Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Cumparati produse romanesti !

- - - - -
  • Please log in to reply
267 replies to this topic

Poll: Sunteti dispus sa cumparati produse fabricate in Romania pentru a ajuta industria autohtona? (365 member(s) have cast votes)

Sunteti dispus sa cumparati produse fabricate in Romania pentru a ajuta industria autohtona?

  1. Da (191 votes [52.33%])

    Percentage of vote: 52.33%

  2. Nu (37 votes [10.14%])

    Percentage of vote: 10.14%

  3. Doar daca gasesc produse mai ieftine sau mai de o calitate mai inalta (137 votes [37.53%])

    Percentage of vote: 37.53%

Vote Guests cannot vote

#19
gcontra

gcontra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 26.12.2008
sunt de acord ca trebuie sa existe competitie dar am si eu o intrebare........ mai inseamna ceva pt voi, cuvinte cum ar fi: romanesc, roman, national, patrie, popor, independent, suveran, limba, granita, etc? Pt. ca eu de cate ori cumpar ceva din import simt cum "diluez" valoarea acestor cuvinte. E cam off topic stiu...

#20
allyn1985

allyn1985

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,373
  • Înscris: 11.12.2008

View Postgcontra, on Feb 4 2009, 12:27, said:

sunt de acord ca trebuie sa existe competitie dar am si eu o intrebare........ mai inseamna ceva pt voi, cuvinte cum ar fi: romanesc, roman, national, patrie, popor, independent, suveran, limba, granita, etc?
Insemnau ceva,dar aveam 10 ani, intre timp am mai crescut  :lol:
Pt. ca eu de cate ori cumpar ceva din import simt cum "diluez" valoarea acestor cuvinte. E cam off topic stiu...


Tu glumesti? :lol:

Edited by allyn1985, 04 February 2009 - 12:34.


#21
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
mda, de parcă șefii de la dacia ar lucra pe bețe de chibrit. dar, desigur, criza n-o resimt ștabii, ci pulimea ;)

#22
allyn1985

allyn1985

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,373
  • Înscris: 11.12.2008

View Posttihomir, on Feb 4 2009, 12:27, said:

Este o idee foarte buna, pacat ca nu prea ai cu cine. In Grecia "restaurantele" McDonalds sunt aproape goale, 2-3 turisti sau imigranti africani pe ici pe colo, grecii mananca la restaurantele lor grecesti, nu calca in alea straine, la noi nu ai cu cine. Totusi poate ne educam  si noi si acolo unde produsele noastre sunt comparative ca pret si calitate cu cele straine le vom alege cu precadere pe cele ale noastre.
Cateva exemple de produse romanesti de calitate si mai ieftine decat cele de import : mancarea (de la vegetale pana la produse preparate din carne, ca mai sunt si exceptii mai sunt dar in general mancarea autohtona e mai buna), imbracaminte si incaltaminte,  anumite materiale de constructii, cam atat imi vine in minte acum dar e deja suficient avand in vedere ca sunt produse de baza.


nu prea merge comparatia ta.Nu-i poti zice unui Mc- restaurant.. e un fast -food, nu stai sa dai comanda, sa astepti chelnerul, sa ii dai bacsis dupa.
Infuleci ceva repede si te cari..sau iei la pachet.
Masa la restaurant deja inseamna altceva .."La Mama", "City Grill"..intelegi acum?

#23
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Atat timp cat nivelul calitativ al produsului romanesc este cel putin egal cu cel strainez, cu siguranta sunt patriot.

#24
gcontra

gcontra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 26.12.2008

View Postallyn1985, on Feb 4 2009, 12:33, said:

Tu glumesti? :lol:
E exact genul de raspuns la care ma asteptam.

#25
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,099
  • Înscris: 09.01.2007

View Postgcontra, on Feb 4 2009, 12:27, said:

sunt de acord ca trebuie sa existe competitie dar am si eu o intrebare........ mai inseamna ceva pt voi, cuvinte cum ar fi: romanesc, roman, national, patrie, popor, independent, suveran, limba, granita, etc? Pt. ca eu de cate ori cumpar ceva din import simt cum "diluez" valoarea acestor cuvinte. E cam off topic stiu...

Pentru mine nu mai inseamna nimic si asta ma deranjeaza. Meditez sa inteleg daca acesti termeni erau doar niste povesti comuniste (pentru ca pe vremea comunistilor percepeam cu forta aceste notiuni) sau sunt universal valabile. La mine nu are legatura cu produsele din import. Are legatura cu mizeria si jegul made in Romania. Daca maine se da mobilizare generala ca sa aparam 'tara', habar nu as avea pentru ce sa lupt de fapt.

#26
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006
Raportul pret/calitate conteaza, nu de unde vine produsul. Si daca la raport pret/calitate asemanator, poate prefer ceva fabricat in Romania, in nici un caz nu ma intereseaza daca patronul e roman sau strain - capitalul nu are nationalitate.

Plus ca nu ai cum sa stii daca salamul X fabricat de Cristim are in el carne romaneasca sau straina :)

#27
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008
Fără să vreau să generalizez, mă gândesc însă la varianta - produse pentru intern și pentru extern. Cred că știți la ce vreau să mă refer.

#28
eroarex

eroarex

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,561
  • Înscris: 14.06.2007

View PostC.F.S., on Feb 4 2009, 12:41, said:

Atat timp cat nivelul calitativ al produsului romanesc este cel putin egal cu cel strainez, cu siguranta sunt patriot.
cand suntem invadati de chinezarii ce ai prefera ? un ***** facut in china sau ceva de calitate cica mai buna facut in romania  ;)
si nu, cele de import sunt mereu mai scumpe decat ale noastre, uita-te la alimente, dar unii se mai calicesc si uite asa ajung cu adaosuri de 1000%  :cursing:
de aceea prefer distribuitorii directi si nu intemediariii ;)

#29
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Daca raportul pret/calitate e favorabil, se cumpara oricum. In schimb sa sprijini "din solidaritate" calitate slaba la suprapret mi se pare o prostie. Doar nu-mi fac cumparaturile cu banii vecinului!

#30
gcontra

gcontra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 26.12.2008

View Postoverseas, on Feb 4 2009, 12:54, said:

Pentru mine nu mai inseamna nimic si asta ma deranjeaza. Meditez sa inteleg daca acesti termeni erau doar niste povesti comuniste (pentru ca pe vremea comunistilor percepeam cu forta aceste notiuni) sau sunt universal valabile. La mine nu are legatura cu produsele din import. Are legatura cu mizeria si jegul made in Romania. Daca maine se da mobilizare generala ca sa aparam 'tara', habar nu as avea pentru ce sa lupt de fapt.
Nici eu nu am certitudini dar macar fiecare dintre noi ar putea sa faca cate ceva sa schimbam "jegul" Eu n-as putea sa asociez acest cuvant nici in gluma cu numele tarii chiar de ar fi  presedinte Vali vijelie si prim ministru dan diaconescu! Dar noi de la nationalismul de tip ceausist am sarit la extrema cealalta ...tot ce e romanesc e ....cum ai zis tu. Eu stiu pe multi care cand se intorc din strainatate vorbesc de "jeg"   si apoi fac gratar si parcheaza masina pe spatiu verde sau merg cu 180km/ora ca aici merge! Astia sunt adevaratul jeg! Eu le-as da prima de emigrare. Se zicea ca vor schimba romania ... ca vor adice altfel de comportament...  si asa credeam si eu. Se pare ca nu este asa.

#31
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006

View Posteroarex, on Feb 4 2009, 16:46, said:

si nu, cele de import sunt mereu mai scumpe decat ale noastre, uita-te la alimente, dar unii se mai calicesc si uite asa ajung cu adaosuri de 1000%  :cursing:
de aceea prefer distribuitorii directi si nu intemediariii ;)
Alimentele romanesti - cel putin marfa bruta - sunt mai scumpe decat cele importate. Uita-te la orice leguma, la orice tip de carne.

#32
turbulent

turbulent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 17.01.2006
Abia m-am întors de la Profi și cu toată strădania mea abia jumătate din bani s-au dus pe produse fabricate în România... N-am reușit să găsesc nici măcar un amărât de borcan cu boabe de porumb făcut la noi, toate-s din Ungaria... Nici nu-i de mirare că avem cel mai mic PIB pe cap de locuitor din UE, cea mai proastă infrastructură și cele mai mici salarii. În supermarket-urile din România e plin de marfă din Ungaria. În Ungaria în schimb cauți 2 ore până găsești un produs românesc. De restul țărilor din UE nici nu are rost să mai vorbesc că diferențele sunt enorme.

#33
kdia504

kdia504

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 175
  • Înscris: 23.01.2009

View Postgcontra, on Feb 4 2009, 16:00, said:

Eu le-as da prima de emigrare. Se zicea ca vor schimba romania ... ca vor adice altfel de comportament...  si asa credeam si eu. Se pare ca nu este asa.
chiar au adus alt comportament ... ignoranta

..... sau eram ignoranti si inainte?! :huh:

#34
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

View Postalalaltu, on Feb 4 2009, 15:53, said:

Daca raportul pret/calitate e favorabil, se cumpara oricum. In schimb sa sprijini "din solidaritate" calitate slaba la suprapret mi se pare o prostie. Doar nu-mi fac cumparaturile cu banii vecinului!

Chiar daca raportul calitate/pret e favorabil, multi cumpara produsul strain din snobism, chiar daca e mai scump si mai prost. Evident cumpararea produselor fabricate in Romania in locul celor straine se refera la acele produse care sunt comparabile ca pret si calitate cu cele de import, nu iti cere nimeni sa cumperi computere romanesti sau mai stiu eu ce produs care fie nu exista fie este foarte slab sau foarte scump, dar poti cumpara o bere facuta in romania in locul uneia de import de exemplu, niste pantofi Guban in locul unora de aiurea si asa mai departe.

#35
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006

View Posttihomir, on Feb 4 2009, 18:03, said:

Chiar daca raportul calitate/pret e favorabil, multi cumpara produsul strain din snobism, chiar daca e mai scump si mai prost.

Aici ai dreptate, insa asta este doar un aspect al problemei. Alta problema este una mult mai simpla: reclama e sufletul comertului. Brandurile autohtone care investesc in reclama, au si vanzare. Iar a treia problema este agricultura. Subdezvoltata, structuri de evul mediu si mentalitatea cam tot pe acolo. Vezi scandalul cu branza vidata. Stiau de mult ca va veni legea, insa in loc sa se asocieze, sa mai renunte la cate un det la birt si sa investeasca ceva, au crezut ca o vor scalda "romaneste". Iar acuma se vaita.

In Spania, Italia, Ungaria e plin de cooperative agricole cu fabrici de conserve, branzeturi etc. proprii (multe finantate cu bani UE). Al nostru doar sa auda de "cooperativa" si a si fugit. Si atunci se mira ca n-au piata.

Edited by alalaltu, 04 February 2009 - 17:36.


#36
Basarab

Basarab

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 13.07.2004
Ar trebuie incuraja industria romana, nu cea germana sau chineza!

Ce ne dau noua japonezii daca cumparam de la ei?! NE DAU SOMAJ!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate