Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

de ce racim?

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
razzvann

razzvann

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 07.01.2006
probabil si voi auziti "inchide geamu ca tragi curent si racesti"
ex: oricat de cald este afara daca deschizi geamul si usa intr-o camera tragi curent si ti se umfla ba gatu ba urechile ba...
alt ex: stam pe o prispa calda si totusi auzim "pune ceva sub fund altfel ai sa racesti la rinichi" wtf? :huh:
poate explica cineva asta?

#2
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007

View Postrazzvann, on Jan 24 2009, 15:37, said:

poate explica cineva asta?

Da. Oameni prosti si bosorogi.

#3
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007
Din puctul meu de vedere aia cu "ai stat in curent si de-aia ai racit" este adevarata. De vreo cateva zile ma doare spatele, iar inceputul durerii a concis cu inceputul racelii, asa ca... mai ascultati-i si pe cei batrani.

#4
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
O aud si eu zilnic de la bunica mea. E un fel de superstitie, sfat babesc, cum vrei sa ii spui.

#5
razzvann

razzvann

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 07.01.2006
raspunsurile voastre pot fi considerate off-topic
mai cititi odata titlul topicului eventual inca odata si inca odata
intrebarea era totusi de ce racim cand stam in curent?
exista vreo explicatie stiintifica/biologica?

#6
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
NU racim cand stam in curent.

#7
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Atunci ce patim? Eu cel putin daca stau 5 minute in curent sunt bocna (am sistemul imunitar foarte praf).

#8
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View Postantigen, on Jan 24 2009, 19:19, said:

NU racim cand stam in curent.
NU racim la propriu[desi posibilitatea e nitel marita], insa ne putem trezi cu afectiuni cu simptome similare racelii...

#9
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
"Trasul de curent" asta e inventie romaneasca? Exista vreun echivalent in alta limba de circulatie internationala?

#10
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Din cate stiu, e o inventie balcanica, mai degraba (parca si sarbii, si bulgarii se feresc de curent). In SUA, de exemplu, exista termenul draft (=curent), dar nu e asociat cu racelile. Racelile sunt infectii virale (vreo 95% din ele) si apar cand un nesimtit nu a invatat sa tuseasca/stranute in batista sau in cot.

@Dau: Nu stiu... Autosugestie? Sau te stresezi atat de tare cand stai in curent incat iti creste cortizolul, iti scade imunitatea si devii vulnerabil? Cum adica ai sistemul imunitar praf?

De asemenea, nu racesti la rinichi sau la ovare daca umbli descult, nu racesti daca stai cu parul ud.

#11
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
mda am vazut si eu un docum pe tema asta....romanii sunt disperati :D

#12
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Eu am făcut o pareză facială din cauza așa-zisului curent. Alt motiv n-au găsit neurologii din vreo 3 spitale (printre care și prof. univ.).
A trecut după vreo 3 luni.
Am mai pățit-o odată cu inflamarea unei măsele.
Conform spuselor lor, datorită curentului s-a inflamat nervul al 7-lea cranian, care trece printr-un canal subțire, osos și este zugrumat.
Probabil curentul nu afectează direct ci facilitează instalarea mai ușoară a unor agenți patogeni. Habar n-am cum, dar mă îndoiesc de faptul că nu există cercetări medicale în domeniu.

#13
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007

View Postantigen, on Jan 24 2009, 19:50, said:

l? Cum adica ai sistemul imunitar praf?

Adica il am foarte slab. Racesc foarte foarte repede.

#14
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Racelile sunt cauzate de agenti patogeni care sunt deja in organism si se activeaza in anumite conditii, cum ar fi statul in "curent"! Bineinteles activarea agentilor patogeni e favorizata si de sistemul imunitar slabit!
Curentul de aer da senzatia de rece fiindca mareste pierderea de caldura a organismului! Amintiti-va cum scrie pe site-urile meteo temperatura de - 5 grade celsius si se simte ca la  -10 grade fiindca bate vintul cu 10 m/s (dau un exemplu) !

Am ajuns la concluziile de mai sus dupa ce am lucrat ani de zile in zone climatizate industrial!

#15
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
Stii ce-i mai ciudat, ca daca te bate vantul stand afara nu racesti, dar daca ai nimerit intre ferestra si usa si stai o vreme in loc risti ochi, masele, urechi avariate. ori vreo raceala. E ceva ciudat totusi.

#16
Alta_

Alta_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 22.05.2007
Expunerea la frig, schimbarile bruste de temperatura etc. sensibilizeaza mucoasa nazala, iar aceasta nu-si va ma exercita rolul de bariera impotriva virusurilor. Citisem pe undeva, ca de fapt "racim la cald", in sensul ca ne expunem la frig/curent, mucoasa nazala are de suferit, intram la cald, intr-o atmosfera intesata de agenti patogeni, iar daca sistemul imunitar e obosit/slabit, "raceala" se instaleaza.

View Postantigen, on Jan 24 2009, 19:50, said:

nu racesti daca stai cu parul ud.
Cu asta nu sunt de acord, deoarece am testat pe pielea mea si nu indraznesc sa ma mai culc vreodata cu parul ud. Sunt curioasa, daca tii un prosop ud  pe cap pana se usuca de la sine (pe timp de iarna, desigur), nu ai nicio problema? Sau daca imbraci o camasa uda si iesi nitel pe afara?

#17
danok007

danok007

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 479
  • Înscris: 11.02.2007

View PostAlta_, on Jan 25 2009, 00:31, said:

Expunerea la frig, schimbarile bruste de temperatura etc. sensibilizeaza mucoasa nazala, iar aceasta nu-si va ma exercita rolul de bariera impotriva virusurilor. Citisem pe undeva, ca de fapt "racim la cald", in sensul ca ne expunem la frig/curent, mucoasa nazala are de suferit, intram la cald, intr-o atmosfera intesata de agenti patogeni, iar daca sistemul imunitar e obosit/slabit, "raceala" se instaleaza.


Cu asta nu sunt de acord, deoarece am testat pe pielea mea si nu indraznesc sa ma mai culc vreodata cu parul ud. Sunt curioasa, daca tii un prosop ud  pe cap pana se usuca de la sine (pe timp de iarna, desigur), nu ai nicio problema? Sau daca imbraci o camasa uda si iesi nitel pe afara?

nu am purtat niciodata caciula iarna si afara ies cu parul umed fara sa am vreo problema.
in schimb vara daca nu ma invelesc cand dorm prind o raceala de nu imi trece nici daca imi pune Dumnezeu mainile in cap.

#18
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

View PostAlta_, on Jan 25 2009, 00:31, said:

Cu asta nu sunt de acord, deoarece am testat pe pielea mea si nu indraznesc sa ma mai culc vreodata cu parul ud. Sunt curioasa, daca tii un prosop ud  pe cap pana se usuca de la sine (pe timp de iarna, desigur), nu ai nicio problema? Sau daca imbraci o camasa uda si iesi nitel pe afara?
Eu folosesc foehn-ul doar daca ma grabesc sau vreau sa imi aranjez parul mai nu-stiu-cum. Altfel il las sa se usuce natural. De ce sa stau cu prosopul pe cap?? Dureaza mai mult pana se usuca, plus ca si sta in toate partile. Dar experienta mea personala nu prea conteaza, cum nu conteaza nici a ta.  

Nu inteleg de ce doar romanii se imbolnavesc de la curent sau de la umblat descult...

Edited by antigen, 25 January 2009 - 16:32.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate