Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Western Digital TV HD Media Player

- - - - -
  • Please log in to reply
1450 replies to this topic

#1
katanel

katanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 24.11.2006
salutare,

daca nu au nimic moderatorii impotriva am zis sa deschid un thread separat pentru acest player HD de la Western Digital. Deocamdata nu poate fi considerat un NMT (partea de networking nu exista inca, desi are acelasi procesor Sigma ca si un Popcornhour A110).

[ http://www.westerndigital.com/global/images/products/frnt/300/wdfWDTV.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

1) Pagina oficiala este asta http://www.westerndi...asp?driveid=572

2) Discutii pe forumul AVS despre gasiti aici: http://www.avsforum....d.php?t=1080840 ; cu siguranta mai sunt si pe alte forumuri

3) In Romania il gasiti (teoretic) la cateva magazine online: http://www.price.ro/...amp;pretPanaLa=
Pare-se ca nu se aduc foarte multe. Printr-un noroc chior am reusit sa cumpar unul aseara, mai multe se vor aduce cica de saptamina viitoare.

Fara a avea pretentia de a face un review complet (gasiti pe diverse siteuri de specialitate) iata cateva din impresiile mele:

a) dimensiuni/ergonomie/meniu/firmware:
- e destul de mic, iti incape in buzunar (la jumatate fata de un PCH 110)
- finisajele cutiei sunt de calitate desi pe plasticul lucios vor ramine amprente usor
- meniul e destul de dragutz si rapid; pare mai ingrijit ca la PCH, optiuni de configurare insa nu ai prea multe
- calitatea imaginii pe lcd-ul meu hd ready e destul de buna; setarea de rezolutie video am lasat-o pe Auto
- update-ul de firmware a decurs fara probleme (1.01.02 se gaseste pe site, il pui pe stick si apoi din interfata lansezi upgrade-ul)

b ) rularea de filme divx/mkv
- 2-3 filme divx/xvid a decurs fara probleme
- 2 filme 720p si unul 1080p de asemenea a decurs fara probleme

c) sunet DTS/AC3
- nu decodeaza si nici nu va decoda sunetul DTS. Majoritatea MKV de pe net au sunet DTS, asa ca va trebuie un sistem separat care sa decodeze DTS.
- iesirea audio am setat-o pe digital iar la player am conectat prin cablu optic un receiver AV; sunetul a fost 5.1 fara pb
- nu am testat cum merge pe cele 2 iesiri stereo analogice (stiu ca firmware-ul face dowdmix stereo doar la AC3)

d) deschiderea de fisiere iso (imagini DVD)
- a mers si acest lucru; din pacate nu exista meniu dar exista posibilitatea de selectare a subtitrarii
- nu m-am prins daca stie sa citeasca cursiv toate VOB-urile din imagine sau va trebui sa le unesc intr-unul mare (asta voi testa)

e) rularea de audio/vizionarea de poze
- inca nu, voi testa

f) afisarea de subtitrari la filme
- nu stie decat subtitrari SRT (sub-urile nu le incarca)
- fontul este cat de cat lizibil (exista optiunea setarii marimii fontului)
- nu recunoaste si nici nu ignora formatarile (<i></i>, <b></b>)
- nu am testat dar o voi face pe mkv-urile cu subtitrare embedded - din ce stiu ar trebui sa mearga cu ultimul firmware

Cam astea ar fi primele impresii, o sa mai revin binenteles cu altele. Rog userii care au acest produs sa puna si ei impresii aici.

Sper ca cei de la WD vor continua sa lucreze la firmware, playerul promite multe (pt cei care nu doresc neaparat streaming, torente, ftp, etc).

Linkuri utile:
Cel mai recent firmware.
WDTV Wiki si multe altele.
Softpedia in limba engleza.

Edited by Mtz, 12 January 2010 - 20:35.


#2
klaus123

klaus123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 24.10.2004
Chiar ca ai fost un mare norocos. Eu am dat comanda din decembrie si de data asta m-au fentat si cei de la mediadot si cei de la la marketonline.... SPer sa am noroc saptamana viitoare caci ard de nerabdare sa-l am in casa. E cadoul meu de Craciun...inca neprimit. Banuiesc ca ai putut face o comparatie cu Popcorn...acum dupa ce le stii pe ambele ce ai alege?
Pretul e din start imbatabil...

Edited by klaus123, 23 January 2009 - 11:33.


#3
Utilizator

Utilizator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 07.11.2005
Subscriu și eu la lăsarea acestui topic pe forum, cu toate că a mai fost mutat odată!
Îl rog pe Mtz, când timpul îi va permite, să mute discuțiile de pe topicul NMT despre WD aici.
Mulțumesc.

Este totuși curioasă creșterea de preț de la 95 la 110, de la începutul anului, în condițiile în care și a crescut cu 10%!

Edited by Utilizator, 23 January 2009 - 11:48.


#4
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,554
  • Înscris: 01.02.2007
Am incercat si eu deschiderea separata a unui thread dedicat WD TV dar imediat a fost mutat la gramada cu celelalte NMT desi nu face parte din categoria aia. Daca tot a fost mutat acolo trebuia modificat si subtitlul acelui thread ca sa stie si alta lume ca acolo se vorbeste si despre WD TV. Totusi nu e cazul sa cadem in teoria conspiratiei cum ca din cauza anumitor playere HD se incearca "ingroparea" lui WD.

#5
katanel

katanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 24.11.2006

View Postklaus123, on Jan 23 2009, 11:31, said:

Chiar ca ai fost un mare norocos. Eu am dat comanda din decembrie si de data asta m-au fentat si cei de la mediadot si cei de la la marketonline.... SPer sa am noroc saptamana viitoare caci ard de nerabdare sa-l am in casa. E cadoul meu de Craciun...inca neprimit. Banuiesc ca ai putut face o comparatie cu Popcorn...acum dupa ce le stii pe ambele ce ai alege?
Pretul e din start imbatabil...
iti urez bafta sa intri in club :D:D

legat de comparatia cu PCH-ul 2 chestii imi vin in minte acum:
- pare un produs mai ingrijit per ansamblu chiar daca stie sa faca mai putine
- e foarte usor de configurat (la pch m-am chinuit ceva); firmware-ul pare a fi scris de la zero - nu beneficiaza de 'mostenirea' NMT

Eu zic ca fata de pch are un raport pret/calitate mai bun deci merg deocamdata pe WD.




View PostUtilizator, on Jan 23 2009, 11:33, said:

Subscriu și eu la lăsarea acestui topic pe forum, cu toate că a mai fost mutat odată!
Îl rog pe Mtz, când timpul îi va permite, să mute discuțiile de pe topicul NMT despre WD aici.
Mulțumesc.

Este totuși curioasă creșterea de preț de la 95 la 110, de la începutul anului, în condițiile în care și a crescut cu 10%!
in decembrie era pe siteurile online la 380 ron (97 euro la un curs de ~ 3.9)
in ianurie l-am luat cu 460ron (106 euro la un curs de ~ 4.3 sa zicem)

asta e, e cererea mare pe piata si profita cine poate...:(



View Postdacibesti, on Jan 23 2009, 11:43, said:

Am incercat si eu deschiderea separata a unui thread dedicat WD TV dar imediat a fost mutat la gramada cu celelalte NMT desi nu face parte din categoria aia. Daca tot a fost mutat acolo trebuia modificat si subtitlul acelui thread ca sa stie si alta lume ca acolo se vorbeste si despre WD TV. Totusi nu e cazul sa cadem in teoria conspiratiei cum ca din cauza anumitor playere HD se incearca "ingroparea" lui WD.
ai acest player? daca da, eram curios ce impresii ai despre...

Edited by katanel, 23 January 2009 - 11:59.


#6
klaus123

klaus123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 24.10.2004
A mai fost cineva care a comentat despre pret...
cand vroiam sa-i dau comanda fratelui meu sa mi-l aduca din spania... aici era cel mai mic pret 360RON iar acolo preturile erau astea (sunt si acum)

https://www.expansys...d.aspx?i=176265
http://www.pixmania-...dia-player.html
http://www.macnifico...edia-Player.htm

Deci este o plaja incepand cu 100... Asta a fost si motivul pentru care i-am zis sa nu mi-l ia de acolo (iar acum regret) pentru ca aici era mai ieftin si aveam si garantie.
Acum stau cu buza umflata de lipsa de stoc si de promisiuni ale furnizorilor...

#7
katanel

katanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 24.11.2006
1) Tot legat de pe forumul AVS pentru WD TV:

lista de buguri si imbuntatiri cerute de useri

la cele legate de subtitrari si meniu DVD, subscriu si eu.

dupa cum se vede baietii de la WD mai au de lucrat la firmware, dar sa nu ne descurajam...:D:D



2) si o pagina de Wiki despre player http://wdtv.wetpaint...hat is a WD TV?

Edited by katanel, 23 January 2009 - 12:39.


#8
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,554
  • Înscris: 01.02.2007

View Postkatanel, on Jan 23 2009, 11:57, said:

ai acest player? daca da, eram curios ce impresii ai despre...

Nu il am, vroiam sa imi fac o parere inainte sa il comand si asteptam niste pareri de la posesori.
Nu ma intereseaza chestii de retea, client de torent, youtube, etc; nu ma deranjeaza ca vine fara HDD (deja am un My Book Essential de 500Gb).
Ma interesa partea de sunet (adica DTS) si recunoasterea si afisarea subtitrarilor si a diacriticilor. Nu are in setari nici optiunea pt limba ceha? De obicei la toate dvd playerele SD daca nu au limba romana la "subtitle languages" poti sa alegi limba ceha si atunci afiseaza corect caracterele specifice limbii romane.
Inca stau si cuget daca sa il comand sau nu.

Ai incercat sa conectezi pe USB o unitate DVD externa? Merge?
Are display sau doar OSD, ce afiseaza pe display? Poti sa pui o poza cu displayul in timpul functionarii?

Edited by dacibesti, 23 January 2009 - 14:59.


#9
katanel

katanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 24.11.2006

View Postdacibesti, on Jan 23 2009, 14:50, said:

Nu il am, vroiam sa imi fac o parere inainte sa il comand si asteptam niste pareri de la posesori.
Nu ma intereseaza chestii de retea, client de torent, youtube, etc; nu ma deranjeaza ca vine fara HDD (deja am un My Book Essential de 500Gb).
Ma interesa partea de sunet (adica DTS) si recunoasterea si afisarea subtitrarilor si a diacriticilor. Nu are in setari nici optiunea pt limba ceha? De obicei la toate dvd playerele SD daca nu au limba romana la "subtitle languages" poti sa alegi limba ceha si atunci afiseaza corect caracterele specifice limbii romane.
Inca stau si cuget daca sa il comand sau nu.
nu, are ceva de genul asta. are chestii mai simple gen Suport for Western Europe, China, etc
legat de sunet: eu am receiver si il conectez prin cablu optic. am inteles ca face passtrough la DTS in cazul asta. din ce am citit pe forumul AVS am inteles ca ar fi o problema cand in containerul mkv s-ar gasi mai multe piste de sunet. deocamdata asta nu m-a deranjat.

View Postdacibesti, on Jan 23 2009, 14:50, said:

Ai incercat sa conectezi pe USB o unitate DVD externa? Merge?
Are display sau doar OSD, ce afiseaza pe display? Poti sa pui o poza cu displayul in timpul functionarii?
nu am DVD pe usb si nu stiu de as putea face rost. daca are cineva pe aici...
nu exista afisaj cu cristale/interfata de afisare (in afara de 2-3 luminite de power, usb, etc) pe cutia lui daca la asta te referi (ca la un player DVD normal de ex)
nici PCH-ul nu are asta...

#10
florian_cj

florian_cj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 08.06.2005
USB slave are?

#11
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
Eu l-am comparat cu Tivx si sincer nu incape comparatie daca esti pretentios.
Calitatea imagini este buna dar nu la fel de buna ca la Tivx , materialele 1080p sunt redate ok dar nu au fluiditatea de la Tvix se vad cu usor shutter, noiseul este deasemennea mai mare.Diferentele nu sunt mari se pot observa numai daca folosesti un super tv full-hd, pe un HD-ready cu materiale 720p imi este greu sa cred ca poti faci diferente.
Partea intradevar neplacuta este legata de formatele suportate, chiar daca lista este mare unele materiale HD .wmv, .mkv nu ruleaza, cu toate ca pe TIVX merg flawless.
Tot la incompatibilitati majore se inscrie lipsa totala de sunet la unele formate , playerul afisand ca nu suporta respectivul codec audio , la fel Tivx reda fara probleme asa ceva.Concret de exemplu sunetul WMA-Pro nu este recunoscut in container MKV sau TS.Sunetul DTS este disponibil doar stream digital catre un decodor extern si lipseste de pe orice alta iesire.
Subtitrarea recunoscuta este doar sub o singura forma .srt si nu exista suport pentru diacritice.
Comenzile si navigarea sunt greoaie  si nu exista tasta "go to" care permite sa ajungi instant la orice secunda a filmului.

Cu toate astea playerul este super la pretul sau, dar cei obisnuiti cu mediacentrele titrate vor gasi multe lipsuri si limitari.
Merita fara indoiala pretul si cine vrea sa paseasca in domeniu HD are acum o alternativa facila.

#12
lorin_miculescu

lorin_miculescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 03.09.2006
Salut,

Eu am comandat la Marketonline una bucata player dar ma tot amana... Chiar ieri mi-au trimis mesaj si mi-au spus ca mai am de asteptat inca 2 saptamani...
Din ce am citit pe net am inteles ca nu stie DTS ci doar scoate fluxul compresat prin Toslink sau HDMI.
Deci sa inteleg ca daca il voi conecta prin Toslink la Home cinema-ul meu (link) care, dupa cum scrie pe cartea lui, are DTS, va decoda acesta din urma?

Un TViX mi se pare exagerat de scump, mai ales ca nu vine cu un HDD inclus.

#13
katanel

katanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 24.11.2006

View Postflorian_cj, on Jan 23 2009, 17:09, said:

USB slave are?

nu (cred).


View PostFC72, on Jan 23 2009, 17:12, said:

Eu l-am comparat cu Tivx si sincer nu incape comparatie daca esti pretentios.
Calitatea imagini este buna dar nu la fel de buna ca la Tivx , materialele 1080p sunt redate ok dar nu au fluiditatea de la Tvix se vad cu usor shutter, noiseul este deasemennea mai mare.Diferentele nu sunt mari se pot observa numai daca folosesti un super tv full-hd, pe un HD-ready cu materiale 720p imi este greu sa cred ca poti faci diferente.
Partea intradevar neplacuta este legata de formatele suportate, chiar daca lista este mare unele materiale HD .wmv, .mkv nu ruleaza, cu toate ca pe TIVX merg flawless.
Tot la incompatibilitati majore se inscrie lipsa totala de sunet la unele formate , playerul afisand ca nu suporta respectivul codec audio , la fel Tivx reda fara probleme asa ceva.Concret de exemplu sunetul WMA-Pro nu este recunoscut in container MKV sau TS.Sunetul DTS este disponibil doar stream digital catre un decodor extern si lipseste de pe orice alta iesire.
Subtitrarea recunoscuta este doar sub o singura forma .srt si nu exista suport pentru diacritice.
Comenzile si navigarea sunt greoaie  si nu exista tasta "go to" care permite sa ajungi instant la orice secunda a filmului.

Cu toate astea playerul este super la pretul sau, dar cei obisnuiti cu mediacentrele titrate vor gasi multe lipsuri si limitari.
Merita fara indoiala pretul si cine vrea sa paseasca in domeniu HD are acum o alternativa facila.

TVIX-ul e deja din alta clasa (inclusiv la costuri) dar stiu ca si acolo sunt pb cu firmware-ul.

Tot ce am rulat eu pina acum (inclusiv 1080p) a mers fara probleme si fara sacadari, etc

Mai au de lucrat intr-adevar la partea de subtitrari, numar de formate acceptate, suport pt meniu DVD-uri, etc

Dar...am speranta ca vor lucra la firmware in continuare.



View Postlorin_miculescu, on Jan 23 2009, 22:15, said:

Salut,

Eu am comandat la Marketonline una bucata player dar ma tot amana... Chiar ieri mi-au trimis mesaj si mi-au spus ca mai am de asteptat inca 2 saptamani...
Din ce am citit pe net am inteles ca nu stie DTS ci doar scoate fluxul compresat prin Toslink sau HDMI.
Deci sa inteleg ca daca il voi conecta prin Toslink la Home cinema-ul meu (link) care, dupa cum scrie pe cartea lui, are DTS, va decoda acesta din urma?

Un TViX mi se pare exagerat de scump, mai ales ca nu vine cu un HDD inclus.

la mine merge perfect prin Toslink si scoate DTS, etc...

#14
cctin

cctin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 09.04.2007
O solutie buna este pentru cei care au rude sau prieteni in Canada, acolo aparatul este la un pret sub cel din Europa.
http://www.tigerdire...e...&CatId=4030

#15
Utilizator

Utilizator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 07.11.2005
De foarte multe ori am cerut o informație legată de calitatea comparativă a imaginii la filme DivX(XviD) între DVD cu MTK și Media Center. La fel și subtitrarea (mărime, culori<font,fond,contur>, rotunjimea conturului, distanță între litere etc.). Katanel poate faci o comparație între WD TV HD și DVD MTK și ne dai câteva detalii.

Edited by Utilizator, 26 January 2009 - 08:36.


#16
klaus123

klaus123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 24.10.2004
ptr tipul cu comanda la marketonline... si eu sunt in aceeasi situatie. katanel care a deschis thread-ul si care a fost un norocos. eu am dat comanda din decembrie (chiar in prima parte) moment in care am fost amanat pentru ianuarie (dupa 15) la singurele magazine online care aveau asa ceva: mediadot si marketonline. Ambele acelasi raspuns: dupa 15. A venit 15 si nimic... primii mediadot m-au sunat si mi-au spus ca au venit in tara si cel tarziu intr-o saptamana il am. marketonline mi-a scris pe mail acelasi lucru. a trecut o saptamana si nimci. am dat telefon eu la mediadot si tot asa amanari. pana cand katanel mi-a vandut pontul. pcfun. am dat comanda sapt trecuta dar n-am avut noroc. se vandusera. mi-au zis ca vin saptamana asta...asa ca am sperante in ei ca in ceilalti am vazut cum sta problema la nivel de seriozitate. sper sa nu ajung la aceeasi concluzie si cu pcfun.

#17
paulgsm

paulgsm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 08.02.2002
Ideea e ca toti iau de la acelasi importator (unicul din cate stiu eu): ELKOTech Romania - http://www.elko.ro. Cand il va avea importatorul pe stoc vor putea livra si magazinele online comenzile ce contin acest produs. Pana atunci ... asteptam.

Edited by paulgsm, 26 January 2009 - 11:40.


#18
BelugaGoose

BelugaGoose

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 22.11.2008
Cica au pe stoc la pcfun, eu mai astept inca sa vad cum se comporta la altii  :P .

Buna ziua,
Va multumim pentru vizita in magazinul online www.PCfun.ro.


Produsul de interes este disponibil la comanda online.Durata livrarii va fi intre 24h si 48h, in functie de distanta si ora la care a fost primita confirmarea.Va multumim.

Cu stima,
Dragos Dan
PCfun Support

Email: [email protected]
Web: www.PCfun.ro

Mesajul dumneavoastra (2009-01-24 11:03:05)
Mai aveti pe stoc media player hd western digital?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate