Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Proiect duplexuri 12 case - de la cumparare teren la executia propriu-zisa

- - - - -
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#19
Turcu6206

Turcu6206

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 24.07.2007
fratilor daca ne hotaram eu am 2 variante:

- vand terenul din fierbinti

sau

- daca se mareste substantial bucurestiul va vand parcele in Fierbinti (lac, padure, aprox 7600 mp, la sosea) insa ciuciu utilitati doar curent (bineinteles electric)  :P

#20
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Credeti-ma la estimari de costuri sunt tatic. La o caramida de 350/mc cu resursele necesare, vorbind direct cu distribuitorii poti scoate si sub 300/mc, la betoane nu mai spun, la fier la fel, cofraje metalice inchiriate, sau le cumpar eu ca si-asa vroiam sa fac o investitie anul asta, popi metalici inchiriati, se face mare reducere. tac pac, cofrezi, torni, muti cofrajele la alta casa, da, la cantitati mari poti prinde reduceri mari. Mai ales in plina criza. Cat despre forta de munca...se gasesc oameni ieftini pe piata, cu sefii mei de echipe cu un diriginte sau doi, cu mine pe santier tot timpul, imposibil sa dai gres. Totul trebuie gandit in amanunt din start pentru a sti in ce ne bagam.

View PostPazvante, on Feb 4 2009, 12:18, said:

nu te sfatuiesc sa-ti faci buda sub geamul meu pentru ca eu beau mult si borasesc des. si cum nu pot ajunge la baie...  :P
Hmmm...si tu? Atunci imi fac casa mai inalta.

Edited by Astrul, 04 February 2009 - 12:40.


#21
anca d

anca d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 06.07.2007
Ma bag si eu cu un teren de 2500 mp la Cornetu, la 200 m de drum asfaltat. Cred ca putem vorbi cu vecinul care avea si el un lot asemanator, sau mai mare, nu mai stiu.
Utilitati: curent si gaze.

Edited by anca d, 04 February 2009 - 12:38.


#22
Turcu6206

Turcu6206

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 24.07.2007
urat ar fi sa se faca complexul si dupa un an doi sa inceapa lumea sa se mute. :))

#23
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006
Proiectul este realizabil si in conditiile actuale, dar numai in conditiile in care toti cei implicati se obliga contractual. Altfel risti sa nu realizezi nici macar jumatate din ce iti propui, chiar daca primul pas ar fi facut (adica teren cumparat la comun).

Asta la o prima evaluare. Apoi ramane de discutat profilul "asociatilor". De fapt nu profilul cat preferintele. Eu, spre exemplu, cu exceptia nordului nu agreez nicio alta zona limitrofa, ba chiar mi-e scarba de unele (nu ofer detalii pentru ca pot genera suparari), si atunci nu as putea sa cad de acord cu restul de 10-11 sa zicem.

Edited by LED, 04 February 2009 - 12:43.


#24
Turcu6206

Turcu6206

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 24.07.2007
Ca zona eu nu as avea mari preferinte. Zona de nord de ex facand-o zi de zi am inceput sa o cam urasc.

#25
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008
de 120 popi fac si eu rost. cunosc echipa de instalatori (buni!) si echipa de electricieni (cam tampitei, dar daca ii tii din scurt isi fac treaba). cativa oameni de santier pot gasi (buni la toate).
cunosc si un model de centrala termica comuna complet automatizata (nu necesita foschist).

#26
Turcu6206

Turcu6206

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 24.07.2007
am si eu o cunoastinta care detine o fabrica de pavaje si diverse materiale pentru constructii. Pret de producator!

#27
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Iti dai seama, ca fiecare are cate o relatie, cate o cunostinta, cate un furnizor sau prestator care sa ajute cu un pret mai mic, la 12 case repet, se poate negocia la sange.
LED, asa si aveam de gand, adica ceva contractual, nu ca o oportunitate de a castiga bani din asta, pur si simplu un camin decent. Ai plecat, ai pierdut, sau cel putin esti obligat sa cedezi contra a ceea ce ai investit pana atunci celorlalti locatari. Astfel se poate gasi un inlocuitor pe placul tuturor. Nu sa ma trezesc ca cel de langa mine face casa si o vinde cu intentia de a scoate profit. Caci sincer nu va gasi cumparatori si daca va vinde la jumate de pret. O sa-mi scot toti chilotii din dotare sa-i pun la uscat pe gard si alerg ca zuza nebuna in slipi pe strada urland sa vina salvarea. La 3 dimineata! Nu e bine sa te pui cu nebunii. :naughty:

Edited by Astrul, 04 February 2009 - 13:02.


#28
Turcu6206

Turcu6206

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 24.07.2007
:coolspeak:

nu ma gandisem pe moment.

Eu pot ajuta si la instalarea sistemelor de securitate/paza

Edited by Turcu6206, 04 February 2009 - 13:04.


#29
korggis

korggis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 18.10.2007
Astrule, eu va doresc succes. In afara de Snagov, mai poti incerca un Tancabesti pe partea cu Peris unde ai padure si sint si loturi destule de vinzare in zona. EU stiu un 7000 mp in Peris, insa nu e la strada si in afara de curent, altceva nu prea e. Ar fi apa, insa un put la 100 m e mai convenabil. Se vorbeste de gaz in zona aia, au tras conductele si anul asta se spera sa dea si drumul. Daca vrei detalii poti sa dai un pm si in weekend putem merge in zona. Ca idee: de la iesirea de pe DN1 ar mai fi cam 7 km pina la terenul respectiv. Insa drumul e bun/foarte bun fata de oricare alta zona. De la mine la Piata presei sint cca 30 km. Personal fac 24 km din Militari la Piata Presei, asa ca socul pt mine e inexistent.

#30
Turcu6206

Turcu6206

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 24.07.2007
pai asa sunt 28 km din Fierbinti - Pta Presei.

Legat de utilitati eu personal sunt prea sarac pentru gaz si prefer un put la 100 m cu o apa de duritate 3 Ge decat apa curenta comuna cu duritate 15-20 Ge

#31
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Mai eu de apucat o fac oricum, ma descurc eu cum pot, 3-4 case as putea suporta insa nu ma intereseaza sa fac un biznis, ci doar un teren decent sa scot casa cat se poate de ieftin, cu o structura gandita ca la carte, adica maxim calitate, minim investitie. Si ma declar multumit. Castig din cateva afaceri destul de bine, nu sunt interesat de specula imobiliara. Banii usor facuti se duc la fel de repede si nu te bucuri de ei niciodata.
Da si securitatea e importanta. Mie imi place ideea de comunitate, adica se rezolva toate problemele la comun. Cu un lider bun organizator si cu putere de convingere se pot depasi multe obstacole, mai usor decat singur.
Exista o singura problema, de curand m-am convertit la islamism si dimineata pe la 5 inainte sa ma culc scot pe geam un megafon si cobor in curte sa ma rog spre Mecca. Sper ca nu va fi o problema. N-o fac decat de 5 ori pe zi, spun eu, suportabil.

#32
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008

View PostAstrul, on Feb 4 2009, 13:11, said:

Exista o singura problema, de curand m-am convertit la islamism si dimineata pe la 5 inainte sa ma culc scot pe geam un megafon si cobor in curte sa ma rog spre Mecca. Sper ca nu va fi o problema. N-o fac decat de 5 ori pe zi, spun eu, suportabil.
nici o problema! de cand am fost recrutat de Mossad, incep antrenamentul tot pe la 5 a.m.

#33
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View PostPazvante, on Feb 4 2009, 13:17, said:

nici o problema! de cand am fost recrutat de Mossad, incep antrenamentul tot pe la 5 a.m.


cred ca pana la punerea efectiva in practica, topicul asta nu are ce cauta pe jurnal de casa, mai degraba la sectiunea de dezbateri. Nu de alta dar creati precedente.

#34
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006
Cam tot pe la 5am imi scot si eu elefantul sa-si faca nevoile si sa se joace prin iarba.

#35
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008

View PostMirelaLucia, on Feb 4 2009, 13:21, said:

cred ca pana la punerea efectiva in practica, topicul asta nu are ce cauta pe jurnal de casa, mai degraba la sectiunea de dezbateri. Nu de alta dar creati precedente.
astru' a zis primu' ca pune bomba, nu eu! sa moara pestii mei...

#36
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Frumos, al 3-lea care se baga in Cartierul Balaceanca?
Nu pe bune am vazut comunitati in care oamenii se ajuta reciproc. Vecinul e medic, se imbolnaveste intr-o seara un copil, s-a spart o teava unul stie instalatii, eu stiu sa fac clatite, asa ca daca e o urgenta ceva....got the ideea. Niciodata nu se va schimba nimic daca nu exista vointa. Se pleaca din start de la premisa ca ala face ce vrea, celalalt la fel....Mi-ar placea sa am chiar si un vecin care aduce bosorogi acasa cat e nevasta plecata, daca este in spiritul comunitatii de ce nu?
M-am saturat sa vad numai garduri de 3 metri si fiecare sa-si dea manelele la maxim in curte. Adica lipsa partiala de intimitate te oblica intr-un fel, daca exista acel minim de bun simt,  a respecta vecinii.
Da nu e pe jurnal, e o idee ca multe alte zeci pe cum sa construiesti o casa, Cand va incepe proiectul va trece pe jurnal. E o discutie libera, din asta se nasc multe idei. Nu trebuie sa ingradesti omul, lasandu-l sa-si exprime liber gandurile, importanta devine orice idee care poate fi pusa in practica. 12 oameni cu 12 experiente diferite, cu nenumarate resurse pot face multe. Inclusiv sa conduca o lume.

Edited by Astrul, 04 February 2009 - 13:46.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate