Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Cumparati produse romanesti !

- - - - -
  • Please log in to reply
267 replies to this topic

Poll: Sunteti dispus sa cumparati produse fabricate in Romania pentru a ajuta industria autohtona? (365 member(s) have cast votes)

Sunteti dispus sa cumparati produse fabricate in Romania pentru a ajuta industria autohtona?

  1. Da (191 votes [52.33%])

    Percentage of vote: 52.33%

  2. Nu (37 votes [10.14%])

    Percentage of vote: 10.14%

  3. Doar daca gasesc produse mai ieftine sau mai de o calitate mai inalta (137 votes [37.53%])

    Percentage of vote: 37.53%

Vote Guests cannot vote

#253
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

 fucktard, on 13 martie 2013 - 23:13, said:

produsele romanesti sunt de rahat.

Nu toate. Stii ce horinca buna se face pe aici?

Quote

romanii nu au fost in stare in 23 de ani sa faca un suc de portocale ieftin 100% concentrat care se vinde la straini cu 40 eurocenti/litru si se gaseste in toate hotelurile si hipermarketurile din afara

Pai da, ca in Romania cresc portocalii pana si pe marginea drumului!

Quote

are acelasi gust peste tot. suntem cu adevarat idioti.
era ceva asemanator in auchan din import la 7 lei/litru din import. asta e bataie de joc.

Fecior, sucu' de portocale ii bun numa' cu vodca. Io in bar nu intreb cu cat iau idiotii litru'. Din import.

Quote

tara noastra nu merita nici un sut in cur!

Ii drept, tara nu merita. Unele specimene ce-o populeaza insa ...

#254
fucktard

fucktard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 23.02.2013
esti prost ciobanule!
crezi ca in germania, austria etc cresc portocali? am scris clar suc din 100% concentrat. daca nu ai mai iesit din tara si nu stii la ce ma refer, vezi-ti de mucii tai, betivule!
tipic romanesc ca pe un rahat de topic legat de produsele romanesti sa se adune numai maimutoi care viseaza palinca si vin de rahat toata ziua
altceva romanul nu stie

#255
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,898
  • Înscris: 25.06.2007
Acum cateva zile, la Stadium (lant comercial suedez, specializat pe echipament sportiv) pantofi de hiking The North Face (firma americana) made in Romania

#256
Abkhaz

Abkhaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,745
  • Înscris: 19.03.2013
La preturi si calitate sensibil egale, produsul romanesc trebuie sa aiba prioritate.

Edited by Abkhaz, 19 March 2013 - 15:44.


#257
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,898
  • Înscris: 25.06.2007
La hipermarketul Prisma, sambata trecuta am depistat cateva noi produse Made in Romania: home theater Samsung (produs probabil la Oradea) si ghete pt schi fond Atomic.

#258
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

 fucktard, on 14 martie 2013 - 08:16, said:

esti prost ciobanule!

Multumesc, esti un dulce.

Quote

crezi ca in germania, austria etc cresc portocali? am scris clar suc din 100% concentrat. daca nu ai mai iesit din tara si nu stii la ce ma refer...

Nu stiu, cresc portocali? La noi cresc meri, se face suc 100% natural. Nu se compara cu sofisticatul suc german, care este produs din fructe importate, da' ne descurcam si noi cu ce avem.

Quote

vezi-ti de mucii tai, betivule!

Vezi ca-s in sucu' tau german de portocale 100% naturale.

Quote

tipic romanesc ca pe un rahat de topic legat de produsele romanesti sa se adune numai maimutoi care viseaza palinca si vin de rahat toata ziua

Tipic pentru capsunarii plecati dincolo sa le puta tot ce-i romanesc.

#259
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005
Da' patronii români merg cu Logan?

#260
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007
Dusteru-i la moda acuma.

#261
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005
Si in occident sucul de portocale costa intre 1,5-2€/l presat direct.

Deci nu e bataie de joc,bataie de joc sant salariile.

Edited by Airbag, 16 April 2013 - 21:36.


#262
djpadrecito

djpadrecito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 12.02.2010

 allyn1985, on 04 februarie 2009 - 12:14, said:

la naiba, si pateul ma uitam,e din luxemburg, Posted Image

Pateul se mai face si la Caracal, dar e a cehilor fabrica :P

#263
SouL

SouL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 22.08.2005
Daca am si posibilitatile financiare necesare, cu cel mai mare drag as cumpara produse romanesti pentru ca prefer sa ajut economia tarii mele decat a altora prin achizitionare produse din import. Pacat ca cei care administreaza economia tarii si colecteaza impozite si taxe nu redistribuie banii cum ar trebui (sau nici nu ajung toti si se mai "pierd" pe drum pe niste vacante exotice ale parlamentarilor) deci nu am nici un fel de castig din acest asect ca si cetatean al acestei tari. Exemple sunt multe. Din acest lucru, cumpar produse din import care le pot achizitiona la un pret acceptabil pt buzunarul meu.

#264
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Tot ce se face de calitate in Romania , merge la export . In schimb , importam produse de proasta calitate , pt. ca numai asa pot pune importatorii si comerciantii adaosuri comerciale ,, modeste'' de circa 400-1200%. La cele romanesti e mai greu , ca afla producatorul si sare in sus...
In schimb , Romania e invadata de produse false , mai ales la imbracaminte-incaltaminte-parfumuri ,,de firma''. Ceea ca e curios , nimeni nu se oboseste sa verfice pe internet daca produsul cumparat din mall exista pe site-ul firmei ...cu cat e mai mare scris numele firmei cu atat mai bine , in rest ,toata lumea poarte produse ,,de firma'' facute din poliester...

#265
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Eu încerc să cumpăr cât mai multe produse Made in Romania. Bine, multe dintre ele sunt produse/asamblate în unităţi de producţie aparţinând unor firme străine, dar măcar mai câştigă şi românii ceva. Din păcate unele produse sunt scumpe, altele nu se fabrică/asamblează pe aici. Cumpăr în general produse alimentare şi unele produse textile. Veselă nici nu ştiu dacă se mai produce în România (cică alea "Apulum" ar fi chinzeşti acuma). Vase emailate se mai produc şi de aceea un mod de a sprijini economia românească este să cumpăraţi vase emailate Made in Romania. Tacâmuri mai produceam, dar sincer, tacâmurile româneşti (afară de câteva produse la "Inox" Bucureşti - azi mutată la Măgurele) nu mi-au plăcut aşa de mult, aşa că prefer italieneşti (dacă găsesc).
Sunt cazuri în care prefer clar produse de import. Chiar şi când e vorba de piaţa secon-hand.

Când mă uit la publicaţii din perioada comunistă mă gândesc la cum ar fi putut fi România dacă oamenii ar fi fost alftel şi nu am fi copiat aiurea tot ce vine din afară.      Posted Image

Edited by djl, 21 May 2015 - 12:37.


#266
AlexxTM

AlexxTM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 26.08.2014
Pana acum de curand cumparam un sampon anti matreata fabricat in polonia,se zice ca e cel mai bun sampon antimatreata si reclama nonstop la tv   dar de curand am descoperit un sampon mai bun si mai ieftin produs in romania la cluj .In masura in care este acceasi calitate prefer un produs romanesc chiar daca e putin mai scump.Am gasit produse romanesti prea ieftine,de exemplu un sos cu suc de lamaie la 500 ml la1,90 lei ,acel produs valora minim 3 lei.Cumparand produse romanesti  vom traii mai bine cu toti.


Ar fi frumos sa avem un catalog cu produse Made IN ROMANIA,de exemplu Sampon "Brand 1 ,brand2,etc

Edited by AlexxTM, 13 July 2015 - 21:21.


#267
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Este un nonsens sa crezi ca o sa o duci mai bine daca cumperi produse  "Made in Romania" din moment de nu exista asa ceva (produse cu adevarat romanesti).....cu exceptia produselor de la targurile traditionale care se presupune ca-s romanesti.
Cam astea sunt produsele romanesti ( e din 2011 dar ce mai conteaza)

http://www.gandul.in...ne-euro-7995385

Edited by Clovis, 02 August 2015 - 16:19.


#268
GangamStyle

GangamStyle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,417
  • Înscris: 28.10.2013
Daca sunt de calitate, da, de ce nu ? Nu pretul conteaza ci calitatea, ca nu orice e scump e si bun si nu tot ce-i ieftin e de rahat.

Edited by GangamStyle, 02 August 2015 - 17:44.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate