Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

2012 (2009)

- - - - -
  • Please log in to reply
143 replies to this topic

#19
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,700
  • Înscris: 04.06.2007
Un nou trailer


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eZxBYItj2sM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#20
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Eu il vad ca pe un nou Day After Tomorrow sau War of the Worlds......

Nu se pune problema plauzibilitatii scenariului*, doar mi se pare fun sa vezi bucati de oras cu blocuri si strazi rupte si luate de val (precum posterul filmului), cum au fost si filmele pe care le-am dat aici ca exemplu.

Abia il astept.

*Singurul lucru care se va intampla pe 20.12.2012 va fi trecerea de la ziua de 16 ore, cat este in prezent, inapoi la ziua de 24 ore.

#21
ruthless

ruthless

    Consulting Voyager

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 17.05.2006
Pare interesant dupa ce am vazut trailer-ul. Sa vedem cum va fi filmul.

#22
iulian_g

iulian_g

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 02.11.2007
'2012' End of the World

'2012' Featurette: Wake Up Call



Top 10. Apocalipsa in filme

Quote

No1. 2012 (2009)

Iata-ne, in fine, ajunsi si la vedeta topului filmelor apocaliptice. "2012" este special nu doar pentru ca se anunta a fi urmatoarea mare lovitura de box office, ci mai ales pentru ca aduce in discutie o chestiune viu si febril discutata in prezent in toata lumea. Povestea ilustreaza adeverirea previziunilor apocaliptice ale poporului Maya si sfarsirea lumii in anul 2012, intocmai conform avertismentelor ciudatei civilizatii disparute cu peste o mie de ani in urma. Pe baza nu se stie caror calcule, cunostinte si credinte, nu doar calendarul Maya, dar si metoda chinezeasca I-Ching, programul online de previziune bursiera Web-Bot, indienii Hopi si chiar Nostradamus par sa fi prezis data de 21 decembrie 2012 ca punctul de final al omenirii asa cum o stim. Aceste previziuni sunt reale, insa nu stim - deocamdata - ce valoare de adevar au. In film, momentul vine implacabil si cele mai urate cosmaruri se adeveresc. Dintr-odata, ploi de meteoriti, cutremure devastatoare, valuri tsunami, furtuni colosale, ruperi, distrugeri, sfaramari se intampla intr-un ritm infernal peste tot in lume. Este Armagedonul cel mai cumplit, manifestat sub forma tuturor cataclismelor imaginabile. Totul pare a se petrece prin vointa divina, in absenta oricaror explicatii rationale. Un plan vechi de milenii se implineste, oamenii mor cu milioanele, subit, si totul pare sa conduca nu doar la extinctia speciei umane si a intregii suflari terestre, dar chiar la distrugerea planetei Pamant. Voit sau nu, scenariul face trimitere la Apocalipsa din Biblie, care ii avertizeaza pe toti crestinii ca o mare triere se va face intre oameni, lumea va fi distrusa si un nou Pamant se va naste. Nu stim nimic despre finalul filmului "2012", insa posibilitatile par dihotomice. Fie lucrurile vor decurge conform tuturor legilor fizice si lumea va fi pulverizata, fie, asa cum catastrofele incep inexplicabil, un fenomen Deus-Ex Machina se va petrece la fel de subit, iar salvarea va veni printr-o interventie... irationala. Ramane de vazut ce surpriza ne-au pragatit autorii mult asteptatului film.



Realitate: 21 decembrie 2012 poate fi totul sau nimic. Poate insemna singurul lucru de natura sa ne preocupe in aceste momente sau ceva ce ar trebui tratat cu mai putina atentie decat o pala de vant. Depinde, probabil, de cultura, de predispozitiile si afinitatile fiecarui individ. Desi, pana acum, 21 decembrie 2012 a ajuns sa fie o data celebra in probabil toate colturile lumii cu acces la Internet, ea nu este decat un balon de sapun; o promovare iscusita, o poveste, o reclama pentru care nu exista nici cea mai vaga sustinere concreta. Are aceeasi valoare cu aceea a oricarei alte previziuni. Maya nici macar nu au lasat cuvintele care sa anunte propriu-zis sfarsitul lumii. Aceasta concluzie a fost trasa de catre cei care le-au descoperit calendarele si au conchis ca acesti inchinati ai timpului si-au oprit calculele cronologice la momentul 21 decembrie 2012, pentru ca "nu ar mai fi vazut timp dincolo de acest punct".

Chestiunea este amplu dezbatuta in articolul Cum functioneaza calendarul Maya?, de pe portalul Descopera.ro, insa lucrurile pot fi prezentate si pe scurt. La data mult trambitata se incheie unul dintre "Marile Cicluri" de timp masurate de mayasi, ciclu inceput in 13 august 3114 i.Hr. Ceea ce ar face mai special acest moment este incheierea nu doar a unui ciclu, ci a unei grupe de patru cicluri care insumeaza 26.000 de ani, moment ce ar culmina cu inversarea polilor magnetici ai Pamantului, precum si cu o asa-zisa aliniere a planetei noastre cu centrul Caii Lactee. Daca inversarea polilor ar produce unele fenomene, poate nu tocmai fericite, planetei, alinierea cu centrul galaxiei nu pare a prezenta motive de ingrijorare, din ceea ce stiu cercetatorii pana in prezent (diversele alinieri de pana acum tinand, in special, de evenimente mistice, mitologice sau ezoterice). Insa, la urma urmei, ce anume au intreprins mayasii pentru ca noi sa plecam urechea la ceea ce au avut ei de zis? Din tot ceea ce cunoastem despre ei, nu au facut alte predictii care sa le construiasca un renume in aceasta activitate oculta. De ce ar sti ei cand se termina lumea?

Desi calendarul Maya este principalul sistem de referinta pentru identificarea Apocalipsei de peste trei ani, intre timp, au aparut si alte surse care tradeaza data de 21 decembrie 2012 ca fiind sfarsitul lumii: calendarul I-Ching, Web-Bot, previziunile indienilor Hopi si, voalat, centuriile lui Nostradamus. Insa, dupa o analiza riguroasa a tuturor acestor surse, putem concluziona ca evenimentele catastrofale sunt prezentate in profetii astfel incat sa starneasca si speculeze reactia alarmistilor milenaristi. Faptul ca astazi lumea traverseaza crize financiare, pandemii si violenta generalizata poate fi privit drept un emisar al sfarsitului, insa umanitatea a mai suferit, in trecut, astfel de evenimente negre, din belsug. Aceste intamplari nu au fost la fel de intens mediatizate, iar in absenta unui termen scadent, oamenii nu le dadeau aceeasi importanta. La urma urmei, planeta a trecut prin doua razboaie mondiale, prin ciuma si prin cataclisme infioratoare. Chiar daca unii au crezut ca acestea anunta sfarsitul lumii, Apocalipsa nu a venit.

In societatea moderna, traim cu impresia ca timpul se compacteaza, ca ziua e mai scurta si ca nu ne mai ajunge vremea pentru nimic. Dar daca ne privim evolutia vietilor, dinamismul cu care se petrece totul, dezvoltarea exploziva si complexitatea activitatilor, putem explica cu destula usurinta aceasta senzatie. Diversele termene limita si orare pe care trebuie sa le respectam fac sa para ca timpul trece mult mai repede. In concluzie, nu putem dezminti in totalitate posibilitatea ca momentul 21 decembrie 2012 sa insemne ceva, dar intr-o foarte mare masura putem ignora aceste previziuni, intrucat nu exista temei real pentru ele. Este doar cea mai apropiata data anuntata a Apocalipsei, la fel cum in trecut au mai fost, printre altele, 1999, 1900, 999 sau anul 666, iar dupa ce si 2012 va fi trecut, cei care cred habotnic in sfarsitul lumii sau cei sensibili si dezinformati vor sta cu inima cat un purice cu gandul la urmatoarele "sfarsituri", prezise de diferitele culturi si credinte existe sau demult apuse de pe acest Pamant.
Sincer cati dintre voi credeti in ideea banala ca sfarsitul va veni in 2012 ?

Edited by iulian_g, 20 October 2009 - 04:33.


#23
newtask

newtask

    proud porsche driver b-)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,183
  • Înscris: 26.06.2008
Am rezervare mâine la Starplex. Sper să fie ceva de capul lui.

#24
stupidcow

stupidcow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 24.12.2004
Din trailer se vede treaba ca au lucrat din greu la efectele speciale. Ca poveste, nu cred ca o sa fie nimic surprinzator, probabil ca cei de la Holywod si-au propus sa scoata in fiecare an cate un film catastrofic. Sper doar ca incasarile sa fie mai mici decat bugetul filmului, poate astfel inteleg si ei ca un film bun nu inseamna milioane de dolari aruncati pe efecte speciale

#25
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,700
  • Înscris: 04.06.2007

View Poststupidcow, on 13th November 2009, 01:13, said:

Din trailer se vede treaba ca au lucrat din greu la efectele speciale. Ca poveste, nu cred ca o sa fie nimic surprinzator, probabil ca cei de la Holywod si-au propus sa scoata in fiecare an cate un film catastrofic. Sper doar ca incasarile sa fie mai mici decat bugetul filmului, poate astfel inteleg si ei ca un film bun nu inseamna milioane de dolari aruncati pe efecte speciale

probabil ai dreptate dar multa lume se duce la cinema pentru un astfel de film pentru ca pana la urma conteaza si distractia. Efectele speciale din belsug asigura distractia.

#26
newtask

newtask

    proud porsche driver b-)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,183
  • Înscris: 26.06.2008
A fost super! Mergeți! :)

#27
choppermaster

choppermaster

    The Mechanic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,498
  • Înscris: 08.07.2008

View Postnewtask, on 13th November 2009, 19:12, said:

A fost super! Mergeți! :)
azi am fost si eu la cinema..incredibil filmul:D

#28
NFSMW

NFSMW

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 11.11.2009
cand se lanseaza pe piata? sa-l cumpar :D

#29
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
L-am vazut in seara asta la Cinema City Iasi. Tipic Roland Emmerich. Tras la indigo cu "The independence day" si "The day after tomorow" ca saga siropoasa si lacrimogena (lacrimogena de "bucurie") dar destul de plictisitoare si previzibila, efecte speciale remarcabile, sunet bun. Cel mai mult m-a impresionat rusul care isi da viata pentru a-si salva copiii dupa ce parea cel mai hatru personaj. Merita vazut la cinema, daca nu, macar HD pe o plasma si cu un sistem bun de sunet (atunci cand va aparea).
Ii dau nota 7/10.

Edited by daddy, 13 November 2009 - 22:41.


#30
julia_kitty

julia_kitty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 07.02.2008
Efectele sunt grozave, filmul pare promițător, dar nimic nu este real. Sfârșitul lumii nu va veni nici în 2012 nici când vor prezice oamenii acest lucru. Numai Dummnezeu știe când va veni Apocalipsa. Ce mă amuză este să văd că mai în toate filmele de acest gen, se crede că Apocalipsa va veni sub forma unui cutremur.  Sfârșitul Lumii poate veni în N forme. Nimic nu este sigur.

#31
choppermaster

choppermaster

    The Mechanic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,498
  • Înscris: 08.07.2008

View Postjulia_kitty, on 15th November 2009, 15:00, said:

Efectele sunt grozave, filmul pare promițător, dar nimic nu este real. Sfârșitul lumii nu va veni nici în 2012 nici când vor prezice oamenii acest lucru. Numai Dummnezeu știe când va veni Apocalipsa. Ce mă amuză este să văd că mai în toate filmele de acest gen, se crede că Apocalipsa va veni sub forma unui cutremur.  Sfârșitul Lumii poate veni în N forme. Nimic nu este sigur.
sa vina...

#32
Angelina1986

Angelina1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 20.07.2006
azi il vad si eu
cu greu am gasit locuri.au innebunit clujenii

#33
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004

View Postdaddy, on 13th November 2009, 22:39, said:

L-am vazut in seara asta la Cinema City Iasi. Tipic Roland Emmerich. Tras la indigo cu "The independence day" si "The day after tomorow" ca saga siropoasa si lacrimogena (lacrimogena de "bucurie") dar destul de plictisitoare si previzibila, efecte speciale remarcabile, sunet bun. Cel mai mult m-a impresionat rusul care isi da viata pentru a-si salva copiii dupa ce parea cel mai hatru personaj. Merita vazut la cinema, daca nu, macar HD pe o plasma si cu un sistem bun de sunet (atunci cand va aparea).
Ii dau nota 7/10.

L-am vazut aseara, tot la Cinema City, nu mi s-a parut previzibil deloc, si nici nu m-am plictisit deloc in cele aproape trei ore. Am mai auzit insa pe cineva ca s-a plictisit si m-am mirat.
Pe langa efectele speciale numeroase, si aventura personajelor e interesanta, ii dau 8 sau 9 din 10 (pentru Day After Tomorrow e 7)


View PostAngelina1986, on 15th November 2009, 15:32, said:

azi il vad si eu
cu greu am gasit locuri.au innebunit clujenii


Si la Iasi e la fel, ruleaza in doua sali in paralel,  de 5 ori pe zi si tot nu sunt locuri nici macar in primele randuri. Pentru aseara (sambata) mi-am facut rezervare de joi, iar acum duminica poti sa rezervi ceva locuri decente abia joia viitoare, pana atunci e plin totul.

#34
mu_zz_i

mu_zz_i

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 13.02.2007
Si la Pitesti are 6 proiectii pe zi in doua sali iar de vineri de la ora 19:00 ruleaza numai cu casa inchisa. Din ce-am inteles de la casieri peste 2200 de persoane vazusera filmul de vineri pana azi la pranz.

#35
lenux

lenux

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 15.05.2007

View Postjulia_kitty, on 15th November 2009, 15:00, said:

Efectele sunt grozave, filmul pare promițător, dar nimic nu este real. Sfârșitul lumii nu va veni nici în 2012 nici când vor prezice oamenii acest lucru. Numai Dummnezeu știe când va veni Apocalipsa. Ce mă amuză este să văd că mai în toate filmele de acest gen, se crede că Apocalipsa va veni sub forma unui cutremur.  Sfârșitul Lumii poate veni în N forme. Nimic nu este sigur.
Din moment ce tu afirmi ca "Sfârșitul lumii nu va veni nici în 2012 nici când vor prezice oamenii acest lucru" ,asta suna ca si cand tu ai fi D-zeu,tu stii. :)

#36
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Am vrut să-l văd dar nu am mai găsit bilete la Movieplex azi pe la 5 nici pentru filmul de la 12 noaptea. Mi-am făcut rezervare pentru mâine. Erau mii de oameni acolo, majoritatea pentru 2012. E un succes de box office.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate