Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Incepem o casa. Cu cine construim? La cine apelam?

- - - - -
  • Please log in to reply
245 replies to this topic

Poll: Incepem o casa. Cu cine construim? La cine apelam? (207 member(s) have cast votes)

Avem autorizatia, cerem oferte de pret. Cu cine facem executia?

  1. Firma autorizata (contract, deviz, garantie, etape de plata) (82 votes [39.61%])

    Percentage of vote: 39.61%

  2. Echipe de muncitori (la mica intelegere) (87 votes [42.03%])

    Percentage of vote: 42.03%

  3. In regie proprie (ne descurcam, mai avem un prieten, o ruda, ii dam noi de cap) (38 votes [18.36%])

    Percentage of vote: 18.36%

Cum prefer sa fie oferta pentru executia casei la rosu de exemplu?

  1. Pret / mp construit. (35 votes [16.91%])

    Percentage of vote: 16.91%

  2. Vreau un pret final, sa stiu daca ma incadrez. (49 votes [23.67%])

    Percentage of vote: 23.67%

  3. Pret stabilt comform unor calculatii de pret, materiale, manopera, transport, utilaje, etc..., vreau sa stiu ce platesc. (123 votes [59.42%])

    Percentage of vote: 59.42%

Imi fac proiectul. Apelez la un arhitect. Ce am nevoie?

  1. Un PAC pentru primarie e suficient! Cu restul ma descurc. (22 votes [10.63%])

    Percentage of vote: 10.63%

  2. PAC + DDE, nu ma las pe mana constructorului sa-mi gandeasca el structura. (31 votes [14.98%])

    Percentage of vote: 14.98%

  3. Proiect complet, PAC, DDE, instalatii. Totul ca la carte, (154 votes [74.40%])

    Percentage of vote: 74.40%

Vote Guests cannot vote

#1
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Am o curiozitate, d-aia am si facut acest topic. Sunt curios de rezultate si de raspunsuri.
As prefera sa votati si sa si argumentati deciziile. Ar conta detul de mult pentru unele aspecte pe care trebuie sa le dezbat pe forum in continuare.

Edited by Astrul, 20 January 2009 - 15:26.


#2
claudiaradu

claudiaradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 08.08.2008
avand in vedere ca meseria mea este ing constructor si am inceut o casuta, am facut in felul urnator:

proiectul este facut ca la carte,casa este realizata in regie proprie cu o echipa de muncitori pe care ii stiu de mult timp, (lucreaza scump, foarte seriosi, nu am avut nici o problema, ma refer din punct de vedere constructiv, - caz fffffffff fericit!), pretul am dorit sa il faca per total-inclusiv cu finisajele si cam atat.

#3
korggis

korggis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 18.10.2007
1. Executia o vreau cu firma, ca doar fac credit. Si vreau sa stiu pe cine trag la raspundere in caz de ceva.
2. Oferta mi-ar place sa fie cu devize si totul ca la carte.
3. Varianta "b" . Pentru proiect de instalatii a-s prefera ceva facut ca la carte si conform cerintelor mele.

E vorba de casa in care voi locui eu din vara, asa ca nu fac rabat la unele detalii. Nu vreau sa am inundatii de la un pexal spart sau o conexiune prost facuta, sau sa mi se infunde canalizarea. SI astea sint treburi minore. Sa nu mai vorbesc de reteaua electrica, mai ales ca e vorba de o casa de lemn.

#4
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
Astra, parerea mea e ca fiecare caz e particular. Avand in vedere acest aspect nu cred ca se poate face o statistica la modul general. Multi sunt limitati in decizii si de suma de care dispun. Intra in calcul si alte variabile (de ex. finantare bancara - banca nu accepta colaborarea cu echipe)

Am vrut aseara sa imi scriu parerea pe topicul lui forumeanu dar ma gandeam sa nu poluam jurnalul omului. B)

Daca vreti, discutia o continuam aici  :P

Edited by lifestyle2000, 20 January 2009 - 10:47.


#5
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Am votat si eu.
1. Am ales echipa de muncitori, din ratiuni economice si raport optim pret/calitate. Nu ma vad dand min 20% in plus unei firme la situatia mea financiara. A...daca eram bogatan da, luam in considerare si aceasta varianta, dar nu e cazul.
2. pret/mp dar fiind ca lucrez cu echipa. Daca aveam firma angajata, probabil ca ma interesa un pret detaliat, un deviz. Insa la situatia mea nu este cazul, pret/mp construit e suficient.
3. Proiect complet fara discutie. Nu ma las pe mana nici a constructorului (chiar daca are experienta), nici a dirigintelui intr-o prea mare masura, nici a lui x. Unii au facut o facultate si asta le e meseria. In plus, nu fac multe case in viata asta, deci nu o sa fac rabat la casa si siguranta mea, design, instalatii, etc...

#6
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
La partea cu proiectul am stat cel mai bine. am stabilit cu arh. pe îndelete partiul și apoi a trecut la proiectare. mult-puțin, 3000euro/172mp desfășurați, banii oricum sunt dați. Urbanismul a ieșit repede. PAC, DDE și Arhitectura au fost gata în același timp, dar cu nenumărate amânări din partea arh. Si am evitat să fac orice fel de modificare.  În fine, numai proiectul a durat vreo 3 luni. Datorită unor circumstanțe favorabile, aprobarea proiectului de către primărie a decurs repede. așa că în iunie m-am apucat de construit...
și de aici...

concluzia ar fi, ai cu cedar n-ai cu cine.
o hartie sau mai multe din partea executanților  n-ar tb să te încălzească cu nimic. tribunalele costă, procedura este anevoioasă, trebuiesc administrate probe, martori, angajați experți, etc. și în loc să-ți vezi de casă ești măcinat de ganduri colaterale.
ca să preîntâmpini ptoblemele, tb să fi tare și să nu dai bani executanților. au un dar aparte de a ți se băga pe sub piele și cer, cer în permanență,  cer și iar cer. ți-e teamă că dacă-i refuzi nu-ți mai fac treabă la fel de bună ca dacă le-ai da de fiecare dată când cer.
...

#7
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Am avut ieri niste discutii in contradictoriu cu un user care ii tot preaslaveste pe meseriasi. A facut o multime de afirmatii care, cel putin pe mine, m-au deranjat.
Voi copia aici discutia pentru a nu creea o polemica pe topicul omului care l-a deschis.

"cu materialele e simplu sa le ia el si sa nu-l lase pe nea Caisa sa-si mai bata capul. PT CA MIE, firmele mi-au cerut niste socruri astronimice in raport de Sile, de exemplu.
Sile nu a produs nici un fel de deviz, antemasuratoare..dar nici faimoasele firme nu au produs asa ceva.
Ele arunca un 90 euro/mp sau 80 euro/mp si daca zici ca e aprox ok, se apuca sa faca ceva acolo , pe hartie. O firma care plateste TVA nu poate face lucrari la 65EURO/MP ci mai sus. DIN START E CLAR CA FACTURA NU VEI AVEA. IMPLICIT GARANTIE LA LUCRARI NU VA EXISTA. CE CONTROLEZI TU SI DIRIGINTELE RAMANE BINE FACUT. In rest, vae victis!


btw, cei care fac treaba cu profesionalism vor cere mereu peste nea Caisa. Si e si normal. Dar la sfarsit, cand de multe ori nu depinde de inginerul respectiv ce fac muncitaurii, zic ca e mai ok sa vezi singur ce face un nea CAISA si ai sai ciraci si sa bagi 10k in buzunar. Parerea mea... :rolleyes:
..........
In rest, am zis: e clar ca o firma va cere mai mult pt ca plateste IMPOZITE! LUCREZA CORECT.DAR PE MINE NU MA INTERESEAZA ASTA , E TREABA LOR. Ca si firma cand isi face calculele nu se gandeste la mine decat ca la un client ca oricare altul. Sau si mai rau, oamenii care lucreaza la Sile lucreaza si la firma.
Si aceeasi oameni au aceleasi metehne, apucaturi, care e betiv e betiv si la firma si la Sile, s.am.d.
Plus ca firmele au cam profitat de marirea preturilor ca sa  salte si ele petul rau de tot, total nejustificat de multe ori.
After all si firmele sunt conduse tot de oameni...ca noi...
"

M-am saturat sa fac polemici, m-am saturat sa le explic unor oameni care au vazut prima data cum arata o caramida, care n-au inceput sa dea nici prima cazma la casa, dar care au devenit instant experti in constructii, dau sfaturi si ce ma deranjeaza, se contrazic cu oameni care fac asta de cel putin 8-10 ori pe an incat a devenit o rutina.
Cand platesti o firma sa faca lucrarea dai banul, pleci in vacanta si te muti in casa. Daca faci cu nea Caisa stai si tremuri zilnic pe forum intreband pe toata lumea ce naiba a montat Caisa acolo in grinzi. Si fraierii de noi stam sa raspundem si desteptul de nea Caisa baga banul in buzunar. Bine zicea Akinik la un moment dat.
Sti de ce m-am aprins? I-am dat omului un sfat, aud zilnic cum sunt terfeliti constructorii, facuti nenorociti si tepari, si i-am explicat cum ar trebui dupa parerea mea sa decurga discutiile referitoare la pretul unei case. Sa ceara oferte, sa vada cine e serios, etc....
Apoi apari tu cu postul ca vezi dom'le ca faci cu firma e tot aia cu echipa ba mai bagi si 10k in buzunar. Zau? La o casa de cat? poate de 150 k. Ca la o casa de 15k sigur nu bagi 10k in buzunar ca nu cred ca ti-o face nimeni cu 5.
Crezi ca deja sti tu totul? Crezi ca daca ti-a facut Sile pret pe mp ca are cip in cap si face devize noaptea cand doarme si dimineata apare rezultatul pe hartie...era sa zic ceva, inseamna ca e ok?Incepe mai intai casa, decofreaza primul stalp stramb, prima segregare, primul buiandrug, ajungi la finisaje, termina casa si apoi tipa dom'le in gura mare ce afacere ai facut. Dar pana atunci....mai e destul.
De unde sti ce impozite plateste o firma din moment ce n-ai vazut nici macar cum arata un deviz? De unde sti ca au aceleasi metehne? De unde sti ca firmele au marit preturile nejustificat. Raportat la ce? Ce inseamna pret justificat? De unde sti ca firmele sunt conduse de oameni ca, noi, voi in fine, la cine ai vrut sa te referi?
De ce toata lumea are impresia ca stie despre ce e vorba?
Imi place discursul, fac aia, fac ailalta, gata dom'le iese treaba, gata casa, ma uit dupa fotolii. Sa dea Domnu sa fie asa! Atata iti doresc si tie si celor care au facut din necalificati patroni.

Si pentru a-ti mai domoli un pic entuziasmul asta asa maret, ce mare pret bomba ti-a facut Sile al tau, iti voi demonstra faptic ca ceea ce spun eu n-o fac doar de dragul de a face posturi si de a-mi vedea des numele pe monitor. Oricum mult timp n-am s-o mai fac, incerc sa mai ajut cat mai pot.

Iti voi atasa, ceea ce ar fi trebuit tu sa cauti si sa gasesti la orice constructor la care te-ai fi adresat. Ca n-ai stiut unde sa cauti e problema ta. Casa respectiva are exact acelasi tipar, P+E+M, cu 2 placi de beton deasupra parterului si etajului. Casa la rosu, suprafata mai mare decat a ta inclusiv daca contorizezi terasele.
Am inteles ca a ta are 323 mp + "vreo" 50 mp terase. Asta are 386 mp dintre care, terase si balcoane pana in 20 mp.
Am inteles ca suma ceruta e 25.000 de euro, inseamna 67 de euro/mp. Am scos din vedere ca ai terase cat 15% din toata casa. Deci banuiesc ca executia casei propriu-zise te duce undeva pe la 75 de euro/mp. Fara contract, fara firma, fara facturi, fara garantie, la cheremul lui nea Caisa. N-are importanta cine e, nu asta conteaza.

Acum iata raspunsul meu. Ti-am spus probez cu date reale nu cu vorbe frumoase si colorate.

Banii se dau pe transe de executie, dupa fiecare etapa. Nu dupa cum ma trezesc dimineata si urla sotia ca are nevoie de bani de cosnita. Asa arata scumpul meu domn o documentatie cu care ar trebui sa se prezinte orice firma sau mai bine zis orice constructor care are pretentia de a castiga zeci de mii de euro. Ce faci dumneata si altii se numeste a ingrosa buzunarele unor terchea berchea care n-au nici macar a zecea parte din studiile si valoarea dumitale, insa sunt de 10 ori mai destepti pentru ca reusesc sa scoata catastrofele astea de preturi fara sa aiba nici macar un minim de responsabilitate.
Daca eu ca si firma, sa zicem ca gresesc cofragul la grinzi si placa si-ti pica 50 mc peste tot parterul, ce crezi ca fac. Platesc altfel ma dai in judecata si tot castigi. Ai de ales. O fi greu, o fi bataie de cap dar poti face asta, aici nu intelege marea majoritate.
Pe cand eu, un amarat de salahor, mester sau Caisa cum m-o chema zic ai sa-mi bag....naspa patroane, al dracu lemn ce putred o fost. Si seara am tulit-o cu toata echipa la alti fraieri. Ca sunt destui, dupa cum arata polul.
A, daca ar lucra mesterii cu 15-20 de euro/mp zic da tata, asta da afacere, dar sa dai 40-50-70 de euro unora de nu ai nici macar copie dupa buletinele lor.....stupiditate curata. Asta e, dar in schimb ne place sa injuram constructorii ce preturi mari au. Pai cine le da de mancare astora? Nu tot voi? In loc sa lucreze pentru firme, sa se bata pentru un loc de munca sa aibe niste salarii decente si nu catastrofale, voi de lati kile de euro apoi se mira lumea, Doamne ce scump e sa construiesti.
N-o mai lungim: probe. (se face contract, garantie, facturi)

Attached Files



#8
cgrosu

cgrosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 02.01.2008
Eu am votat dupa cum urmeaza:

1. Avem autorizatia, cerem oferte de pret. Cu cine facem executia? = Firma autorizata (contract, deviz, garantie, etape de plata)
In cazul meu am cerut peste 20 de oferte si m-am vazut cu cel putin 10 constructori inainte de a lua decizia.
Am inceput cu o firma cu contract,garantie...etc, am continuat cu un alt constructor fara contract si am finalizat structura cu o cunostinta care avea doar 2 angajati permanenti: supervizor si achizitor, iar restul - echipe subcontractate in functie de stadiul executiei.


Prin urmare, in functie de complexitatea proiectului, eu as prefera contract, deviz,firma ....dar daca gasesc mai ieftin sa contractez un COORDONATOR/SUPERVIZOR care sa subcontracteze diverse echipe, atunci nu exclud nici varianta asta. Bineinteles am un contract cu acest supervizor/coordonator.


2. Cum prefer sa fie oferta pentru executia casei la rosu de exemplu? = Pret stabilt comform unor calculatii de pret, materiale, manopera, transport, utilaje, etc..., vreau sa stiu ce platesc.
neaparat oferta va fi extrem de bine definita si defalcata. acum cam stiu care sunt etapele si punctele cheie ale unei constructii, prin urmare toate etapele incluse intr-un deviz si in dreptul lor pret defalcat la nivel de materiale, manopera si costuri 'auxiliare'

3. Imi fac proiectul. Apelez la un arhitect. Ce am nevoie? = Proiect complet, PAC, DDE, instalatii. Totul ca la carte.
aici nu am ce sa comentez, altfel nu prea vad lucrurile....doar daca as fi terminat arhitectura/fac de constructii si instalatii, poate atunci mi-ar fi trebuit doar PAC-ul

#9
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View PostAstrul, on Jan 20 2009, 21:06, said:

Am avut ieri niste discutii in contradictoriu cu un user care ii tot preaslaveste pe meseriasi. A facut o multime de afirmatii care, cel putin pe mine, m-au deranjat.

Nu ai avut  nici o discutie in contradictoriu.Nu cu mine. A fost o expunere de pareri. POSTURILE PUTEAU FI STERSE DACA ERAU CONSIDERATE OFFTOPIC SAU AIUREA.
Eu am spus doar ca nu vad unde e lipsa mea de responsabilitate. E treaba mea cum vreau sa-mi fac casa atata timp cat o fac legal, materialele sunt cumparate legal cu facturi, certif de calitate, lucrarea va fi urmarta de 2 ingineri, etc. Constructorul are problema lui de a emite sau nu factura, m-a si intrebat daca vreau sa o fac pe FIRMA LUI, cu factura!
NU am nevoie.
Oricum , daca am folosit vreun cuvant reverentios, eu imi cer scuze fata de Sile pt ca e si el un CONSTRUCTOR, are si o firma, mi s-a parut o persoana  de bine. Ca poate iesi rau la un moment dat, doar Dumnezeu stie. Se intampla.
Off topic:
Intamplator sau nu, prin natura activitatii mele, am un respect deosebit pt muncitori, pt oameni simpli care-si rup zilele muncind uneori din greu . Si din greu nu datorita lor ci unor solutii tehnice invechite sau a mainii de lucru insuficiente, utilaje proaste, instructiuni defectuoase, desene proaste si neverificate, ETC.

Referitor la pollul de mai sus:
1. 60% prefera sa faca singuri, fara firma.
2. 54% vorun pret, pe mp sau final, sa stie daca au bani, nu au nevoie la inceput de un super deviz.(foarte rau dealtfel)
3. Lumea vrea un proiect complet, pt ca stie ca e conditia de baza pt a evita probleme.

Edited by sanddy1964, 20 January 2009 - 22:51.


#10
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
Parerea mea vis-a-vis de firme vs echipe

Exista firme care isi fac treaba dumnezeieste, exista si petarde. Idem si la echipe - exista echipe foarte profesioniste, exista si ciumpalaci.

Sa nu uitam un aspect: o firma de ctii lucreaza in procent de 90% tot cu oameni gen "nea caisa". Ei, acesti oameni daca maine isi fac echipa lor si isi baga picioru in ea de firma -=> constructiile realizate de ei vor fi 100% identice calitativ in comparatie cu cele realizate de firma la care lucrau.

Firma mai reprezinta si factorul legal (facturi,garantii etc.), precum si ideea ca poate fi gasita rapid in cazul unei actiuni in instanta, activele firmei pot fi puse sub sechestru etc.. Colaborand cu o firma ai o garantie pe lucrare: pica rigipsul dupa 2 ani, trrr un telefon si vine firma sa remedieze, e totusi un avantaj.

Echipa care iti construieste casa trebuie sa respecte proiectul altfel ia suturi in cozoroc de la dirigu' de santier. De aici denota faptul ca echipele nu sunt chiar pe langa

Prin simplu fapt ca esti SRL nu inseamna totodata ca ai si cunostinte tehnice in domeniu, si vice-versa, poti sa fi zeul constructiilor si sa nu fi SRL in acelasi timp

In conceptia mea, angajand o firma mai beneficiezi si de cofraje profi, popi metalici, toate sculele si uneltele necesare, vibratoare,compactoare, etc...... toate astea NU inchiriate pe banii mei ci folosite din patrimoniul firmei. Daca o firma nu e dotata cu cele necesare , atunci pentru mine firma e comparabila cu nea caisa la care trebuie sa ii inchiriezi scule
E ca si cum ai merge la dentist si te pune dentistu sa ii inchiriezi o freza sa aiba cu ce iti plomba dantura.

Mi-as dori ca firmele sa aiba un pret mai aproape de realitate , astfel clar as alege 100% firma. Nu din motivul ca echipele o dau in bara mereu, ci datorita faptului ca pot beneficia de avantajele enumerate mai sus.

(o lucrare calitativa obtii de la ambele tabere utilizand o selectionare atenta)

Edited by lifestyle2000, 20 January 2009 - 23:40.


#11
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Nu te grabi cu concluzii. Topicul n-are nici 20 de ore. Oricum sunt interesat de mentalitate, sincer am crezut ca in 2 ani de cand ma tot lupt cu morile de vant am reusit macar sa constientizez cativa oameni de responsabilitatea pe care o poarta o constructie. Si ma intereseaza rezultatul pentru a vedea daca mai sunt sperante sau ma apuc sa postez pe aria de Gastronomics.
Deci recunosti ca lucrezi cu o firma, ca ai factura sau nu asta e treaba ta, contractul tot trebuie semnat ca sa stea toata lumea linistita. Atunci de ce dai sfaturi cum ca meseriasii sunt de preferat? Asta reiese, vrei, nu vrei, din posturile tale. Se duce maine omul, il gaseste pe Vasile, ii da o teapa de plange 25 de ani dupa bani si tu ridici din umeri si zici...pai nu stiu, ca la mine a mers bine. Mai ales ca nici macar nu sti daca va merge sau nu, caci nu ai nici macar experienta santierului, abia acum ai negociat un pret.
Oamenii nu sunt informati. N-au de unde sa stie ce sa ceara. In general lucrez cu oameni cel putin la acelasi nivel cu mine, adica de multe ori mult mai inalt, n-as putea, mi-ar crapa obrazul sa ma intalnesc cu omul la un restaurant, la birou sau la el si sa-i spun....aaaaa, te costa atat. -De unde ai scos suma? ....aaaaaa sefu' din cap, atata face!
Nu suntem nici la talcioc, nici la aprozar. Toate cheltuielile se reflecta undeva. Daca nu te intereseaza aspectul asta inseamna ca nu te intereseaza nici unde se duc banii tai. Si culmea ca lumea d-aia intra aici, sa vada unde se vor duce banii lor. Ca doar asta e scopul nu sa invete cum se monteaza distantierii de plastic intre armatura si cofrag pentru cultura generala.

View Postlifestyle2000, on Jan 20 2009, 23:15, said:

Sa nu uitam un aspect: o firma de ctii lucreaza in procent de 90% tot cu oameni gen "nea caisa". Ei, acesti oameni daca maine isi fac echipa lor si isi baga picioru in ea de firma -=> constructiile realizate de ei vor fi 100% identice calitativ in comparatie cu cele realizate de firma la care lucrau.
Total eronat, gresesc, vine seful, cine-o fi, patronul, inginerul si remediaza problema pentru ca santierul trebuie vizitat zilnic. Unii constructori stau chiar si toata ziua pe santiere unde este nevoie pentru o conduita ireprosabila. Nea Caisa e prost, nu stie si pleaca. Face de capul lui la fel de prost. Dar din pacate nu va mai fi nimeni sa-i arate exact in momentul in care greseste, va face in continuare toata casa asa cum stie el. Nu exista din partea lor nici un fel de verificare, toti au motivatia de a termina repede si a lua banii.
In firme sunt 2 tabere, partea tehnica/supravegherea si partea muncitoare. In totdeauna exista un conflict deschis intre cele 2 parti referitor la calitate/rapiditate. Patronul respectiv are nevoie si de randament si de calitate pentru a fi in continuare cautat.  Scopul lui nu este de a tine in puh o armata de lenesi care construiesc prost. Crezi ca meseriasii au aceleasi teluri?

Firma mai reprezinta si factorul legal (facturi,garantii etc.), precum si ideea ca poate fi gasita rapid in cazul unei actiuni in instanta. Colaborand cu o firma ai o garantie pe lucrare: pica rigipsul dupa 2 ani, trrr un telefon si vine firma sa remedieze, e totusi un avantaj.

Ma uitam peste proiectul meu de rezistenta si ma ingrozeam - nu stiu cum naiba intelegeti voi toate liniile alea.
Echipa care iti construieste casa trebuie sa respecte proiectul altfel ia suturi in cozoroc de la dirigu' de santier. De aici denota faptul ca unele echipele nu sunt chiar "pe langa"
Da. Ei vor face cum ii vor taia capul, daca ii vor taia, si dirigu tau care vine decat inainte de turnare va constata greseli, ia-o de la capat, arunca ce s-a stricat, paguba e numai a ta, certuri, pleaca muncitorii, vin altii, etc....
Prin simplu fapt ca esti SRL nu inseamna totodata ca ai si cunostinte tehnice in domeniu, si vice-versa, poti sa fi zeul constructiilor si sa nu fi SRL in acelasi timp
Ba cam trebuie. Din cate stiu firma de c-tii fara inginer e ca un cabinet medical fara medic. La fel si la partea de proiectare fara arhitect. Deci nu mester ci inginer. Un inginer care a batut la viata lui ceva proiecte, stie cu ce se mananca si in teorie si in practica, nu merge pe principiul las' ca tine ca am mai facut la vecina din deal si inca sta in picioare.
Mi-as dori ca firmele sa aiba un pret mai aproape de realitate , astfel clar as alege 100% firma. Nu din motivul ca echipele o dau in bara mereu, ci datorita faptului ca pot beneficia de avantajele enumerate mai sus.
Au, numai ca n-ai stiut tu unde sa te adresezi. Deschide orice pagini aurii si ai sa te ingrozesti cate firme de constructii exista. Socrul meu care are ditamai firma la Slatina, cu baze, masini, utilaje, ce sa mai firma de top, cand aude scorurile de la Bucuresti ma intreaba mereu: ba da astia chiar va dau banii astia? Eu am norocul de a lucra cu oameni din provincie, platiti bine dar oricum mult peste ce-ar fi visat ei de unde sunt. Asa ca poti face cu ei cam ce vrei si ce nu vrei.
(o lucrare calitativa obtii de la ambele tabere utilizand o selectionare atenta)

Edited by Astrul, 20 January 2009 - 23:38.


#12
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
eu am un proces pe rol: recuperarea prejudiciului.  :death:
asta din cauză că n-am fost capabil să răzbat peste "vrăjeala" servită și-am sărit cu banul.
îmi reproșez multe lucruri printre care: că n-am fost să văd și alte lucrări ale respectivilor.
am finalizat faza de roșu, e învelită, are geamurile puse.

#13
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007

Quote

Deci recunosti ca lucrezi cu o firma, ca ai factura sau nu asta e treaba ta, contractul tot trebuie semnat ca sa stea toata lumea linistita. Atunci de ce dai sfaturi cum ca meseriasii sunt de preferat? Asta reiese, vrei, nu vrei, din posturile tale
Astrul, nu lucrez cu firma dar sunt constient de avantajele pe care le poate oferi o firma de ctii. Sunt in negocieri 99% finalizate cu o echipa recomandata de diversi, lucrarile lor mi-au inspirat incredere, ramane de vazut ce va iesi si daca am fost inspirat in alegerea facuta.

Daca as fi gasit o firma la pret de echipa - e limpede ca alegeam firma. Diferenta de pret intre srl si echipa, e prea mare pentru a justifica avantajele aditionale pe care ti le ofera o firma.

Edited by lifestyle2000, 21 January 2009 - 00:02.


#14
forumeanu

forumeanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 20.12.2004
Offtopic: Imi cer scuze ca topicul meu a produs astfel de polemici, departe de mine gandul!

Ontopic:
1. am primit oferte de manopera intre 12.000 si 18.000 euro
2. am primit oferte de la firme serioase intre 50.000 si 70.000 euro cu materialele lor (nu lucreaza altfel).
Cele de mai sus doar pentru constructia la rosu a unei case P+1 de 200 mp.

In mod sigur, voi cauta mai multe oferte inainte de a alege, dar imaginea care se contureaza e clara. In plus de asta, aici pe forum nu cred ca scriu multi dintre aceia care prefera sa dea banu si sa plece in concediu, si sa se intoarca la o casa gata. Ca daca as fi avut atitia bani, nu scriam pe forum, pentru ca timpul meu era valoros, sau l-as fi petrecut in disco, nu in fata PC-ului :) Plus ca multi dintre cei cu bani abia afla de globuri....scuze, bloguri. :)

Plus mai este neincrederea in sistem. Adica sunt banci multinationale care dau faliment, care pacalesc clientii....de ce as avea incredere intr-un SRL?

Pe de alta parte, nici eu nu ii inteleg pe cei care accepta sa plateasca dupa un calcul ...mental. Eu lucrez in alt domeniu, dar cind fac o oferta muncesc si 2 saptamani.

Eu zic sa va calmati. E criza, si poate asta o sa scoata lucrurile bune la suprafata, si doar profesionistii vor reusi sa supravietuiasca.

Numai bine!

#15
forumeanu

forumeanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 20.12.2004
L.E.: la firme se adauga si TVA

#16
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
In ce priveste faza cu ofertarea/devizul, e o chestie foarte buna, dar sa nu ne imbatam cu apa rece. Chiar si firmele au idee cam cat iese pretul de manopera/mp in final. Nu e deloc complicat (e drept ca e ceva de munca) sa faci un deviz foarte detaliat al carui final sa fie acelasi cu un pret pe care l-ai fi spus in 10 secunde la o cafea.
Ar fi interesat sa vad ce intelege Astrul prin "nea Caisa" si "echipe". Patronul echipei mele nu e chiar un nea Caisa de ex, are aprox 50 de angajati, 3-4-5 santiere in permanenta, are afaceri legale si cu Statul prin Bucuresti, are firma cu tot ce inseamna hartogaraie - pe care o foloseste la greu, deci sunt situatii si situatii. Sunt multi ageamii si tepari in tara asta (si firme si echipe), dar si oameni serioasi care fac treaba buna. Deci sa nu aruncam peste tot cu pietre.

#17
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004

View PosteuribiontuL, on Jan 20 2009, 23:39, said:

eu am un proces pe rol: recuperarea prejudiciului.  :death:
asta din cauză că n-am fost capabil să răzbat peste "vrăjeala" servită și-am sărit cu banul.
îmi reproșez multe lucruri printre care: că n-am fost să văd și alte lucrări ale respectivilor.
am finalizat faza de roșu, e învelită, are geamurile puse.

ce-ai patit ebb? pacat ca nu ti-ai deschis si tu jurnal sau ca nu le-ai citit pe alea vechi inainte sa te apuci de casa. aveai ce invata. ai putea posta un minijurnal de casa. cei care urmeaza dupa noi se vor putea feri sa cada in plasa. sincer imi pare rau.

ontopic: nu voi spune prea multe stiindu-se conceptia mea despre firma vs nea caisa. eu l-am facut "vedeta" pe sile. o merita? nu o merita? nu cred ca ar trebui sa ma pronunt. faza a fost ca la mine a lucrat bine. eu am recomandat mereu pe cei care au lucrat bine. am recomandat si firme de materiale cu preturi mici si lucruri de calitate. m-k-l si cu g-o-al au vandut de zeci de miliarde de pe urma mea. partea proasta la o firma este: termina casa, da garantie si pleaca. dupa un an crapa casa(cade, etc) si se intampla iremediabilul. trebuie luat totul de la inceput. nu cred ca patronul firmei isi va vinde pana si porcu` din cotet ca sa faca o casa noua. te vei judeca cu el pana in panzele albe. nu traim in japonia din pacate. traim in romania, iar mentalitatea romaneasca este cea pe care o stiti.

statul greseste in primul rand si nu alde nea caisa. nea caisa se foloseste de portitele lasate deschise de stat. statul este bou ca lasa aceste portite deschise. cinstit si civilizat mi s-ar parea ca sa nu poti face o casa fara firma cu contract, facturi si certificat de garantie. o casa nu este un telefon cumparat din targul de la vitan. in ea trebuie sa locuiesti tu si copii copiilor tai sau sa poti sa o vinzi si peste 40 de ani. acum vreo 7 ani(sper sa nu ma insel) ascultam la televizor cu am cazut 4 blocuri in turcia din cauza constructorului si din cauza materialelor de rahat bagate. sunt curios cine o fi platit vietile omenesti ca sa nu zic si de constructiile propriuzise. nea caisa nu se va compara niciodata cu cineva care a terminat facultatea de constructii. in speranta ca nu v-am plictisit prea mult va doresc succes la construit tuturor si ma retrag catre serviciu ca am o carca de munca si eu bat campii pe forum:))))))


repet: toata problema se rezuma de fapt la bani. firma plateste impozite si tva pe cand nea caisa nu. acesti bani se vor regasi intotdeauna in pretul final al constructiei.
ar mai fi o problema: ce sa mai zici cand aflii ca o firma mare precum e-----------t are salarii de 10-15 milioane iar pe cartea de munca are trecuti minimul pe economie iar nea caisa isi plateste oamenii cu 25-45 de milioane. am fost pe zeci de santiere si am observat cum un om de la firma plimba un ciocan prin santier 8 ore si bea 15 cafele, iar un om de la nea caisa nu mai sta sa-si termine pauza de masa de o ora pt ca se grabeste ca vine sefu si-l intreaba ce a facut astazi.

ce am scris eu mai sus nu se vrea o polemica ci o discutie constructiva(zic eu...)

#18
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Foarte adevarat ce ai spus.
Bineinteles ca daca intram in fondul problemei Statul este vinovat, dar la noi in tara (si in altele, dar mai cu perdea ceva..) cei care formeaza Statul sunt numai hoti si nenorociti care au o gramada de firme in multe domenii si fac afaceri cu Statul sau altfel de afaceri. Pai cum sa reglementeze ei ceva asa cum trebuie, cum sa dea ei legi clare si pedepse pe masura? Sa isi dea lor?? Pfff, nu se poate! Trebuie sa aibe "portite" pe unde sa scape daca vreodatra gluma se ingroasa.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate