Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Praf la aparat nou, fara schimburi de obiective. problema :

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

 edlund, on May 14 2009, 16:49, said:

se poate inlocui filtrul ala?
am un 350D de backup si are filtru antialiasing zgariat destul de rau si as vrea sa-l schimb sau sa-l scot :P
Se pare ca nu poti sa-l schimbi. Pentru schimbare e necesra camera superbarica (poate n-am retinut bine termenul, banuiesc ca e vorba de o camera presurizata) ca sa nu intre praf la demontaj / montaj. Service Canon din RO nu are aceasta scula. Eventual suna si intreaba, iti vor explica ei mai bine ca mine. http://crisprofessionalservices.ro/. Daca e doar de scos - asta banuiesc ca se poate.

Edited by calexe, 14 May 2009 - 16:39.


#20
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Daca il scoti, vei putea avea poze foarte interesante, cu dungulite colorate de toata frumusetea, pentru ca cei de la canon l-au pus acolo numai ca sa ne faca noua in ciuda. :D
Vezi ca era cineva pe forum, Marian Cornea, care schimba filtrul aa.

#21
c_baias

c_baias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 02.01.2007
Uite aici sunt niste tutoriale pentru indepartarea acelui filtru:
http://www.astrosurf...l/d70/ircut.htm
http://ghonis2.ho8.c...ebelmodnew.html

Mai ai nevoie apoi de un filtru IR pe obiectiv (daca obiectivul nu face hotspot), si bafta la fotografia in IR!

Edited by c_baias, 14 May 2009 - 22:05.


#22
flaviu-vlaicu

flaviu-vlaicu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.05.2009
Fixati aparatul pe un trepied indreptandu-l cu partea in care se pune obiectivul in jos.Dati jos obiectivul.Selectati mirro lockup si ridicati oglinda.luati o seringa mare cu un ac.Fixati seringa intr-o menghina si inrositi acul seringii pana se face rosu complet.indreptati seringa spre censor in asa fel incat sa nu atingeti partiile laterale ale aparatului si apasati cu putere pe seringa pentru a impinge aerul fierbinte spre senzor.Toate punctele lipicioase se vor desprinde.Cel putin asa am facut eu si a functionat.Faceti in asa fel incat ambele si aparatul si seringa sa fie fixate si sa nu ricoseze in momentul in care suflati

#23
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007

 flaviu-vlaicu, on May 15 2009, 10:05, said:

Fixati aparatul pe un trepied indreptandu-l cu partea in care se pune obiectivul in jos.Dati jos obiectivul.Selectati mirro lockup si ridicati oglinda.luati o seringa mare cu un ac.Fixati seringa intr-o menghina si inrositi acul seringii pana se face rosu complet.indreptati seringa spre censor in asa fel incat sa nu atingeti partiile laterale ale aparatului si apasati cu putere pe seringa pentru a impinge aerul fierbinte spre senzor.Toate punctele lipicioase se vor desprinde.Cel putin asa am facut eu si a functionat.Faceti in asa fel incat ambele si aparatul si seringa sa fie fixate si sa nu ricoseze in momentul in care suflati

Brrr...

Are you sure, man? Seringa nu se fleceste si se blegeste acul cand ti-e lumea mai draga? Cat de bun e aerul fierbinte la senzor, cat de fierbinte trebuie sa fie, dar daca e prea fierbinte? Merge la orice model?

Cred ca este mai sigur sa folosesc un cuptor cu microunde? :D

Edited by DSops, 15 May 2009 - 09:49.


#24
dr_m

dr_m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 24.11.2007
Indreptati seringa spre senzor (cu acul inrosit) si apasati cu putere, mi s-a facut pielea de gaina... loool
Am citit de doua ori pana sa inteleg :)

Mai bine lipiti si acul cu superglue, ca daca Doamne Fereste se infunda acul si apesi pe seringa acul sare, am patit-o cu o seringa de 5mm cand faceam o anestezie unui pacient... si nu de alta dar eu unul nu-s dispus sa joc darts cu senzorul ca tinta  :ciocan:

#25
mrdobanda

mrdobanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,491
  • Înscris: 20.09.2007

 DSops, on May 14 2009, 18:44, said:

Vezi ca era cineva pe forum, Marian Cornea, care schimba filtrul aa.


Nu m-as duce la Marian Cornea nici sa-mi puna un pansament, daramite sa-mi schimbe filtrul aa sau sa curete senzorul :lol:

#26
marian cornea

marian cornea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.01.2006
ai auzit pe cineva care sa plans de serviciile mele? daca nu stai in banca ta ;) pansament iti pune mamica daca ai buba nu eu,nu as vrea sa iau vreo boala

#27
Mephisto6996

Mephisto6996

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 15.06.2006
:coolspeak::)

Am ras de m-am cocosit cand am citit postul cu seringa.. nu ca nu ar functiona... da parca ma si vad cu acul ala inrosit amenintand senzorul :))))... tin prea mult la aparatul meu, mi-e frica ca se sperie si nu mai face poze bune.  :lol:

#28
UTU2005

UTU2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 02.08.2006
Doamne, sincer eu am transpirat tot pe parcurs ce, incet,incet citeam fiecare cuvant in legatura cu acul si seringa  :)
Dar daca stai bine si te gandesti logic, totusi ar trebui sa mearga treaba cu aerul ala cald, dar aici mai este un dar....cat de bun este aerul ala cald pe senzor? :scratchchin:
Scapi de una si Doamne fereste dai de altceva...nu stiu ce sa zic, pentru cine a incercat cu diverse metode dar toate au esuat si are evident curajul sa o faca,bafta mare!
Sincer eu unul nu as face-o, cu toate ca sunt destul de migalos, as apela la service.
Bafta la toata lumea si praf cat mai putin posibil !

#29
Lucatas

Lucatas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 08.02.2007
Si eu sunt de parere sa nu risti, mergi la un service si macar stai cu sufletul impacat :P

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate