Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Proiect duplexuri 12 case - de la cumparare teren la executia propriu-zisa

- - - - -
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#73
anca d

anca d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 06.07.2007

 punkt, on Feb 5 2009, 12:46, said:

in orice business plan ambitios, trebuie eliminat cu orice pret variabila destructibila si fatala numita generic "nevasta". Barbatii ajung la concluzii similare dupa 2-3 beri si un gratar, dar cu fimeile.....eheeee :naughty:
Railor! :angry:
Nu stiu cum e in familiiile voastre, dar in a mea amandoi luam decizii din astea capitale. Sotul meu e cu partea practica, eu ma ocup sa "arate intr-un fel". Aici se vede si maiestria barbatului: s-a convinga pe nevasta ca e de bine, si gata, se rezolva problema, daca asta e problema!

Edited by anca d, 05 February 2009 - 14:18.


#74
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
eheeee, pina convingi!!! cale lunga, certuri, nervi, iau copii si plec la mama acasa.....

Cind renovam apartamentul timp de 6 luni am fost in pragul divortului in conditiile in care eu sunt arhitect si nevasta'mea bancherita.

#75
joem

joem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 10.09.2006
Am citit topicul si pot sa spun ca as dori sa particip la un asemenea proiect. Nu prea sciu eu pe forumuri dar in cazul asta pot face o exceptie  :D .

Sunt de ceva vreme "conectat" la orice stire din domeniul imobiliar si am aceiasi opinie ca acum ar fi momentul sa-ti construiesti o casa.
Sunt de acord ca locatia terenului sa fie in N-NV cat mai aproape de centru Buc. si daca se poate langa un lac sau macar padure; mai mult spre lac/balta. Eu nu prea am nicio expertiza in domeniul constructiilor, nu sunt chiar afon, pot sa invat. Nevasta-mea se pricepe la acte. Timp as avea sa ma ocup de proiect anul viitor cam vreo 6 luni 24/24h, 7/7. Bani de teren gasesc, de constructie vreo jumatate, restul prin credit.

Eu vad proiectul realizabil in conditiile in care se vor face compromisuri. Ma refer la doleantele fiecaruia; sa se incerece sa se asculte si opinia celuilalt; cam ca intr-o casnicie :D.

Mi-ar place un mini complex ca aici http://www.robmih.3x...agina start.htm

Edited by joem, 05 February 2009 - 21:06.


#76
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,531
  • Înscris: 10.05.2007
In continuare voi sustine ca este realizabil. Pana nu voi strange o duzina de oameni, sa vad care e mentalitatea generala, ii scot la o padure sa facem un gratar, sa stam pe indelete de vorba cu cartile pe masa, n-o sa ma las asa usor. Uite ce vreau eu, uite cat imi permit, uite ce pretentii am...nu se stie niciodata peste ce oameni dai. Nu trebuie sa pleci din start de la premisa ca daca Astrul face urat pe un forum din taste inseamna ca in viata reala este asa. Poate iti da si camasa de pe el....sau poate ti-o ia! Sti cine cred ca va ceda? Cei care au indoieli din start. Adica hai sa vin si eu, beau o bere, vad cam cu ce se mananca, ok, ma mai gandesc sa vedem....Cand vine cineva hotarat sa faca ceva, chiar daca vine cu cine stie ce pretentie, macar il vezi ca e determinat, vrea cu orice pret un camin pentru familia lui. E in stare sa-si munceasca si singur la casa, seara cand se intoarce obosit de la serviciu. Cu genul asta de oameni nu prea dai gres in viata. Chiar daca au tacanelile lor. Credeti ca daca m-ar ruga Pazvante sau Carman sau Pennys, oricare dintre fratii astia, sa le dau o mana de ajutor la casa n-as face-o? Ah...ma manca palma sa scriu ceva in continuare...
O sa revin cu noi idei.

#77
Turcu6206

Turcu6206

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 24.07.2007
tot urmaresc topicul si astept strangerea de oameni si vorba ta astrule sa vina primavara, sa mergem la un gratar si sa vorbim pe indelete.  :peacefingers:

#78
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008

 Astrul, on Feb 5 2009, 22:47, said:

Credeti ca daca m-ar ruga Pazvante sau Carman sau Pennys, oricare dintre fratii astia, sa le dau o mana de ajutor la casa n-as face-o? Ah...ma manca palma sa scriu ceva in continuare...
ai pus degetul pe rana! am facut greseala sa las un arhitect sa se ocupe de living: finisaje si mobila. mi-a facut colturile camerei rotunde (raza: aprox. 150mm). la plinta parchetului nu s-a gandit... o noapte intreaga am inmuiat plinte in apa calda ca sa le formez pe raza peretilor!!! exista in Hornbach o plinta speciala pentru asa ceva, dar costa imens si durau 20 zile pana o aduceau din Germania.
In rigipsul din tavan a facut sase gauri cu diametre diferite si a ascuns neoane in plafon. tavanul a ramas nefinisat ca asa " a vrut muschii lui"! cica da bine betonul brut. ce-i drept, se vedea tare misto, dar era doar lumina ambientala (buna sa asculti un Barry White, sa bei un coniac bun si sa fumezi un Villiger cu gagica). acum nu stiu cum sa pun becuri in gaurile alea (avem mai multa lumina de la veioza...).
la mobila s-a gandit bine, asa ca a scapat de cafteala!

ma gandesc tare serios la o casa (120mp locuibili), dar acum simt ca nu este momentul potrivit.

#79
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
Proiectul este realizabil, dar nu prin consens ci prin adeziune. Adica, in loc sa faceti brainstorming si negociere 10 ani, Astrul va propune un proiect unic, de bun simt, pentru oameni practici, nu pretentiosi, ceva de genul 130 mp utili, finisaje medii, executie f. buna. Adeziune inseamna 'take it or leave it'. Argumentele sa adere lumea la proiect sunt: un cost redus, o executie relativ rapida, un om competent si motivat la carma proiectului. Nu e genul de idee pentru pretentiosi sau carcotasi. Suna bine.

#80
NevOne

NevOne

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.09.2008
Buna, sunt Mihai, citesc de mult timp subforumul asta dar e prima data cand postez.

Topicul asta sincer m-a convins. Daca as avea resursele necesare as fi si eu unul dintre cei 12. Dar din pacate nu am cum, desi planuri ar fi fost, am un teren in branesti de cateva zeci de metri patrati pe care am de gand sa imi fac o casa la un moment dat, deocamdata sa scap de nenorocitele de datorii si rate majorate  la banca pe care le-am capatat o data cu cumpararea terenului (in topul pretului, in ideea de a nu creste mai mult)
Sunt de acord ca persoanele care au acum lichiditati si vor sa aibe o casa, nu sa scoata profit din asta pot profita de situatia actuala. Iar o asociere de acest gen ar micsora si mai mult costurile. Singura problema insa este gasirea de lichiditati.

Va urez mult succes in realizarea proiectului, si voi urmari cu multa atentie acest topic. Sper ca peste un an sa vedem deja primele poze de la fata locului cu lucrarile.

#81
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 overseas, on Feb 6 2009, 11:10, said:

Proiectul este realizabil, dar nu prin consens ci prin adeziune. Adica, in loc sa faceti brainstorming si negociere 10 ani, Astrul va propune un proiect unic, de bun simt, pentru oameni practici, nu pretentiosi, ceva de genul 130 mp utili, finisaje medii, executie f. buna. Adeziune inseamna 'take it or leave it'.
corect. -_-

#82
anca d

anca d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 06.07.2007

 Pazvante, on Feb 6 2009, 10:04, said:

ai pus degetul pe rana! am facut greseala sa las un arhitect sa se ocupe de living: finisaje si mobila. mi-a facut colturile camerei rotunde (raza: aprox. 150mm). la plinta parchetului nu s-a gandit... o noapte intreaga am inmuiat plinte in apa calda ca sa le formez pe raza peretilor!!! exista in Hornbach o plinta speciala pentru asa ceva, dar costa imens si durau 20 zile pana o aduceau din Germania.
In rigipsul din tavan a facut sase gauri cu diametre diferite si a ascuns neoane in plafon. tavanul a ramas nefinisat ca asa " a vrut muschii lui"! cica da bine betonul brut. ce-i drept, se vedea tare misto, dar era doar lumina ambientala (buna sa asculti un Barry White, sa bei un coniac bun si sa fumezi un Villiger cu gagica). acum nu stiu cum sa pun becuri in gaurile alea (avem mai multa lumina de la veioza...).
la mobila s-a gandit bine, asa ca a scapat de cafteala!

ma gandesc tare serios la o casa (120mp locuibili), dar acum simt ca nu este momentul potrivit.

Si ce plinta ai folosit? Ca am nevoie si eu pentru doi stalpi rotunzi, ma gandeam sa ajung la Hornbach, ca am auzit si eu de asta care se inmoaie in apa.

Multumesc!

#83
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 anca d, on Feb 6 2009, 13:45, said:

Si ce plinta ai folosit? Ca am nevoie si eu pentru doi stalpi rotunzi, ma gandeam sa ajung la Hornbach, ca am auzit si eu de asta care se inmoaie in apa.
Multumesc!
exact ce spuneam. Neveste's pe topic :lol:

#84
anca d

anca d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 06.07.2007
Pai daca tot veni vorba, intrebai si eu, ca ma framanta problema. Stiu ca nu e esentiala pt topicul asta, dar am prins momentul.
Barbatii! :P
Sa fim practice, zic!
Dragi neveste sau sotii e vremea sa fim solidare! :D

#85
rdesign

rdesign

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 28.08.2005

 anca d, on Feb 6 2009, 13:56, said:

....Dragi neveste sau sotii e vremea sa fim solidare! :D
Nu mai bine solitare?

#86
anca d

anca d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 06.07.2007
Cateodata am vrea, dar nu ne lasati voi!
Hai ca suntem total offtopic si ne cearta Astrul!
Dar totusi nu-mi zice nimeni de plinta aia pentru stalpii rotunzi? Unde mai gasesc?

#87
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008

 anca d, on Feb 6 2009, 13:45, said:

Si ce plinta ai folosit? Ca am nevoie si eu pentru doi stalpi rotunzi, ma gandeam sa ajung la Hornbach, ca am auzit si eu de asta care se inmoaie in apa.

Multumesc!
am folosit plinta "obisnuita" din MDF.
cea din Hornbach are un alt profil (mult mai inalta si mai groasa).

Attached Files



#88
alexutzzz

alexutzzz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 12.10.2006
Interesat si eu de 3 case.
Eu 1
Parintii 1
un Unchi 1
Astrul...astept pe pm un nr de telefon.Citesc cu interes topicul si chiar sunt interesat sa ma implic.

#89
aikido

aikido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 08.11.2005
Astrule, nota 10 pt. optimism.
Firma la care lucrez are un proiect similar in N, Baneasa-Odai. 5 Duplex (10 case), P+M, chiar fara garduri intre case.
Arata binisor, probabil in aprilie sunt toate gata, deja 6 sunt vandute.
Nu spun preturile, a fost scump terenul. Oamenii sunt ok, venituri medii/mari.

Ideea a fost diferita, adica noi am dezvoltat in calitate de antreprenor, apoi am vandut. Insa, o poti aborda si cum ai zis tu, intr-o forma contractuala de la bun inceput.

Ai nevoie de 30-40 de oameni la executie, un diriginte de santier bun...de fapt, stii la fel de bine.

Gotti avea o vorba: prefer sa am 1% din efortul a 100 de oameni, decat 100% din efortul unuia singur. De aceea, daca gasesti oameni care sa participe, teren bun dar mai ales BANI proiectul e 100% viabil.
Nu vreau sa par pesimist, insa romanii de multe ori se aprind repede la o idee, apoi fiecare incepe sa vrea altceva, alta locatie, alta firma de paza, alt mod de lotizare, acces, unii centrala pe gaz altii pe lemn, unii panouri solare, sufragerie ovala sau dreptunghiulara, unii au cash altii vor credit si astepti dupa ei etc.

Oricum , daca toti agreeaza locatia terenului / proiectul tip de casa/ costurile, treaba se simplifica.

Succes!

Desi am casa, sunt interesat. Pt mine sau altcineva. Zona Lebada/Cernica iar pare ok (terenul scump - dar va scadea)... poate Fundeni?
De fapt orice se poate incadra sub 10 km fata de Bucuresti si are potential este ok, trebuie vazute si PUZurile.

Fii capitanul nostru :lol:

#90
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,531
  • Înscris: 10.05.2007
Daca anul asta merge bine, si deja a inceput fulminant, mai mult ca sigur o sa ma ocup de procurarea terenului. Cine s-o baga cu mine oi vedea pe parcurs.
overseas a puncat foarte bine ideea. Nu trebuie nici sute de discutii dar nici ceva rigid. Eu ma gandeam la 2-3 tipuri de duplexuri sau casa normala daca omul vrea mai mult teren, dar daca-l prind cu geamul la 3 metri de batatura mea jur ca-mi fac nevoile numai in gradina pana-si zideste geamul. Ma enerveaza la culme casele cu 2 metri in dreapta si 2 metri in stanga. Macar daca ai calcan ai si tu 5-6 mentri, cu ai vecinului 5-6 mentri respira si casele astea ceva aer proaspat. La mijloc se poate pune un porotherm de 38 cu izolatie si nu se aude nici musca de la vecinul lipit.
Teren bun si ieftin sa se gaseasca caci sigur n-o sa duc lipsa de doritori. Adica unii isi cumpara niste manghernite de case, bagate prin nush'ce coclauri, platesc de la 200k si n-ar da cineva 100 ca sa se mute intr-un cartier decent, cu o casa facuta ca la carte? Ca doar si-o face el, va fi acolo, va sti fiecare armatura de-i va intra in casa. Nu plateste un polistiren si-o tencuiala sub o structura facuta de samsari.
Momentan proiectul stagneaza la stadiul de idei. Nu am timp de asta, e o perioada in care imi aranjer tot anul pentru liniste, contracte, oferte, etc... :death: , cand ma voi elibera voi gasi cateva idei si le voi transpune pe foaie.
Nu am de gand sa fac nici lux dar nici bataie de joc. Luxul si-l poate face cine vrea in casa. Sau poate dormi pe o blana cu peretii tencuiti, e problema lui, nu afecteaza pe nimeni. Cred ca proiectul trebuie in primul rand gandit din prisma respectului fata de vecini. De exemplu as pune duplexurile decalate, nu fata in fata, pe axul strazii, pentru a nu avea senzatia de geam in geam. Prototipuri si retete exista, se pot modela pe preferinte. Cine are prea multe pretentii poate prelua ideea si-si poate face singur alt complex, totul e sa gaseasca alti pretentiosi ca el.
Lebada si Cernica sunt foarte ok, eu ajung la Obor in 10-15 minute de acolo. Pana la Unirii mai fac inca 10. Nu sunt capitan de vas, fiecare e bun la ce se pricepe si e bine sa fie lasat sa-si faca treaba asa cum stie el.  
Pentru 12 case o sa am nevoie de vreo 60 de oameni, nu va fi o problema, in rest sefi de echipa, supraveghetor, diriginte, etc...

Edited by Astrul, 07 February 2009 - 00:53.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate