Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Doi nebuni au plecat spre rasarit...

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
klotenvandebok

klotenvandebok

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.02.2009

View Postnusadann, on Feb 4 2009, 00:25, said:

Frumos!
(ultimul rand nu trebuia sa-l scri!)

ba de ce nu? branza si slana sunt parte a identitatii noastre, nu? cu ele am rezistat si cu ele plecam in expeditii !
ceapa unde era ? da' painea ?

Edited by klotenvandebok, 04 February 2009 - 18:45.


#20
lumiandrei

lumiandrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 09.08.2008
cred ca visezi si vrei sa compui cateva pag pentru o carte de aventuri...
Eu nu te cred pt ca nu ai postat nicio poza!

#21
cristinel13

cristinel13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 10.03.2007

View Postklotenvandebok, on Feb 4 2009, 18:44, said:

ba de ce nu? branza si slana sunt parte a identitatii noastre, nu? cu ele am rezistat si cu ele plecam in expeditii !
ceapa unde era ? da' painea ?
incerc sa pun poze insa cred ca nu-mi incap...
dati-mi mailurile voastre si va pun poze tari...

#22
euro_gandacel

euro_gandacel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 24.10.2007
Pina acum am 200 de euro si Paul ,cred ca, tot atita, pina la 1500 de euro, mai avem de strins...si o luam pe la Belarus...Cimpia Rusa...da' cum o vrea Dumnezeu!!!Pina pe 13 iunie cind plecam, mai este!!!
Fiindca daca am zis ca plecam, noi plecam!
Am zis 13 iunie?
Pe 13 iunie plecam.
[/quote]
..prea frumos ce spui tu aici,daca ajungeti la Vladivostok,astept(am) neaparat poze..am citit o carte cand eram prin` a 5`a.Prin Taigaua Extremului Orient,tare mi`a placut..

#23
ulitia

ulitia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 02.07.2008
Hai sa fim seriosi... pana la Moscova sunt vreo 2500-3000 km ... de la Moscova la Vladivostok sunt pe calea ferata ( Transsiberian ) vreo 9288 km .. pe sosea , daca exista , probabil vreo 12,000 .... , deci vreo 30,000 km dus-intors ... in cat timp faceti traseul si cati saci de slanina mancati???

#24
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,110
  • Înscris: 05.06.2002
si daca ti se defecteaza masina prin pustietate....

#25
portocaLeu

portocaLeu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 16.08.2008

View Postcristinel13, on Feb 8 2009, 13:45, said:

incerc sa pun poze insa cred ca nu-mi incap...
dati-mi mailurile voastre si va pun poze tari...

Cristinelule,1: Vezi,ca sus,in stanga,cum te uiti la poza ai zoom;intra in el si cauta la resize,incearca sa micsorezi poza,fa experiment pe una,doua poze din documents ca sa intelegi cum sta treaba si dupa aia o sa le micsorezi pe toate si le atasezi aici.
                 2.O calatorie in extremul orient e una dintre dorintele vietii mele(greu de infaptuit,sunt"fata" si n-am gasit niciun insotitor la vremea cand intr-adevar aveam snaga sa plec unde a intarcat mutu iapa).Ma multumesc acum cu Sithonia din Grecia, dar asta e alta treaba,nu o discut aici.

                 3.Am vazut candva un film la nu stiu care discovery despre lacul Baikal iarna si...am incremenit de uimire! Era acolo si un nene,Kolea,care avea o motocicleta cu atas si care a insotit echipa de filmare.Imaginea lacului inghetat stralucind in soare, casutele de barne, oamenii cu viata lor simpla au devenit repere pentru mine cand imi este foarte greu...
Asa ca, te rog sa pleci in 13 iunie si sa ne trimiti vesti cat poti de repede.Poate il intalnesti si pe Kolea,daca o mai trai,.daca da, te rog sa-i transmiti urarile mele de bine!

                  4.Ideea de a ne intalni in Bucuresti intr-un loc unde sa fim in preajma ta imi surade,in parcul Carol e bine, in Tineretului,ca e loc destul,unde doreste poporul forumist voi veni si eu,doar sa nu fiu plecata din city!

#26
ulitia

ulitia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 02.07.2008
Talent la scris ai...n-am ce spune.....

#27
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 18.03.2008

View Postulitia, on Feb 8 2009, 21:04, said:

Hai sa fim seriosi... pana la Moscova sunt vreo 2500-3000 km ... de la Moscova la Vladivostok sunt pe calea ferata ( Transsiberian ) vreo 9288 km .. pe sosea , daca exista , probabil vreo 12,000 .... , deci vreo 30,000 km dus-intors ... in cat timp faceti traseul si cati saci de slanina mancati???
si daca ajungi acolo, ce motiv ai sa te mai intorci ?!

#28
grecul68

grecul68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 13.08.2007
What's new?
Se mai face au ba?

#29
blue_wings

blue_wings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 24.05.2007
E frumoasa ideea, insa cam greu de realizat, si in nici un caz cu 1500 euro de persoana... Daca e sa pui numai carburant (la un consum ideal de 5%) tot ai nevoie de 1250 litri pentru drumul dus-intors (am pus 25.000 km). La o astfel de aventura, drumul ar fi cam 15-25% din costul total.

La o medie de 500 km pe zi, va trebuie cam 7 saptamani. Dar veti putea face cate 500 km pe zi? Care ar fi traseul ales? Spre nord catre Belarus si apoi spre Moscova? Cam mare ocolul.
Spre Odesa - Voronezh - Tambov e mai scurt. Drumul principal (M5 - M51) trece putin si prin Kazakhstan...asa ca poate alegeti varianta prin Ekaterinburg - Tyumen - Omsk.

Dupa Novosibirsk drumul devine din ce in ce mai prost...asemanator cu cel din RO, insa pe unele portiuni e chiar bun. Insa sunt si cazuri nasoale...zone fara asfalt, sau atat de distruse incat e mai simplu sa ocoliti vreo 50km pe un drum secundar...
Eu am incercat sa refac drumul pe Google doar de la Irkutsk la Krasnoyarsk si am gasit unele poze dezamagitoare:

In poza 2 este un pod...luat de ape...se poate ocoli pe un drum forestier...

Attached Files


Edited by blue_wings, 09 March 2009 - 21:13.


#30
blue_wings

blue_wings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 24.05.2007
Ca sa dau un raspuns complet...m-am documentat putin si am completat drumul...
Bucuresti - Kiev = 1050 km
Kiev - Moscova = 860 km
Moscova - Perm - Ecaterinburg = 1860km

De aici nu am mai gasit nici un program / site care sa imi indice harta cu distante si timpi medii de parcurs.

Ekaterinburg - Tyumen pe drumul national P-351, distanta necunoscuta.  Tyumen - Ishim - Omsk pe drumul national P-402
Omsk - Novosibirsk pe drumul federal M-51 (asfaltat si bun)
Novosibirsk - Krasnoyarsk - Irkutsk pe drumul federal M-53 (cam la fel dar cu portiuni de drum forestier)
Irkutsk - Ulan-Ude - Chita - Mogocha pe drumul federal M-55...si cam atat fratilor ca asta nu mai e drum...
Cateva poze cu aceasta ultima portiune:
http://static.panora...al/12448473.jpg

Attached Files



#31
gusteru

gusteru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 24.11.2005
[quote name='blue_wings' date='Mar 9 2009, 23:00' post='6135081']
Ca sa dau un raspuns complet...m-am documentat putin si am completat drumul...
Bucuresti - Kiev = 1050 km
Kiev - Moscova = 860 km
Moscova - Perm - Ecaterinburg = 1860km

De aici nu am mai gasit nici un program / site care sa imi indice harta cu distante si timpi medii de parcurs.

Ekaterinburg - Tyumen pe drumul national P-351, distanta necunoscuta.  Tyumen - Ishim - Omsk pe drumul national P-402
Omsk - Novosibirsk pe drumul federal M-51 (asfaltat si bun)
Novosibirsk - Krasnoyarsk - Irkutsk pe drumul federal M-53 (cam la fel dar cu portiuni de drum forestier)
Irkutsk - Ulan-Ude - Chita - Mogocha pe drumul federal M-55...si cam atat fratilor ca asta nu mai e drum...
Cateva poze cu aceasta ultima portiune:
[url="http://static.panoramio.com/photos/original/12448473.jpg"]http://static.panoramio.com/photos/original/12448473.jpg[/url]

la 1500€ de persoana in nici un caz. presupunind ca ai o masina care ideal consuma 5% eu as lua in calcul dublu avind in vedere starea drumurilor si a incarcaturii. numai un portbagaj pe masina si vei avea in jur de 20% mai mult la consum. trebuie sa mai iei in calcul si faptul ca mai mult de 2 persoane in masina deja e dificil cind trebuie sa ai bagaje , mincare si bineinteles rezerva de combustibil si apa cu tine.
cit despre drumul de pe site-ul de mai sus, se poate face in jur de 500km pe zi cu un 4x4 sau o masina clasica 4x2, ceva de genul batrinei dacia sau lada, masini simple, inalte pe roti si usor de reparat. plasticele  si calculatoarele pe roti nu au ce cauta in outback caci asta e de fapt rusia
problema e vrei sa faci 500km pe zi? cind mai ai timp sa casti si gura prin imprejurimi, ca doar de asta pleci nu sa faci raliu. am mai avut zile in africa in care am facut 500km pe zi, dar sa nu ma intrebi ce-am vazut si dupa 2 zile imi iesisera mīinile din umeri. o tura in rusia e o data in viata, n-are rost s-o alergi, zic eu.
ca harti incearca TPC sau ONC, trebuie sa se gaseasca si prin RO

#32
blue_wings

blue_wings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 24.05.2007
Am gasit o povestire despre o expeditie de la Vladivostok spre Moscova, in care vorbeste despre aceasta autostrada...M-55. Se pare ca e in constructie, si intr-adevar este periculoasa rau.
http://fiat500expedi...ostok-road.html

Un alt link dragutz despre ce inseamna iarna in Siberia...
http://englishrussia.com/?p=594

Edited by blue_wings, 11 March 2009 - 20:26.


#33
gusteru

gusteru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 24.11.2005
da un ochi aici
http://www.ssqq.com/...E/vinlin27c.htm
de aia ma gindesc s-o pun mai catre iarna, si in nici un caz nu o singura masina. ma tot bate gindul la 2010-2011, vara asta oricum e arvunita


View Postblue_wings, on Mar 11 2009, 20:20, said:

Am gasit o povestire despre o expeditie de la Vladivostok spre Moscova, in care vorbeste despre aceasta autostrada...M-55. Se pare ca e in constructie, si intr-adevar este periculoasa rau.
http://fiat500expedi...ostok-road.html

Un alt link dragutz despre ce inseamna iarna in Siberia...
http://englishrussia.com/?p=594

frumos, eu am dat o tura de proba de sarbatori in suedia la cercul polar,sim arata tot cam asa temperatura - 28, pustiu cit vezi cu ochii si numai gheata pe drum. ma gindesc ca daca am pus-o 2 saptamini de unul singur, cu inca citiva nu de disperat 2 luni.

#34
Stryker_9

Stryker_9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 22.05.2007
Da ganditi-va ce tare suna o excursie de genul asta fara masina personala.....cu ocazia ,cu trenuri pe rute secundare,autobuze prafuite.....in asta consta aventura,nu in planificarea fiecarui detaliu.Of Doamne ce trist e sa muncesti o viata intreaga sa iti iei o casa ,o masina frumoasa si totusi sa simti ca n-ai trait deloc.Felicitari tuturor celor care reusesc sa priceapa prioritatile in viata asta si nu consumismul asta bolnav ce ne este inoculat zi de zi.Sper sa am ocazia sa ma numar printre ei intr-o zi. :worthy:

#35
gusteru

gusteru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 24.11.2005

View PostStryker_9, on Mar 11 2009, 20:38, said:

Da ganditi-va ce tare suna o excursie de genul asta fara masina personala.....cu ocazia ,cu trenuri pe rute secundare,autobuze prafuite.....in asta consta aventura,nu in planificarea fiecarui detaliu.Of Doamne ce trist e sa muncesti o viata intreaga sa iti iei o casa ,o masina frumoasa si totusi sa simti ca n-ai trait deloc.Felicitari tuturor celor care reusesc sa priceapa prioritatile in viata asta si nu consumismul asta bolnav ce ne este inoculat zi de zi.Sper sa am ocazia sa ma numar printre ei intr-o zi. :worthy:

da, ai si matale dreptate. am incercat si asa, dar cu virsta m-am lenevit, si imi place seara sa nu imi fac prea multe probleme cu dormitul,  vreau sa am un loc uscat cind ploua.
cit despre treaba cu muncitul, adevar graiesti, dar cum spuneam am cam imbatrinit. insa nu ma omor cu trasul, ca vorba aia, munca-l face pe om neom. de consumat nu prea consum ca-mi place sa bat coclaurii atunci cind nu bat cīmpii, si pentru asta am totusi nevoie de bani. si da , si eu as vrea sa ma numar printre cei enumerati de matale mai sus, dar zau ca nu stiu cum sa fac.

#36
grecul68

grecul68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 13.08.2007
ce ne facem cu raketii?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate