Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Doi nebuni au plecat spre rasarit...

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
cristinel13

cristinel13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 10.03.2007
Amindoi, ingineri silvici, lasindu-si lamaile (nevestele)....acasa...
Deci amindoi, la 40 de ani, fosti colegi de facultate, satui de globalizare si de Rominie, am inteles...
ori plecam , ori nu!
si-am plecat. in iunie 2008, mii de km intr-acolo...
Oameni buni!
Eu sunt devastat!
Odessa e mai frumoasa decit Barcelona(parere de om care a fost acolo) muzee, circ, cladiri si bulevarde, aer din sec. 18)..
fara fite de Romania...depinde, altora nu le plac decit cladirile de sticla si ordinea nemteasca...
femeile m-au omorit...
am plins imbratisati, eu si prietenul meu...
de la Odessa-Simferopo-Sevastopo-Yalta...si sunt indurerat ca traiesc aici..
bai, acolo timpul trece altfel...ce-i cu mine, de ce stau acum inca in Romania si nu plec in secunda asta la Yalta?>..
sunt un las.
bai, eu nu vreau ordine, eticheta, conventionalitate...eu vreau viata...
nu vreau sa renunt...vreau sa iubesc.
vreau sa ma uit la cer.
sa vad fete de oameni.
sa maninc peste uscat in piata de rusi.
daca aveti critici la adresa mea, aici ma gasiti:    [email protected]
si va povestesc...si va pun poze de muriti...
ma doare inima de doru' Yaltei...a femeilor intilnite...a posibilelor povesti ...
si cind ma gindesc ca unii pleca la Venetia...
spuneti-mi si mie...de ce se duc acolo?...
[email protected]

#2
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postcristinel13, on Jan 29 2009, 21:02, said:

Amindoi, ingineri silvici, lasindu-si lamaile (nevestele)....acasa...
Deci amindoi, la 40 de ani, fosti colegi de facultate, satui de globalizare si de Rominie, am inteles...
ori plecam , ori nu!
si-am plecat. in iunie 2008, mii de km intr-acolo...
Oameni buni!
Eu sunt devastat!
Odessa e mai frumoasa decit Barcelona(parere de om care a fost acolo) muzee, circ, cladiri si bulevarde, aer din sec. 18)..
fara fite de Romania...depinde, altora nu le plac decit cladirile de sticla si ordinea nemteasca...
femeile m-au omorit...
am plins imbratisati, eu si prietenul meu...
de la Odessa-Simferopo-Sevastopo-Yalta...si sunt indurerat ca traiesc aici..
bai, acolo timpul trece altfel...ce-i cu mine, de ce stau acum inca in Romania si nu plec in secunda asta la Yalta?>..
sunt un las.
bai, eu nu vreau ordine, eticheta, conventionalitate...eu vreau viata...
nu vreau sa renunt...vreau sa iubesc.
vreau sa ma uit la cer.
sa vad fete de oameni.
sa maninc peste uscat in piata de rusi.
daca aveti critici la adresa mea, aici ma gasiti:    [email protected]
si va povestesc...si va pun poze de muriti...
ma doare inima de doru' Yaltei...a femeilor intilnite...a posibilelor povesti ...
si cind ma gindesc ca unii pleca la Venetia...
spuneti-mi si mie...de ce se duc acolo?...
[email protected]

Drumul asta l-au facut si unchii mei... prin 1941, 1942, 1943... Si s-au intors in 1944 inot de la Yalta pana la Cetatea Alba dupa caderea Crimeii... Nu s-au mai intors insa niciodata la Ialta... ca acolo erau Stalin, Roosevelt si Churchil.

#3
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 18.03.2008
mie imi place la Crivina, am fost de 2 ori acolo pe jos...

#4
grecul68

grecul68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 13.08.2007
[quote name='@cristinel13' date='Jan 29 2009, 21:02' post='5911861']

Hai, nu mai zice...
Pai da-ne si noua un flavour si posteaza si tu niste poze. alea mai tari pe care le ai, eu altfel nu te cred...
Chiar m-ai facut curios, ca prea le zici asa...

Zici si tu asa de lamaie da' daca citeste ce ai scris, sa vezi tu ce te mai doare inima...

Edited by grecul68, 29 January 2009 - 22:07.


#5
mihail1986

mihail1986

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 27.06.2008
da...asteptam cu nerabdare..povestea :coolspeak:

Edited by mihail1986, 30 January 2009 - 01:20.


#6
cristinel13

cristinel13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 10.03.2007
ar fi atit de frumos sa calatorim si in zone despre care n-am auzit nimic...si sa le descoperi singur...
cam asa vad eu ceva real , ca sa-ti apartina doar tie...

ma tot lupt sa va  pun si niste fotografii si nu reusesc...
browse-upload...etc...vad ca nu-iese.
povestea?
hmmm...
mai bine zis romanul vietii...
castelul Masandra din Yalta, castelul Vorontov si Livadia, deasemeneaYalta...
promenada, castelul cuibul rindunicii, plaja pietruita...
apa incredibil de clara...
oamenii aia si lumea lor parca mai tihnita...
sevastopol cu promenada si parcul de pe plaja..
calatoria cu o barcuta cu motor printre vapoarele militare din port...
bisericile unicat...
lipsa galagiei...
cerul mai senin...
spatiul imens...
muzee...
cantina...
plimbarea pe promenada cu artisti...mi-am facut un prieten tropestist care cinta seara , la amurg pe tarmul marii linga far...
nu stiu ce sa va mai spun...
mi-a placut Berlinul, Barcelona...dar de revenit si de incercat calatorii , eu spre rasarit as pleca.
nu trebuie sa va luati dupa mine.
fiecare vede calatoria intr-un anumit fel...imagini din orasele respective se gasesc cu duiumul pe net...insa peste toate cele vazute
eu m-am simtit mai liber si mai visator...m-am incintat de faptul ca vedeam oameni asa cum mise pare mie ca trebuie sa fie, de tarimul
asta antagonic vest europenilor...cu seninatatea altfel.
am simtit ca e parca mai natural...desi nu sunt drumuri perfecte(drumurile sunt mai bune ca la noi, oricum), nu a intrat nimeni cu mine in conflict...
eu nu caut luxul hotelurilor..am dormit la rusi..cu care m-am imprietenit...am mincat borsul lor sfecla si alte lucruri simple si gustoase...
nu e scump...
dap peste toate astea...starea de liberatate...
despre obiective , mai intrebati-ma.

#7
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002
no, daca ai ceva de spus, pune poze, povesteste. suntem numai ochi si urechi.

probabil pozele sunt prea mari si trebuie facut resize. peste 2mb nu le accepta forumul.

cu ce ai calatorit? nu ti-a fost frica sa nu-ti fure bunurile de valoare? pe vremuri te oprea politia si astepta spaga, mai e asa si acuma? ce recomandari ai de facut? preturi, buget necesar.

Edited by Fane, 30 January 2009 - 06:06.


#8
blue_wings

blue_wings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 24.05.2007
Vreau si eu sa aud povestea, mai ales ca si eu am prin cap astfel de idei...fie sa plec prin Siberia, Tibet si sa uit de Romania, fie sa plec in Africa la voluntariat.

#9
cristinel13

cristinel13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 10.03.2007
voi ma provocati, uai oameni buni, uai...
pai eu scriu o carte...
n-ar fi mai bine ca atunci cind vin prin Bucuresti , stabilim o zi, ne intilnim intr-un parc, si va fac capu' calendar?!!!
bai , oameni buni , eu -Cristi si bunul prieten Paul, satui de munca de zi cu zi,anu' trecut,  fara aer eram.!!!...si tot oftam...
si-ntr-o zi, rupt de griji si nelamuriri, ca parca nu se mai opreau sarabanda neizbinzilor si plictisului, l-am sunat pe Belmomdo(Paul , adica),
i-am zis:" bai porcule,  mai tii minte ce vorbeam noi doi inainte de a ne culca, atunci cind eram studenti si ocupam in gazda garsoniera?"
"da' zice el, vorbeam despre femei..."
"si despre mai ce vorbeam, nu vorbeam si de viitoarele calatorii?"
"da , asa e" completeaza nebunul"
"si nu vrei sa plecam departe -departe, la Marea Azov?"
si uite-asa, cu 1500 E si cu Cielo pe gaz, tuleo baieti, pe la Galati -Reni-Cetatea Alba-Odessa-etc. Sevastopol ,Yalta...
gazul e la 2/3 din pretul gazului de la noi, deci n-am simtit la buzunar cheltuilile cu carburantul...
in portbagaj aveam o caldare legata cu ceolofan la gura, acolo era brinza...de s-au speriat vamesii cind s-au uitat inauntru.
pe bancheta din spate aveam o lada frigorifica facuta din scirtiitoare, cu dimensiunile 1 pe 1 pe 1...acolo era slanina afumata si alte bucate puse
de parca vroiam sa inconjuram Pamintu' intreg...
ce mai...!!!
si conduceam si conduceam...si la un moment dat din spatele nostru vine in viteza o motocicleta jerpelita condusa de un mos...
oprim si ne bagam in vorba cu el...era romin din Ismail (Ucraina) si-l chema Neculai....avea 80 de ani...ne-a povestit , in scurt, viata lui de romin
si prin ce-a trecut...era sa murim pe marginea drumului...
bai, povestea asta a mosului e un capitol din viitoarea carte...nu se poate povesti decit in juma' de zi, cu comentariile de rigoare....
si mergeam fara sa stim ruseste o boaba...da' nu ne interesa...noi bagam pedala...
mergeam de 250 de km pe o sosea care trecea printr-un lan de grau...
si graul nu de mai termina...totul era plan, galben...in Germania am mai vazut agricultura perfecta ca asta...
si din cind in cind ,cite un sat, (satele nu sunt la sosea, sunt pe drumuri laturalnice)..si lume...lume din sate, ca la noi in anii 1960-70...
nu se ia nimeni de voi...
nu va intreaba nimeni de sanatate...
traversam lacuri, delusoare salbatice, locuri naturale ...si nu ne opream din exclamat...
Doamne!
ne intrebau altii dupa ce-am ajuns acasa:"bai sunt saraci sau bogati?"
da' noi ne-am dus sa vedem daca sunt bogati?.??!!.
noi am oprit linga o piata de peste uscat, mare cit juma' de Carrefour, si-am mincat placinte si alte bunatati cumparate de la o fetiscana care avea
marfa de satura o companie de soldati..marfa ei era invelita in niste plapume, pusa in zeci de borcane mici si mari.,..
si Odessa...
la Odessa e  asa: imaginati-va un oras ca Barcelona, cu port si cladiri vechi...dar totul din alta epoca...
ma mai intrebau altii:"bai e curat?"
da' eu aveam timp de asta...eram de la sanepid?!!
cind ma gindesc ce fete si femei frumoase am vazut, ma ia durerea de piept...toate arata ca Sharapova...eu am facut niste poze pe strada , da' unele chipuri de fete mi s-au lipit de retina si nu le pot uita pe veci!
nuuu...ma opresc aici...nu am cum sa povestesc calatoria.... am scris o agenda de impresii...impresii combinate cu discutii dintre mine si Paul..
o carte e putin...
un serial tv e bine de facut.
bai ,si ca sa va dau gata, fratele bunicului meu a ramas pe acolo, pe la razboi..si l-am cautat dupa 60 de ani, si l-am gasit...umblind prin orasul cu pricina, pe unde aveam banuiala ca este, fara sa stim vreo adresa, fara sa stim ruseste, cu unu' de pe strada care rupea romineste, era rus din Kiev insurat cu rominca de la Chisinau si stia niste cuvinte, umblind pe la oficii postale si intrebind de asociatii de veterani..eeee...bai l-am gasit unde a stat, ca a murit intre timp si l-am gasit pe ficioru' lui...sa gasesti asa ceva intr-o imensitate de tara...
ma uitam in Crimeea la frumusetea ei...nu stiu ce sa va spun...opream masina si ne uitam unul la altul..." bai ,si  lumea se duce la Slanic si la bulgari!!!!"...
nu ne-am intinit cu nici o masina din Europa..singura masina cu numere straine eram noi...
m-am intors in Romania..n-am rezistat.. ca sa se convinga si familia, mi-am luat sotia si baietii si i-am dus la Odessa...
gata! m-am hotarit! ma fac ghid pentru Odessa si Crimeea...
baiatul meu cel mare a fost impresionat , la fel ca mine, de Odessa...sotiei i-a placut, dar deh! la Barcelona erau turisti...erau fatade frumoase...ce sa-i fac, e femeie!!!...o inteleg si o iert!
deci , in lumea asta sunt oameni si oameni...
nu va luati dupa mine...
de factura sunt samanatorist...visator...chitarist...am telescop astronomic...probabil celor ca mine le plac asemena locuri...
sunt sigur ca multora , daca se duc pe unde am fost eu, vor face grimase...
da' nu ma intereseaza...
am incercat sa va scriu cite ceva..da' nu se poate povesti cum e biserica Sf. Mihail si Gavril de pe dealu'Yaltei....
sau castelul Vorontov, in stilul tudorilor englezi...
sau amurgul intr-o tara imensa...
pentru cel care m-a intrebat daca va fura masina, raspunsul e clar...nu ni s-a intimplat nimic.
vorbesc cu Paul la telefon zilnic, iar de cind ne-am intors de acolo, sistemul nostru de referinta ni s-a schimbat...termenii discutiei fac intotdeuana legatura cu calatoria...
sa va povestesc cum ne-am ratacit ?...ce , asta nu face parte din peripetii?!!!
cei care vor all inclusive si confort si muzee capitaliste...nu stiu daca vor fi incintati...
nu am fost interesat de casele lor...de faptul ca si acolo sunt oameni bogati si saraci...
asta e adevarat...
ne-a interesat sa vedem "altceva"...si am gasit pe acolo...
bani, oricum va trebuie...nu foarte multi..
si daca plecati la acest drum, nu faceti programari. opriti-va si stati unde va place...
o ultima impresie:  sunt hoteluri bune si hoteluri proaste...in prima seara am dormit la un hotel care pe dinafara era frumos iar inauntru era atit de rau incit n-am vrut sa stam da'era prea tirziu ca sa cautam altceva...
si viceversa...pe dinafara jerpelit, inauntru erau conditii de 4 stele...
limba engleza o stiu , bine-bine , receptionerii si tinerii de pe strada...
am intrebat de un muzeu , pe strada, o doamna simpla...si m-a indrumat la un muzeu memorial al unui pictor de care nu auzisem...nu ne-am dus neaparat la Puskin si alte chestii, ne-am dus si pe unde ne aparea in cale ceva...am stat in muzeul ala din Odessa 2 ore cu nevasta-mea...
iar intr-o biserica, toate icoanele si picturile, dar absolut toate , reprezentau numai pe Maica Domnului..nici un alt sfint...
deh...
ce sa va povestesc...sa ai timp si bani...sa calatoresti cit esti tinar...sa calatoresti alene...sa te iluminezi...
nu-mi trebuie vila...functii...pozitie sociala...
dar daca de-acum inainte, o data pe an pot face o asemenea calatorie, sunt salvat!
am citit pe forum despre Vladivostok si Baikal...acolo trebuie sa ajung.
sa urc muntii Ural si sa vad fluviul Enisei...sa gasesc gazda la rusi simpli...sa merg cu autobuzul de la Omsk la Irkutk...
si dupa aia sa ma intorc acasa.
Pina acum am 200 de euro si Paul ,cred ca, tot atita, pina la 1500 de euro, mai avem de strins...si o luam pe la Belarus...Cimpia Rusa...da' cum o vrea Dumnezeu!!!Pina pe 13 iunie cind plecam, mai este!!!
Fiindca daca am zis ca plecam, noi plecam!
Am zis 13 iunie?
Pe 13 iunie plecam.

#10
Hey23

Hey23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 13.05.2007
Foarte interesant.
Sa nu uiti la vara sa ne povestesti cum e si cu  Siberia si Vladivostokul. :coolspeak:

#11
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005

View Postcristinel13, on Jan 30 2009, 22:07, said:

Fiindca daca am zis ca plecam, noi plecam!
Am zis 13 iunie?
Pe 13 iunie plecam.

Frumos ! Multa-multa bafta in escapada de vis !

#12
grecul68

grecul68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 13.08.2007
Cristinele, Cristinele,ne tot pacalesti cu pozele alea, iti cam place sa ne tii in suspans.Smecherule...

Edited by grecul68, 31 January 2009 - 22:22.


#13
laviniaelena21

laviniaelena21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 04.09.2008
se vede ca ai suflet de artist... iti trebuie curaj sa lasi totul si sa calatoresti... sa nu te mai gandesti doar la munca si strans si case..
sper sa castigi la loto si sa-ti implinesti visele
ciao

#14
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002
incepi sa-mi dai idei. :) cum sunt pe jumate ucrainean si am un var care-i 100% ucrainean care a copilarit la tara unde a invatat bine ucranieste incepe sa ma incante un tur al ucrainei. nu-i chiar mother rusia dar cred ca-i mai interesant decat turismul afacere practicat in asa zisele destinatii cu traditie. eventual daca se dovedeste reusita, putem pune si de o a doua escapada mai departe.

Edited by Fane, 01 February 2009 - 14:09.


#15
un huligan

un huligan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 11.09.2006
Omule, esti talentat. La scris. Ne-ai pus pe ganduri. Cred ca o sa fac alte planuri pt vara asta.
Tine-o tot asa.

#16
mateuta2005

mateuta2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.04.2008
Frumos, intr-adevar. Nu din comoditate, dar totusi nu ar fi mai bine sa fie facute niste rezervari inainte? Nu e posibil sa te trezesti peste noapte ca nu ai unde sa dormi? Si nu am inteles, se merge cu neveste sau fara? Daca e Sharapova acolo...

#17
cristinel13

cristinel13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 10.03.2007

View Postun huligan, on Feb 2 2009, 20:42, said:

Omule, esti talentat. La scris. Ne-ai pus pe ganduri. Cred ca o sa fac alte planuri pt vara asta.
Tine-o tot asa.
baieti...si fetelor...
cind plecati intr-o asa calatorie este pacat sa faceti rezervari...
pai unde e aventura?...
cu Paul n-am mai vorbit la telefon despre plecarea in Belarus si Rusia dar se subintelege ca vom pleca...
confort cautati?...
in multe cazuri confortul si frumusetea sunt antagonice...
important este sa va aventurati...
n u atrageti atentia asupra voastra...scopul este descoperirea...infruntarea distantelor...
necunoscutul...
pe mine ma scurma sa ma duc in locuri unde nu au fost altii...sa le vad eu...sa merg cu geamu' deschis...
nu vreau comoditate...scop precis...
important e sa ma vad plecat...
ne ziceam , eu si Paul:"Paule, la stinga s-o luam , sau la dreapta?..."
"tu ce zici?"
"hai la dreapta si pe urma facem de doua ori la stinga...fie ce-o fi!""...
insa repet...nu toata lumea e ca noi...nu toti se relaxeaza asa...
o vacanta poate fi inteleasa de fiecare in felul lui...
nu fac altceva decit sa va spun ca Pamintu' asta ne ofera atitea variante...
cit despre luatul nevestelor cu voi...depinde...in primul rind ,nevestele trebuie , de multe ori, menajate...
numai daca pot sa se incumete , luati-le...daca nu, face-ti a doua vacanta impreuna , intr-un loc linistit...fixat dinainte , cu rezervari...
uneori sunt si eu descurajat din cauza perioadei de criza care urmeaza...si cu greu indepartez gindul esecului privind calatoria de la vara...
insa ...sper...
deocamdata astept primavara...
astept cimpul inverzit...
si caut un ceolofan ca sa leg caldarea cu brinza , la gura...

#18
nusadann

nusadann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 21.01.2007
Frumos!
(ultimul rand nu trebuia sa-l scri!)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate