Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie bicicleta oras

"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...
 Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...
 

Cum sa desenez mai real ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
156 replies to this topic

#19
9porti

9porti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 11.10.2008
sa analizam putin "batatorul va rula pe bile de rulment infiletate pe partea de jos"!  :w00t:

faceti diferenta intre soft-urile 3D "mecanice" si cele "artistice"!

#20
aaee

aaee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 28.01.2008
Un soft de desenat 3D free tradus in romana e ?
Sunt complexe si o sa imi ia mult timp cu dictionarul ...

#21
aaee

aaee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 28.01.2008
ce calculator imi trebuie pentru 3D cel pe care il am procesor 400 mhz si 4gb hdd se misca greu cu softuri mari , am descarcat Alibre design au aparut 4 icoane pe desktop dar nu am reusit nici macar un patrat sa desenez , mai am photoimpact dar nu stiu ce pot face cu el .

Scoate prootipul (nu pe calculator) si asta te va ajuta foarte mult. - adica sa ma duc la o fabrica si sa comand un Batator carne , as face dar costa mult si nu imi permit , iti dai seama ca trebuie facuta o matrita ...

#22
ady.preda

ady.preda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 11.02.2007

View Postaaee, on Jan 22 2009, 13:44, said:

ce calculator imi trebuie pentru 3D

un minim minim as putea zice 1ghz procesor, 512 ram, video 64 mb - cam asa ceva ar cere autocadul 2004

optim ar fi: 1.6-2ghz dual core, 2gb ram, video 128mb

#23
aaee

aaee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 28.01.2008

View PostSIR, on Jan 22 2009, 08:20, said:

Oamenii aia de la OSIM aveau dreptate, genul asta de idei pot fi protejate ca modele industriale si nu ca inventii, pentru ca nu sunt propriu zis inventii. Sunt constructii relativ obisnuite cu un element (de) inedit, asa cum se realizeaza mii zilnic pe planeta. Testul suprem ii reprezinta piata - adica odata adusa ideea la serie fizica se cumpara sau nu...
Acum ca sa contribui constructiv cu ceva: la batatorul ala de carne challenge-ul  va sta in greutate, pret de fabricatie si plus de utilitate (momentan limitat). Toate la un loc par sa descalifice produsul pentru piata. Va fi aproape o inventie daca ajunge functional la 2kg si 10 euro pret de fabricatie.
iti citez regula 32 aliniatul 10 din Regulamentul osim

10. Mijloacele tehnice , produsele sau procedeele de obtinere a unui efect estetic sunt brevetabile .

- desi le-am trimis citate din propriul regulament degeaba , nu vor sa inteleaga iar la judecata cu ei nu am curaj ...

Pe mine ma intereseaza sa gasesc investitori , adica sa prezint inventia brevetata la o fabrica si ei sa o fabrice , vanda ...

#24
9porti

9porti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 11.10.2008

View Postaaee, on Jan 21 2009, 12:02, said:

Dar din cauza abuzurilor , lipsei diplomei de inginer , veniturilor mici , starii de sanatate ... nu pot face fata cerintelor Osim si rog ca oameni  responsabili sa ma ajute si sa colaboram fie pentru a breveta sau a face desenele mai reale .
asta spune totul!

#25
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006

View Post9porti, on Jan 22 2009, 18:20, said:

asta spune totul!
Propunerea mea: CIne vrea sa ajute cu proiectarea unui astfel de obiect. Fara nici un fel de pretentie. Daca nu se gaseste nimeni , ma ocup eu.Robotelul cred ca l-a si facut, dar nu cred ca dimensionat. Cu desenul 2D si 3D in brate, trebuie sa te duci la o uzina mecanica, sa ti-l faca fizic. cele 2 batatoare ti le face din tabla prin prelucrare pe freza, barele trase ti le strungesste, le pune la o normalizare si eventual o durificare.

Edited by ploiesteanu, 23 January 2009 - 07:15.


#26
aaee

aaee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 28.01.2008
Daca ma ajutati cu desenele necesare pentru Osim , sunt nevoie de 3 in sectiune , de jos ...  in 2 saptamani am trimis documentatia spre Osim .

Eu va promit ca veti avea numele ca colaborator pe brevet si in caz de succes un comision de 10-20 % din profit .

E mai avantajoasa brevetarea pt ca se va publica in revista Osim , firmele vor vedea produsul ...

#27
9porti

9porti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 11.10.2008
da' racheta nu o brevetezi?

#28
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

View Postaaee, on Jan 23 2009, 09:48, said:

Daca ma ajutati cu desenele necesare pentru Osim , sunt nevoie de 3 in sectiune , de jos ...  in 2 saptamani am trimis documentatia spre Osim .

Eu va promit ca veti avea numele ca colaborator pe brevet si in caz de succes un comision de 10-20 % din profit .

E mai avantajoasa brevetarea pt ca se va publica in revista Osim , firmele vor vedea produsul ...

Fa-l ca model industrial, e mult mai usor, ai grija desenele sa fie la limitele impuse de ei ( o sa iasa foarte mici dar decat sa platesti enorm mai bine le faci pe 18X24 daca nu ma insel, nu mai stiu exact). Descrierea modelului fa-o strict si la obiect, fara cote, cifre etc. Nu stiu ce ar mai fi de completat, iti urez succes. :)

#29
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006

View Post9porti, on Jan 23 2009, 10:54, said:

da' racheta nu o brevetezi?
Aia ti-o lasam tie de proiectat , numai daca aduci dovada ca ai vazut cel putin 50 de filme SF.
Mai bine, ai lasa mistoul si ai pune mana sa faci batatorul. Ai asigurat 2 bucati gratuite batator snitel, + un kil de carne de porc irlandeza, sa faci proba de anduranta. :chair:

#30
9porti

9porti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 11.10.2008

View Postploiesteanu, on Jan 23 2009, 11:35, said:

Aia ti-o lasam tie de proiectat , numai daca aduci dovada ca ai vazut cel putin 50 de filme SF.
Mai bine, ai lasa mistoul si ai pune mana sa faci batatorul. Ai asigurat 2 bucati gratuite batator snitel, + un kil de carne de porc irlandeza, sa faci proba de anduranta. :chair:
am vecin aici cu strung si masina de frezat. de proiectare si elemente din tabla (subtire) pot sa ma ocup eu. singurul lucru care nu l-am inteles este cu placa care coboara pe bile de rulment infiletate! o fi surub cu bile???  :w00t:

#31
aaee

aaee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 28.01.2008
da impreuna cu telefonul mobil si laptopul toate proiectate cu Procedee de Proiectare dar nu acum pt ca sunt taxele prea mari si mai trebuie sa invat sa desenez 3 D , pt batator nu trebuie sa platesc nici o taxa la veniturile mele pt ca e un mecanism nou deci nu e nou model industrial , un nou model industrial ar fi ca cineva sa il faca rotund dupa mecanismul aratat ...

am o problema nu reusesc sa ma hotarasc cum sa fie batatorul de ex. partea de sus egala cu partea de jos 1kg - 1kg sau ma gandesc la carnea mai tare si sa fie 1,5 kg partea de sus si 0,5 partea de jos pt a imprima o forta mai mare , voi ce ziceti ?

Ploiesteanu ma ajuti pt ca e nevoie de desene calumea si in paint nu ies , nu va ia mai mult de o ora , mai e nevoie de un model pt rezumat cel care va fi publicat ceva in genul facut de Robotel , astept un raspuns pe email pt a pregati , sper ca pana marti toate detalile desenelor .

Edited by aaee, 23 January 2009 - 11:48.


#32
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006
Am inteles, calirea si revenirea i-o faci in cuptorul de microunde, ii faci si un cif cu un tub cinescop de la un televizor alb-negru (la care ai urmarit odinioara SF-urile) , tabla o iei de pe bloc.

#33
9porti

9porti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 11.10.2008
da' bate ceafa de bulgar de ii trebuie tratament termic???

tabla pot folosi LBR A2K03...

#34
aaee

aaee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 28.01.2008
Ceau ce mai faceti , azi ma duc sa vad niste calculatoare , deja mi-am comandat o tastatura
flexibila de pe okazii.ro .

Pentru ajutorul dat pana acum lui Robotel si moderatorului Ploiesteanu le ofer 50 E daca
castig din licenta minim 10000 E suma ce va creste proportional cu castigul , ganditiva
in mod logic si normal Batatorul de carne ar trebui sa aiba o raspandire globala .

Cine ma ajuta in continuare promit ca ii voi da 100 E lui Robotel sau Ploiesteanu daca
ma ajuta sa termin desenele , la alta persoana ofer 50 respectiv 100 E daca ma ajuta cu unul sau ambele desene .

- Ar mai fi 2 probleme la desenul pentru brevet dar trebuie desenat alb-negru :

a. la lupa sa se vada mai clar bilele , piulitele si santul din piulita si corpul mobil
pe care ruleaza bilele .

b. cele 2 piulite sa fie mai mici si reale .

- La desenul lui Robotel ar trebui modificat manerul sa para cauciucat si pozitia lui dar
si forma din patrat in dreptunghi .

Attached Files


Edited by aaee, 30 January 2009 - 12:14.


#35
ady.preda

ady.preda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 11.02.2007
50 euro daca faci tu 10k??????
nu ti se pare ca esti foarte dependent de aceste desene la osim? doar 0.5% dai pentru desene...
oi fi tu mare inventator in devenire dar fii realist omule.

#36
aaee

aaee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 28.01.2008
Si cat propui , la Osim am nevoie doar de schita alb-negru , hai ofer doar pt reclama 200 E la desenul lui Robotel terminat , a zis ca la terminat in 20 min , nu stiu ma mai gandesc , asta la SUMA ASTA MICA dar in caz de 100 000 E ofer si 5000 E , intelegi prietene .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate