Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Imprimanta Hp F2180 probleme cartuse

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
mibotto

mibotto

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 04.03.2008
Detin o imprimanta HP Desket F2180.Cartusele ei sunt HP 21 cel negru si HP 22 cartusul color.Imprimanta mea a fost incarcata cu seringa cu cerneala Hp(asa scrie pe sticlute) si a mers o perioada de timp.Calculatorul imi contoriza in continuare cata cerneala am in cartuse,datorita faptului ca nu le-am resetat,nivelul a ajuns low si imprimanta nu mai scotea nimic,doar se auzea cum scrie si pagina iesea alba.Dupa vreo doua luni am luat cartusul i-am resetat nivelul de cerneala dar in continuare scoate doar foaia alba.Am zis ca e infundat cartusul,insa daca pe capul de scriere dau cu hartie acesta scoate o dunga neagra si daca il las ramen o dunga neagra.Care este urmarea acestui lucru,e stricat cartusul se mai poate rezolva ceva,cumva?Multumesc.

#2
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 23.06.2005

View Postmibotto, on Jan 23 2009, 16:06, said:

Detin o imprimanta HP Desket F2180.Cartusele ei sunt HP 21 cel negru si HP 22 cartusul color.Imprimanta mea a fost incarcata cu seringa cu cerneala Hp(asa scrie pe sticlute) si a mers o perioada de timp.Calculatorul imi contoriza in continuare cata cerneala am in cartuse,datorita faptului ca nu le-am resetat,nivelul a ajuns low si imprimanta nu mai scotea nimic,doar se auzea cum scrie si pagina iesea alba.Dupa vreo doua luni am luat cartusul i-am resetat nivelul de cerneala dar in continuare scoate doar foaia alba.Am zis ca e infundat cartusul,insa daca pe capul de scriere dau cu hartie acesta scoate o dunga neagra si daca il las ramen o dunga neagra.Care este urmarea acestui lucru,e stricat cartusul se mai poate rezolva ceva,cumva?Multumesc.
Asa  am patit si eu  si a trebuit sa iau cartus nou....si -l refilasem de vreo 6 ori.

#3
GabytzuX08

GabytzuX08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,779
  • Înscris: 26.02.2008
Sigur HP F2180 nu e multifunctionala ?  :eheyebrow:

Cateva variante:
a ) Probeaz-o pe alt calculator.
b ) Pune cartusele pe o imprimanta/multifunctionala care are aceleasi cartuse compatibile cu ale tale (exemplu: HP F4180) si vezi daca tipareste ceva.
c ) Dezinstaleaza driver-ele, eventual o verificare de registrii cu CCleaner sau altele asemanatoare si apoi reinstaleaza-ti driver-ele.
d ) In cel mai rau caz reinstaleaza Windows-ul, alte cartuse, in cazul in care nu ai probleme de ordin hardware cu multifunctionala.

Edited by GabytzuX08, 26 January 2009 - 23:02.


#4
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,854
  • Înscris: 27.06.2006

View Postmibotto, on Jan 23 2009, 17:06, said:

Detin o imprimanta HP Desket F2180.Cartusele ei sunt HP 21 cel negru si HP 22 cartusul color.Imprimanta mea a fost incarcata cu seringa cu cerneala Hp(asa scrie pe sticlute) si a mers o perioada de timp.Calculatorul imi contoriza in continuare cata cerneala am in cartuse,datorita faptului ca nu le-am resetat,nivelul a ajuns low si imprimanta nu mai scotea nimic,doar se auzea cum scrie si pagina iesea alba.Dupa vreo doua luni am luat cartusul i-am resetat nivelul de cerneala dar in continuare scoate doar foaia alba.Am zis ca e infundat cartusul,insa daca pe capul de scriere dau cu hartie acesta scoate o dunga neagra si daca il las ramen o dunga neagra.Care este urmarea acestui lucru,e stricat cartusul se mai poate rezolva ceva,cumva?Multumesc.


HP 21/22 sunt cartuse care se pot reincarca de mai multe ori...indiferent de imprimanta care le utilizeaza.
Dupa reincarcare cu cerneala...indicatorul de nivel al cernelei - din soft nu o sa functioneze.

Probabil...in interiorul cartuselor/cartusului s-a format o "spuma" - "foam".
Practic, in cartus, in apropierea duzelor de imprimare nu este cerneala lichida ci o spuma formata din cerneala si bule de aer...care impiedica curgerea cernelei spre duzele de imprimare...
Cartusele care au aceasta problema lasa o amprenta clara...cum ziceai...pe o hartie, dar montate in imprimanta nu functioneaza.

Rezolvarea problemei - se extrage cerneala pe la baza cartusului - folosind un clip si o seringa.
In lipsa unui clip - se sufla cu gura aer prin orificiul de incarcare pana prin duze curge cerneala fara bule de aer...
Pe orificiul de incarcare se poate aplica si o seringa cu pistonul extras in afara...apoi se apasa rapid pe piston astfel incat sa se injecteze rapid aer sub presiune in cartus.

Apoi, cu o seringa, se injecteaza cerneala adnac, la baza cartusului.

Edited by gabicen, 26 January 2009 - 23:11.


#5
GabytzuX08

GabytzuX08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,779
  • Înscris: 26.02.2008

Quote

Probabil...in interiorul cartuselor/cartusului s-a format o "spuma" - "foam".
Practic, in cartus, in apropierea duzelor de imprimare nu este cerneala lichida ci o spuma formata din cerneala si bule de aer...care impiedica curgerea cernelei spre duzele de imprimare...
Cartusele care au aceasta problema lasa o amprenta clara...cum ziceai...pe o hartie, dar montate in imprimanta nu functioneaza.

Eu zic ca tot ar tipari si in situatia asta, mai intrerupt dar ceva-ceva tot ar tipari... asa cu toata "spuma" de care zici  :console:

#6
mibotto

mibotto

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 04.03.2008
Am incercat tot felu de variante insa tot nu am reusit,asa ca l-am schimbat.Multumesc mult pentru sfaturi.

#7
shakuruls2pac85

shakuruls2pac85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 04.08.2008

View Postmibotto, on Feb 1 2009, 23:33, said:

Am incercat tot felu de variante insa tot nu am reusit,asa ca l-am schimbat.Multumesc mult pentru sfaturi.


chiar nu stie nimeni..mi-am luat si eu o imprimanta de asta si mi s-a golit cartusu..am facut refill...l-am pus inapoi...nu merge..zice k ink low.am incercat tot felu de chestii dar nimic.

#8
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,854
  • Înscris: 27.06.2006

View Postshakuruls2pac85, on Feb 4 2009, 16:26, said:

chiar nu stie nimeni..mi-am luat si eu o imprimanta de asta si mi s-a golit cartusu..am facut refill...l-am pus inapoi...nu merge..zice k ink low.am incercat tot felu de chestii dar nimic.

Topicul era deschis pe tema HP F2180 si probleme cartuse - respectiv HP 21 black si HP 22 color.
Presupun ca este vorba de cele de mai sus....

In primul rand: indicatorului nivelului de cerneala (din software) nu o sa mai functioneze corect dupa introducerea unui cartus reumplut in imprimanta. Asta este valabil pentru ORICE cartus reumplut de la ORICE tip de imprimanta/producator.
Cartusele sunt "inteligente" si "contorizeaza - stiu" cata cerneala s-a scurs prin duzele de printare. Reumplera cartusului cu cerneala nu "sterge" din memoria cartusului nivelul "low" de cerneala.

Asta nu inseamna ca imprimanta nu o sa mai functioneze cu cartuse reumplute. Trebuie "ignorate" mesajele de avertizare si tiparit in continuare.  Exista cazuri particulare in care anumite cartuse de la Canon, Lexmark sau HP nu sunt recunoscute de imprimante dupa reumplere...s-a discutat pe forum.

Dar cartusele HP 21 si HP 22 nu pun probleme de functionare dupa reumplere...indiferent de imprimantele in care sunt utilizate.

Mai multe recomandari privind utilizarea cartuselor gasesti aici: http://consumabile.org/faq.html

#9
Jmencez

Jmencez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 19.04.2007

View Postgabicen, on 4th February 2009, 20:53, said:

Topicul era deschis pe tema HP F2180 si probleme cartuse - respectiv HP 21 black si HP 22 color.
Presupun ca este vorba de cele de mai sus....

In primul rand: indicatorului nivelului de cerneala (din software) nu o sa mai functioneze corect dupa introducerea unui cartus reumplut in imprimanta. Asta este valabil pentru ORICE cartus reumplut de la ORICE tip de imprimanta/producator.
Cartusele sunt "inteligente" si "contorizeaza - stiu" cata cerneala s-a scurs prin duzele de printare. Reumplera cartusului cu cerneala nu "sterge" din memoria cartusului nivelul "low" de cerneala.

Asta nu inseamna ca imprimanta nu o sa mai functioneze cu cartuse reumplute. Trebuie "ignorate" mesajele de avertizare si tiparit in continuare.  Exista cazuri particulare in care anumite cartuse de la Canon, Lexmark sau HP nu sunt recunoscute de imprimante dupa reumplere...s-a discutat pe forum.

Dar cartusele HP 21 si HP 22 nu pun probleme de functionare dupa reumplere...indiferent de imprimantele in care sunt utilizate.

Mai multe recomandari privind utilizarea cartuselor gasesti aici: http://consumabile.org/faq.html

Cred ca am si eu o problema cu acea spuma. Prima data dupa ce am incarcat cartusul (hp 21)nu imprima, dar pe foaie dak il puneam lasta urme negre. Acuma dupa mai multe operatiuni facute de mine curge prea tare prin duze..cred k am scos de tot acea spuma. Te rog sa imi spui ce mai pot sa fac sau macar daca la un magazin specializat se poate repara.

#10
PHOENIX_GUARDIAN

PHOENIX_GUARDIAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 25.02.2009
Am patit si eu de mai multe ori cu cartuse Hp21 Hp22 sa fie umplute full si sa nu tipareasca nimica, motivele sunt mai mult: se formeaza spuma în fata capului de tiparire, intra aer în cartus, diferenta de presiune în cartus
O sa mai patesti la Hp 21 sa nu vrea sa stea cerneala în cartus dupa reîncarcare si se goleste cartusul singur în 2-3 minute
Urmareste video de mai jos si urmareste pas cu pas * cu mare atentie *, este singura metoda care a mers la mine si la cine am mai recomandat imprimanta cu Hp 21 Hp 22 si chiar la alte firme decât Hp
http://www.metacafe....than_5_minutes/
Înainte reîncarcam cartusele doar cu seringa, nu foloseam si suportul ala prin care se mai trage cerneala... dar modelele astea mai noi de Hp 21 Hp 22 sunt putin mai finute
Mare grija de unde cumperi cerneala, sfatul meu este sa cumperi un kit inkjet http://www.mediatec....c/hpi-0005d.htm (inkjet are 3 rezerve, asta are decât 2) sa pastrezi rezervele astea 2-3 pentru cazuri când ramâi fara cerneala în casa si sa îti cumperi la sticluta de la Hp special pentru Hp 21 si nu vei avea probleme, cerneala la sticluta de 100 ml e mult mai neagra decât asta din kit si din ce vad pe forumuri ar fi mai calitativa
Apropo sa nu arunci rezervele alea din kit, le reumpli si le ei cu tine în caz ca ai mai multe imprimante sau le lasi undeva pregatite în caz ca ai ceva de tras urgent, în general la Hp 21 o reîncarcare poti sa îi faci fii nevoit sa folosesti kitul ala de tragi din el cerneala
Eu asta am folosit si la mine a dat rezultate, daca vrei sa îti apara cartusul full dupa reîncarcare cauta pe youtube sau google
Acuma daca îti e frica sa nu strici un cartus de 1 milion te sfatuiesc sa te duci la o firma specializata pe asa ceva

Edited by PHOENIX_GUARDIAN, 28 June 2009 - 10:06.


#11
ffagaras

ffagaras

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.05.2009

View Postmibotto, on 23rd January 2009, 18:06, said:

Detin o imprimanta HP Desket F2180.Cartusele ei sunt HP 21 cel negru si HP 22 cartusul color.Imprimanta mea a fost incarcata cu seringa cu cerneala Hp(asa scrie pe sticlute) si a mers o perioada de timp.Calculatorul imi contoriza in continuare cata cerneala am in cartuse,datorita faptului ca nu le-am resetat,nivelul a ajuns low si imprimanta nu mai scotea nimic,doar se auzea cum scrie si pagina iesea alba.Dupa vreo doua luni am luat cartusul i-am resetat nivelul de cerneala dar in continuare scoate doar foaia alba.Am zis ca e infundat cartusul,insa daca pe capul de scriere dau cu hartie acesta scoate o dunga neagra si daca il las ramen o dunga neagra.Care este urmarea acestui lucru,e stricat cartusul se mai poate rezolva ceva,cumva?Multumesc.

Salutare...
Am o problema asemanatoare cu un cartus negru hp21 si imprimanta f2180.
Am umplut cartushul o singura data pina acum si a mers fara probleme. Insa acum imprimanta imi raporteaza mai tot timpul ca nu mai
exista cerneala in cartus (ledul rosu clipeste permanent). Am reincarcat cartushul si degeaba. Am incercat sa resetez cartushul astupind
cei 2 connectori ai cartushului cu soci asa cum am vazut pe diverse forumuri dar nimic. Imprimanta nu misca nimic.
Spuneai ca ai reushit sa resetezi cartushul. Cum ai facut-o ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate