Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Emigrare in Australia

- - - - -
  • Please log in to reply
368 replies to this topic

#109
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
am mai studiat si eu putin... m-am oprit la assasement-ul pe skill.... inginerie... mi se pare tare stufos... intrebarea mea este in ce fel fac ei acest assesment?.... doar confrunta actele mele cu ce completez in formular?

a mai facut cineva skills assesment pe inginerie?

#110
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Postccezar2004, on 26th June 2010, 00:17, said:

am mai studiat si eu putin... m-am oprit la assasement-ul pe skill.... inginerie... mi se pare tare stufos... intrebarea mea este in ce fel fac ei acest assesment?.... doar confrunta actele mele cu ce completez in formular?
In primul rand, pe ce ANZSCO vrei sa mergi?

Edited by beastie, 25 June 2010 - 17:56.


#111
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
233911 Aeronautical Engineer

#112
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Postccezar2004, on 26th June 2010, 03:02, said:

233911 Aeronautical Engineer
E bine, din ce vad pe noul SOL are 60 de puncte, pe vechiul avea 50.
In primul rand acceseaza http://www.engineers...sa/msa_home.cfm si descarca Migration Skills Assessment Booklet de aici:
http://www.engineers...siteName=ieaust
Citeste booklet-ul pe indelete, cu rabdare, pana incep lucrurile sa se clarifice. Va trebui cel mai probabil sa mergi pe non-recognised Engineering qualifications si sa pregatesti CDR, impreuna cu restul actelor cerute de ei.
Ca parte a skills assessment la EA cred ca va trebui sa dai si IELTS si nu o sa iti mai ceara cei de la DIAC sa-l dai inca o data.
Eu in locul tau, concomitent cu inceperea recunoasterii meseriei, as tatona dupa 1 iulie site-urile statelor pentru un 176 - skilled sponsored, care are prioritate mai mare in procesare fata de 175 si se acorda viza mai repede. Daca vei gasi un stat care sa sponsorizeze codul tau poate ar merita sa iei in calcul si varianta asta.
Bafta.

#113
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
pai si unde sunt informatiile despre ce stat sponsorizeaza anumite pregatiri?

#114
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004
Site-urile statelor care ofera sponsorizare sunt aici:
http://www.immi.gov....-state-terr.htm
Va trebui cel mai probabil sa astepti pana dupa 1 iulie fiindca tocmai ce m-am uitat pe site-ul Victoria si am vazut ca nu mai au lista de meserii sponsorizate pe site, care continea vechile coduri ASCO. Vor republica noua lista probabil dupa ce o vor actualiza conform cu ANZSCO.

#115
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
inca o chestie care nu mi-e prea clara.... inainte de toate trebuie sa fac echivalarea pregatirii... in cazul mei la engineers australia... am descarcat tot felul de brosuri si formulare ce trebuiesc completate... in afara de a completa toate formularele astea, ce mai trebuie facut?... nu se da vreun examen ceva?... daca da, unde se sustine si din ce bibbliografie?... in ce perioade?... sau e vorba doar de analiza dosarului transmis prin posta?...

si inca o chestie care e diferenta intre engineer worker si profesional.... nu sunt ambii ingineri?... am vazut ca worker e skill level 3 si pro e level 1... ce e cu aceste skill level?

#116
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Postccezar2004, on 27th June 2010, 20:06, said:

inca o chestie care nu mi-e prea clara.... inainte de toate trebuie sa fac echivalarea pregatirii... in cazul mei la engineers australia... am descarcat tot felul de brosuri si formulare ce trebuiesc completate... in afara de a completa toate formularele astea, ce mai trebuie facut?... nu se da vreun examen ceva?... daca da, unde se sustine si din ce bibbliografie?... in ce perioade?... sau e vorba doar de analiza dosarului transmis prin posta?...
Exact asa si nimic mai mult. Urmezi exact pasii descrisi in brosuri. Pentru inginerie se trimite dosarul prin posta cu tot ce cer ei, fara examene. Sunt si meserii unde se dau examene si pentru care e musai sa ajunga candidatul aici, e.g. multe meserii din sistemul de sanatate, de la nurse la doctor.

View Postccezar2004, on 27th June 2010, 20:06, said:

si inca o chestie care e diferenta intre engineer worker si profesional.... nu sunt ambii ingineri?... am vazut ca worker e skill level 3 si pro e level 1... ce e cu aceste skill level?
Nu stiu, vezi poate gasesti gasesti pe site-ul EA in ce consta diferenta. Te afecteaza cumva la echivalare diferenta dintre cele doua?

#117
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
asta cu diferentele intre cele doua nu imi sunt prea clare... adica normal... descrierea este putin diferita.... dar pe mine m-ar interesa diferente ce ar duce la modalitati diferite de abordare evaluarii...
daca se face evaluarea pe un cod inseamna ca mai departe doar strict pe acel cod te poti angaja conform studiilor?.... banuiesc ca da... de aia ma interesa cam ce diferente ar fi intre cele doua....

#118
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Postccezar2004, on 28th June 2010, 01:21, said:

daca se face evaluarea pe un cod inseamna ca mai departe doar strict pe acel cod te poti angaja conform studiilor?.... banuiesc ca da... de aia ma interesa cam ce diferente ar fi intre cele doua....
Ca regula generala: strict dpv al dreptului de a lucra, nu conteaza pe ce ti-ai facut skills assessment, dupa ce ai primit viza de resedinta poti lucra orice, nu ai nici un fel de restrictii. In multe meserii nu conteaza pe ce ti-ai facut skills assessment, dar in altele trebuie sa ai skills assessmeent pe un anumit cod, sau sa fii membru al unui anumit corp profesional. Imi vine in minte imediat sanatatea.
Nu stiu ce sa zic despre aeronautica, merita sa te interesezi in ce conditii poti profesa in meserie in functie de codul alocat dupa skills assessment. Dar ma gandesc ca nu are sens sa te gandesti sa aplici pe un post de inginer la, sa zicem, Qantas daca nu ai pregatire si experienta serioasa.

Edited by beastie, 28 June 2010 - 16:05.


#119
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
got it!

mersi mult de informatii.... chiar sunt ajutatoare.. incet incet am inceput sa acumulez cunostinte in domeniul asta... si deocamdata m-am decis sa renunt la agent... cu banii pt agent mai suprevietuiesc o luna....

inca o chestie... tot nu mi-e clar cam care sunt preturile la chirii.... nu vreau decat ceva simplu si curat... mentionez ca plec cu sotia si copilul... de aia vreau curat si utilitati complete... eventual nu orice zona.... dar oricum in prima faza nu prea pun conditii....  am intrat pe site-uri de specialitate dar mai mult ma baga in ceata.... ca anuntul e anunt.... asa ca pentru cei de acolo, cam cat e o chirie decenta.... cu strictul necesar?

#120
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Postccezar2004, on 29th June 2010, 02:01, said:

cam cat e o chirie decenta.... cu strictul necesar?
Depinde de oras, de suburbie, de numarul de camere, de starea in care se afla, si asa mai departe. Spre exemplu in Melbourne, pentru ceva unit sau casa cu 2 dormitoare in zona buna, la 20-25km de CBD, te uiti la un 1200-1300Aud lunar. Se inchiriaza nemobilat - cu exceptia bucatariei care e complet utilata in cele mai multe cazuri.
Anunturile pe site-urile de specialitate publica pretul pe saptamana. Cel lunar se calculeaza asa: chiria-pe-sapt x 52sapt / 12luni, aprox. chiria-pe-sapt x 4.3

#121
Ioan-Horia

Ioan-Horia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 19.10.2009
si asa a sosit si ziua cea mare 1IULIE...si amicii din oz sunt in system meintenance pana la ora 20:30 (ro)...ma asteptam, adica mai bine zis imi doream, sa publice si ei noile prioritati in procesare, taxe de viza, etc...dar vad ca nimic...daca n-am deschis site-ul lor de 10 ori pana acum, azi, nu l-am deschis deloc...pfff, mult a fost , putin a ramas...asteptam
intretimp, site cineva ce documente ar trebui sa am fizic langa mine pe birou atunci cand aplic de viza online?

#122
Ioan-Horia

Ioan-Horia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 19.10.2009
GATA, AU PUBLICAT CAM TOT, LIPSESC PRIORITATILE DE PROCESARE...IN REST, LA CITIT INAINTE! MULTA BAFTA!

#123
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
acum intru si eu... sa vedem ce modificari sunt...

LE: ok.. in afara de faptul ca au ridicat restrictia pe 175,176 si 475 si de modificarile in ASCO in ANZSCO... nu prea vad diferente... unde sunt teremenele de asteptare si tarifele?... ca citisem pe undeva ca acum se vor scumpi vizele cu 20%....

@Horia: pe ce ai facut skill assesment-ul... detaliaza putin daca esti amabil...

Edited by ccezar2004, 30 June 2010 - 18:51.


#124
Ioan-Horia

Ioan-Horia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 19.10.2009

View Postccezar2004, on 30th June 2010, 19:45, said:

acum intru si eu... sa vedem ce modificari sunt...

LE: ok.. in afara de faptul ca au ridicat restrictia pe 175,176 si 475 si de modificarile in ASCO in ANZSCO... nu prea vad diferente... unde sunt teremenele de asteptare si tarifele?... ca citisem pe undeva ca acum se vor scumpi vizele cu 20%....

@Horia: pe ce ai facut skill assesment-ul... detaliaza putin daca esti amabil...


am facut assesmentul la AACA pe arhitect. am trimis diploma de bac, diploma de arhitect, foaia matricola si atat (binenteles copii legalizate bilingv si traduceri legalizate bilingv). am platit o taxa de 1050 AUD ca atat era in noiembrie, si cu tot cu sarbatori de craciun, anul nou, pe 20 ianuarie mi-au acordat assesmentul si pe 27 l-am avut in cutia postala.

legat de modificari, sunt destul de substantiale as putea spune: arhitectul avea 50 de pct, acum are 60. taxa de viza s-a facut 2575 in loc de 2525 (iar la cursul de azi, ca am calculat eu, inseamna nici mai mult nici mai putin de 1820 euro). s-a mai schimbat regula ca nu mai poti aplica de viza, si sa confirmi sponsorizarea din partea unui stat dupa, trebuia o data cu aplicarea de viza, iar la IELTS acum ai maxim 28 de zile sa confirmi ca ai luat notele minime, ca altfel proceseaza dosarul mai departe fara, si esti pa-pa-pa...
ce nu au afisat baietii veseli sunt prioritatile...dar eu de 4 ore, am facut aplicatia de viza online, si maine ma duc sa bag banii in cont, ca sa depun aplicatia completa (ca acum nu mai primesti TRN decat dupa ce se confirma plata)...o depun si gata, indiferent de prioritati, ca oricum aveam de gand chiar daca dureaza un an, doi asu trei...sunt prea hotarat sa plec, din ce in ce mai hotarat se plaec...

PS: oficial s-a facut motorina 4,8 RON/L...iar ieri era 4,4-4,5...marfa tara...in conditiile in care au taiat 25% din salariile bugetarilor...mama masii de nenorociti tampiti care nu stiu ce sa faca cu tara asta...

#125
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004
Tarife aici: http://www.immi.gov....ms/pdf/990i.pdf

#126
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
multumesc baieiti...

P.S. poate exista un aplicant principal si pe langa secundari (sotie, copil) sa fie si un alt secundar cu grad 2 de rudenie?.... sau trebuie dosare separate?...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate