Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

ajutor
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Discutii/dezbateri intre stomatologi

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
126 replies to this topic

#19
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,650
  • Înscris: 21.08.2008
Exact asta am si zis dar poti sa nu ma crezi pe mine ci pe Ana,mi-e totuna,scopul meu aici e sa raspund pe intelesul pacientilor chiar daca "bat cimpii".
E si logic dealtfel ca un vasoconstrictor sa induca ischemie si astfel alveola sa ramina goala,neinundata de singe si sa se infecteze.
Sa-mi spuna atunci de ce se folosesc anestezice cu vasoconstrictori in interventii de lunga durata sau care e rolul vasoconstrictorului.
Ca a fost o extractie cu probleme e alta poveste dar nu pot fi negate cele 4-5 anestezii mai ales ca nu au fost facute cu xilina (ca aia nu e la carpule) ci cu ceva mai puternic.
Poate ai observat stimata colega,eu incerc sa ma limitez la a raspunde celor care intreaba si vreau in ce ma priveste sa ma rezum la atit.
Parca am imparti aceeasi felie de piine zau asa,ce conteaza daca te-am convins sau nu?Importanti sint pacientii iar in medicina nu e ca in matematica sau fizica,nu lucram cu axiome ci PE OAMENI.E o mare varietate de tratamente ce se pot aplica intr-un anume caz (inclusiv denumiri de antibiotice sau anestezice) dar asta nu inseamna ca daca nu faci cum se spune la Bucuresti e gresit.

Edited by danghetau, 01 February 2009 - 12:00.


#20
dark_tranquility

dark_tranquility

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 17.09.2008

View Postdanghetau, on Feb 1 2009, 11:57, said:

Exact asta am si zis dar poti sa nu ma crezi pe mine ci pe Ana,mi-e totuna,scopul meu aici e sa raspund pe intelesul pacientilor chiar daca "bat cimpii".
E si logic dealtfel ca un vasoconstrictor sa induca ischemie si astfel alveola sa ramina goala,neinundata de singe si sa se infecteze.
Sa-mi spuna atunci de ce se folosesc anestezice cu vasoconstrictori in interventii de lunga durata sau care e rolul vasoconstrictorului.
Ca a fost o extractie cu probleme e alta poveste dar nu pot fi negate cele 4-5 anestezii mai ales ca nu au fost facute cu xilina (ca aia nu e la carpule) ci cu ceva mai puternic.
Poate ai observat stimata colega,eu incerc sa ma limitez la a raspunde celor care intreaba si vreau in ce ma priveste sa ma rezum la atit.


Eu am inteles ce ai zis. M-am gandit sa o intreb clar pe Ana, sa pun o intrebare simpla la care se poate raspunde prin "da" sau "nu".

#21
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

View Postdark_tranquility, on Feb 1 2009, 11:19, said:

Eu am inteles ca a zis ca alveolita se poate trage de la adrenalina folosita impreuna cu anestezicul. Vrei sa spui ca nu e posibil?
OK ! Hai sa inchidem subiectul. Sa ne rezumam la ce spune cartea / profesorul :

"ALVEOLITA POSTEXTRACTIONALÅ debuteazå a 2-a sau a 3-a zi postoperator. Durerea este vie, iradiazå in ureche, face somnul imposibil. Cauza alveolitei postextractionale nu este incå clarå.

Se bånuieste o activitate fibrinoliticå crescutå in jurul zonei in care s-a intervenit chirurgical.

Prin fibrinolizå cheagul de sange se descompune si osul råmane descoperit. Fibrinolizå se produce in urma unui traumatism, infectie, inflamatie a måduvei osoase. Frecventa alveolitei este de 2% dupå extractii si de 20% dupå odontectomia molarilor inclusi.
Prevenirea alveolitei se poate realiza prin: traumatism operator minim, evitarea contaminårii plågii operatorii, incizii nete, reflectare atraumaticå a lambourilor totale mucogingivale, durata scurtå a interventiei chirurgicale, toaleta mecanicå a plågii, irigatii largi cu ser fiziologic, irigatii pre si postoperator cu clorhexidinå care in cazul odontectomiilor poate reduce cu 50% incidenta alveolitei postoperatorii.

Alveolita postextractionalå se remite spontan in 10-14 zile."

Eu nu am auzit nimic de anestezic. Nicaieri nu se spune sa se faca anestezie fara vasoconstrictor pt a se evita alveolita.  Daca pacientul nu are alte probleme de sanatate, se poate folosi anestezicul cu vasoconstrictor cu incredere.
Noi la finalul extractiei, chiuretam riguros alveola, "reprovocand" sangerarea daca este nevoie, tocmai pt formarea cheagului. Daca-l pui sa clateasca si-l trimiti acasa, e posibil sa se altereze cheagul. In toata schema asta, nu are nici o treaba vasoconstrictorul.

In concluzie ? Voi folosi in continuare Ubistezinul Forte pt orice manopera, in cazul in care nu exista alte contraindicatii ? DA !
A fost ceva  constructiv in toata polemica asta ? Pt mine NU . Nu am invatat nimic nou. Argumentele voastre nu ma conving.

#22
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,650
  • Înscris: 21.08.2008
Pentru cei care au spus ca nu am dreptate va rog sa vedeti care este PRIMUL factor in etiopatogenia alveolitei...
Attached File  alveolita.JPG   539.12K   48 downloads

Daca nici acum nu v-am convins inseamna ca Timosca de la Iasi respectiv Burlibasa de la Bucuresti au aberat la pagina 163 din Chirurgia BMF.
Mai e nevoie de comentarii???

#23
dark_tranquility

dark_tranquility

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 17.09.2008

View PostAna_Karr, on Feb 1 2009, 13:14, said:

OK ! Hai sa inchidem subiectul. Sa ne rezumam la ce spune cartea / profesorul :

"ALVEOLITA POSTEXTRACTIONALÅ debuteazå a 2-a sau a 3-a zi postoperator. Durerea este vie, iradiazå in ureche, face somnul imposibil. Cauza alveolitei postextractionale nu este incå clarå.

Se bånuieste o activitate fibrinoliticå crescutå in jurul zonei in care s-a intervenit chirurgical.

Prin fibrinolizå cheagul de sange se descompune si osul råmane descoperit. Fibrinolizå se produce in urma unui traumatism, infectie, inflamatie a måduvei osoase. Frecventa alveolitei este de 2% dupå extractii si de 20% dupå odontectomia molarilor inclusi.
Prevenirea alveolitei se poate realiza prin: traumatism operator minim, evitarea contaminårii plågii operatorii, incizii nete, reflectare atraumaticå a lambourilor totale mucogingivale, durata scurtå a interventiei chirurgicale, toaleta mecanicå a plågii, irigatii largi cu ser fiziologic, irigatii pre si postoperator cu clorhexidinå care in cazul odontectomiilor poate reduce cu 50% incidenta alveolitei postoperatorii.

Alveolita postextractionalå se remite spontan in 10-14 zile."

Eu nu am auzit nimic de anestezic. Nicaieri nu se spune sa se faca anestezie fara vasoconstrictor pt a se evita alveolita.  Daca pacientul nu are alte probleme de sanatate, se poate folosi anestezicul cu vasoconstrictor cu incredere.
Noi la finalul extractiei, chiuretam riguros alveola, "reprovocand" sangerarea daca este nevoie, tocmai pt formarea cheagului. Daca-l pui sa clateasca si-l trimiti acasa, e posibil sa se altereze cheagul. In toata schema asta, nu are nici o treaba vasoconstrictorul.

In concluzie ? Voi folosi in continuare Ubistezinul Forte pt orice manopera, in cazul in care nu exista alte contraindicatii ? DA !
A fost ceva  constructiv in toata polemica asta ? Pt mine NU . Nu am invatat nimic nou. Argumentele voastre nu ma conving.


Sfatul meu e sa deschizi Burlibasa si sa citesti la "Alveolita postextractionala" etiopatogenia. Scrie negru pe alb de adrenalina. Daca ramai cu asta in urma polemicii eu zic ca ceva constructiv a fost. Oricum, 2% e una, 25% e alta. :)

#24
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
OK. Nu stiam ca  adrenalina ar fi o sursa pt alveolita. Oricum, tot Ubistezin Forte voi folosi. Prefer sa nu-mi maltratez pacientul, decat sa aiba dureri la fiecare atingere.
Ideea e ca principalul vinovat pt alveolita este infectia, traumatismul, timpul operator prelungit, alterarea cheagului, lipsa igienei. Daca peste toate astea  vasoconstrictorul  e bomboana de pe coliva, OK . Dar  vasoconstrictorul singur, nu produce alveolita la o extractie care dureaza 1 minut. Sau 5 minute.

Edited by Ana_Karr, 01 February 2009 - 13:50.


#25
dark_tranquility

dark_tranquility

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 17.09.2008

View PostAna_Karr, on Feb 1 2009, 13:49, said:

OK. Nu stiam ca  adrenalina ar fi o sursa pt alveolita. Oricum, tot Ubistezin Forte voi folosi. Prefer sa nu-mi maltratez pacientul, decat sa aiba dureri la fiecare atingere.
Ideea e ca principalul vinovat pt alveolita este infectia, traumatismul, timpul operator prelungit, alterarea cheagului, lipsa igienei. Daca peste toate astea  vasoconstrictorul  e bomboana de pe coliva, OK . Dar  vasoconstrictorul singur, nu produce alveolita la o extractie care dureaza 1 minut. Sau 5 minute.


Oricum e ciudat ca zeii aia de la care invatati la facultate nu ti-au spus ca adrenalina poate sa contribuie la alveolita datorita spasmului vascular.

#26
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

View Postdark_tranquility, on Feb 1 2009, 13:44, said:

Sfatul meu e sa deschizi Burlibasa si sa citesti la "Alveolita postextractionala" etiopatogenia. Scrie negru pe alb de adrenalina. Daca ramai cu asta in urma polemicii eu zic ca ceva constructiv a fost. Oricum, 2% e una, 25% e alta. :)
Cand faceai 15 extractii pe zi, deobicei cazuri grele, refuzate de cabinete, procentul e mai aproape de adevar. Cand faci o extractie lejera pe luna, e altceva. In cabinet nu am avut nici o alveolita, pt ca deobicei pacientii care veneau acolo, erau oameni care se ingrijeau si nu ajungeau la extractie dupa 5 abcese. Iar in cabinete nu se fac exctractii pe banda rulanta ca la Chirurgie.
In continuare imi mentin parerea ca pot folosi fara grija Ubistezin Forte pt confortul pacientului si pt linistea mea operatorie. Decat sa mi se vaite si  sa-mi tresare la fiecare atingere, prefer sa nu fie nici unul dintre noi stresat. La toti pacientii din cabinet le-am facut Ubsitezin Forte si am avut de multe ori extractii complicate. Nu au facuta alveolite. In spital folosim xilina. Alveolitele acolo le-am avut.

View Postdark_tranquility, on Feb 1 2009, 13:54, said:

Oricum e ciudat ca zeii aia de la care invatati la facultate nu ti-au spus ca adrenalina poate sa contribuie la alveolita datorita spasmului vascular.
Ma lasi ? Esti doctor macar ? In spital nu se pune problema de adrenalina pt ca nu avem asa ceva . E simplu, nu ?

Edited by Ana_Karr, 01 February 2009 - 14:01.


#27
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,650
  • Înscris: 21.08.2008
Atita timp cit 2 oameni au dovedit cu imagine si cu trimitere la text de catre nu cu citate ca am avut dreptate (nu tin in mod neaparat la asta,sa am mereu dreptate) spune multe...Faptul ca ai recunoscut ca nu stiai de acest lucru desi e PRIMUL trecut in imagine nu te scuza,te acuza,nu-ti da dreptul sa te comporti cel putin cum ai facut-o cu mine,arogant si cu aere de Capitala...
Culmea ca unul din zei e din Bucuresti.
Eu spun asa:cine are cap sa inteleaga cred ca va intelege.Scopul nu e de a declansa un razboi pe care acum eu,fara falsa modestie l-am cistigat ci sa DAM SOLUTII PACIENTILOR...
Orice comentariu/scuza din partea Anei e tardiv si eu unul nu-l accept.
Apropo,medicina nu se face pe banda rulanta,tu stai in cabinet si strigi urmatorul...se face cu programare,un minim de respect pentru timpul pacientului si mai ales al tau.
Ce conteaza daca e doctor sau nu?De unde stii ca sint eu doctor?Daca omul are rationament logic mai conteaza meseria de baza?
Poti folosi ce vrei tui,eu doar AM DOVEDIT ca am avut dreptate si ca nu aberam.Punct.
Mai departe discutia va apartine.

Edited by danghetau, 01 February 2009 - 14:04.


#28
dark_tranquility

dark_tranquility

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 17.09.2008

View PostAna_Karr, on Feb 1 2009, 13:59, said:

Cand faceai 15 extractii pe zi, deobicei cazuri grele, refuzate de cabinete, procentul e mai aproape de adevar. Cand faci o extractie lejera pe luna, e altceva. In cabinet nu am avut nici o alveolita, pt ca deobicei pacientii care veneau acolo, erau oameni care se ingrijeau si nu ajungeau la extractie dupa 5 abcese. Iar in cabinete nu se fac exctractii pe banda rulanta ca la Chirurgie.
In continuare imi mentin parerea ca pot folosi fara grija Ubistezin Forte pt confortul pacientului si pt linistea mea operatorie. Decat sa mi se vaite si  sa-mi tresare la fiecare atingere, prefer sa nu fie nici unul dintre noi stresat. La toti pacientii din cabinet le-am facut Ubsitezin Forte si am avut de multe ori extractii complicate. Nu au facuta alveolite. In spital folosim xilina. Alvelitele acolo le-am avut.


Ma lasi ? Esti doctor macar ? In spital nu se pune problema de adrenalina pt ca nu avem asa ceva . E simplu, nu ?


Da, sunt doctor. Si ce daca nu aveti adrenalina in spital? Asta e o scuza ca sa fiti slab pregatiti teoretic? Nu doar ca nu cunosti teoria dar te iei de cei care o cunosc si o faci pe desteapta cand nu e cazul. Cum e aerul acolo sus?

#29
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,650
  • Înscris: 21.08.2008
Bravo,Dark!Desi nu cred ca mai era nevoie de sustinere,apreciez.ACEA POZA SPUNE TOTUL!!!
Ana,in cazul acesta am vrut sa demonstrez ca tocmai folosirea in exces a 4-5 fiole de anestezic cu vasoconstrictor a fost cauza alveolitei.
NU spune nimeni sa folosesti Ubu forte dar crede-ma ca daci faci 4 fiole,la chiuretaj nu mai vine pic de singe.
Eu folosesc cu succes si xilina pt ca STIU SA FAC anestezie,cunosc anatomia si protezej pacientul de efectul nociv al unui anestezic mai puternic.
Experienta sau vechimea face uneori mai mult decit munca intr-un spital...

Nu stiu la ce se chinuia acum Ana sa caute scuze,scrie de vreo juma de ora dar PE MINE NU MA VA CONVINGE,tocmai a fost batuta cu armele ei.

Edited by danghetau, 01 February 2009 - 14:10.


#30
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

View Postdanghetau, on Feb 1 2009, 14:00, said:

Atita timp cit 2 oameni au dovedit cu imagine si cu trimitere la text de catre nu cu citate ca am avut dreptate (nu tin in mod neaparat la asta,sa am mereu dreptate) spune multe...Faptul ca ai recunoscut ca nu stiai de acest lucru desi e PRIMUL trecut in imagine nu te scuza,te acuza,nu-ti da dreptul sa te comporti cel putin cum ai facut-o cu mine,arogant si cu aere de Capitala...
Culmea ca unul din zei e din Bucuresti.
Eu spun asa:cine are cap sa inteleaga cred ca va intelege.Scopul nu e de a declansa un razboi pe care acum eu,fara falsa modestie l-am cistigat ci sa DAM SOLUTII PACIENTILOR...
Orice comentariu/scuza din partea Anei e tardiv si eu unul nu-l accept.
Ma faci sa rad ! Vai ce umilire pe mine !  
Care e al doilea om care vine cu imagini ? dark_tranquility care s-a luat dupa ce a citit ce ai postat tu ?
Ce ai castigat ? Vasoconstrictorul produce alveolita ? Poate impreuna cu ceilalti factori, dar niciodata singur. In spital nu folosim adrenalina pt ca nu avem. Si totusi apar alveolite. Extractii traumatizante, da sunt multe, pt ca nu degeaba e serviciu de urgenta.
In cabinet folosesc numai Ubistezin Forte (cand nu sunt contraindicatii) si nu am avut niciodata alveolite . Cum explici asta ?  
De scuzat de ce sa ma scuz ? Pt ca vorbesc din experienta ? Nu accepti scuze ? Pai nici nu le primesti ca nu am de ce sa ma scuz.
Ai spus ca a facut alveolita pt ca s-a folosit vasoconstrictorul, nu ca a fost "maltrat" vreo 2 ore ? Ia zi ? De  la ce a facut alveolita ? Daca ii faceau extractia prin hipnoza fara nici o anestezie, dar il macelareau vreo 2 ore tot ar fi facut alveolita.

#31
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,650
  • Înscris: 21.08.2008
Topicul se transforma in ceva urit...Cind crede ca are dreptate Ana e aroganta dar cind e "dovedita" cauta scuze fara sa raspunda concret.

Eu propun sa ne oprim aici cu acest circ,cine a avut de spus a spus,cine a avut de inteles a inteles.
Si asa pacientii sint speriati cind vin la cabinete,chiar vreti sa-i terminam de tot???

#32
dark_tranquility

dark_tranquility

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 17.09.2008

View PostAna_Karr, on Feb 1 2009, 14:10, said:

Ma faci sa rad ! Vai ce umilire pe mine !  
Care e al doilea om care vine cu imagini ? dark_tranquility care s-a luat dupa ce a citit ce ai postat tu ?
Ce ai castigat ? Vasoconstrictorul produce alveolita ? Poate impreuna cu ceilalti factori, dar niciodata singur. In spital nu folosim adrenalina pt ca nu avem. Si totusi apar alveolite. Extractii traumatizante, da sunt multe, pt ca nu degeaba e serviciu de urgenta.
In cabinet folosesc numai Ubistezin Forte (cand nu sunt contraindicatii) si nu am avut niciodata alveolite . Cum explici asta ?  
De scuzat de ce sa ma scuz ? Pt ca vorbesc din experienta ? Nu accepti scuze ? Pai nici nu le primesti ca nu am de ce sa ma scuz.
Ai spus ca a facut alveolita pt ca s-a folosit vasoconstrictorul, nu ca a fost "maltrat" vreo 2 ore ? Ia zi ? De  la ce a facut alveolita ? Daca ii faceau extractia prin hipnoza fara nici o anestezie, dar il macelareau vreo 2 ore tot ar fi facut alveolita.


Ca idee am poatat in acelasi timp amandoi, am vazut postul sau dupa ce postasem eu.

Mi s-a parut ciudat faptul ca tu nici macar nu auzisei de rolul adrenalinei in producerea alveolitei desi se invata lucrul asta in anul 4 de facultate. Dar poate ai lipsit la cursul ala.  :rolleyes:

#33
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Alooo, calmați-vă! Dă-le naibii de vasoconstrictoare și de alveolite! Dacă a fost amuzant până acum, deja s-a ajuns la flame și jigniri!

#34
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

View Postdark_tranquility, on Feb 1 2009, 14:02, said:

Da, sunt doctor. Si ce daca nu aveti adrenalina in spital? Asta e o scuza ca sa fiti slab pregatiti teoretic? Nu doar ca nu cunosti teoria dar te iei de cei care o cunosc si o faci pe desteapta cand nu e cazul. Cum e aerul acolo sus?
Nu o fac pe desteapta, vorbesc din experienta .
Daca esti dr, esti macar stomatolog sau vorbesti la modul general ? Ca am vazut multi doctori paraleli cu chirurgia si stomatologia.
Daca esti stomatolog vrei sa zici ca si tu folosesti doar  xilina simpla ca sa eviti alveolitele ? :)

Edited by Ana_Karr, 01 February 2009 - 14:24.


#35
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,650
  • Înscris: 21.08.2008
Vasoconstrictorul e primul care cauzeaza,asta e si rolul lui,de a opri singerarea si de a avea un cimp operator curat,neinundat.In spitale nu comentez,la citi purtatori sanatosi sint,intri cu una si iesi cu alta (daca mai apuci sa iesi).
Eu am spus strict ca in acel caz,anestezicul in cantitate mare a fost generatorul alveolitei.Ca doctorul a traumatizat alveola e clar,poate a mai avut si nesteril (citi nu fac asta pentru un pumn de bani?)

Bravo Ripper,unde ai fost "frate" pina acum?Ca asta e limbajul cu care am fost apelat de colega...
E evident ca a gresit si ca nu vrea sa recunoasca un lucru elementar.Si mai da sfaturi altora.Bai ce mai scrie colega,se vede ca e ne...vorbita.
Hai sa aveti o zi placuta.Va pup!

Edited by danghetau, 01 February 2009 - 14:22.


#36
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

View Postdanghetau, on Feb 1 2009, 14:13, said:

Topicul se transforma in ceva urit...Cind crede ca are dreptate Ana e aroganta dar cind e "dovedita" cauta scuze fara sa raspunda concret.
Stai linistit ca nu m-ai dovedit . Alveolitele apar indiferent de anestezie. Iti spun din experienta. Factorii principali sunt traumatismul , timpul operator prelungit, evitarea igienei la locul cu princina. Daca se indeplinesc aceste criterii, poti sa-i faci extractia si pe viu (daca esti nazist) si tot va face alveolita.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate