Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Slumdog Millionaire (2008)

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#19
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
Nu merita 8 Oscaruri nici de departe.

#20
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
Da' cate?

#21
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006
Sunteti rai, mah, sunteti rai... :) Pana a nu se fi dat Oscarurile n-a sarit nimeni la jugulara lui Danny Boyle. Filmul e decent, n-are niciun rost "sa-i numaram Oscarurile", cum ar zice insidios domn' Nastase.

Daca ne uitam ce au votat trupetii pe chestionarul din topicul lui M0n0 de pe Dezbateri cinefile, vedem ca alternativa ar fi fost "The CC of BB", mare "capodopera" si aia.
Numarul mare de Oscaruri - urmat aproape pavlovian de "ploaia de pietre" asupra nelegiuitului - e "mostenire" de pe vremea cand s-a scufundat "Titanic", tragand cu el in hauri unshpce Oscaruri nou-noute, numa' bune de bagat la amanet. O interpretare prost inteleasa de membrii juriului a sintagmei "The winner takes it all". De atunci s-au scarbitara cu totii cand vine vorba de luat/dat premii cu toptanul.

Dar sincer acuma. Eu, unul, sunt interesat strict de 4-5 premii de pe-acolo. Cel mai bun film/regizor, Cel mai bun actor/actrita, uneori - daca productia anului respectiv a fost laudabila - astept sa vad si ce se ia la roluri secundare. Dupa caz, ma mai uit cine ia titlul la animatii. Rar, extrem de rar, arunc un ochi dupa soundtrack sau scenariu (sincer, mi se rupe daca scenariul e fabulos, dar filmul te face sa casti. Cu coloana sonora e la fel, dar macar pe aia o poti pune in winamp cand te saturi de uitat la filme).
Acuma restul: cele mai bune costume, cel mai bun machiaj, cea mai buna editare, cea mai spectaculoasa echipa de pompieri "and shit" ma lasa rece. Cred ca sunt acordate pur si simplu pentru ca altfel ceremonia n-ar mai fi profitabila pentru transmisia televizata.
Asa ca, dupa parerea mea, Slumdog a luat fix DOUA OSCARURI anul acesta: cel mai bun film si cea mai buna regie (ceea ce, considerand peliculele cu care a concurat, mi se pare oarecum OK). Ne putem plange ca e nedreapta jurizarea doar atunci cand exista un nedreptatit. Ia sa vedem, cui i-a "furat" miseleste "potaia" lui Danny Boyle Oscarul anul acesta? Ce mare capodopera "sta-n Luna si plange"? Asta-i holiudul, cu astia defilam.

Edited by KoShiMin, 24 February 2009 - 13:27.


#22
Taleniekov

Taleniekov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 05.03.2008

View Postlawrence38, on Feb 15 2009, 16:42, said:

De ce, crezi ca muzica clasica este interzisa in India si numai cei cu pielea alba au creierul destul de dezvoltat sa o inteleaga ?  <_<  Sper totusi ca faceai doar o gluma...desi , chiar si-asa , era o gluma proasta, te asigur... :thumbdown:
Ok, nu cred ca ai inteles ce am vrut sa spun. Desi dupa parerea mea m-am expriamt destul de clar dar vad ca sari sa dai cu bata asa ca ma simt nevoit sa te luminez.

Quote

Poti sa zici ce vrei despre el dar muzica nu e slaba.Se potriveste perfect cu atmosfera. Nu putea sa puna simfonia a 5-a cand actiunea are loc la colorati.
asta am scris eu.

Ce vroiam eu sa zic e ca fiecare regiune are muzica sa , fiecare cultura are muzica sa. Cum o sa auzi muzica country in filmele western sau muzica indiana in filmele indiene , adica cu indieni si nu ma refer aici la muzica strict din folclorul indian ci sa aiba influente ca sa se potriveasca actiunea si personajele cu muzica.
Arata-mi te rog un film western unde coloana sonora e muzica indiana, sau invers. Nu se potriveste.

Ceea ce vroiam sa zic e ca, o coloana sonora de complexiatea unei simfonii nu s-ar fi potrivit cu atmosfera, cu locurile , cu actiunea,cu personajele din film. Nu sunt rasist, n-am nimic nici cu negrii nici cu evreii nici cu tiganii , cu nimeni.
De aceea eu sunt de parere ca, coloana sonora este foarte bine aleasa.

#23
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View PostTaleniekov, on Feb 24 2009, 22:40, said:

Ce vroiam eu sa zic e ca fiecare regiune are muzica sa , fiecare cultura are muzica sa. Cum o sa auzi muzica country in filmele western sau muzica indiana in filmele indiene , adica cu indieni si nu ma refer aici la muzica strict din folclorul indian ci sa aiba influente ca sa se potriveasca actiunea si personajele cu muzica.
Arata-mi te rog un film western unde coloana sonora e muzica indiana, sau invers. Nu se potriveste.
N-ai ascultat in viata ta country sau n-ai vazut un western...cum sa zici una ca asta ma?
In westernuri (alea bune rau de tot) auzi muzica facuta de un italian...niciodata country...doar daca e cu rednecks, dar n-are treaba una cu cealalta.

#24
hugzabee

hugzabee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 07.04.2008
^ pana la urma tu ce parere ai despre academie ?
anu' trecut ziceai ca au avut dreptate, ca-s cei mai cei ( fiindca castigase NCFOM ), acum ca nu stii ce au vazut , ca s-au inselat ..bla bla.
sau academia asta face una calda si una rece iar tu ai mereu dreptate ??? stop bitching

#25
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Eta creca asta te doare pe tine. Anu asta cu toate ca nu au fost de parere cu mine macar i-am inteles (asa cum am patit si in 2007 cu The Departed). Am inteles ce au urmarit cu atatea nominalizari pt Slumdog si mai ales nominalizari castigate. Au urmarit o chestie ce nu tine de arta cinematografiei dar nici The Curios Case nu era mai breaz insa era oricum mai bun...din nou, din punctul meu de vedere.
Cu academia am fost de acord la 10 chestii din 24 deci mai putin de jumatate...asta e, mi-au dat tzeapa cu chestiile politice (Slumdog si Milk) si cu putine surprize...

Pana la urma ce te legi asa, nu inteleg...cand m-am bitchuit in adevaratul sens al cuvantului?? Iar cauti subiect sa iesi din plictiseala?

Parerea mea despre academie ramane la fel...e cel mai prestigios premiu din industrie si in majoritatea cazurilor se face dreptate.

#26
A_L_E_X

A_L_E_X

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 18.03.2006
Mai stie cineva vreun film in genul lui Slumdog Millionaire ? In afara de Orasul Zeilor, ca l-am vazut.

#27
hugzabee

hugzabee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 07.04.2008
m-ai dezamagit de data asta. hai mai mono ce naiba, nu te lasa moderat de noua ta functie.
si ca sa nu fiu offtopic si sa-mi dai vreun suspend ceva  :samui: ....zic ca merita slumdog millionaire oscarul. ca sa vezi mey

#28
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Cand n-ai fost tu dezamagit de persoana mea? :lol:
Si cum ma las moderat de functia mea? Trebuia sa te injur sau ce? :lol:

#29
hugzabee

hugzabee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 07.04.2008
ma nici acum n-am fost dezamagit sa-ti spun drept. ca sa fii dezamagit trebuie sa-ti pese. de fapt am fost surprins neplacut, am intrat azi pe softpedia si-mi frecam mainile. ma gandeam 'sa vezi ce rad acum'. si cand colo...faaaas
da ia recunoaste ca ti-a sarit inima in piept cand ti-am zis de functie. auzi la el " functia mea"  :lol:

#30
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
N-ai idee cat nu mi-a sarit inima cand ai zis tu functie...dar gata off-topicu, a fost placut.

#31
hugzabee

hugzabee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 07.04.2008
yes chief!!!  :worthy:

#32
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Intre asta si Benjamin Button, Oscar-ul Best Picture trebuia CLAR sa mearga la Benjamin Button. E interesanta povestea, dar nu e de oscar (mai ales ca au mai fost nominalizari).

#33
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
eu cind vad filme cu indieni borasc, nu le dau oscaruri. poate ca pentru americani o fi ceva proaspat, da nu e deloc

ce e mai interesant la filmul asta e felul in care i-au tratat pe copiii aia, cu citeva sute de euro pentru jobu facut, cu familiile ramase la dracu intre cartoane, in timp ce producatorii & shit incaseaza sute de milioane de euro, dolari si alte monede. inca o data viata penibila bate filmu

#34
turisticus

turisticus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 03.03.2009
Oricum,dintre filmele propuse afost cel mai bun.

#35
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006

View PostMosotti, on Mar 3 2009, 11:16, said:

[...]
ce e mai interesant la filmul asta e felul in care i-au tratat pe copiii aia, cu citeva sute de euro pentru jobu facut, cu familiile ramase la dracu intre cartoane, in timp ce producatorii & shit incaseaza sute de milioane de euro, dolari si alte monede. inca o data viata penibila bate filmu

Asta in comparatie cu modul radical, cat se poate de pozitiv si extrem de fericit, in care turnarea unui bullshit hollywoodian printre negrii si drogatii din periferiile si ghetto-urile newyorkeze - de pilda - influenteaza ulterior viata ratatilor alora? Sau cum?

Si in cazul superproductiilor hollywoodiene, tot de-alde DeNiro, AlPacino, Spielberg si baietii destepti fac istovitorul efort sa se-aplece dupa bani, n-avea grija, ca nu-i cheama nici dracu' la imparteala banilor pe aia de-si fac in vena prin cartierele in care-au filmat si despre care vorbeste filmul.

PS - Cei doi copii care au interpretat rolul fetitei si al tanarului Salim in Slumdog au primit o casa "de-adevaratalea" (nu ca aia din cartoane in care stateau) si s-a deschis un fond de studii pe numele lor. Cel de-al treilea copil implicat in film (care a jucat rolul tanarului Jamal) nici macar nu provenea din periferii (e fiul unei profesoare si al unui inginer).

Edited by KoShiMin, 03 March 2009 - 16:20.


#36
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostKoShiMin, on Mar 3 2009, 16:12, said:

Asta in comparatie cu modul radical, cat se poate de pozitiv si extrem de fericit, in care turnarea unui bullshit hollywoodian printre negrii si drogatii din periferiile si ghetto-urile newyorkeze - de pilda - influenteaza ulterior viata ratatilor alora? Sau cum?

Si in cazul superproductiilor hollywoodiene, tot de-alde DeNiro, AlPacino, Spielberg si baietii destepti fac istovitorul efort sa se-aplece dupa bani, n-avea grija, ca nu-i cheama nici dracu' la imparteala banilor pe aia de-si fac in vena prin cartierele in care-au filmat si despre care vorbeste filmul.

PS - Cei doi copii care au interpretat rolul fetitei si al tanarului Salim in Slumdog au primit o casa "de-adevaratalea" (nu ca aia din cartoane in care stateau) si s-a deschis un fond de studii pe numele lor. Cel de-al treilea copil implicat in film (care a jucat rolul tanarului Jamal) nici macar nu provenea din periferii (e fiul unei profesoare si al unui inginer).

nu e in comparatie cu nimic, draga, si oricum nu e vorba strict vorba despre acest film. si nu e vorba de locuitorii cartierelor, ci de ACTORI, care au facut filmul sa fie ce este, pentru ca daca i-ai fi inlocuit pe copiii aia cu niste copii random din boscheti mai mult ca sigur ca n-ar fi iesit acelasi lucru

este vorba de ipocrizia care razbate din cacaturile astea peliculoidale, in care se vorbeste de distrusul x care ajunge nus ce, cind in realitate nimeni nu ajunge nimic si nimic nu se schimba, in afara de conturile producatorilor care se umfla spectaculos cu profituri de 1000% :w00t:

cit despre datul de care vorbesti, s-o fi dat, dar dupa ce a urlat presa, si nu de la producatorii curului, ci de la autoritatile indiene :lol:

Quote

MUMBAI, India - The two main child actors from "Slumdog Millionaire" are to receive new homes from the Indian authorities after the small-budget movie swept the Oscars, winning eight Academy Awards.

http://rss.msnbc.msn.com/id/29381739/

Quote

But Boyle and producer Christian Colson have flatly rejected claims of exploiting children for the movie.

They said the children were paid above local Indian wages and enrolled in school for the first time with a fund set up to pay for their education, medical emergencies and "basic living costs."

cu alte cuvinte, totul e brici, ca le-au dat salariu mai mare decit iau amaritii aia, ce conteaza ca le-au adus 100 de milioane profit :lol:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate