Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Discutii/dezbateri intre stomatologi

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
126 replies to this topic

#73
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

 ripper, on Feb 18 2009, 16:21, said:

Orice stomatolog are voie să practice aceleași manopere ca un chirurg d-ăsta mic (bineînțeles, cu condiția să se priceapă și să nu-i fie frică)!

Si daca spui ca orice stomatolog (prin pregatirea in timpul facultatii) invata sa faca aceste manevre si are dreptul sa le faca, nu prea vad rostul acestei supraspecializari chirurgicale. Voi cand va apucati de o lucrare mai sangeranda banuiesc ca aveti in minte tot timpul riscurile interventiei, raporturi anatomice, complicatii etc., lucruri care se studiaza in facultate.

#74
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

 ionutz78, on Feb 18 2009, 16:16, said:

Ideea e ca mi se pare putin cam exagerat (dar legal) sa te treci chirurg pe cartea de vizita dupa numai 3 ani de rezi (apropo io i-am facut deja, mai am 2 ;) ), dar da bine la "public", probabil ca multi dintre ei se considera intai chirurgi si apoi stomatologi.
Da, dar exista manopere (sangerande) pt care un stomatolog simplu nu are compententa. Acele manopere le poate face un chirurg "mic". Cum diferentiezi asta de stomatologia simpla ? Ii dai un nume. Din moment ce faci manopere sangerande, cu lambou, cum ai numi asta ?  Pt ego-ul meu imi suna mai bine Chirurgie Orala, dar sefu' ne-a pus unde ne e locul. "Dento-Alveolara" reprezinta un teritoriu extrem de limitat. Numele e perfect ales.

 Anorien, on Feb 18 2009, 16:22, said:

imi cer scuze, n-am specificat, dar in sala de asteptare are pe pereti :D diplome de absolvire si de merit de "medic chirurg maxilo-faciala" probabil doar pe cartea de vizita are "dento-alveolara" pentru ca poate atat vrea sa practice in cabinet (?) . poate ne lamureste ana :)
Si-a obtinut diploma de chirurg "mic" in cadrul clinicii de Chirurgie Maxilo-Faciala. Daca era BMF-ist trecea asta pe cartea de vizita. Nu e o rusine, e o onoare. Deobicei treci pe cartea de vizita ce ai tu mai "fatos". Daca are doar Chirurgie D-A, inseamna ca doar asta e. Pt problemele pe care le solicita oamenii in cabinetele stomatologice, specializarea asta acopera toate ramurile.

#75
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Da, ai dreptate, mulți nu-i văd rostul (și eu mă număr printre ei)! Din punctul meu de vedere nu-i decât timp (3 ani) și bani pierduți când în tot acest interval îți poți pune pe picioare un cabinet și să capeți un pic de experiență!
Stoma are cele mai tâmpite specializări (doar 3 la număr)! Doar BMF-ul dpmdv se merită, dar la halu în care au schimbat regulile acum și cu specializarea asta, ajung să termin facultatea la 30 de ani, plus că-s vreo 3-4 locuri pe țară!

#76
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

 Ana_Karr, on Feb 18 2009, 16:34, said:

Acum am inteles, din partea mea sa fie cat mai multi stomatologi cu aceste competente care sa se priceapa si la minichirurgie, nu poate fi decat in folosul bolnavului.

#77
Anorien

Anorien

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 09.12.2006
@Ana Karr: atunci e bine ca eu si-asa nu ma operez, nu-mi trebuie chirurg, doar endodontist si tu zici ca cel care termina cu "dento-alveolara" evident stie si MD si endodontologie (are si implantologie si MD pe cartea de vizita). corect? iar cei care au "maxilo-faciala" pe cartea de vizita sa inteleg ca fac si operatii mai complicate decat o rezectie. Mama a fost operata de un chirurg "maxilo-faciala" pentru o tumora la gat, sub maxilar. (de acel domn dr. Fronie de care am amintit in topicul celalalt si despre care am mai scris ca nu face tratamente/retrat. el doar taie)

Edited by Anorien, 18 February 2009 - 16:51.


#78
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

 Anorien, on Feb 18 2009, 16:49, said:

@Ana Karr: atunci e bine ca eu si-asa nu ma operez, nu-mi trebuie chirurg, doar endodontist si tu zici ca cel care termina cu "dento-alveolara" evident stie si MD si endodontologie (are si implantologie si MD pe cartea de vizita). corect? iar cei care au "maxilo-faciala" pe cartea de vizita sa inteleg ca fac si operatii mai complicate decat o rezectie. Mama a fost operata de un chirurg "maxilo-faciala" pentru o tumora la gat, sub maxilar. (de acel domn dr. Fronie de care am amintit in topicul celalalt si despre care am mai scris ca nu face tratamente/retrat. el doar taie)

Endodont și endodonție!  :P

#79
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

 ionutz78, on Feb 18 2009, 16:27, said:

Si daca spui ca orice stomatolog (prin pregatirea in timpul facultatii) invata sa faca aceste manevre si are dreptul sa le faca
Teoretic totul este foarte frumos. Daca in timpul facultatii ai ocazia sa faci vreo 5 anestezii, esti super tare. Daca mai extragi si un dinte parodontotic esti meserias.
Lambourile astea nu se fac chiar asa de usor pt cine nu a facut in viata lui. Si pt cineva care nu a vazut vreo 50 de interventii pana sa puna el mana. Si cand pune mana e indrumat de un prieten mai avansat, iar sefu' e prin zona, si poate sari in ajutor. Cum spuneam, trebuie exercitiu si trebuie indrumare. Cu cartea in mana si singur in cabinet esti ca si legat la ochi. Adica daca faci ceva, faci o zgarmaneala, pt ca nu stii cum se face practic, nu stii ce cauti, nu stii cum arata, nu stii sa tii intrumentele si nu-mi mai amintesc ce nu mai stii. La primele mele operatii eram destul de tensionata. Si nu stiu ce as fi facut daca ma bagam in asa ceva singura in cabinet.
Dupa ce te rodezi, e mai usor, dar asta nu inseamna ca nu sunt riscuri, si lucruri pe care le inveti odata cu experienta.

 ionutz78, on Feb 18 2009, 16:27, said:

nu prea vad rostul acestei supraspecializari chirurgicale. Voi cand va apucati de o lucrare mai sangeranda banuiesc ca aveti in minte tot timpul riscurile interventiei, raporturi anatomice, complicatii etc., lucruri care se studiaza in facultate.
Si daca le-ai studiat, si nu le-ai practicat nu crezi ca le uiti ? Eu am o fosta colega de facultate care cica se baga in asa ceva si nu are nici un stres. Ma gandesc ca este inconstienta, ca eu la primele operatii desi aveam ajutoare in caz de ceva, desi ma indruma cineva super tare, nu eram foarte relaxata.
Acum vreo luna, am aflat ca a chemat un BMF-ist de la noi sa-i extraga unui pacient  de-al ei un molar de minte. Si ala saracu' se uita la radiografie, se gandea la riscuri, isi tot calcula planul de atac, iar asta era nerabdatoare :"Ce tot te uiti atat! Hai ca-i simplu ! Fa anestezia!"  Ala se uita la nervii din zona, sa nu lezeze ceva sa-i dea lu' ala vreo semipareza, se gandea cum ar aborda mai bine molarul, etc.
Dar fata nestiind riscurile pt ca le uitase, era foarte  grabita si se enerva ca "doarme" ala pe el. Astea le-am aflat de la ea, cand imi spunea ca nu va mai apela niciodata la Alex, ca deabia  gandeste. Faza era ca eu stiam ce poate sa faca Alex asa ca mi-am dat seama de inconstienta ei.
Dar vad ca mai nou apeleaza la chirurgi nu se mai da ea cu capu' de pereti.

Edited by Ana_Karr, 18 February 2009 - 16:56.


#80
Anorien

Anorien

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 09.12.2006

 ripper, on Feb 18 2009, 16:52, said:

Endodont și endodonție!  :P

sarutmana pe corectura :D

Edited by Anorien, 18 February 2009 - 17:03.


#81
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

 ripper, on Feb 18 2009, 16:42, said:

Stoma are cele mai tâmpite specializări (doar 3 la număr)!
Ieri am aflat ca prin alte tari exista mai mult de 3 specializari. Cica in Olanda exista rezi pe endodontie; chiar avem un endodont roman care face rezi-ul pe endodontie la Amsterdam. :rolleyes:

#82
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Păi și la noi mi-aș dori să apară așa ceva... numai că la astfel de specializări într-un an, doi n-ai ce face! De aceea nu apar!

#83
Aremria

Aremria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 26.02.2009

 Ana_Karr, on Feb 1 2009, 14:33, said:

Si care ar fi lectia ? Sa folosesc xilina chit ca lucrez pe viu ? Dar ce conteaza, nu ar fi problema mea ci a pacientului.
Cum explici ca apar alveolite la pacienti la care nu s-a folosit adrenalina ? Explica-mi si mie asta, te rog frumos.
Cum explici ca la multi pacienti cu extractii laborioase, am folosit cate  2 Ubi Forte dar nu au facut alveolite ? Lamuriti-ma si pe mine, ca se pare ca practica e diferita de teorie.
Dar defapt nici in teorie nu se spune ca alveolita ar fi provocata strict de vasoconstrictor.

Buna!
Eu una chiar va multumesc pentru aceasta controversa constructiva.  Macar asa pacientii isi fac si ei o idee de ce inseamna riscurile & beneficiile unei interventii de chirurgie orala.

Domnisoara Dr.  Ana_Karr ma bucur ca va gasesc aici. Am si eu un necaz cu o masea – pe care am incercat mai intai sa o recuperez prin tratament.  
Tratamentul a esuat   Fiind presata de dureri insuportabile [cu puseuri radiante in ramura trigeminala, ureche medie, ochi, etc] am cerut parerea mai multor stomatologi.  Cam  75% dintre dintre dentistii constultati de mine [si am tot fost pe la dr…]  s-au pronuntat pentru extractie.  De altfel, eu insami doresc sa extrag  aceasta masea   in situatia  in care radiografiile post-tratament evidentiaza un con de gutaperca ce depaseste apexul unuia dintre canale -  stand infipt in os precum un spin (cu infectia aferenta – ca asta mi-a fost mie norocu’).

Acu’ ce rugaminte am eu catre dvs:  acordati-mi si mie o consultatie la care sa fie de fata inclusiv un chirurg BMF in care dvs. aveti mare-mare incredere.
O parea prea mare tevatura pentru ‘’un fleac’’…  dar… extractia asta se anunta a fi  CU COMPLICATII.  Si tare as vrea sa evit declansarea unei ALVEOLITE.
Dar sa NU ma doara!  Dar sa Nu ma doara!  Ca nici nu are rost sa vin la dvs. la consultatie daca nu imi puteti garanta ABSENTA  DURERII  PE PARCURSUL ACTULUI CHIRURGICAL.
  
Astept un raspuns ONEST  - pe masura franchetei dvs.

P.S.:  Orice sfat / sugestie din partea celor avizati este mai mult decat binevenit.  Altfel spus:  am  nevoie de un chirurg dento-alveolar  ffff  responsabil, care sa practice in Bucuresti. Dar mai bine raspundeti-mi pe public ca-s user nou si nu am inca habar cum se foloseste mesageria privata.
Multumesc anticipat!

#84
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
In cazul unei extractii traumatizante exista riscul unei alveolite. Dar alveolita nu reprezinta sfarsitul lumii. Se poate evita, dar daca tot apare se trateaza rapid. Exemplul pacientului de pe acest thread care sangera abundent si avea dureri, si nu respecta igiena, nu este foarte relevant.
Daca se face sutura, eventual se prescriu antibiotice si antiinflamatoare se poate evita alveolita. Iar ea apare deobicei in situatia unor extractii traumatizante.
Pe durata interventiei nu exista dureri, si deobicei nici acasa apar dureri daca se respecta indicatiile post-extractionale.
Pt dv ca pacient este o bila neagra in fata dr, faptul ca ati fost pe la atatia medici, fara sa veti incredere in nici unul. Pt aceasta extractie nu aveti nevoie de un BMF-ist.

#85
Aremria

Aremria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 26.02.2009

 Ana_Karr, on Feb 26 2009, 18:26, said:

Pt dv ca pacient este o bila neagra in fata dr, faptul ca ati fost pe la atatia medici, fara sa veti incredere in nici unul. Pt aceasta extractie nu aveti nevoie de un BMF-ist.
Tot la fel de franc... sunteti o micuta ''doamna de Fier''...  Iar eu, care am dat pe tratamentul stomatologic chenzina mea per 3 luni - bani munciti cu greu [ca menajera in Italia]... am plecat demoralizata de la dentistul, care a refuzat sa remedieze ceea ce el insusi a stricat [primind de la mine un saculet de bani]!

Asa ca d-na dr... Mi se pare normal sa fiu extrem de prudenta in decizia pe care urmeaza sa o iau!  
Daca asta inseamna 'pacient dificil', atunci, sa ma ierte Dumnezeu!

#86
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

 Ana_Karr, on Feb 26 2009, 18:26, said:

Pt dv ca pacient este o bila neagra in fata dr, faptul ca ati fost pe la atatia medici, fara sa veti incredere in nici unul. Pt aceasta extractie nu aveti nevoie de un BMF-ist.
Ana, mi se pare o nedreptate sa cataloghezi un pacient dupa nr de doctori la care a fost inainte. Daca stomatologii din Roamnia ar fi TOTI asi, as fi de acord, insa avand in vedere ca deocamdata sunt putini cei care intr-adevar stiu meserie si  pun pe primul plan binele pacientului, nu mi se pare relevant faptul ca un om a incercat 6 medici si n-a fost multumit de nici unu.

Hai sa fac si eu un calcul:

Pana acum ( la 24 de ani), am mers la  nici mai mult nici mai putin de 13 stomatologi( simbolistica cifrei spune tot, nu?  :P ). Aici am inclus si medicii la care am facut doar un control, fara nici u fel de interventie. Din astia 13, as mai merge a doua oara doar la 3 fara absolut nici o retinere si la alti 2 cu o oarecare strangere de inima pt ca nu i-am testat pt nici un fel de interventie, insa dupa consultatie mi-au lasat o impresie buna. DE restu nici nu vreau sa aud, ba mai mult stiu sigur ca majoritatea din ei mi-au facut rau sau urmau sa-mi faca rau. Cand spun ca mi-au facut rau sau urmau sa-mi faca, nu ma refer la chestiuni discutabile, de genul : n-a folosit diga, n-a folosit manusi/masca, a folosit amalgam, nu mi-a facut anestezie etc, ci rau la propriu. Acuma stiu ca tu, ca medic, iti spui in sinea ta "uite, inca un pacient care se crede absolvent de medicina !",  insa daca nu inspir suficienta credibilitate, pot sa si povestesc  exact la ce ma refer.

Edited by Ivanna, 26 February 2009 - 20:48.


#87
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Noi avem o lege nescrisa : decat sa tratezi un pacient care nu face altceva decat sa-ti barfeasca cei 8 stomatologi la care a fost, mai bine freci menta pe net. E clar ca lu' ala nu-i convine nimic.
Oricum ceea ce faci implica multa concentrare, suflet, nervi, bani. De ce sa mai ai o grija in plus ? Scria un coleg pe eugenol, ca un pacient nemultumit / recalcitrant face cat 100 rezolvati cu succes, si-ti lasa un gust tare amar.

 Aremria, on Feb 26 2009, 19:16, said:

Iar eu, care am dat pe tratamentul stomatologic chenzina mea per 3 luni - bani munciti cu greu [ca menajera in Italia]... am plecat demoralizata de la dentistul, care a refuzat sa remedieze ceea ce el insusi a stricat [primind de la mine un saculet de bani]!
Atunci e vorba de un singur medic, nu mai multi, cum ati lasat sa se inteleaga in postul anterior. Un medic, doi -  poate a fost ghinion.
Si da ati avut ghinion intradevar. Dar situatia nu cred ca este atat de dificila. Extractia va fi de rutina, si cu asta se va incheia toata povestea. Din pacate ati pierdut un dinte si asta nu se mai poate repara

#88
Aremria

Aremria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 26.02.2009

 Ana_Karr, on Feb 26 2009, 20:56, said:

Noi avem o lege nescrisa : decat sa tratezi un pacient care nu face altceva decat sa-ti barfeasca cei 8 stomatologi la care a fost, mai bine freci menta pe net. E clar ca lu' ala nu-i convine nimic.
Oricum ceea ce faci implica multa concentrare, suflet, nervi, bani. De ce sa mai ai o grija in plus ? Scria un coleg pe eugenol, ca un pacient nemultumit / recalcitrant face cat 100 rezolvati cu succes, si-ti lasa un gust tare amar.
D-na doctor, nu toti pacientii sunt dobitici, rai intentionati, neinformati sau cocalari cu giuluri pe mana, mertane la scara si pitipoance la brat, adica genul ala de pacienti care habar nu au ce presupune un act medical profesionist executat  si  cu  respect  pentru  omenie / (DEONTOLOGIE) / pentru juramantul acela al lui Hipocrate...

Dc. se intelesese gresit - imi cer scuze!  Eu am incredintat dintisorii mei  unui GP si inca unui stomatolog cu supraspecializare in edodontie.  Intre acestia 2  -  culpa medicala are doar edodontul. GP-ul si-a facut bine treaba.  Restul  ''turismului stomatologic'' a intervenit in situatia in care trebuia sa culeg opinii avizate pentru a  solutiona  porcaria executata de  dr.  edodont.

Iti multumesc Ivanna pentru pozitia ta.  Si... dat fiind ca tot beneficiem (pe acest topic) de bunovointa unui moderator echidistant, te rog frumos sa faci publice numele si prenumele stomatologilor care ti-au facut rau (din indolenta, ''debilitate''  profesionala si foame de bani).  Si sa nu te intimideze atacurile doctorilor care vor sari arsi sa-si apere confratii - fiindca si eu ma gandesc sa fac publice circumstantele in care stomatologul edodont si-a insusit banii mei cu rea credinta!  

Ca sa nu se trezeasca vreun dentist sa urle la mine precizez raspicat ca edodontul  care m-a tratat pe mine a beneficiat de rx la mijlocul procedurii ontodontice. RX a fost transferata pe calc, marita de cateva sute de ori - iar depasirea de apex am vazut-o inclusiv eu cu ochiul liber. Am intrebat nedumerita ce este. Dr. m-a asigurat ca totul este O.K. dupa care a continuat linistit tratamentul de mutilare edodontica.

Imediat dupa tratament s-a instalat  flare-up.  Un flare-up agonic, care a durat 3 saptamani, sfredelindu-mi in dureri cutia craniana (maxilar, lob temporal, loja osoasa frontala). Antiimflamatorele nu au avut efect. Disperata am cerut radiografii de control la institul radiologic F. M. Medident. Dupa care am revenit la dr. cel fomist de bani necuveniti si l-am rugat sa remedieze situatia. El a refuzat sa faca orice gest reparator, a fost foarte expeditiv, dand vina pe ''fiziologia'' pacientului.  

Nota Bene:  Acest stomatolog iresponsabil a executat mizeria asta edodontica beneficiand de microscop, apex locator...  Si-atunci cand inca de la jumatatea sedintei de tratament edodontic s-a vazut pe rx depasirea de apex...  este limpede pentru orice student BMF ca pacientul (eu adicatelea) urma sa sa dezvolte infectie apicala, granulom / chist.


Si chiar nu cred ca sunt in pacient de rea credinta atata vreme cat munca celuilalt dr  - GP-ul  -  o  recunosc a fi corecta si deontologica!  Plus ca nu m-am carcotit la pret  -  desi, mi-a venit tare greu sa-l achit. Ca deh, asta-i soarta mea sa muncesc la munca de jos!  

Ivanna, am sa revin pe site pt a-ti urmari in continuare postarile. Scrie ce-ai patit.  Si  da detalii cat mai exacte ca sa nu ne acuze nimeni de party-priuri. Ca pg astea se vor indexa pe google. Si odata ce vom face publice numele dentistilor  fomisti, le va fi sensibil mai greu sa-si bata joc de un client informat.

#89
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

 Ana_Karr, on Feb 26 2009, 21:00, said:

Noi avem o lege nescrisa : decat sa tratezi un pacient care nu face altceva decat sa-ti barfeasca cei 8 stomatologi la care a fost, mai bine freci menta pe net. E clar ca lu' ala nu-i convine nimic.
De acord, unu care incepe si barfeste cei 8-10 meidici la care a fpst inainte, nu-l poti pune tocmai pe lista alba, insa verdictul  tau (Pt dv ca pacient este o bila neagra in fata dr, faptul ca ati fost pe la atatia medici, fara sa veti incredere in nici unul.) n-a fost pus pe motiv de barfa, ci pt formularea Fiind presata de dureri insuportabile [cu puseuri radiante in ramura trigeminala, ureche medie, ochi, etc] am cerut parerea mai multor stomatologi. Cam 75% dintre dintre dentistii constultati de mine [si am tot fost pe la dr…] , iar asta nu mi se pare a fi barfa.

 Ana_Karr, on Feb 26 2009, 21:00, said:

Oricum ceea ce faci implica multa concentrare, suflet, nervi, bani. De ce sa mai ai o grija in plus ? Scria un coleg pe eugenol, ca un pacient nemultumit / recalcitrant face cat 100 rezolvati cu succes, si-ti lasa un gust tare amar.
Probabil  pt ca meseria de medic stomatolog implica si aceasta grija suplimentara. Probabil pentru ca  medicul trebuie sa-si faca meseria neconditionat. Nu stiu, traiesc eu pe alta planeta, sau de ce mi se pare absolut normal ca fiecarui pacient sa-i fie acordata prezumtia de nevinovatie si doar daca se gasesc dovezi pe parcurs, acesta sa fie catalogat dprept "carcotas", "barfitor", "din ala care nu mai vine numa cand il doare" etc?

#90
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

 Aremria, on Feb 26 2009, 21:35, said:

Ivanna, am sa revin pe site pt a-ti urmari in continuare postarile. Scrie ce-ai patit.  Si  da detalii cat mai exacte ca sa nu ne acuze nimeni de party-priuri. Ca pg astea se vor indexa pe google. Si odata ce vom face publice numele dentistilor  fomisti, le va fi sensibil mai greu sa-si bata joc de un client informat.

:lol: Ce spirit revoluționar aveți, domnul meu! Dacă ăsta e scopul înregistrării pe forum, mai bine vă luați adio de la cont!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate