Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Configurare router Asus WL520GC

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
ginseng

ginseng

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 16.08.2006
Salut,

Am achizitionat de curand un router Asus WL520GC. Cu el vreau sa conectez pe fir un PC si 2 laptopuri (dar asta nu tot timpul...).
Am facut conexiunile cum scrie in carte (WAN de la modem la router/ LAN de la router la PC).
Am urmat pasii de configurare cu EZ Setup, am restartat, dar nu pot sa ma conectez la net.

Configuratie:
- PC = Barton 2500, 512 MB, Epox 8RDA3I (vechitura)
- Net = UPC
- OS = XP SP3

Nu ma pricep deloc la networking. Ma pricep sa instalez programe, jocuri, dar de retele nu stiu nimic (zero). Am luat router-ul asta pt ca am incredere in Asus, e un produs laudat de multi si usor de instalat. Numai ca la mine nu a mers... :wacko:
Ma gandesc sa nu fie vreun serviciu oprit (pt ca am oprit cateva, ca sa mearga PC-ul mai bine). Trimit si niste poze cu serviciile care ruleaza.

Ajutati-ma cu un sfat...

Multumesc anticipat la cei ce vor raspunde

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   133.51K   155 downloads
  • Attached File  2.jpg   135.68K   87 downloads
  • Attached File  3.jpg   40.16K   44 downloads


#2
obositu

obositu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.01.2006
Fi mai specific , ca de aici nimeni nu isi da seama exact ce vrei , cele 2 leptopuri sunt pe wifi sau tot pe fir , netu cum iti vine prin pppoe ip fix s.m.d da mai multe detalii

#3
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
@ginseng:
Nu te chinui sa faci setarile de pe cd... fa-le din browser de la adresa http://192.168.1.1
Selectezi la wan ip fix (cred ca e asa e la UPC) si ai grija sa clonezi pe router MAC-ul de pe calculatorul care era inainte conectat la net.

Bafta!

#4
ginseng

ginseng

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 16.08.2006

 obositu, on Jan 30 2009, 20:19, said:

Fi mai specific , ca de aici nimeni nu isi da seama exact ce vrei , cele 2 leptopuri sunt pe wifi sau tot pe fir , netu cum iti vine prin pppoe ip fix s.m.d da mai multe detalii


Normal ca pe fir, am fost eu putin confuz.
Pe UPC sunt conectat tot timpul, nu introduc parola, nimic.
Adresele IP si DNS sunt obtinute automat.

Mersi

#5
krone

krone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 27.03.2006
Am scris de 1000x acelasi raspuns, asta pt. ca nimeni nu foloseste functia Search, desi nu costa nimic.

Nu folosi CD-ul de instalare.
Urmeaza pasii descrisi in continuare.

1. Seteaza placa de retea a PC-ului sa obtina automat adresa IP si DNS
2. Conecteaza PC-ul intr-un port LAN din router
Verifica daca PC-ul a obtinut adresa IP de la router
3. Deschide un browser si aceseaza adresa IP (1) a routerului, autentifica-te la router cu username (2) si password (3). Cred ca adresa IP este 192.168.1.1
1-2-3 le gasesti in manualul de utilizare
4. In meniul routerului seteaza portul WAN (Internet) asa cum era setata placa de retea initial (cred ca DHCP).
5. Cloneaza adreesa MAC a placii de retea a PC-ului conectat initial la Internet.
6. ABIA acum conectezi cablul de Internet (care vine de la modemul UPC) in portul WAN al routerului.
Verifica in meniul routerului in sectiunea Status daca routerul s-a conectat.

Bafta!

Edited by krone, 31 January 2009 - 12:34.


#6
ginseng

ginseng

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 16.08.2006

 krone, on Jan 31 2009, 12:32, said:

Am scris de 1000x acelasi raspuns, asta pt. ca nimeni nu foloseste functia Search, desi nu costa nimic.

Nu folosi CD-ul de instalare.
Urmeaza pasii descrisi in continuare.

1. Seteaza placa de retea a PC-ului sa obtina automat adresa IP si DNS
2. Conecteaza PC-ul intr-un port LAN din router
Verifica daca PC-ul a obtinut adresa IP de la router
3. Deschide un browser si aceseaza adresa IP (1) a routerului, autentifica-te la router cu username (2) si password (3). Cred ca adresa IP este 192.168.1.1
1-2-3 le gasesti in manualul de utilizare
4. In meniul routerului seteaza portul WAN (Internet) asa cum era setata placa de retea initial (cred ca DHCP).
5. Cloneaza adreesa MAC a placii de retea a PC-ului conectat initial la Internet.
6. ABIA acum conectezi cablul de Internet (care vine de la modemul UPC) in portul WAN al routerului.
Verifica in meniul routerului in sectiunea Status daca routerul s-a conectat.

Bafta!



Valabil si pentru RAVY


Multumesc pentru sfaturi. Cu ajutorul vostru am reusit :D
Numai ca la WAN am setat sa obtina adresa automat...

Bafta si voua si numai bine!

#7
aladinro35

aladinro35

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 25.02.2008
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu setarea aceluiasi tip de router ptr o conexiune de tip pppoe...pe care au introdus-o cei de la rds acum recent..si..chiar nu reusesc deloc!
Va multumesc anticipat.

#8
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Citeste asta: http://forum.softped...howtopic=109155 si mai ales citeste subtitlul topicului.

Bafta!

#9
Viorel1951

Viorel1951

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 16.06.2012
Salut poate cineva sam spuna de ce nu pot sa intru in routerul acesta Asus WL520GC Are IP asta 192.168.0.1 Care o fi parola lui din fabrica ca eu am incercat pe toate nu pot sa intru in el si nici nu am acces sa-l resetez multumesc

#10
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
192.168.1.1 admin admin

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate