Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Limba rom^na = daca, traca, sanscrita, tablite de plumb, preitalica

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
12 replies to this topic

#1
benedettofane

benedettofane

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 10.05.2008
Invit pe cei care posteaza pe topicul originea rom^nilor  dictionare, discutii despre influentele dacice, tracice, carpice, sarmate, sanscrite,  care sustin ca limba rom^na este o limba pre-italica, pre-latina, care nu are nimic de a face cu limba latina si cu latina vulgara ori cred in validitatea tablitelor de plumb  sa posteze in acest loc.

Haideti a facem din acest topic unul adevarat al teoriilor despre limba rom^na.

Edited by benedettofane, 28 January 2009 - 09:20.


#2
filimmon

filimmon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 09.12.2008
Attached File  PLACHETE_015.jpg   92.23K   30 downloads015    Attached File  PLACHETE_001.jpg   31.82K   19 downloads001    [attachm
ent=523590:PLACHETE_014.jpg]014    Attached File  PLACHETE_009.jpg   90.97K   35 downloads-009
Plăcuța rotundă este un calendar.(nr 014). Are 36de bline . 36X10=360 adică un an la care se adauga după caz 5 sau 6 zile. Este un model de calendar care  a funcționat și în Orient.Anul împărțit nu în 12 ci în 10 subdiviziuni iar o subdiviziune de 36 împărțită la rîndul ei în 6 subdiviziuni. Este evident un calendar de tip solar în care ciclul anotimpurilor este important. este un calendar pt agricultori.
Se folosea în mod urm: în fiecare zi era înnegrită cu negru de fum, cîte o bulină ,pînă cînd ciclul se încheia.Pt luna urm fie se spăla placa și se lua de la cap procedeul fie se continua de data asta cu var, deci ziua și o bulină albită. Este f probabil ca pt unele zile de sărbătoare care desigur nu lipseau pt că acestea au existat la toate neamurile ,calendarul să fi fost marcat cu ocru (oxid de fier) care e de culoare roșie.
Nr 001 este un inel cu text desc în Bulgaria
Nr 015 am postat-o pt imaginea de jos reprezentînd o suită de clădiri mari. Imaginea poartă și un titlu sub ea: KOSRASARMIGITIOSATOPO , desp de mine KOSRA  SARMIGI TIO SATOPO. (citește, CĂSÎRA  SARMIGII TIĂ  SATĂPĂ)
Explicație: Î nu e scris nici pe alte plachete, și nici azi în unele sisteme de scriere de ex la sîrbi. Observați că la citirea literelor în stil popular nu e nevoie de scris Î. ...b,c,d,f,g,h,  .....se citesc bî,cî,dî,fî,gî,hî.
Cînd nu există diacritice,semne speciale, se poate scrie f bine dînd literelor valoare dublă în funcție de locul lor în cuvînt de ex : O KASO MARE ( o casă mare); evident KOSRA vine de la KASA : casa- căsîra (complex de case)
009) este o plăcuță în care apare f clar DACEBALO (dacebală), dar precis nu e acel Decebal pe care îl știm de pe columnă ci altul aceasta fiind f clar în chipul de pe această plăcuță.

Attached Files


Edited by filimmon, 28 January 2009 - 22:59.


#3
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View Postfilimmon, on Jan 28 2009, 22:52, said:

Attachment PLACHETE_015.jpg015    Attachment PLACHETE_001.jpg001    [attachm
ent=523590:PLACHETE_014.jpg]014    Attachment PLACHETE_009.jpg-009
Plăcuța rotundă este un calendar.(nr 014). Are 36de bline . 36X10=360 adică un an la care se adauga după caz 5 sau 6 zile. Este un model de calendar care  a funcționat și în Orient.Anul împărțit nu în 12 ci în 10 subdiviziuni iar o subdiviziune de 36 împărțită la rîndul ei în 6 subdiviziuni. Este evident un calendar de tip solar în care ciclul anotimpurilor este important. este un calendar pt agricultori.
Se folosea în mod urm: în fiecare zi era înnegrită cu negru de fum, cîte o bulină ,pînă cînd ciclul se încheia.Pt luna urm fie se spăla placa și se lua de la cap procedeul fie se continua de data asta cu var, deci ziua și o bulină albită. Este f probabil ca pt unele zile de sărbătoare care desigur nu lipseau pt că acestea au existat la toate neamurile ,calendarul să fi fost marcat cu ocru (oxid de fier) care e de culoare roșie.
Nr 001 este un inel cu text desc în Bulgaria
Nr 015 am postat-o pt imaginea de jos reprezentînd o suită de clădiri mari. Imaginea poartă și un titlu sub ea: KOSRASARMIGITIOSATOPO , desp de mine KOSRA  SARMIGI TIO SATOPO. (citește, CĂSÎRA  SARMIGII TIĂ  SATĂPĂ)
Explicație: Î nu e scris nici pe alte plachete, și nici azi în unele sisteme de scriere de ex la sîrbi. Observați că la citirea literelor în stil popular nu e nevoie de scris Î. ...b,c,d,f,g,h,  .....se citesc bî,cî,dî,fî,gî,hî.
Cînd nu există diacritice,semne speciale, se poate scrie f bine dînd literelor valoare dublă în funcție de locul lor în cuvînt de ex : O KASO MARE ( o casă mare); evident KOSRA vine de la KASA : casa- căsîra (complex de case)
009) este o plăcuță în care apare f clar DACEBALO (dacebală), dar precis nu e acel Decebal pe care îl știm de pe columnă ci altul aceasta fiind f clar în chipul de pe această plăcuță.


Eu zic sa ne concentram pe acest topic facut de mine ( vezi linkul de mai jos - este tot in Poiata) deoarece are o intindere tematica mai vasta !  B)

http://forum.softped...p;#entry5905998

Daca doresti sa il ti pe acesta ca topic personal, exclusiv pt., placute este OK, o sa postez la tine pe topic si tu la mine (nu ne-om bate macar !  B) ).

Edited by Infinitty, 29 January 2009 - 09:01.


#4
filimmon

filimmon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 09.12.2008
Nu e topic deschis de mine ci de Benedetto. Prea mult nu am nici eu de postat aici și nimeni altcineva. Nu am văzut să se fi ocupat cineva pe aici de plăcuțele de plumb.

#5
filimmon

filimmon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 09.12.2008

View Postfilimmon, on Jan 28 2009, 21:52, said:

In partea de jos sta scris f clar RUMUNOS.  inainte de rumunos e scris STOPESTEARMOSA, care desigur nu inseamna Stopeste adica de la stop (opeste) ARMOSA cum au zis multi printre care si un lingvist care trebuia  batut la cur pt asta si trimis sa studieze. Textul se desparete: STO PESTE ARMOSA RUMUNOS. Bagati de seama ca e scris fara diacritice asa cum scriu eu acum si cum scrieti de obicei si voi.Diferenata e ca ei nu aveau iar noi avem dar nu folosim.
Despartirea completa am mai dat-o de vreo 7 ori.
E RUMUN, cu U, nu cu O..Asta e dovada ca a fost corect pronuntat de tarani asa; ca nu l-au schimbat taranii pe O in U, ci a fost asa si la daci.

#6
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008
Attached File  r016jpgtextromgt2.jpg   83.63K   18 downloads
Asta e despărțirea mea. Mai jos despărțirea unui lingvist; Sorin Olteanu,angajat al Inst Pîrvan din București.
daèebalo on anèea du armosa dako èeo adeso sonta domièio ila du porire so sarmiğeta(=o?)usa aèino ila dupusere stopeste armosa rumunos (despărțirea Olteanu)
S Olteanu desparte textul fantezist.Se vede imediat că limba din textul lui nu are caracteristici IE, dar conține cuvinte moderne: STOPESTE , adică oprește, de la englezescul STOP.În loc să vadă că el a greșit distinsul lingvist spune că de aici se vede falsul(!!).Nici prin cap nu i-a trecut că literele pot avea și o altă valoare fonetică așa cum de pildă au și azi cînd se scrie fără diacritice, adică pt ă î ș ț â se scrie a i s t a. Nici nu se poate despărți corect acest text după metoda Olteanu.D-lui ab initio a refuzat să creadă că ar putea fi întrebuințată limba română la despărțirea textului și ca atare nici nu a încercat declarînd apriori că așa ceva este imposibil întrucît dacii au învățat latina.

#7
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008
Attached File  av_284717___8_1.jpg   62.89K   6 downloads
Observați literele,forma lor.Acestea sînt din sec 4 d Hr
Pe inelul de aur de la Ezerovo (vezi înapoi)sînt litere din sec 5 î Hr (poate  afost greșit datat,în orice caz e un obiect antic)
Plăcuța de plumb e și ea antică și are același tip de litere; ele apar și pe alte plăcuțe.
Obiectele au fost descoperite la date diferite și în locuri diferite așa că este imposibil ca un eventual falsificator să fi știut despre toate trei.

Edited by florincroitoru, 12 February 2009 - 21:10.


#8
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View Postflorincroitoru, on Feb 12 2009, 20:28, said:

Attachment r016jpgtextromgt2.jpg
Asta e despărțirea mea. Mai jos despărțirea unui lingvist; Sorin Olteanu,angajat al Inst Pîrvan din București.
daèebalo on anèea du armosa dako èeo adeso sonta domièio ila du porire so sarmiğeta(=o?)usa aèino ila dupusere stopeste armosa rumunos (despărțirea Olteanu)
S Olteanu desparte textul fantezist.Se vede imediat că limba din textul lui nu are caracteristici IE, dar conține cuvinte moderne: STOPESTE , adică oprește, de la englezescul STOP.În loc să vadă că el a greșit distinsul lingvist spune că de aici se vede falsul(!!).Nici prin cap nu i-a trecut că literele pot avea și o altă valoare fonetică așa cum de pildă au și azi cînd se scrie fără diacritice, adică pt ă î ș ț â se scrie a i s t a. Nici nu se poate despărți corect acest text după metoda Olteanu.D-lui ab initio a refuzat să creadă că ar putea fi întrebuințată limba română la despărțirea textului și ca atare nici nu a încercat declarînd apriori că așa ceva este imposibil întrucît dacii au învățat latina.

Mie imi pare prea despartit pe tablita si prea inteligibil in rom^na, oricine daca ar desparti, nu s-ar indeparta la mai mult de 80 % de varianta ta.

Nu pot sa zic ca e falsa nici ba, i-as acorda sanse egale 50% : 50%.

Cu privire la inelul de la Ezerovo, pare autentic, insa se intelege mai greu despre ce este vorba, cam cat am intelege in italiana la prima vedere.
Cred ca nu ai tradus corect scrierea tracica, ai fortat rezultatul prea mult.  ;)

Edited by Infinitty, 12 February 2009 - 21:45.


#9
Leinarius

Leinarius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,061
  • Înscris: 21.06.2007

View PostInfinitty, on Feb 12 2009, 21:27, said:

Cu privire la inelul de la Ezerovo, pare autentic, insa se intelege mai greu despre ce este vorba, cam cat am intelege in italiana la prima vedere.
Cred ca nu ai tradus corect scrierea tracica, ai fortat rezultatul prea mult.  ;)

Inelul de la Ezerovo are parte de un registru arheologic, unde este notat contextul în care a fost găsit, unde anume, etc. SIGUR ESTE AUTENTIC.

Textul de pe el însă nu e chiar la îndemână de tradus (asta dacă nu ai pretenții de savant neînțeles).

#10
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

View PostLeinarius, on Feb 13 2009, 10:07, said:

Inelul de la Ezerovo are parte de un registru arheologic, unde este notat contextul în care a fost găsit, unde anume, etc. SIGUR ESTE AUTENTIC.
Textul de pe el însă nu e chiar la îndemână de tradus (asta dacă nu ai pretenții de savant neînțeles).
și plăcuțele de plumb de ce nu ar fi autentice?Unde e dovada cău sînt autentice?Dacă nu sînt descoperite de arheologi nu are importanță.Nici tezaurul de la pietroasa nu a fost descoperit de arheologi precum și multe alte obiecte antice.
Textul de pe inel nu a putut fi despărțit corect de lingviști pt că toți au venit cu păreri preconcepute:
1)scrierea este grecească sau latină în antichitate,zic ei.Apoi tot încearcă alfabetul grecesc clasic deși e f clar că grecii au folosit mai multe litere pt aceeași valoare fonetică.Chiar ei fac tabele cu aceste litere luate din scrieri vechi grecești după care afirmă cu tărie că grecii au scris sunetul R numai ca P și refuză cu obstinație să creadă că și alții afară de romani ar fi putut scrie pe P exact așa.
2) Ca metodă de descifrare ei întrebuințează una primitivă pe care nici un spărgător de cifruri nu o va folosi pt că e greșită.Ei încearcă să izoleze de la început diverse substantive sau nume proprii ceea ce e un lucru f greu.Șansele la loterie sînt mai mari.Spărgătorii de texte (care nu sînt lingviști) caută anumite fixuri ale unei limbi încercînd astfel să afle în ce limbă e textul.Astfel se caută conjuncții,prepoziții,terminații verbale,pronume personale sau altele de ex posesive,sufixe.Acestea sînt relativ puține într-o limbă.Numai după aceea cînd sau pus cîteva astfel de jaloane se încearcă despărțirea de cuvinte. De ex la inel eu am izolat prima dată pe MIHE, penultimul cuvînt, cu valoarea MIE,avînd în vedere că H era scris pt E lung de greci.Pînă la urmă s-a dovedit că era puțin fals ce credeam eu pt că pe inel el are valoarea "ie" ca în iepure,iertare, dar asta a apărut mai tîrziu.Dacă încercăm MIHE înseamnă că PAZ e ultimul cuvînt; de observat că se repetă PAZ pe rîndul 4.Așa se lucreză, nu citim de la cap ROLIS că așa e alfabetul clasic grec și după aia visăm la regi cu acest nume.
3)Trebuie mereu luat în calcul că scrisul este cu greșeli,unele mari,pt că oamenii sînt și au fost puțin obișnuiți cu scrisul și nu orice text e scris de un expert.De ex cuvintele  PACE sau MIE ar fi putut apărea scrise pe inel sub formele PAZEA,PAZHA,PAZA sau MIH,MIHE,MH în funție de fantezia celui care scria și asta pt că nu putea fi un sistem standardizat de scris într-o regiune în care nu era un stat centralizat care să aibă stringentă nevoie de un astfel de sisitem.El a apărut abia la romani și aceasta din cauza existenței statului roman.
Cu mentalitatea lingviștilor de azi nu se va despărți absolut nici un text în treco-dacă. De altfel după cîte știu ei nici nu sînt buni de așa ceva. Un spărgător de texte care lucrează pt un serviciu secret ar fi cu mult mai bun în acest caz.

View PostLeinarius, on Feb 13 2009, 10:07, said:

Inelul de la Ezerovo are parte de un registru arheologic, unde este notat contextul în care a fost găsit, unde anume, etc. SIGUR ESTE AUTENTIC.
Textul de pe el însă nu e chiar la îndemână de tradus (asta dacă nu ai pretenții de savant neînțeles).
și plăcuțele de plumb de ce nu ar fi autentice?Unde e dovada cău sînt autentice?Dacă nu sînt descoperite de arheologi nu are importanță.Nici tezaurul de la pietroasa nu a fost descoperit de arheologi precum și multe alte obiecte antice.
Textul de pe inel nu a putut fi despărțit corect de lingviști pt că toți au venit cu păreri preconcepute:
1)scrierea este grecească sau latină în antichitate,zic ei.Apoi tot încearcă alfabetul grecesc clasic deși e f clar că grecii au folosit mai multe litere pt aceeași valoare fonetică.Chiar ei fac tabele cu aceste litere luate din scrieri vechi grecești după care afirmă cu tărie că grecii au scris sunetul R numai ca P și refuză cu obstinație să creadă că și alții afară de romani ar fi putut scrie pe P exact așa.
2) Ca metodă de descifrare ei întrebuințează una primitivă pe care nici un spărgător de cifruri nu o va folosi pt că e greșită.Ei încearcă să izoleze de la început diverse substantive sau nume proprii ceea ce e un lucru f greu.Șansele la loterie sînt mai mari.Spărgătorii de texte (care nu sînt lingviști) caută anumite fixuri ale unei limbi încercînd astfel să afle în ce limbă e textul.Astfel se caută conjuncții,prepoziții,terminații verbale,pronume personale sau altele de ex posesive,sufixe.Acestea sînt relativ puține într-o limbă.Numai după aceea cînd sau pus cîteva astfel de jaloane se încearcă despărțirea de cuvinte. De ex la inel eu am izolat prima dată pe MIHE, penultimul cuvînt, cu valoarea MIE,avînd în vedere că H era scris pt E lung de greci.Pînă la urmă s-a dovedit că era puțin fals ce credeam eu pt că pe inel el are valoarea "ie" ca în iepure,iertare, dar asta a apărut mai tîrziu.Dacă încercăm MIHE înseamnă că PAZ e ultimul cuvînt; de observat că se repetă PAZ pe rîndul 4.Așa se lucreză, nu citim de la cap ROLIS că așa e alfabetul clasic grec și după aia visăm la regi cu acest nume.
3)Trebuie mereu luat în calcul că scrisul este cu greșeli,unele mari,pt că oamenii sînt și au fost puțin obișnuiți cu scrisul și nu orice text e scris de un expert.De ex cuvintele  PACE sau MIE ar fi putut apărea scrise pe inel sub formele PAZEA,PAZHA,PAZA sau MIH,MIHE,MH în funție de fantezia celui care scria și asta pt că nu putea fi un sistem standardizat de scris într-o regiune în care nu era un stat centralizat care să aibă stringentă nevoie de un astfel de sisitem.El a apărut abia la romani și aceasta din cauza existenței statului roman.
Cu mentalitatea lingviștilor de azi nu se va despărți absolut nici un text în traco-dacă. De altfel după cîte știu ei nici nu sînt buni de așa ceva. Un spărgător de texte care lucrează pt un serviciu secret ar fi cu mult mai bun în acest caz.

#11
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008
Attached File  ISM21654.gif   75.29K   8 downloadsAttached File  ISM21652.gif   39.14K   22 downloadso inscripție antică din Dobrogea.
http://soltdm.com/so...r/ISM2_165.html
la adresa de mai sus găsiți lucrarea lui Sorin Olteanu despre această inscripție. Pozele sînt de pa saitul lui.

#12
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

View Postflorincroitoru, on Mar 6 2009, 18:09, said:

la adresa de mai sus găsiți lucrarea lui Sorin Olteanu despre această inscripție. Pozele sînt de pa saitul lui.
Acolo nu scrie ceea ce afirmă dl  Olteanu :Antigone Aulosanis,soția lui Seuthes.  Nu se vede nici un cuvînt care să însemne soție și nici SEUTHES. pe rîndul de jos se vede un S pauză I și iar I, iar la mică distanță o literă neclară urmată de EYOH. Rîdul de jos precis conține și alte litere care încă nu au fost puse în evidență. Nu se poate să fi scris cineva un rînd în acest fel. pe rîndul de sus scrie: ANTIGONA  LU  LOZANIS.
LU e f clar scris.Nu știu cum de a văzut dl Olteanu A în loc de L.
Este vorba de mormîntul unei femei gete și acolo e scris numele ei : antigona lu Lozanis. evident lozanis (poate se zicea Lojanis) era soțul ei.
Numele aceste două sînt de origine grecească,dar noi știm că populația era majoritar getă,că nu cunoștea decît superficial greaca, că numele străine sînt împrumutate de alte populații, iar exprimarea de tip "Ștefan a Petrii, Jana lu Cîștig,Nic-a lu Ștefan, Mitu lu Ticulan" ș. a. sînt specifice pt locuitorii de azi ai teritoriului românesc,iar acum avem dovada că tot așa ziceau și cei de ieri, aceia din Tomisul de pe vremea cînd Ovidiu era pe acolo și alții mai de demult.Nume de acest tip apar și pe plachetele dacice.
Aceasta e despărțirea corectă a rîndului de sus. Rîndul de jos este incomplet.

#13
domnul_ionescu

domnul_ionescu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 999
  • Înscris: 02.02.2009
De când moda de a scrie română sub forma rom^na? Mă dor ochii!
Din păcate, din lipsa educației în limba română diacriticile sunt folosite tot mai rar. Îm cer scuze pentru devierea de la subiect.

Edited by domnulMembruAnonimescu, 08 March 2009 - 05:02.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate