curba sute de km, si nici prin localitati nu trece). Am asteptat vreo 1-2 ore pana am putut alimenta. Apoi am luat un drum secundar (de pamant, cu sleauri de la rotile camioanelor! - asa erau toate drumurile secundare ) si am "vizitat" un sat rus autentic.
Seara, la hotel, tatal meu a fost intrebat de receptioner de ce am intarziat atatea ore intre punctul X si Y... si raspunsul a fost "pana de curent la statia de benzina Z"
Asa s-a "confirmat" de ce imediat dupa trecerea prin fata unui punct de control, militienii se grabeau sa intre in ghereta...ca sa noteze trecerea "strainilor".
Este posibil sa nu mai fie de actualitate ceea ce spun acum.
Ma bat si gandul asta Moskova-SankPetersburg si toata peninsula Scandinava E foarte tentant traseul insa nu vad ce repetitie e asta Ok, trec prin Rusia insa nimic de pe traseul asta nu seamana c incercarie sau provocarile unui drum spre Vladivostok Apropo de bani, ma gandeam undeva pela 6000 euro de om Oare ajung?

#31
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View PostKeto, on Feb 10 2009, 14:02, said:

Mai adaug o intamplare... interesanta (de la prima calatorie in Rusia)
Intre Odessa si Kiev a trebuit sa alimentam...

Odessa si Kiev sunt in Ucraina nu in Rusia ! ^_^  


In alta ordine de idei mi-a cazut in mana o reclama de la Bair Travels (Finlanda) cu niste oferte interesante:

* Hiking at Lake Baikal 7 days from 350 euro
* Train trip Moscow - Ulan-Ude 4 days from 250 euro

#32
cristinel13

cristinel13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 10.03.2007

View Postsbernard, on Feb 10 2009, 19:17, said:

Ma bat si gandul asta Moskova-SankPetersburg si toata peninsula Scandinava E foarte tentant traseul insa nu vad ce repetitie e asta Ok, trec prin Rusia insa nimic de pe traseul asta nu seamana c incercarie sau provocarile unui drum spre Vladivostok Apropo de bani, ma gandeam undeva pela 6000 euro de om Oare ajung?
sunt foarte interesat si vreau detalii urgente.

#33
Keto

Keto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 23.06.2007

View PostBogdan R, on Feb 10 2009, 21:03, said:

Odessa si Kiev sunt in Ucraina nu in Rusia ! ^_^

Sigur ca sunt acum (din 1991-1992 parca)
Insa atunci cand am fost eu prima data in Rusia, Ucraina era o republica a Rusiei Sovietice (1981)

Edited by Keto, 11 February 2009 - 09:58.


#34
cristinel13

cristinel13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 10.03.2007
da...
criza e de vina...
vor cadea toate plecarile mai ales asta...
pai eu mai mult de 2000 euro  nu pot scoate...
am o juma' de hectar de pamint pe un deal , in Moldova...
singurul meu pamint, in extravilan, si l-as fi vindut ca sa am cum pleca...
asa ca , pina -una alta, voi pleca pina la Minsk, ca spre vest nu m-oi duce...
mai baieti si mai fetelor...
vorba lui Alexandru Machedon..."si ce daca mori?...numele tau va fi pomenit"
calatoria cu masina la Baikal, cu masina, pe jos, o data in viata, pentru mine
este singura calatorie in care te poti descoperi...in care gasesti lumea , asa cum e ea..
lumea nu e ca la Amsterdam si la Londra...
acolo, daca ti-e foame gaesti, sete?-tot ce vrei... dar sa ai grija ca sa traiesti, numa' in
rasarit sa mergi...
eu voi pleca atit de departe, citi bani voi avea...
sanatate!

#35
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008

View Postaccelerator, on Feb 7 2009, 23:26, said:

De ce nu iei Transiberianul? Drumurile poti sa le consideri impracticabile mai ales in estul indepartat. Am vazut cum de abia treceau Kamazurile vaduri din cele mai adanci, pt ca poduri nu mai erau demult. Peisajele sunt fantastice, dar drumul e incredibil de greu. Cei care se incumeta la o asemenea calatorie trebuie sa mearga in convoi, pentru a se remorca in caz de impotmolire/accident si nu sunt de ajuns masinile 4x4 chiar cele mai de soi.

atentie totusi pentru cei care vor sa plece....Q7, X3,5,6....etc nu sunt masini de teren, sunt masini de oras pentru cei cu ceafa lata....cred ca acele masini te lasa cel mai repede in astfel de cazuri...mai degraba recomand un LR...

#36
gusteru

gusteru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 24.11.2005
deci pina la urma din toti amatorii de excursia asta, are cineva o idee despre cunde cum si cu ce merge? eu am gasit o agentie care organizeaza ture 4x4 pina la murmansk, o sa incerc sa-i trag de limba ceva mai mult

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate