Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Slumdog Millionaire (2008)

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#55
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,314
  • Înscris: 06.08.2005
Mie mi-a placut finalul  - eroul are noroc porcesc la bani si oarecum la femei(e) in timp ce dusmanii lui moare, doi la propriu si restul de oftica. Ideile suna cunoscute si indeamna la o asociere nefasta cu un gen autohton? Asta este, fanii lui Salam si Minune vazand filmul vor avea o senzatie de universalitate. Si asta pentru ca nevoile noastre primare si gregare sunt cam acelasi oriunde si oricare ar fi culoarea pielii.
De comentat actiunea in sine nu merita, cu exceptia finalului magistral de Bollywood cum ziceam, poveste usurica. Foarte bun jocul copiilor, usor fals personajul tanarului suav si finut rezultat din copilul crescut pe strada, dar trebuiau sa-l scoata spalatel ca sa-l placa americanii. Si buna decizia regizorala de a soca aceiasi audienta prin duritatea Indiei necosmetizate, imaginea copilului invelit in materii fecale pentru cateva rupii si a celui cu ochii scosi cu lingura pentru a produce la cersit a scuturat suficient audienta cat sa culeaga fara numar la Oscaruri. Reteta din "No country for old men" reloaded.

#56
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
parerea mea,filmul e bunicel dar prea subtirel sa iei oscarul.si totusi s-a intamplat.pe langa faptul ca actiunea e simplista,are lacune si nu impresioneaza este un film de vazut duminica.nicidecum un film de oscar.
E posibil concurenta sa fi fost mai slaba si au ales filmul asta pt oscar.e de ajuns sa vezi un film de oscar din anii trecuti si simti imediat diferenta.Pacat...

 starsteel, on Mar 6 2009, 14:34, said:

Ceea ce am mentionat stie toata lumea ca e adevarat iar de rasist nu pot fi acuzat deoarece am mentionat clar ca nu-mi plac indienii si tiganii necivilizati ceea ce inseamna ca nu am absolut nimic cu cei civilizati....langa indieni si tigani necivilizati mergea evident si  romani. Tu numesti "un simplu sfat" incercarea modesta de punere la colt a mea folosind: peiorativul "conasule", "puste(?!) vreo vena", "insiruire de aberatii", "te inflamezi pierzandu-ti controlul", "remarci sovine si rasiste", "metoclopramid", "crize de nervi", "caz pierdut" In cazul asta trebuie sa-ti transmit ca mentionarea off-topic (partial) si tente rasiste ar fi putut fi de ajuns dar asta depinde de caracterul fiecaruia si de frustrarile din viata reala. Uite ca sa nu fiu off-topic total pot sa spun ca din film e reprezentativa faza cu plonjatul in rahat, iar urmarind nuvelele episodice ale filmului am anticipat corect ca vor urma fazele cu cersitul si furatul....sunt caracteristice spiritului indian si implicit al tiganilor care se trag tot din acea zona a lumii. Pt. amatorii culturii indiene le-as fi dorit sa vada filmul intr-un cinematrograf care sa prezinte si mirosurile specifice peliculei.
Uite cateva mentionari in Wikipedia despre migratia tiganilor.....
"regele Persiei îi va cere suveranului Indiei 12.000 de lăutari care ar fi urmat să distreze auditorii și să se stabilească acolo pentru a deveni agricultori și a munci pământul, primind în schimb vite, măgari și grâne.
50 de ani mai târziu în poemul epic național persan Șah (Cartea Regilor) aflăm că lurii (țiganii) au mâncat grânele și vitele refuzând munca pământului fiind ca urmare izgoniți de către regele Bahram Gur. Migrația masivă a țiganilor în Europa începe din secolul XIV
"
si despre obiceiurile tiganilor.....
"sunt condamnați recidiviști sau nu au mijloace de existență, sau ocupație precisă din care să trăiască în mod cinstit prin muncă și deci constituie o povară și un pericol pentru ordinea publică"
Sursa http://ro.wikipedia....rg/wiki/Ćąigani ....in concluzie nu pot fi acuzat de mentionarea unor adevaruri ce se regasesc si in enciclopediii universale.

P.S. La cate invective ai folosit la adresa mea se pare ca ai fost mai inflamat decat mine fara ca macar sa ma cunosti....apropo nick-nameul tau e groaznic, cum de te-ai putut gandi la asa ceva? Personajul real a fost sinistru!

total de acord referitor la indieni..am prieteni care au ajuns acolo cu serviciul si imi spun mereu ca e cea mai scarboasa tara pe care au vazut-o.asta nu e rasism e o constatare...pacat de femeile lor ca-s frumoase :)

#57
Anjin`

Anjin`

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,160
  • Înscris: 10.05.2005
Mie mi-a plact filmul foarte mult. Mi-a placut faza aia cand baiatul se manjeste cu cacat si pe urma trece prin multime, desi banuiesc ca ar fi un cliseu indian, si nu doar pentru vest, ei sunt musulmani dar pentru majoritatea indienilor castele mai sunt ceva desi nu-mi vine sa cred ca se feresc de ei sa-i atinga.
Ati vazut cum statea fetita in ploaie?
Ce mi-a placut a fost poanta cu dansul colectiv de la sfarsit, obiceiurile tampite mor greu:)
In fine nu mi se pare ca au fost actorii slabi, am vaut filmul o singura data dar mi-a placut mult cum au jucat.


Oricum ma mir ca n-a zis nimeni fata de la strada e un cacat in ploaie filmul asta.
In afara ca sunt mai tuciurii ,mafaioti in film si povestea de dragoste eu nu pricep cum seamana cu orasul zeilor da oricum.




Mai baieti eu nu stiu ce istoria lui peste ati facut voi dar indienii, ca si chinezii au fost mult timp in pozitia in care e vestul pentru ei acum. Daca tot folositi wikipedia aia mai uitati-va si voi sa vedeti ce insemnau indienii si chinezii pe atunci si ce aurolaci si borfasi erau eupenii pana la renastere, da nici atunci...
Hint matase mirodenii numere arabe otel de damasc bumbac matematica si astronomie indiana.
Tigani? bai tata tiganii aia au facut niste chestii de sta matu-n coada si azi.
Ar mai fi multe de zis dar...a da si nu sesizati voi dar si tiganii sunt civilizati intamplator nu e aceeasi civilizatie. Exista mai mult de o varianta, orice om civilizat stie asta.
(cautati paria daca nu ati inteles ce am zis cu pustiul in cacat)



Mai puneti si voi mana pe o carte, mai faceti un cornet

Edited by Anjin`, 29 March 2009 - 06:29.


#58
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

Quote

Mai baieti eu nu stiu ce istoria lui peste ati facut voi dar indienii, ca si chinezii au fost mult timp in pozitia in care e vestul pentru ei acum. Daca tot folositi wikipedia aia mai uitati-va si voi sa vedeti ce insemnau indienii si chinezii pe atunci si ce aurolaci si borfasi erau eupenii pana la renastere, da nici atunci...
Hint matase mirodenii numere arabe otel de damasc bumbac matematica si astronomie indiana.
Tigani? bai tata tiganii aia au facut niste chestii de sta matu-n coada si azi.

ma doare undeva de mirodenii. intii te speli si pe urma imi vinzi mirodenii. si nu in ultimul rind sa termine dracului cu cintatu si dansatu. e plin de jeg in jurul lor si ei tra la la si la la la :death:

#59
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006
Ei, las', ca mai stiu si eu un popor european inconjurat bine de jeg si "ei" tot "țurai ța" si "țurai ța".

Anyway, raman la parerea ca:

1) Pe topicul asta se discuta despre film, nu despre alte cele

si

bî) Intrucat, in ziua de azi, India lanseaza sateliti circumlunari, iar noi - in lipsa de altceva - lansam tot felul de teorii futile cu privire la maretia poporului român si retardul cultural si tehnologic al celorlalte natii, consider ca orice discutie comparativa cu privire la avans tehnologic, cultura, civilizatie and shit (ca vad ca asta din urma a ajuns un element extrem de important mai nou in discutia asta) e inutila si jenanta pentru noi.

#60
gabi_me

gabi_me

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.04.2009
Ce mi-a placut:
- sinteza narativa hollywood - bollywood-iana reusita. Este o poveste care poate fi inteleasa atat de indian, cat si de american/european.
- imaginea, de la modul in care este filmat pana la decorurile in care s-a filmat. Am o prietena care a lucrat in India 2 ani, a vazut filmul si a spus ca mizeria a fost portretizata exact.
@KoShiMin: sa stii ca India este o tara paradoxala. Gasesti mizeria la doi pasi de tehnologia de ultima ora si bogatia alaturi de saracia cea mai lucie.

Ce nu mi-a placut:
- visul american pe care ni-l vinde. Nu-mi plac povestile cu mesaj de vitrina, cele care cosmetizeaza lucrurile, iar SM face asta in final.
- morala: nu-ti trebuie scoala pentru a castiga bani, se pare ca scoala vietii te face mai cult decat cartea ("Vrei sa fii miliardar" este un concurs de cultura generala)
- faptul ca a luat Oscarul pentru cel mai bun film, pentru mine este garantia faptului ca am de-a face cu un produs cu o componenta comerciala importanta - ca are un ambalaj stralucitor/sclipicios (vezi finalul).

Per ansamblu, un eveniment cultural, un film de vazut, insa in niciun caz o capodopera cinematografica.

Edited by gabi_me, 22 April 2009 - 17:06.


#61
psyblink

psyblink

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 19.03.2008

 Anjin`, on Mar 29 2009, 07:26, said:

Mi-a placut faza aia cand baiatul se manjeste cu cacat si pe urma trece prin multime, desi banuiesc ca ar fi un cliseu indian, si nu doar pentru vest, ei sunt musulmani dar pentru majoritatea indienilor castele mai sunt ceva desi nu-mi vine sa cred ca se feresc de ei sa-i atinga.
Ba baiat de hinduism ai auzit ?  :w00t:
Nu inteleg de ce a fost comparat filmul cu City of God, ca sunt filmate in alta tara decat USA ?   <_< City of god il bate la poponetu gol pe Slumdog ..

#62
DRAKo

DRAKo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 12.04.2006
Un film excelent si destul de realist (ma refer la viata saraca din India)

#63
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007
Filmul mi s-a parut destul de bun, dar am ramas si eu cu aceiasi impresie, ca poate nu era chiar de Oscar. Insa dupa ce am mai vazut inca doua filme nominalizate, adica The reader si The curios case of Benjamin Button am ajuns la concluzia ca asta mi-a placut cel mai mult din cele 3.

Edited by utopium, 01 January 2010 - 20:25.


#64
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 Mosotti, on 31st March 2009, 11:05, said:

ma doare undeva de mirodenii. intii te speli si pe urma imi vinzi mirodenii. si nu in ultimul rind sa termine dracului cu cintatu si dansatu. e plin de jeg in jurul lor si ei tra la la si la la la :death:
Asta este si mesajul filmului, tra la la si la la... in toata mizeria aia. Dar maimutzele fandosite in haine de firma, care pretind lux si curatenie pe munca altora... cu ce sunt mai presus ??

Edited by Cr1spy, 01 January 2010 - 20:32.


#65
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008
Nu stiu daca merita Oscar si nici nu-mi pasa.Stiu insa ca am vazut anul trecut filme muuult mai proaste.Parerea mea e ca merita vazut.

#66
MV2Player

MV2Player

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 04.10.2009
Am vazut filmul seara trecuta la TV, film frumos, cred ca merita vazut, macar are o poveste buna în spate > fata de avatar: Soldatul care se îndragosteste de o localnica si apoi întoarce armele spre firma privata> sponsorizata de Guvernul American (originala... sigur nu am mai vazut 100 de filme pe tematica asta)
Un mic  :thumbup: pentru ProTV, astept ziua de luni sa vad si Iron Man
Toate cele bune

#67
SophistiCat

SophistiCat

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 795
  • Înscris: 12.02.2010
SM ain't Oscar material !  :rolleyes:

Dar Jamal era așa de draguț… :inlove:  


Geeez, câți rasiști pe-aici…FYI, indienii au mari posturi în domeniul informaticii, de la Londra până la Geneva ! So shut the fuck up...

#68
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
du-te ba si te impusca cu indienii tai de git. codul scris de indieni e la fel de jegos ca si tara aia imputita :lol:

iti zic io ce i-as face unui indian care ar cinta si dansa in fata mea: i-as da doua peste bot. probabil de-aia nici nu se inghesuie

#69
SophistiCat

SophistiCat

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 795
  • Înscris: 12.02.2010

 Pantaleon, on 15th January 2009, 19:06, said:

...Pai daca aia era intrebarea finala, nu-mi ramane decat sa plec si eu in India, sa joc la concursuri de genul asta.
Pai honey, poate ca tie ca European ti se pare evident raspunsul, dar pt. un indian amarat (poate chiar si pt. unul mai cultivat) intrebarea e foarte dificila ! Ai impresia ca absolut toti orientalii cunosc numele celor 3 mushcetari ?  :lol:

Da' tu, ai fi stiut sa raspunzi din memorie ce tine in mana dreapta/stanga zeita aia albastra (Rama parca o cheama) sau alte intrebari din cultura indiana ?  :rolleyes:

Think before you speak......

 Mosotti, on 9th April 2010, 09:39, said:

du-te ba si te impusca cu indienii tai de git. codul scris de indieni e la fel de jegos ca si tara aia imputita :lol:

iti zic io ce i-as face unui indian care ar cinta si dansa in fata mea: i-as da doua peste bot. probabil de-aia nici nu se inghesuie
w/ever dude !

Edited by SophistiCat, 09 April 2010 - 18:58.


#70
magallahes

magallahes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 14.04.2010
un film valoros

#71
Ursu13

Ursu13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.03.2009
Un film f fain, care isi merita toate premiile!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate