Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Supraveghere cu camere web ?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Vreau sa-mi fac un sistem de supravegere cu camere web a unui perimetru dar nu stiu :
1 pot prelungii cablul camerei web pe la 10 m ?
2.ce legatura cu internetul ar trebui sa am ca sa am o ima gine fluenta
3.Eventuale sugestii, experimenre ...etc
Multumesc :cya:

#2
xnick

xnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 05.12.2001
1.  Depinde de camera pe care o vei folosi. Daca este cu conector serial ai sanse mari. Pe USB mai putin. Oricum sfatul meu este sa experimentezi. Oricum iti trebuie cable de buna calitate.
2. Contezi pe Internet petru asemenea aplicatie?? Cred ca o sa ai mari surprize-surprize. Eu zic sa ai mai multa incredere in Romtelecom decat in providerul tau (de data asta). Prin legatura telefonica normala sau ISDN am vazut sisteme acceptabile. Poti folosi si linii inchiriate daca timpul de supraveghere este mare.
3. In zona mea sunt cativa care isi supravegheaza portile depozitelor, copiii, pisicile iar altii si-au cumparat swicher cu patru intrari video AV etc.  
Daca doresti sa te ajut la configurarea Pc si a softurilor aferente plus niste teste simple de la distanta- e-mail la [email protected] si se rezolva.

salut,
xnick

#3
Skizo

Skizo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 28.11.2001
La asta m-am gindit si eu, da' pentru supravegherea intrarii.

#4
zzz

zzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 03.08.2002
o solutie mult mai buna decit cea cu webcamere este folosirea unei camere de supraveghere analogice (iesire videocomplex) pe care poti s-o cuplezi la un televizor sau monitor video sau o placa de captura (TV Tunerele au de obicei si intrare video); cablul lor de legatura este unul coaxial normal si lungimea poate fi de ordinul sutelor de m

#5
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Am vazut in reclamele de pe net camerele alea minuscule si COLOR :D Aratau super bine...

Exista la noi pe piata asa ceva ? Cat ar costa ?

#6
zzz

zzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 03.08.2002
nu sint la noi pe piata; cred insa ca doar reclama este de ele si oricum pretul nu justifica lipsa firului

#7
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
spot, ai vreo legatura cu magazinul de langa Fac. de Elecronica sau e doar coinncidenta de nume ?

#8
zzz

zzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 03.08.2002
intrebarea fiind off-topic, ti-am dat un pm :)

#9
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
Da ...SPOT ...are dreptate...Cu o WebCam nu prea poti sa faci mare lucru...
Eu am o alta propunere....Cauti o camera video  la care e pocnita mecanica sau nu are acumulator sau din diferite motive nu mai poate face servici...dar merege sa o poti lasa alimentata si sa ai imagine....Bagi ZOOMul la maxim ....si transferi semnalul direct intr-un TV/monitor(poate si alb/negru) Daca pleci de acasa...poti baga si un VCR cu LP ...si poti vedea si cine te cauta in lipsa!!

#10
umax15

umax15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 03.09.2002
danb1961,

Nu cred ca ai spus cum vrei sa faci supravegherea: de la distanta (poate servici) sau local, in incinta supravegheata, cu inregistrarea evenimentelor. In functie de varianta configuratia e diferita.

Revin-o.

Bye

#11
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
cele mai destepte chestii pe care le-am vazut erau niste camere cu linux pe ele...bootau dintr-un flash cu linux..aveau vreo 32mb parca... aveau IP ..server web pt configurare...dadeau streamu' la comanda pe net, pe web or doar pozau. Firma producatoare dadea chiar pe web sursele de la programe si metode de reprogramatu' flash..deci super customizabila :)
Culmea este ca pretul era in jur de 150$

#12
oki_doki

oki_doki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 28.11.2001
ma intereseaza si pe mine asa ceva si anume:
Monitorizare perimetru cu inregistrare pt a avea dovada in cazul unui furt sau alte probleme. As dori sa stiu:
1. care e durata maxima si la ce costuri se ridica un sistem cu camera/e analogice + video + caseta (sau altceva, eventual cu un sistem care sa cupleze in 2-3 VCR-uri cand e caseta gata la unul din ele)
2. la fel ca si la 1 dar cu webcam-uri sau camera video analogica, placa de captura, pc (aici doresc recomandari la sistem, hdd, placa captura si webcam) (monitorizare 24h 7/7zile)

Accept si varianta de schimbare a casetelor/stergere captura la 10-12 ore. Rezolutia sa fie in asa fel incat sa pot identifica pe cineva cat mai bine in punctul de infinit al spatiului.

Nu ezitati sa imi oferiti firme si modele cat si preturi.

Prefer in email pt ca vizitez mai des decat forum-ul.

tnx

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate