Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

colaborare firma curierat

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
prise

prise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 30.04.2006
este cineva care lucreza sau coloboreaza cu vreo firma de curierat?
imi spune si mie cum se procedeaza?
am trimis cateva mail-uri si fax-uri dar nici un raspuns.

multumesc

#2
prise

prise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 30.04.2006
nu lucreaza/colaboreaza nimeni cu firmele de curierat?

#3
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 19.08.2005
Concret, ce anume te intereseaza?

#4
prise

prise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 30.04.2006
am 2 masina , un papuc si un renault master care le-as pune la bataie pt asa ceva ... auzisem ca unele firme lucreaza cu colaboratori sau angajeaza personal cu masina

#5
valiflo

valiflo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 08.08.2007
Uite aici ceva ...

#6
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 19.08.2005
Adevarat, insa doar daca iei legatura direct cu cei ce se ocupa cu asa ceva vei putea, eventual, rezolva ceva. Insa in conditiile actuale in care multe firme de curierat si-au incheiat activitatea iar celelalte si-au redus activitatea, e destul de greu.

#7
prise

prise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 30.04.2006
adevarat ... singurele care mi-au raspuns au fost cele care au spus ca si-au restrans activitatea ... mai incercam

valiflo multumesc , dar din pacate cam toate sunt pe bucuresti



mai astept ... poate aflam si alte idei

#8
angela_delia1

angela_delia1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 27.10.2008
Cunosc pe cineva care a lucrat la mai multe firme de curierat si nu sint cine stie ce serioase. In nici un caz sa nu te angajezi la "Sageata Albastra", mai multi curieri care au lucrat acolo sint in proces cu patronii pentru neplata. O firma cit de cit mai serioasa este "Concorde Courier" dar si aici sint unele probleme, persoana care a lucrat acolo a fost platita corespunzator, dar dupa aproape 3 luni de zile (insa a primit toti banii). Poate intre timp situatia s-a mai remediat. Mult succes !

#9
prise

prise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 30.04.2006
multumesc pt raspuns ... dat dupa ce am contactat o mare parte din firmele de curierat nu am primit decat raspunsuri negative ... se pare ca criza loveste si aici si se fac mai mult disponibilizari decat angajari

#10
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Asta-vara cautau cei de la Curiero colaborator pentru Suceava. Partener de fapt, pentru ca trebuia sa aiba minim 2 masini de marfa, de preferat un papuc si un van. Plus posibilitatea de a angaja soferii si cel putin inca o persoana pentru depozit. Plus spatiu ( chirie sau propriu ).

Din discutia cu un sef de-al lor am inteles ca teoretic banii "ramasi in mana" intr-o luna erau ~ 7-8.000 de lei. Din pacate nu aveam masina mare si nici posibilitatea de a o lua intr-o saptamana... Asa ca am zis pas.

Nu stiu, n-am retinut zona in care poti activa, insa incearca si la ei. Lasa un mesaj, sa fie acolo la dosar, nu se stie niciodata.

#11
prise

prise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 30.04.2006
Eu am si VAN si un papuc ... de luni am sa insist din nou si vb ta, sa raman trecut in baza de date.

#12
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Posibil sa-mi aduc aminte gresit... Nu stiu daca era Curiero, parca Sprint Curier mai degraba.

Da, lasa o oferta acolo, nu se stie de unde sare iepurele.

Transport marfa ai incercat sa faci?

#13
prise

prise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 30.04.2006
saptamana asta imi fac un actipild sa pun pe ea si o las parca prin zona mai populata, am trimis nu exagerez sute de mail-uri si faxuri la diverse firme si nu m-a contactat nimeni ... mai asteptam

#14
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Intr-o vreme treceam zilnic pe langa un bloc unde era parcat un camion de ala vechi, IFA, cu prelata. Pe prelata scria "Transport marfa tel 07xx xxxxxx". Asta acum 2 ani. Dupa aceea camionul a disparut si a aparut un Peugeot Boxer si la scurt timp dupa, un Renault Master. Albe amandoua, si cu aceeasi inscriptie cu litere rosii ca pe IFA. Semn ca omului ii merge bine. :)

Alte sugestii: depozit / atelier de mobila; colaborare cu vreun hypermarket local ( si Carrefour, si Metro asigura contra-cost si la cerere transport marfuri clientilor ).

#15
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Pai omului i-a mers ca avea afacerea lui, 100 %.Si eu am avut o duba si am inceput cu anunturi la anuntul Telefonic.Am mers sub pretul pietei, am fost serios si am fost recomandat mai departe.Dupa un an am avut niste necazuri si am fost nevoit sa vand masina.Apoi m-am angajat, imi este bine dar nu am renuntat la ideea de a-mi reface afacerea.
Hai sa-ti spun cum e cu curieratul.Nu prea mai sunt firme care sa nu aibe masinile proprii.Poate doar in perioade de expansiune sau de varf sa mai externalizeze transportul.Si cand se face asta fii sigur ca nu vor alege un outsider decat daca nu vor sa plateasca bine.Daca nu ai pe cineva, un om de legatura caruia sa-i asiguri un comision nu prea ai ce face.
Stau totusi si ma intreb cum ai ajuns sa ai duba.Ai avut vreo combinatie care a picat acum cu asa-zisa criza sau nu ai avut ce face cu niste bani si ai zis sa-ti iei si tu o duba ca poate gasesti ce sa faci cu ea?Asta in conditiile in care aveai deja un papuc si normal ar fi fost sa stii cum sta treaba cu transporturile!

Edited by kos_funny, 25 January 2009 - 21:53.


#16
prise

prise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 30.04.2006
am o firma care se ocupa de colectare deseuri , din octombrie piata deseurilor reciclabile a luat-o la vale, preturile acum sunt sub costul de colectare deci practic daca vand acum nu ies nici pe zero si hala unde le stochez e deja plina.duba e achizitionata inainte de a cadea piata si cu ea asiguram transportul deseurilor... din moment ce acum nu mai preteaza sa mai transport deseuri caut alte oportunitati. sper ca ti-am satisfacut curiozitatea.

P.S. La inceput caram cu papucul si apoi am luat duba

#17
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
ce ai mai facut  ? te-ai combinat la ceva ? daca da cum merge?

zilele astea am vazut pe bursatransport ca TCE ( curiero ) cauta transportatori interni. (contracte pe 1 an )

   BCM3066 01-03-2009 - 28-02-2010 Intern TCE LOGISTICA SRL                 

BCM3064
29-03-2009 - 28-03-2010 Intern TCE LOGISTICA SRL

BCM3063
28-02-2009 - 27-02-2010 Intern TCE LOGISTICA SRL                 

   BCM2940 13-03-2009 - 12-03-2010 Intern TCE LOGISTICA SRL

Edited by cosmin_miu, 28 February 2009 - 15:52.


#18
prise

prise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 30.04.2006
salut ... nu am gasit nimic ... deocamdata ... atept o oferta de la o firma dar cam intarzie sa apara ...
multumesc pt pont, luni le si dau un telefon.

daca ma cuplez dau o bere

multa bafta

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate