Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Proiect duplexuri 12 case - de la cumparare teren la executia propriu-zisa

- - - - -
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#109
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Pai, langa mine mai sunt 6 parcele a cate 600 mp, cu 16,8k.

#110
Sir_Mario

Sir_Mario

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 26.08.2010
salutari,

am descoperit topicul asta joia trecuta pe la 1.30 noaptea

atunci nu prevedeam ce o sa mi se intample in zilele urmatoare. era un alt topic pe care-l citeam pe forum

vineri dimineata impreuna cu un prieten am fost solicitati sa mergem sa vizionam mai multe proprietati pentru o evaluare.

locatia - Peris.

Am ajuns acolo si ne-am intalnit cu un personaj parca clonat de pe acest forum.

intalnirea a avut 2 componente - una de prezentare si una de vizionare. Partea de prezentare parca era desprinsa din topicul asta, citit la miej de noapte,  dar cu o informatie imbunatatita.

Povestea este asa. La un moment dat personajul a avut o revelatie. Cred ca de natura religioasa. A lasat orasul si s-a retras "la tara" - Peris. Are 5 copii acum, 4 dintre ei aparuti dupa migrare. Are mai multe proprietati. Nu stiu daca le-a cumparat sau nu. Pe una se gandeste sa intemeieze o comunitate autonoma. Pune la dispozitie 38000 mp si se gandeste la un maxim de 10 case - toate construite in stil romanesc neaos atat ca si proiect cat si ca materiale - lemn, chirpici, paie, sobe dar si cu tehnologie actuala - incalzire pardoseala, calorifere, curent etc. Pe langa case se gandeste si la o ferma in care sa traiasca laolalta, spre deplina multumire a comunitatii, vaci, porci, curcani, gaini iar pe langa si un mic iaz pentru peste. Pe langa se va anexa si terenuri agricole pentru a produce grau, floarea soarelui, porumb, rapita. Isi cumpara si o presa de ulei si realizeaza un ulei de floarea soarelui prin presare la rece.

Incepe cercetarile pentru a construi cat ma aproape de idee. Pleaca prin Franta sa vada materiale de constructii clasice - chirpici, canepa cu var si altele.

Pe scurt incepe proiectul prin 2007-2008. La timp pentru a prinde criza. Si cred ca banuiti ce a rezultat.

Partea a doua a constat in vizionarea proprietatilor ce urmeaza a se evalua.

Am ajuns la teren. DIn proiectul initial de 38000 mp o parte a fost instrainat si pe el au fost construite mai multe prorpietati avand la baza aceleasi idei si proiect. Sunt construite si locuite 5 case. Alte 4 sunt in constructie. Cele 9 nu sunt cuprinse in proiect ci sunt dezvoltari ale prietenilor personajului nostru.

Al nostru personaj a reusit sa construiasca 3 cladiri - casa lui, a unui alt membru al familiei si ferma. Plus iazul.

Am intrat in cele 3 constructii. In casa mare vreau sa spun ca m-am simtit imediat ce am intrat "acasa". Nu este finisata la interior. Dar atmosfera a fost incredibila. Calduroasa, linistita si primitoare.

Descriere - construita pe structura de lemn. Chirpici in pereti. Fundatia clasica dar peste stratul de ruperea capilaritatii a pus caramizi de canepa cu var. Am pus mana pe o astfel de caramida. Dura si usoara in acelasi timp. Incalzire in pardoseala la parter dublata. In bucatarie soba cu cuptor stil clasic romanesc. Instalatia electrica in copex metalic. Tamplaria este din lemn, cum se faceau la casele noastra inainte de revolutie, dar cu primul geam de termopan iar cel interior simplu. |Distanta intre geanuri de 10 cm daca nu mai insel.

Casa orientata rasarit | apus. Cu veranda pentru umbriere. Obloane la geamuri. "Placa" dintre parter si mansarda din lemn, cu insertie de "caramida"  canepa si var. Casetata. Mansarda izolata cu polistiren de 10 si vata minerala 10. La intrebarea mea dece si polistiren - pentru ca sa nu treaca vantul. Folie anticondens etc....
O soba in camera centrala cu rol de living la etaj. Camerele dispuse pe zona de rasarit apus. Baile pe zona de nord ca si livingul. "Veranda" si la etaj.

Scurtez povestea

Casa mica este pe piatra si lemn. Este finalizata in totalitate.
Ferma "utilata" cu 4 vaci de rasa plus un cal. Curtea plina de curcani. Aveau 3-4 luni si depaseau 15 kg. Niste monstri. Iazul populat cu caras, crap.

Asta e povestea.
Acum are langa proprietate inca 2 loturi de 8000 si 9000 nefolosite.
Nu stie in ce parte sa se indepte.

incerc si ceva poze.
sa vad daca iese.

LE
a iesit
mi-am adus aminte de povestea lemnului de la case - lemn taiat pe luna plina, in ianuarie-februarie. Tot lemnul a fost lucrat de catre un nene de 83 de ani. Se urca singur cu 2 barne in brate. Statea toata ziua sus. Originar din Maramures

Attached Files


Edited by Sir_Mario, 16 December 2010 - 10:46.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate