Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 

de ce racim?

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View Postantigen, on Jan 25 2009, 16:31, said:

Nu inteleg de ce doar romanii se imbolnavesc de la curent sau de la umblat descult...
Știi tu sigur?

#20
Alta_

Alta_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 22.05.2007

View Postantigen, on Jan 25 2009, 16:31, said:

Nu inteleg de ce doar romanii se imbolnavesc de la curent sau de la umblat descult...
Poate ca n-avem sistemul imunitar la fel de strong ca al tau.

View Postantigen, on Jan 25 2009, 16:31, said:

De ce sa stau cu prosopul pe cap?? Dar experienta mea personala nu prea conteaza, cum nu conteaza nici a ta.
Voiam sa stiu daca iti da mana sa faci experimentul asta. Spuneam de prosop ud, pen'ca n-am de unde sti cat de lung ai parul si cat de usor/greu se usuca.
Pe undeva e logic sa racesti daca mentii umezeala si temperatura scazuta la nivelul capului, nu-ti trebuie studii medicale pentru asta.

#21
razzvann

razzvann

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 07.01.2006
ok'ok o explicatie mai perminenta se poate? :D :P
curios e ca in frig+vant nu racesti asa des ca la caldura+"curent"

#22
ThunderSS

ThunderSS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 27.09.2007
Cum s-a mai explicat, motivul pentru care te imbolnavesti nu este faptul ca stai in curent. Se poate observa ca daca un grup de persoane stau in curent fiecare va acuza dureri diferite (de cap, masele, spate etc.). Motivul este ca acestia aveau deja o infectie, carie sau alta problema medicala care iti provoaca dureri atunci cand te expui la curent (sau frig). Un exemplu este concret este sinuzita. Daca ai asa ceva si stai si stai in curent cu siguranta te va durea capul. La fel si in cazul pietrelor la rinichi.

Quote

curios e ca in frig+vant nu racesti asa des ca la caldura+"curent"
Pai de ce crezi tu ca este asa? Cand stai in caldura banuiesc ca nu esti imbracat cu bluze groase, geaca, caciula, fular etc. insa in momentul in care stai in frig iti iei ceva haine mai groase pe tine. Daca ai sta imbracat gros si la caldura poate ca nu te-ai imbolnavi (cu toate ca ai muri de cald :) ).

#23
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

View PostAlta_, on Jan 25 2009, 19:31, said:

Poate ca n-avem sistemul imunitar la fel de strong ca al tau.
??? Si eu racesc ca tot omu', nu sunt Superwoman. Dar oamenii racesc pentru ca iau un virus de undeva, de la cineva. A fost o coincidenta ca ai racit atunci cand ai stat cu parul ud, si mintea ta a facut asocierea. Acum tu nu vei mai sta cu parul ud si probabil le vei spune si copiilor tai sa faca la fel. Exact asa apar superstitiile. Atata spun.

#24
oSerX

oSerX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 23.06.2006
legat de par si eu am aceeasi problema ..... daca ma culc cu parul ud ma trezesc cu dureri de cap a doua zi .... poate am si un inceput de sinuzita ceva ... oricum la ora asta stau treaz pentru ca am facut baie si astept sa mi se usuce parul .... si mi'e somn ...

#25
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
Bine, acuma sa fim seriosi, in anotimpul rece inteleg. Cum sa nu racesti cand te trage curentu' la -10 grade ? :lol: Dar faza e ca aud parca mai des treaba asta cu curentul vara decat iarna. Iar vara chiar ma scoate din sarite, cand nu-mi face decat bine sa stau in vant si curent.

#26
Alta_

Alta_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 22.05.2007

View Postantigen, on Jan 25 2009, 22:29, said:

??? Si eu racesc ca tot omu', nu sunt Superwoman. Dar oamenii racesc pentru ca iau un virus de undeva, de la cineva. A fost o coincidenta ca ai racit atunci cand ai stat cu parul ud, si mintea ta a facut asocierea. Acum tu nu vei mai sta cu parul ud si probabil le vei spune si copiilor tai sa faca la fel. Exact asa apar superstitiile. Atata spun.
Ok, ok am stabilit ca racim de la virusuri. Ramane sa elucidam daca anumite conditii de mediu favorizeaza atacul si instalarea acestora.
Si care e de fapt mecanismul, de ce organismul e prins cu garda jos?
Uite, de exemplu asta vara, dupa ce ni s-a montat aer conditionat la munca, o parte din colegi au racit. De ce tocmai atunci? Si asta sa fie coincidenta?

#27
BAU--BAU

BAU--BAU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 12.01.2009
Organismul e sensibil la schimbari bruste de temperatura. In ziua de azi, oamenii sunt atat de obisnuiti cu mediul artificial, cu temperatura constanta, incat racesc usor de la orice schimbari de temperatura. Un caine care sta in casa, se va inbolnavi daca-l lasi in cusca iarna. Un caine care a stat toata viata in cusca, afara, nu va avea nimic iarna.

Astfel, noi suntem obisnuiti cu anumite temperaturi. De aceea se zice ca e bine vara sa facem dus rece, pentru a cali corpul, sa nu racim atat de usor.

Ideea de baza e ca organismul isi creeaza un echilibru microbiologic la anumite temperaturi. Curentul nu numai ca raceste foarte puternic zone mici din corp ci aduce si un surplus foarte mare de bacterii, virusi, poluanti si altele. Atmosfera oraselor, mai ales, are foarte multe microorganisme. Dar nu e obligatoriu sa ne imbolnavim datorita microbilor din afara, avem si noi destui, daca le oferim conditii prielnice, se inmultesc si ne afecteaza.

Zonele racite ale corpului sunt mult mai vulnerabile. Practic, noi cand avem temperatura (febra), este fiindca corpul lupta mult mai bine impotriva microbilor la temperatura mare, la temperatura mica, devine vulnerabil.

Eu nu am avut vreodata probleme cu statul in curent dar ma feresc. Desigur, am racit si eu cand am stat in frig.
E foarte usor sa racesti cand stai in frig, mai ales daca esti obisnuit cu caldura.

Edited by BAU--BAU, 26 January 2009 - 10:36.


#28
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Eu nu cred in bazaconiile astea si pina acum nu am racit niciodata ca am iesit in tricou pe balcon sa fumez o tigara, iarna, ca umblu descult (eu umblu numai descult in casa), ca am iesit afara cu parul ud (am si schiat cu parul ud, la 3000 m altitudine), ca era geamul deschis, ca era aer conditionat, ca am baut rece etc. Si chiar daca as raci o data din vreun motiv dintr-asta, mi-ar fi greu sa stabilesc logic o relatie de cauzalitate. Dar am rubedenii care parca abia ma asteapta la cotitura - aoleu, cum umbli asa, nu ti-e frig, nu sta descult ca racesti, cind te vad parca ma ia pe mine frigul etc. Si care, cum ma aud ca stranut o data, gata - ai vazut, ai racit, ti-am zis io! Numai ca dupa stranutul ala nu mai urmeaza nimic. Asta e alt babism, cum stranuti sau tusesti esti bolnav. Le si explic - domle, nu-s cretin, nu stau in frig, daca chiar mi-e frig, sau nu beau ceva rece daca e chiar insuportabil de rece, dar daca mi-e nitel racoare, si o suport, nu inseamna ca tre sa ma panichez imediat ca inghet.

Fii-mea e la fel - dinainte de 3 ani nu bea apa sau suc decit de la frigider, maninca inghetata, iaurt de baut rece etc. Pina acu n-a patit nimic. Iar daca e prea rece si o deranjeaza spune singura, si asteapta sa se mai incalzeasca (inghetata sau sucul de pilda). Din moment ce stie sa vorbeasca, o las pe ea sa decida cind ii e frig sau cald, sau la ce temperatura prefera mincarea sau bautura. Altor parinti li se pare un atentat. Chiar, cui ii place sa bea apa, berea sau sucul calde?

Edited by abancor, 26 January 2009 - 11:40.


#29
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
Eu cand eram mic cum beam sau mancam ceva rece cum mi se umfla gatul. Am avut kurul ciur de peniciline.

Amigdalita cum se traduce? E vorba tot de virusi cred, pt ca se infecteaza amigdalele, dar de ce se infecteaza la rece? are legatura cu vasoconstrictia? flux sangvin mai redus? lupta contra bacteriilor mai defetuoasa a organismului?

#30
oSerX

oSerX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 23.06.2006
citisem acum n ani, in revizta magazin sau ceva genul - nu mai retin cum se chema .... cum ca cercetatorii au descoperit ca oamenii devin sensibili daca in copilarie li se spunea mereu "inchide geamul ca racesti", "nu mai bea rece ca faci amigdalite", "nu mai merge in picioarele goale ca or sa te doara la batranete " ..... etc .etc.... e posibil sa fie o stare indusa anumitor centrii la tinerete, in dezvoltarea organismului .... si acesta sa capete niste "sechele" pe baza psihica ?

#31
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
nu sunt boli datorate pisicului

#32
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
ce inseamna sa racesti (de ex)?
o inmultire excesiva a virusilor  din caile respiratorii care ataca celulele noastre pt a se putea inmulti. virusi pe care de obicei ii ai de mai de mult dar nr lor e tinut sub control. un fel de sah.
se stie ca virusul nu se poate inmulti decat daca "cucereste" gazda celula cu celula. asta spre deosebire de bacterii care nu au nevoie de o celula gazda. se stie ca virusul moare in afara corpului.

de ce avem febra cand racim sau avem vreo infectie?
pt ca o crestere chiar si cu 1-2 grade a temperaturii corpului ajuta sistemul imunitar sa omoare majoritatea bacteriilor si virusilor. medicamentele impotriva virozelor doar cresc temperatura, nu omoara. in plus sunt foarte putine antivirale reale eficiente. important e sa nu fie prea mare temp pt ca se supraincalzeste creierul si kaput.
nu se iau antibiotice pt ca alea au treaba cu bacteriile nu cu virusii. rar se mai intampla sa fie suprainfectari bacteriene peste viroze. atunci da se iau antibiotice.

pe scurt, la temperatura normala e un sah intre sist imunitar si virusi. pe de o parte asta ii omoara pe de alta parte ei se inmultesc. creste temp ei nu prea se mai inmultesc. scade temp se inmultesc mai repede. de ce nu avem tot timpul temp mare? pt ca se duc org interne si creierul si in plus virusii s-ar adapta destul de repede.
-----------------------------------------------------------------------------

de ce e mai pacatos curentul decat aerul rece care nu circula. pt ca corpul are in jur un strat de 1-2 cm de aer incalzit de caldura corporala.
curentul inlatura imediat acel strat. aerul rece nu. stratul de aer poate fi liber sau in haine.
in miscare esti mai putin afectat de curent pt ca produci mult mai mutla caldura dar si pt faptul ca curentul nu te lucreaza in acelasi loc.
-----------------------------------------------------------------------------

cand stai pe ceva rece, la fel are loc o scadere a  temperaturii corpului in locul respectiv.
----------------------------------------------------------------------------
pe mine ma termina curentul. probleme de mic cu urechile. cand m-am facut mai mare cu muschii gatului si spatelui. nu mi-a zis nimeni nu sta in curent. mi-am dat seama singur.

cat despre inventie balcanica,
in africa o fi mai putin pacatos curentul de 50 de grade celsius iar in nord or fi aia mai caliti.

Edited by undercoverbrother, 28 January 2009 - 19:45.


#33
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postundercoverbrother, on Jan 28 2009, 19:43, said:

nu se iau antibiotice pt ca alea au treaba cu bacteriile nu cu virusii. rar se mai intampla sa fie suprainfectari bacteriene peste viroze. atunci da se iau antibiotice.

cand stai pe ceva rece, la fel are loc o scadere a  temperaturii corpului in locul respectiv.
----------------------------------------------------------------------------
pe mine ma termina curentul. probleme de mic cu urechile. cand m-am facut mai mare cu muschii gatului si spatelui. nu mi-a zis nimeni nu sta in curent. mi-am dat seama singur.

Sunt frecvente infectiile bacteriene asociate virozelor - numai ca nu necesita intotdeauna antibiotice. Pentru a se evita aparitia antibio-rezistentei se apeleaza in general la imuno-stimulatoare si cantitati mari de vitamina C. Pe langa alte roluri, aceasta vitamina participa ca si catalizator in reactiile biochimice de fagocitoza ("devorarea bacteriilor si virusurilor de catre macrofage - globulele albe) si necesarul de vitamina C creste enorm in cazul infectiilor instalate.

"Raceala" determina scaderea temperaturii zonei corporale afectate, cu vasoconstrictie >>> scade debitul sanguin in zona >>> scade "concentratia" macrofagelor in zona >>> virusurile si bacteriile isi fac de cap (in acea zona). Daca se mentine o temperatura scazuta pe o zona care in mod normal are un aport sanguin major - ex. torace - multiplicarea germenilor in acea zona are efecte grave (ex. pleurita >>> pneumonie >>> exitus).

Un mod foarte activ de combatere a imbolnavirii - cand inca starea clinica nu s-a instalat - sunt baile foarte fierbinti - se accelereaza foarte mult circulatia sanguina, cu vasodilatatie generalizata, cu aport marit de macrofage (adeca vine cavaleria si face ordine ...) asta cu conditia sa ai ce macrofage sa vina ...

Cam acelasi lucru se intampla cand bei foarte rece - la nivelul faringelui / laringelui. Aici se mai intampla si altceva: amigdalele, din bariera antimicrobiana, devin rezervor microbian - la persoanele cu sistemul imunitar debil - in loc sa distruga germenii ajunsi in amigdale, se creeaza un fel de "armistitiu", acestia cantonandu-se aici. Si tot vin, si tot vin ... Cam ca romii in Italia ...

Durerile aparute pe traseele nervilor sunt nevralgii - datorita scaderii temperaturii in zona, se creeaza o inflamatie aseptica a fibrei nervoase - nevralgie. Sunt dureroase si se trateaza cu antiinflamatorii. Tin de o sensibilitate specifica fiecarei persoane. Cateodata sunt deja instalate, dar devin clinice (se manifesta) la racirea zonei.

Nu este obligatoriu, daca stai in curent sau la temperaturi scazute, sa te imbolnavesti - depinde numai de gradul de poluare microbiana care te agreseaza. De aceea la munte, sau la tara, poti sa mergi o zi intreaga prin ploaie sau zloata, cu capul si picioarele ude - ajungi la adapost, bei un vin fiert si n-ai nimic. Viceversa: stai la universitate in statie, in ploaie, cu picioarele ude, cu nasul inghetat - urci in troleibuz, un binevoitor tocmai tuseste / stranuta / sufla nasul - si dupa 5-7 zile ai si facut febra (perioada de incubatie).

#34
testokick

testokick

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 03.11.2007
Daca apa e in contact cu corpul uman, pierderea de caldura este de 27 de ori mai mare decat in cazul vantului. Asa ca daca vrei sa nu "racesti" sau "sa te traga curentul" usuca bine cu prosop sau feon(sau cum se scrie). Cat despre vantul (sau curentul din casa) nu produce raceala ci mai degraba lipsa organismului de recuperare dupa stress, pentru ca oricum in organismul nostru traiesc foooooarte multe bacterii, virusuri(nu virusi, ca aia sunt la IT) si alti agenti patogeni ce sunt tinuti in frau doar de sistemul de aparare al organismului nostru.
PS O pisica produce zilnic ~2 grame de vit. C si are max. 5 kg. Omul e singurul organism de pe Terra ce nu-si produce singur asa ceva. Si dupa cum bine stim si pisicile racesc...pai oamenii..... de ce credeti ca racesc mult mai des?

#35
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
Raman in continuare la parerea ca faza cu "te trage curentul" e o inventie "romaneasca". Acum sunt si sofer si momentan nu suport sa merg fara cel putin 2 geamuri deschise la maxim. Singurul moment cand merg cu geamurile inchise e atunci cand ma intorc de la bazinul de inot, si doar asa 10-20 de minute pana ma mai incalzesc si mi se mai usuca parul, ca initial sunt racit de apa din bazin.

Dar cand mai auzi pe cate unul, mai si sta lemn pe canapea, toate usile si geamurile inchise, patruj de grade celsius la umbra si auzi ca zice "mai inchide si tu usa aia ca e curent"... Duuuu-teeeee fraaateeeeee !!!  :wallbash:

#36
Electryc

Electryc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 10.02.2008
Pe mine daca ma bate vantu-n cap in masina de la geamurile deschise incepe sa ma doara capul dupa o vreme.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate