Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Cumparati produse romanesti !

- - - - -
  • Please log in to reply
267 replies to this topic

Poll: Sunteti dispus sa cumparati produse fabricate in Romania pentru a ajuta industria autohtona? (365 member(s) have cast votes)

Sunteti dispus sa cumparati produse fabricate in Romania pentru a ajuta industria autohtona?

  1. Da (191 votes [52.33%])

    Percentage of vote: 52.33%

  2. Nu (37 votes [10.14%])

    Percentage of vote: 10.14%

  3. Doar daca gasesc produse mai ieftine sau mai de o calitate mai inalta (137 votes [37.53%])

    Percentage of vote: 37.53%

Vote Guests cannot vote

#37
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View Postturbulent, on Feb 4 2009, 17:53, said:

Abia m-am întors de la Profi și cu toată strădania mea abia jumătate din bani s-au dus pe produse fabricate în România... N-am reușit să găsesc nici măcar un amărât de borcan cu boabe de porumb făcut la noi, toate-s din Ungaria... Nici nu-i de mirare că avem cel mai mic PIB pe cap de locuitor din UE, cea mai proastă infrastructură și cele mai mici salarii. În supermarket-urile din România e plin de marfă din Ungaria. În Ungaria în schimb cauți 2 ore până găsești un produs românesc. De restul țărilor din UE nici nu are rost să mai vorbesc că diferențele sunt enorme.
asta pentru că în românia, deși se face porumbu, lumea nu-l cultivă în masă pentru că se fură :D
și aici nu mă refer la intratu cu japca cu combina pe terenu altuia, ci furat în masă, în speță de către populația fără ocupație cvasi tuciurie (nu sunt rasist bre) et al.

dar să zicem mersi, agricultura are formidabilul buget de 1.5 % din pib :thumbup:

#38
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006

View Postgigel de hohențolărn, on Feb 4 2009, 18:55, said:

dar să zicem mersi, agricultura are formidabilul buget de 1.5 % din pib :thumbup:
In momentul in care produce doar 7% din PIB, cat ai vrea sa fie subventiile???

#39
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View PostJJOne, on Feb 4 2009, 19:44, said:

In momentul in care produce doar 7% din PIB, cat ai vrea sa fie subventiile???
să fie fără număr bre, că altfel o să importăm de-o să ne sară capacele.
la noi pământu-i lăsat pârloagă cât cuprinde, sistemul de irigații dus pe pl, usw

în vest de ce crezi că agricultura e subvenționată? taman să iasă la tarabă păstârnacu cu preț derizoriu, d-aia.

:yawn:

#40
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

View Postturbulent, on Feb 4 2009, 11:51, said:

Asta este. Nu ma asteptam ca toti sa inteleaga solidaritatea si spiritul acestui indemn.

ce sa inteleaga lumea? sa cumpere produse romanesti de proasta calitate doar ca sa fie solidari?

scurt: cumpar produsele de care am nevoie, la calitatea pe care mi-o permite buzunarul, chiar daca sunt romanesti sau straine...nu voi cumpara niciodata, de ex., logan doar pentru ca e fabricat in R.! (de fapt loganul mai are cale lunga pana sa ma convinga pe mine ca e masina...)

#41
arcond

arcond

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 15.11.2006

View Postanknic, on Feb 4 2009, 21:55, said:

ce sa inteleaga lumea? sa cumpere produse romanesti de proasta calitate doar ca sa fie solidari?
Am cumparat usturoi chinezesc , frumos ambalat , cu aspect acceptabil .
Acasa am descoperit ca este partial ingalbenit si cu gustul schimbat , de neacceptat .
Am mers special sa cumpar usturoi romanesc , pentru a face comparatie . Intr-adevar nu era nici pe departe la fel de aspectuos , dar excelent d.p.v. calitativ . Concluzia : cat voi trai voi cere la piata usturoi romanesc !!!
Nu mai zic de ciorapii autohtoni  - de Campina , Roman - excelenti  atat la pret cat si calitativ .
Baaaaaaaaaaaa , cand spui ca romanii nu fac nimic bun pe lumea asta , nu uita ca iti faci singur autocritica , recunosti public ca esti un incapabil , care ai doar pretentii de la ceilalti !
Fa tu inainte de toate lucruri de cea mai buna calitate , la cel mai mic pret ,  cere celor din jur sa procedeze la fel , si va rasari soarele si in tara noastra !
Nu uita inprimul rand , ca atunci cand cumperi produse straine nu faci decat sa maresti presiunea pe cursul euro , agravandu-ti propria situatie financiara daca ai rate la banca , sau pe a confratilor tai , care , din pacate ... au .
Sa va fie rusine la toti cei care din snobism imbecil cumparati produse straine , cand produsele romanesti sunt mai bune calitativ si mai ieftine , poate doar mai modest ambalate .

Edited by arcond, 04 February 2009 - 22:25.


#42
eroarex

eroarex

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,561
  • Înscris: 14.06.2007

View Postarcond, on Feb 4 2009, 22:22, said:

Am cumparat usturoi chinezesc , frumos ambalat , cu aspect acceptabil .
Acasa am descoperit ca este partial ingalbenit si cu gustul schimbat , de neacceptat .
Am mers special sa cumpar usturoi romanesc , pentru a face comparatie . Intr-adevar nu era nici pe departe la fel de aspectuos , dar excelent d.p.v. calitativ . Concluzia : cat voi trai voi cere la piata usturoi romanesc !!!
Nu mai zic de ciorapii autohtoni  - de Campina , Roman - excelenti  atat la pret cat si calitativ .
Baaaaaaaaaaaa , cand spui ca romanii nu fac nimic bun pe lumea asta , nu uita ca iti faci singur autocritica , recunosti public ca esti un incapabil , care ai doar pretentii de la ceilalti !
Fa tu inainte de toate lucruri de cea mai buna calitate , la cel mai mic pret ,  cere celor din jur sa procedeze la fel , si va rasari soarele si in tara noastra !
Nu uita inprimul rand , ca atunci cand cumperi produse straine nu faci decat sa maresti presiunea pe cursul euro , agravandu-ti propria situatie financiara daca ai rate la banca , sau pe a confratilor tai , care , din pacate ... au .
Sa va fie rusine la toti cei care din snobism imbecil cumparati produse straine , cand produsele romanesti sunt mai bune calitativ si mai ieftine , poate doar mai modest ambalate .
de acord cu tine ;)
imi plac alimentele romanesti si sincer doar ciocolata milka si cafeaua nu sunt facute in romania in rest tot ce tine de mancare e autohton :D
aaa si maslinele :D
de asemenea si pantofii florentinii sunt excelenti am 2 perechi de acum un an si ii port zi de zi ;)
:puke:  cum sa cumperi usturoi chinezesc ? tu stii prin cate trece ca sa fie adus in tara???:D ala romanesc e mult mai iute :D

#43
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

View Postarcond, on Feb 4 2009, 22:22, said:

Am cumparat usturoi chinezesc , frumos ambalat , cu aspect acceptabil .
Acasa am descoperit ca este partial ingalbenit si cu gustul schimbat , de neacceptat .
Am mers special sa cumpar usturoi romanesc , pentru a face comparatie . Intr-adevar nu era nici pe departe la fel de aspectuos , dar excelent d.p.v. calitativ . Concluzia : cat voi trai voi cere la piata usturoi romanesc !!!
Nu mai zic de ciorapii autohtoni  - de Campina , Roman - excelenti  atat la pret cat si calitativ .
Baaaaaaaaaaaa , cand spui ca romanii nu fac nimic bun pe lumea asta , nu uita ca iti faci singur autocritica , recunosti public ca esti un incapabil , care ai doar pretentii de la ceilalti !
Fa tu inainte de toate lucruri de cea mai buna calitate , la cel mai mic pret ,  cere celor din jur sa procedeze la fel , si va rasari soarele si in tara noastra !
Nu uita inprimul rand , ca atunci cand cumperi produse straine nu faci decat sa maresti presiunea pe cursul euro , agravandu-ti propria situatie financiara daca ai rate la banca , sau pe a confratilor tai , care , din pacate ... au .
Sa va fie rusine la toti cei care din snobism imbecil cumparati produse straine , cand produsele romanesti sunt mai bune calitativ si mai ieftine , poate doar mai modest ambalate .

in primul rand nu vad unde am scris ca eu cumpar doar produse straine! asa ca nu te mai ambala degeaba!

am scris ca eu cumpar produsele care imi trebuie si la calitatea pe care mi-o permite buzunarul! punct! indiferent daca sunt straine sau romanesti! pricepi?
exista produse pe care romanii nu au cum sa le fabrice (citricele si bananele! nici somon sau cod romanesc nu am vazut prin magazine...si nici prosciuto, de ex.). exista produse romanesti pe care nu le cumpar deoarece alternativele straine sunt mai bune (prod.cosmetice! mie cremele romanesti imi irita tenul deoarece sunt de proasta calitate! punct! si nici sapunuri romanesti sau geluri de dus de calitate nu am vazut!). piata o fac in general la piata si cumpar de la tarani ce se poate cumpara si nu din nationalism...ci din considerente de gust (legumele romanesti din piata au gust de leguma), dar oricat m-as stradui nu gasesc acum rosii romanesti! branza cumpar romaneasca, dar svaiter nu se produce in R....dar...am cumparat parmezan romanesc si nu se ridica nici la 10% din calitatea celui italian...asta e (pricepi de ce nu voi mai cumpara parmezan romanesc? nu pentru ca sunt snoaba, ci pentru ca parmezanul romanesc e prea moale si imi strica retetele)!

si cumpar ariel pentru ca mie mi se pare ca e cel mai bun detergent... :P  aseara am vazut ca e produs in R.

nu cumpar din nationalism sau solidaritate un anumit produs, il cumpar pentru ca imi satisface o nevoie.

...dar tot nu ar putea nimeni, niciodata, sa ma convinga sa imi cumpar logan!

#44
brigazile_martirilor

brigazile_martirilor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 09.07.2008

View Postarcond, on Feb 4 2009, 22:22, said:

Sa va fie rusine la toti cei care din snobism imbecil cumparati produse straine , cand produsele romanesti sunt mai bune calitativ si mai ieftine , poate doar mai modest ambalate .


Nu mai cumpara nimeni nimic din patriotism.

99% cumpara dupa raportul calitate /pret.Punct.

#45
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007

View Postbrigazile_martirilor, on Feb 5 2009, 09:49, said:

Nu mai cumpara nimeni nimic din patriotism.

99% cumpara dupa raportul calitate /pret.Punct.
perfect adevarat, de ce sa platesti unii 'oameni de afaceri' pusi pe capatuiala, care nu au pic de respect pentru client
nu e o generalizare, insa unora le convine combinatia de preturi europene si calitate sovietica :thumbdown:

#46
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006

View Postarcond, on Feb 4 2009, 23:22, said:

Am cumparat usturoi chinezesc , frumos ambalat , cu aspect acceptabil .
Acasa am descoperit ca este partial ingalbenit si cu gustul schimbat , de neacceptat .
Am mers special sa cumpar usturoi romanesc , pentru a face comparatie . Intr-adevar nu era nici pe departe la fel de aspectuos , dar excelent d.p.v. calitativ . Concluzia : cat voi trai voi cere la piata usturoi romanesc !!!
Sa va fie rusine la toti cei care din snobism imbecil cumparati produse straine , cand produsele romanesti sunt mai bune calitativ si mai ieftine , poate doar mai modest ambalate .
Cred ca foarte putini cumpara din snobism.
Si marca, si ambalajul fac parte din marfa, de ce oare o fi mai greu pt. unii comercianti romani sa priceapa asta, nu stiu.

Iar in unele domenii, produsele romanesti nu exista sau nu sunt competitive. De exemplu, toate hainele si jucariile vin din China pt. ca sunt mult mai ieftine decat orice s-ar putea produce in Romania. La fel, orice produs agricol intern e scump fata de unul importat, datorita gestionarii ineficiente a subventiilor.

#47
irinuca8082

irinuca8082

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 04.03.2007

View PostJJOne, on Feb 4 2009, 18:44, said:

In momentul in care produce doar 7% din PIB, cat ai vrea sa fie subventiile???

ba nu; produce intre 12-17%. ;)

#48
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006

View Postirinuca8082, on Feb 5 2009, 18:57, said:

ba nu; produce intre 12-17%. ;)
Poate adunata pe mai multi ani...
In 2006, agricultura a produs 7,8% zice institutul de statisticasau 8,8% zice Eurostat.  In 2007, a produs 6,6% din PIB, zice Eurostat. Pe 2008 nu am gasit date, insa pe o crestere economica de 8% ma indoiesc ca venitul din agricultura s-a dublat ca sa se incadreze intre cifrele tale.

#49
irinuca8082

irinuca8082

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 04.03.2007
pai cum pana mea,  comisia europeana are alte date. ;)

#50
arcond

arcond

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 15.11.2006

View PostJJOne, on Feb 5 2009, 10:01, said:

Cred ca foarte putini cumpara din snobism.
Cand ceapa italiana la Carrefour este 5 lei/kg , iar ceapa romaneasca , cu nimic mai prejos din toate punctele de vedere este 1 leu/kg ( eventual 1.5 sau 2 ) , cum se numeste cumpararea la Carrefour ?
Poate am nimerit eu o zi speciala in care supermarketul a dorit sa ma induca in eroare , dar si asa era singura vizita pe anul in curs acolo , iar de atunci nu am de gand sa mai trec de fel , decat cine stie in ce conditii speciale .
De ce ziceti ca nu se mai fabrica nimic in ro ?
Deja am mentionat ciorapii din bumbac de Campina si Roman , sunt buni atat la  pret cat si calitativ . Tocmai cumparase sotia din cei chinezesti - mai scumpi , mai urati si sintetici . Trebuie sa-i arunc .
Intr-adevar nimeni nu este obligat sa caute sau sa cumpere produse romanesti , dar nici sa nu se intrebe de ce euro este peste 4 lei si nu mai face fata cresterii ratelor la banca . Asta am vrut sa zic in primul rand , cei care au rate in valuta , cumparand in mod prioritar produse straine , isi ingreuneaza singuri situatia . Sau cine stie ... poate or fi toti masochisti ...
Eu nu am nici un fel de rate , dar tot as intreba oriunde de produse romanesti , bineinteles acolo unde  este cazul .
In primul rand ca imi castig painea vanzand produse romanesti romanilor . Deci ... am obligatii fata de acestia , buni - rai cum sunt , sunt compatriotii mei , limba romana este limba mea natala si nu stiu cum ... dar cand critici tot ce e romanesc , tu fiind roman , parca te-ai scuipa singur in oglinda .
Si eu zic ca nu-i frumos !
Fiecare este liber sa aiba propria conceptie si pozitie relativ la orice se intampla in tara noastra, dar ... repet , cand ai calcat in balta , nu te mai arata surprins ca esti murdar .

#51
rsumy

rsumy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,318
  • Înscris: 24.10.2006
Da, e vorba de snobism... :) .
Acu' câțiva ani se cumpărau (și încă se cumpără!), "în prostie", vopsele marca Köber..."îs nemțești, sunt bune... :) ".
Și chiar sunt foarte bune!

PS. Pentru cine (încă) nu cunoaște: Köber e o marcă Românească, produsă de un Român, în județul Neamț... :) .

rsumy

Edited by rsumy, 05 February 2009 - 21:52.


#52
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
In afara de industria textila totul e la pamant la noi. Saptamana trecuta am vrut sa cumpar salata romaneasca la formidabilul pret de 6 lei legatura in Cora, insa la aceiasi bani luam de aia din Italia la 4.5 .Sincer as fi luat romaneasca numai ca insemna sa dau 6 lei pe un gunoi, pe cand cea Italiana transportata cu tirul 1500 de kilometrii era mai proaspata si mai frageda. Acum nici consumatorul nu poate ajuta producatorul roman daca el nu face nimic ca sa ne incurajeze sa-l ajutam.

#53
acusila

acusila

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 29.10.2005

View Postarcond, on Feb 4 2009, 22:22, said:

Am cumparat usturoi chinezesc , frumos ambalat , cu aspect acceptabil .
Acasa am descoperit ca este partial ingalbenit si cu gustul schimbat , de neacceptat .
Am mers special sa cumpar usturoi romanesc , pentru a face comparatie . Intr-adevar nu era nici pe departe la fel de aspectuos , dar excelent d.p.v. calitativ . Concluzia : cat voi trai voi cere la piata usturoi romanesc !!!
Nu mai zic de ciorapii autohtoni  - de Campina , Roman - excelenti  atat la pret cat si calitativ .
Baaaaaaaaaaaa , cand spui ca romanii nu fac nimic bun pe lumea asta , nu uita ca iti faci singur autocritica , recunosti public ca esti un incapabil , care ai doar pretentii de la ceilalti !
Fa tu inainte de toate lucruri de cea mai buna calitate , la cel mai mic pret ,  cere celor din jur sa procedeze la fel , si va rasari soarele si in tara noastra !
Nu uita inprimul rand , ca atunci cand cumperi produse straine nu faci decat sa maresti presiunea pe cursul euro , agravandu-ti propria situatie financiara daca ai rate la banca , sau pe a confratilor tai , care , din pacate ... au .
Sa va fie rusine la toti cei care din snobism imbecil cumparati produse straine , cand produsele romanesti sunt mai bune calitativ si mai ieftine , poate doar mai modest ambalate .
ciudat. nu tu ziceai ca loganul e prost si tot asa? :peacefingers: atunci nu era presiunea pe cursul euro?

#54
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006

View Postirinuca8082, on Feb 5 2009, 20:23, said:

pai cum pana mea,  comisia europeana are alte date. ;)


Da un link, sa nu murim prosti. Eu nu cred.

By the way, care-s produsele alea bune SI ieftine romanesti? Sa stim macar despre ce vorbim. Deocamdata am aflat despre ciorapi si ceapa.

Edited by alalaltu, 05 February 2009 - 22:11.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate