Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

colorat scroll

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
Saurian

Saurian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 02.09.2008
Am un site în care apare fundalul galben. Din cauza unor probleme sunt nevoit să adaug un iframe într-un tabel. Există vreo posibilitatea să fie colorată acel scroll cu ceva mai pe forma fundalului? Sau ce altă soluție ar fi ? ( am de pus vreo 30 de imagini și pe lângă asta și scris și nu vreau să se plictisească utilizatorul făcând scroll la imagini până ajunge la scris)

#2
Jumping Jack

Jumping Jack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 12.09.2007

View PostSaurian, on Jan 24 2009, 19:56, said:

Am un site în care apare fundalul galben. Din cauza unor probleme sunt nevoit să adaug un iframe într-un tabel. Există vreo posibilitatea să fie colorată acel scroll cu ceva mai pe forma fundalului? Sau ce altă soluție ar fi ? ( am de pus vreo 30 de imagini și pe lângă asta și scris și nu vreau să se plictisească utilizatorul făcând scroll la imagini până ajunge la scris)

Metoda pur css de colorat scroll-ul e suportata numa de Internet Explorer.
Pentru alte browsere, din pacate (din fericire, de fapt, parerea mea) trebuie sa renunti sau sa folosesti javascript. Nu e nici o tragedie daca scroll-ul nu e fancy- dar asta e parerea mea! Ai aici exemplu de scrollbar cu javascript si css

Solutie fara js (numai css), exclusiv pentru  ie cam asa (culorile alea sint aruncate din burta, probabil sint hidoase):

html{
scrollbar-arrow-color:#5689e4; 
 scrollbar-track-color:#fe56ea; 
 scrollbar-face-color:#786878; 
 scrollbar-highlight-color:#deaa43; 
 scrollbar-3dlight-color:#987fe4; 
 scrollbar-darkshadow-color:#de87ae; 
 scrollbar-shadow-color:#76deac;}



Si in loc de iframe ai putea folosi un div cu dimensiuni fixe si overflow:auto. In genul:
div.poze {width:600px;height:400xp;overflow:auto}

Ca sa nu iti puna scrollbar si pe orizontala, sa ai grija ca tot ce e inauntru sa nu depaseasca latimea data.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate