Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

incep sa ma las de fumat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4372 replies to this topic

#1
zwave

zwave

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 30.06.2007
Sunt fumator cam de 11 ani. Am avut norocul sa nu ma apuc ca altii chiar din gradinita dar si nenorocul ca pentru mine fumatul a ajuns ceva sfant. The holly smoke merge cu mine peste tot, e prietenul meu cel mai bun, e sursa inspiratiei si starile meditative nu le concep fara el. Daca ar fi sa identific momentul in care am ridicat fumatul la rang de protopop  :worthy: cred ca pe vremuri, cand fumam iarba, ar fi raspunsul. De asta cred ca toti cei care au avut de-a face cu "za weed" au un punct in minus la atuurile viitorului nefumator.

Cat fumez ? Un pachet si cateva tigari pe zi in medie, cand nu se intampla nimic. La iesiri in oras, chefuri, revelioane in jur de 3 pachete pe noapte cand e alcohool involved. E mult, putin habar n-am. Ma tin plamanii bine de tot si asta era si un fel de mandrie personala chiar daca tre' sa fi tare bou sa te mandresti cat duci la otrava.

Cand fumez ? cand ma trezesc, cand lucrez, ma uit pe net, beau o bere, dupa mancare, inainte de mancare, ies cu cainele, la munte, pe plaja, cu prietenii, inainte sa dorm, dupa ce ma spal pe dinti, si cu ultima, care e si printre cele mai aberante, inchei lista ca sa nu umplu 10 de pagini. Practic fumez tot timpul, in afara de somn offcourse, care e si el dupa 3-4 noaptea.

Sunt multe motive din care vreau sa ma las. N-o sa le enumer pe toate, amintesc doar de cel mai important pentru mine: vreau sa fiu liber, nu sclavul unui kkt de inventie nesanatoasa, care miroase si urat pe deasupra !
LA fel, sunt (aparent) multe motive si sa nu te lasi. Aici e problema. Pana acum, ce am gasit eu cel mai greu de trecut peste e teama ca lucrurile nu vor mai fi la fel fara tigari. Si aici lista e infinita: mancarea, berea, amicii, statul in statie, cluburile, Vama Veche...and so on. Sar direct la cele mai mari temeri personale: Ca nu voi putea duce planurile pe care le-am conceput ca fumator la bun sfarsit ca nefumator (si aici inspiratia e cu rol principal). Stiu, unii din voi (mai ales nefumatorii) spun acum: Ba da ce fucked up esti ma baiatule ! Si aveti dreptate :D.  Tigarea se agata de orice lucru din viata ta, o iei cu tine peste tot si e partasa la orice.  Si ma gandesc ca nu eu singur, cu mintea si sufletul meu am conceput planurile, tigarea le-a facut, a fost si ea acolo cu mine, ea m-a ajutat. Doamneee fereste ce aberatie - imi dau seama de ea in timp ce scriu dar asa este, asa simt ! Traiesc, si cred ca nu sunt singurul, cu niste nascociri create de mine, am ridicat singur tigara in slavi, i-am acordat roluri cu care n-are nici o treaba ! hai ca deja m-am enervat. off..cred ca fiecare fumator crede in sinea lui ca e un prost.

ca sa se inteleaga mai bine dau 3 exemple de frici pentru din viitor:
    1. Prietenii conteaza enorm pentru mine. Mi-e teama ca n-o sa ma mai simt la fel de bine cu ei.
    2. Mi-e teama ca voi asculta in viitor, nefumator fiind Soldier of Fortune si muzica nu va mai fi la fel.
    3. Imi place asa cum sunt, cu tot cu tigari. Nu vreau sa ma schimb in rau.

De ce nu m-am lasat pana acum ? Am incercat de cateva ori, putine ce-i drept si n-am reusit sa ma las mai mult de cateva ceasuri, o zi...O singura data am reusit o saptamana sa nu fumez si m-am apucat in ziua de Pasti, asa ca un premiu, sa demonstrez ca am scapat. Bineinteles, a urmat pachetu. Ieri de dimineata am incercat iar si m-am apucat tot ieri, pe la 19.30. Am hotarat ca de joi(maine) e gata. Incepe for real !
Si intamplator, cautand jurnalele celor care s-au lasat am gasit si cartea asta: http://www.scribd.co...carte-antifumat. Se numeste "In sfarsit, nefumator" si e scrisa de Allen Carr. O recomand cu caldura tuturor, de-abia am terminat de citit si simt ca am avut dreptate in toate banuielile mele, cu deosebirea ca mi-a dat ceva foarte important, ceva ce nu stiam sau nu voiam sa cred: Nicotina e un drog ! Fumezi pentru ca nicotina iti cere sa fumezi, nu pentru ca ar fi o placere sau obicei. si nu renunti la fumat, de fapt nu renunti la nimic, te vindeci. n-o sa-i fac rezumatul dar daca vrei sa te lasi, citeste-o neaparat in loc sa dai fuga la farmacie pentru plasturi sau alte kkturi.

De ce n-am reusit in tentativele mele ? Ma consider un tip puternic in multe privinte dar poate nu si in vointa. De fiecare data cand abordam lasatul de fumat incepeam cu Vointa.  "Da ce ma, ma face pe mine fumatul ?! Baagami-as.. :cursing: " Si e o metoda chinuitoare rau, in plus ca e proasta, majoritatea revenind la fumat dupa cateva luni. De multe ori cantaream argumentele inainte si-mi dadeam seama ca n-are rost sa ma supun la un chin degeaba si nici nu ma mai apucam "de lasat". Marea cheie (despre asta e cartea lui Allen) e sa invingi inainte sa te lasi, sa invingi TEAMA de viitor. Bine, acum vorbesc tzantos ca un fost fumator si nici n-am lasat prima tigare  :proud:  dar vedem mai incolo. daca esuez...dar n-o sa esuez. Partea proasta e ca eu voiam sa ma las pentru 3 luni si cartea m-a convins sa spun "niciodata". Aici mai am dubii..ce kkt fac ? ma las de tot de fumat ?  :w00t:  nu-mi vine sa cred. aici am probleme, am nevoie de ajutor. Nu pot spune niciodata cu toata gura desi asa am sanse de reusita mai mari asa. Ce sa fac ? Vad la ultima tigara..mai am timp cateva ceasuri.

Acum sunt in ziua dinaintea marelui moment, adica intr-o miercuri.
Nu prea imi plac miercurile. de asta am zis ca joi, ziua mea norocoasa o sa fie cea mai buna pentru salvare.
Sunt nerabdator, mi-e si un pic teama dar oricum ma simt mult mai pregatit decat orice alta data din trecut.

O sa va spun de la inceput ca topicul asta e si un ajutor pentru mine. O sa scriu in el cu riscul de a plictisi pe cineva si chiar daca nu voi primi nici un reply, o sa scriu in continuare (cel putin pana trece perioada mai dificila). Imi fac un fel de jurnal public, diferenta fata de unul personal fiind ca aici, intr-un fel imi iau si un angajament ceva mai oficial, care in nici un caz nu se vrea un substitut pentru motivele din care ma las de fumat (le stiu foarte bine), ci e doar un sprijin in plus.

Deja ma mananca in .. desi am pachetul langa mine (de-abia de maine dimineata incep), ca si cum mi-am transferat o parte din stres. Cred ca monstrul mic de nicotina alerteaza alti monstrii din creier sa-i sara in ajutor ca i-am pus gand rau. Muhaaahahaa I'm konna kill IT !!!

#2
Tilihoi

Tilihoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 12.12.2008
e 11 seara. daca citesc cat ai scris ma ia somnul. pana la urma te lasi sau nu?

#3
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Sper sa reusesti !

#4
Judith

Judith

    Iubita mileniului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,477
  • Înscris: 17.12.2008
Si eu m-am lasat saptaman trecuta timp de 5 zile. Macel a fost insa cand am iesit vinerea si am bagat 2 pachete. :(
Cel mai greu mi se pare din punct de vedere social sa te lasi. Adica langa paharul de suc/tarie/blablabla parca e o necesitate sa fumez. Nu ma simt bine daca ies si nu fumez. E oribil. :(
Nu pot sa stau de vorba cu cineva care fumeaza in fata mea fara sa-mi aprind ei eu o tigara.
Azi i-ar n-am fumat, dar is racita. :(

Edited by Judith, 21 January 2009 - 23:03.


#5
Tilihoi

Tilihoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 12.12.2008
cel mai rau e cand te lasi brus de fumat. pentru ca te poti apuca la fel de brusc

#6
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
incearca ceva "patch" sau nicorette, e greu asa "pe uscat" Multa Bafta !

#7
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 19.08.2005
Am fumat si eu 11 ani si le-am lasat de 13, asa ca iti vorbesc din experienta.
Le-am lasat si eu de mai multe ori inainte, insa de fiecare data ziceam ca le las doar pentru o vreme, nu definitiv. Asta a fost marea greseala. Din momentul in care m-am hotarat sa nu le mai pun niciodata in gura, nici n-am mai facut-o. Nu am slabit, nu m-am ingrasat, nu m-am simtit mai bine sau mai rau, nu am tusit mai frumos sau mai urat, nu s-a intamplat absolut nimic diferit. Cu exceptia faptului ca nu mai fumam. Si nici macar nu mi-a fost greu. Totul e sa vrei.
Succes!

#8
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Si eu am mari probleme cu tigarile (desi nu fumez mai mult de 15 tigari pe zi). Mi-ar placea sa ma las dar cu siguranta nu voi reusi Posted Image

Ca sa te lasi cu adevarat nu cred ca ai nevoie de carti,gume,bomboane si alte cacaturi. Le lasi si punct.

#9
RampaGe

RampaGe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 23.01.2008
Majoritatea fumatorilor doresc sa se lase , multi vor dar nu pot , cei care spun ca sigur pot , nu vor si tot asa , eu unul fumez de 4 ani si sincer mi-au facut rau dar nu pot sa le las , am incercat dar parca e total aiurea sa te duci undeva unde toti fumeaza si tu stai sa te uiti la ei , e aiurea cand te duci la facultate si in pauza nu ai ce face si toti colegi tai ies la tigara si tu stai..... si cel mai aiurea e cand ai nervi sau cand te duci sa bei ceva , eu unu nu concep sa beau ceva fara sa fumez o tzigara .

Recomandarea mea , daca nu vrei sa te lasi de fumat incearca tigari extrem de usoare si totul va fi mai usor , pana azi fumal Marlboro Filter Plus , de astazi am descoperit Marlboro Extra Filter Plus asta are totul la jumate fata de cel precedent , Gudron 3 , Nicotina 0,3 , Monoxid de carbon 4 , asa ca iti recomand o tigara mai usoara daca tot nu poti sa te lasi :)

#10
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005
Cred că există o vreme să te lași de fumat. Nu poți oricând. Depinde de lifestyle. Acum nu m-aș putea lăsa, cu toate că mi se par bani aruncați pe fereastră, care-ți mai și distrug sănătatea, dar nu aș putea. Îmi place prea mult să fumez. În schimb văd mulți în locul cărora dacă aș fi, m-aș putea lăsa. Sunt persoane pe la 40 de ani, familiști, cu viață monotonă, în care cu țigări, fără țigări, viața e la fel de plictisitoare. :D

Edited by Fr3ak, 22 January 2009 - 21:23.


#11
zwave

zwave

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 30.06.2007
Multumesc pentru incurajari !

Aseara a fost un pic ciudat. am fumat ultima tigara. Toata ziua m-am gandit daca sa ma las de tot sau doar pentru 3 luni. Inainte sa sting ultima tigara(pe langa faptul ca ma durea capul si mi-era greata), era deja evident ca o sa ma las forever, altfel n-o sa reusesc.  

Astazi, prima zi fara tigari ma simt binisor. Nici nu ma urc pe pereti dupa tigari dar nici nu sunt asa entuziast cum speram. Am fost usor irascibil de dimineata, de fapt inca de ieri seara si am provocat o cearta inutila. Trec foarte repede de la zambete la urlete  :w00t:  si asta nu-mi prea place, nu ma caracterizeaza deloc stilul. Apa am baut la greu, am rontait si ceva bomboane dar putine. Nu vreau sa-mi schimb adictia cu alta, sa sparg seminte sau sa inghit zahar toata ziua. Din ce am citit, oricum nu te ajuta pe termen lung nici o rontzaiala. Chiar daca ma gandesc mult la tigari, incerc sa nu ma lupt cu gandurile, le iau usor, le cantaresc si le fac vant.
E ciudat ca ieri, lasatul de tigari parea cel mai important lucru, astazi...hmm...trebuie sa ma autosugestionez putin. Simt ca parca se poarta discutii intr-una in corpul meu, se negociaza. In anumite momente sunt usor atras in negociere dar dup-aia ridic garda sus si zic ca n-am nimic de negociat. Nu mai fumez niciodata si gata !
Fizic, am simtit usoare ameteli dupa masa dar nimic grav.

sper sa fiu mai entuziast zilele ce urmeaza  :D

#12
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007
Succes.
Mmmm, ce-ar mai merge acum o Attached File  cigarette.jpg   65.48K   365 downloads

#13
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008
Am fumat 3 pachete pe zi...mult
M-am lasat brusc
M-am urcat pe pereti 2 saptamani, am urlat la toata lumea inclusiv la pisica si papagal
Am fost cel mai mare bou
Sunt vindecat!
Bafta

#14
Millena

Millena

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,613
  • Înscris: 24.08.2008

 934, on Jan 22 2009, 21:28, said:

Succes.
Mmmm, ce-ar mai merge acum o..


Nici la tigari nu te pricepi.

#15
Tilihoi

Tilihoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 12.12.2008

 Akomar, on Jan 22 2009, 21:30, said:

Am fumat 3 pachete pe zi...mult
M-am lasat brusc
M-am urcat pe pereti 2 saptamani, am urlat la toata lumea inclusiv la pisica si papagal
Am fost cel mai mare bou
Sunt vindecat!
Bafta
de cat timo nu mai fumezi? nu poti spune ca ai scapat o data ce ai luat microbul.

#16
zwave

zwave

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 30.06.2007

 Fr3ak, on Jan 22 2009, 21:21, said:

Cred că există o vreme să te lași de fumat. Nu poți oricând. Depinde de lifestyle. Acum nu m-aș putea lăsa, cu toate că mi se par bani aruncați pe fereastră, care-ți mai și distrug sănătatea, dar nu aș putea. Îmi place prea mult să fumez. În schimb văd mulți în locul cărora dacă aș fi, m-aș putea lăsa. Sunt persoane pe la 40 de ani, familiști, cu viață monotonă, în care cu țigări, fără țigări, viața e la fel de plictisitoare. :D

Sa stii ca pentru multi, monotonia e mai nasoala daca nu-si aprind o tigara decat daca ar fi la o petrecere desi si mie mi-e mai greu sa rezist la petreceri. dar totul are un inceput nu ? no-i ajunge eu plicticosul familiei daca nu fumez. ca nu renunt si la gura odata cu tigarea  :P

#17
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

 Tilihoi, on Jan 22 2009, 19:34, said:

de cat timo nu mai fumezi? nu poti spune ca ai scapat o data ce ai luat microbul.

Am facut 2 ani de cand nu mai fumez. Cateodata imi mai venea asa o poftaaaa...sau visam noaptea ca fumez. Dar acum absolut nimic, si l-am testat si la chefuri.
Ma tin tare...
Dar mi-e frica sa incerc macar....
Se pare ca este unul din cele mai nasoale vicii, au fost cazuri care s-au reapucat dupa ani buni si au redevenit aceeasi fumatori inraiti ca inainte.
Doamne Ajuta!

#18
TERMINATU

TERMINATU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 10.08.2006
Iti doresc succes!  
Sper sa fiu si eu incurajat in momentul in care ma hotaresc sa ma las. Momentan nu vreau. Fumez de 10 ani (am 31) si am ajuns la un pachet jumate maxim 2 depinde ce fac in ziua respectiva (daca mai si beau chiar 3). Acasa imi place sa stau seara la un film si sa fumez o pipa sau o tigara de foi.Prietenii mei toti fumeaza. Am renuntat de 2 ori pentru perioade scurte. Odata o luna si odata 3.Am castigat 2 pariuri destul de consistente.Al doilea a fost o marire de salariu cu 2 mil. pe luna.Cred ca daca vrei cu adevarat reusesti.

Bafta!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate