Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Murphy

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#37
ubbyy

ubbyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 11.02.2006
am si eu o retea in judetu constanta am vreo 200 de clienti .. care din urmatoare solutii mio recomandati sa o folosesc

lms
murphy
thorpanel
i-neo : ispm

#38
dassaev

dassaev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 06.09.2005
Nici unul din cele enumerate si o sa-ti spun mai joc de ce.

@TrueBSD te pot ajuta cu proiectul ta Open  Source LMS insa se pleaca de la o abordare gresita alocand adresele prin DHCP.

Nu poti sa ai un management bun la o retea construita in felul asta din urmatoarele motive:

1) Clientul isi poate pune manul ip-ul si in cazul asta o sa-i mearga netul in cazul in care ai scos ip-ul sa nu mai fie alocat sau o sa ai un conflict de ip.
Ce faci in cazul asta? Daca aloci pe baza de MAC ce faci in cazul in care clintul isi schimba placa de retea? Trebuie sa te sune sa inregistrezi noul MAC?

2) Ce se intampla in cazul in care un client isi pune el un server DHCP pe calculator?

4) Cum opresti netul unui client? Te duci sa-i scoti cablul din sw? Pentru ca daca ii tai ip-ul sa o procedeze ca in cazul 1

5) Billingul.. aici intervin o gramda de probleme nu am chef sa le mai insir pt ca se stiu.


Pentru a scapa de toate probleme astea singura solutie free este sa folosesti pppoe. Pe asta trebuie mers si dezvoltate scripturi de billing, etc pentru ca ai un excelent control asupra clientului.

#39
TrueBSD

TrueBSD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 17.11.2006
Daca serverul DHCP este configurat corespunzator, si anume sa ofere internet clientului odata cu verificarea adresei MAC, sincer sa fiu si asa se fura. In romania e greu sa combati acest flagel. La o retea de cateva mii de utilizatori am rezolvat si aceasta problema foarte frumos. Reteaua este plina de SW cu management, nu plateste clientul, bun ... Portul down din SW si sa vad ce face, si asa se tin clientii de plati la timp :D. Revin la parada Morphy, sunt dispus sa dau acelui cineva peste nas cu acest proiect Open Source cu care unii profita de nepriceperea si proasta informare a celor ce binevoiesc sa cumpere. Pentru un UPDATE se cer alti banii ??? Mai nene, nici Microstift nu pretinde o suma pentru upgrade .... so ? Cei ce sunt dispusi sa sara in ajutor sa punem cap la cap piesa cu piesa si pentru infiintarea unui LMS OPEN SOURCE sunt bine veniti. Eu ofer un server si tot ce necesita retelistica pentru dezvoltarea unui asemenea proiect.

Edited by Ravy, 23 March 2011 - 09:21.


#40
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
Exista deja LMS. Din pacate nu s-a mai ocupat nimeni de un nou release de prin 2007. Eu zic ca ar fi o idee buna daca ne-am uni si am aduce noi feature-uri. Mie mi se pare cel mai avansat pana acum, din pacate e un pic cam greoi de instalat. Am avut nevoie de 3 incercari acum 2 ani sa reusesc sa-l pun pe picioare.

#41
nicu88

nicu88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 26.04.2006
si eu folosesc murphy acum ...si sunt complect dezamagit de felul in care se rezolva problemele.
am cateva erori pe care nu le stiu rezolva singur....dar decat sa ii mai dau bani la dn ..... mai bine ma las de meserie.
am platit destul pana acum ....:|

daca va pot ajuta cu ceva ...... cu cea mai mare placere

#42
TrueBSD

TrueBSD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 17.11.2006
Mai multe detalii despre ce probleme ai poate solutionam aceste probleme aici, la cate capete sunt, poate se gaseste vreun luminat sa ne descuie :D.
Ce varianta de murphy ai ?? Sa pot sa te mai gidez cu una alta, e vorba de prima varianta pe Debian s-au cel nou pe Ubuntu ??

Eu am mai descoperit ceva proiecte pe care incerc sa le dezvolt si sa le lansez in varianta Open Source.
De murphi nu m-am mai tinut si totusi am observat ca spionii de la balaria de retele au luat ceva masuri de securitate pentru criptarea licentei   :coolspeak: ,  inca o nazdravanie a lor crezand ca au rezolvat tot, cand colo e si mai full de buguri ...  :thumbdown: :thumbdown: :thumbdown:  

Sa auzim de bine, am sa revin cat de curand cu mai multe raspunsuri la intrebari si ideei pentru un proiect cat mai accesibil si usor de utilizat.

Stima si respect.

Edited by Ravy, 23 March 2011 - 09:21.


#43
TrueBSD

TrueBSD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 17.11.2006
si uite asa nu mai are Murphy licenta  :naughty: , nu e fromos alde nenea sa va tineti de cioace.
cine e dispus sa ajute e bine venit. Nicu poate ne spui si ce probleme ai intampinat cu el. Daca are cineva cum sa testeze "noua" versiune free  :naughty: sa ma contacteze ca m-am cam saturat sa bag la clape.

#44
TrueBSD

TrueBSD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 17.11.2006
Se pare ca omul nostru a luat masuri si a modificat in totalitate softul, mai nou toata baza de date se iporta remote cand ai licenta si este verificata pe serverele acestuia.
Intr-un final am reusit sa desfac si acel .bin (cms) ce se afla in root@client# /cms/bin/.
Acest bin dirijeaza tot serverul si verifica in acelasi timp data si licenta, data este verificata cu ajutorul serverului de timp din romania.

Acum sunt curios daca este cineva dispus sa imi furnizeze baza de date sql (cms) de la v35, ma refer la cei ce au licenta.
Nu stiu cati au aflat ca omul nostru isi vinde afacerea pe 4000 de euroi :D

Orice sugestie, intrebare, parere este bine venita.


 nicu88, on 11th March 2010, 10:22, said:

si eu folosesc murphy acum ...si sunt complect dezamagit de felul in care se rezolva problemele.
am cateva erori pe care nu le stiu rezolva singur....dar decat sa ii mai dau bani la dn ..... mai bine ma las de meserie.
am platit destul pana acum ....:|

daca va pot ajuta cu ceva ...... cu cea mai mare placere


#45
Faby

Faby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 27.04.2006
eu unu nu inteleg o chestie folosesc murphy dar nu reusesc sa fac sa apara mesajele la clienti cand sunt in perioada de gratie

#46
TrueBSD

TrueBSD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 17.11.2006
Salut,

Ce versiune de murphy utilizezi ? Stiu ca sunt generate mesaje de atentionare atunci cand se emite factura, mai multe nu stiu sa iti spun.
Eu aproape am terminat o versiune asemanatoare acestea, se afla pe ultima suta de metri.
Caut mai multe persoane doritoare sa testeze aceasta vesiune fara pretentii, este in curs de dezvoltare si momentan suportul este oferit doar de o singura persoana.
Cat despre murphy sunt satul sa vad cum imi borfae comerciantul serverul si nu are nici macar bunul simt sa isi securizeze cat de cat produsul.
Atentie la neatentie, utilizatori acestui proiect murphy pot fi atacati cand nu se asteapta. Acest proiect este plin de brese de securitate si totusi se perce o taxa pentru suport. Am sa te rog sa detaliezi problema ta poate te pot ajuta eu cu o idee.

Edited by Ravy, 23 March 2011 - 09:20.


#47
TrueBSD

TrueBSD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 17.11.2006
Am luat in seama si aceste probleme pe noua versiune ce va fi publica in curand, momentan se afla pe bancul de probe si optimizare.

1) Daca se ajunge la asemenea cazuei e grav, intr-o retea respectata in secolul precedent utilizam SW cu management unde se pot seta adrese MAC statice.

2) Trag o uitatura in loguri, aflu sursa si se alege cu portul DOWN din SW si rezilierea contractului fara discutii.

4) Daca reteaua este prevazuta dupa cum bine spuneam cu SW cu management ii dam portul DOWN, daca in zona respectiva nu avem management mergem pe buna credinta.

PPPoE intradevar o solutie OK, dar ce te faci de echipamente ? Te gandesti sa faci un concentrator pe calculatorul din debara pentru retea ? Si aici te lovesti de o problema, hai sa aplicam solutii profi, daca nu dispui de un concentrator solid te trezesti cu clienti peste tine.

Cat despre acest Murphy noutati nu mai am, sunt aceleasi, omul are acces la tot ce misca pe acel server din toate punctele de vedere, nu imi aduc aminte la cat timp verifica licenta pe concentratorul omului, a incercat el o migrare pe Ubuntu si sa lovit de un mare LOAD generat de libraria ld-linux.so.2 si a revenit la fel de repede la Debian. Am sa revin mai des cu updateuri referitoare la proiectul lansat.

Edited by Ravy, 23 March 2011 - 09:20.


#48
Faby

Faby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 27.04.2006

 ubbyy, on 4th October 2009, 02:43, said:

sall, ce ai ales eu am ales murphy si nu e cum sa zvonit ca omu nu raspunde la telefon etc etc.  i-neo : ispm astia sunt niste anonimi cu numere de telfon expirate

Edited by Ravy, 23 March 2011 - 09:20.


#49
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
Nu am inteles nimic din ce ai scris. Exista semne de punctuatie, te-as ruga sa le folosesti.

#50
TrueBSD

TrueBSD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 17.11.2006
Nu pott sa cred, omul nostru a lasat mustaria la liber .... Sariti cat e FREE. Murphy manager retele e MOCAAAAAAAAAAAA.

Asa imi trebuie, am stat sa scriu de ma luat mama draq sa ma aleg cu 10% Warn ... Frateeeee aveti habar de ceea ce inseamna licenta GNU ?????
GNU (General Public License), o licen?ã de distribuire liberã a programelor de calculator. Ce crima am facut daca l-am pus pe maimutoi cu botu pe labe ??

Edited by TrueBSD, 29 March 2011 - 01:48.


#51
TrueBSD

TrueBSD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 17.11.2006
Solutia Murphy Manager Retele a disparut cu tot cu soft de pe piata ... Se pare ca cel ce a intemeiat acest soft a renuntat la ideea de a mai promova un produs FREE.

#52
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
Mai aveti cumva .iso-ul? L-am luat cand era in versiunea free si acum un prieten vrea sa faca un bine cuiva care nu-i tocmai tech si as vrea sa-l ajut. Nu stiu unde mama naiba am salvat prostia aia... sau macar numele imaginii daca mi-l puteti spune poate mai am o sansa pe Google.

#53
adimax

adimax

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.02.2007
@Huza. Am eu CD-ul de instalare de la versiunea 4.5 parca (ultima). Daca mai ai nevoie de el iti fac o imagine si o urc pe un server file-sharing.

#54
bulkmania

bulkmania

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 10.01.2007
il am si eu daca-l vrea cineva tot pe murphy 4.5 iso (este ultima) - daca vrea cineva sa tipe

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate