Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Slumdog Millionaire (2008)

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#1
Pantaleon

Pantaleon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 21.03.2008
4 Globuri de Aur. Chiar ca eram curios sa-l vad. Si l-am vazut. Nu ma asteptam sa cad pe spate, de mult nu mai cer asa ceva de la un film, la ce tampenii se fac in ultima vreme. Filmul e bunicel, a inceput promitator, ceva gen Cidade de Deus ( apropo, mult mai bun filmul brazilian), apoi, nu stiu de ce, a inceput sa paleasca. Prea repede s-au succedat fazele, prea repede a pierdut-o Jamal pe Latika si s-a indepartat de fratele cel rau, iar in final... fani ai acestui film, ma scuzati, dar.... dezastru ! Pai daca aia era intrebarea finala, nu-mi ramane decat sa plec si eu in India, sa joc la concursuri de genul asta. Si, culmea, o nimereste, cum putea altfel ? Sfarsit demn de un roman al lui A. Dumas. Eu cred ca mai reusit era daca nu nimerea intrebarea finala. Oricum, s-a dus. Nu-mi pare rau ca l-am vazut, dar nu e nici pe departe o grozavie de film. Personal, mi-a placut mult mai mult 28 Days Later, al aceluiasi regizor. Ma rog, e chestie de gusturi.
Pareri ?

#2
ionsalajan

ionsalajan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 20.08.2006
Din cate am observat eu este cumva timpul filmelor care emotioneaza in primul rand. Vremea melodramelor, asa cum sunt si Seven Pounds, si intr-un fel The curious case. Acum sigur ca majoritatea filmelor au o componenta afectiva, dar totusi e o mare diferenta intre modul de tatare al sa zicem Lui The Wrestle sau Milk si primele doua. Seven si restul sunt cumva tratate telenovelistic - cel care isi da viata pentru altii (donatorul), eleborand o intreaga enigma din asta, si sportivul care moare in ring, singurul loc ce i-a mai ramas apropiat. La melodrame in prim plan este sentimetul plangacios al fiintei. La drame omul nu are timp sa-si mai planga singur de mila. Bine.

#3
umbbra

umbbra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 28.01.2007
Printre candidatii principali la Oscar

#4
Dihor

Dihor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 22.08.2007
Da , l-am vazut . M-a dezamagit . Este nominalizat la prea multe categorii . Povestea este slaba , actorii la fel ,imaginea si muzica de asemena ( repet , el este nominalizat la aceste categorii , imagine, muzica , cel mai bun film etc.) Si lucrul cel mai interesant este ca filmul indian se regaseste si aici . Ma opresc aici .Deocamdata

#5
Taleniekov

Taleniekov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 05.03.2008

 Dihor, on Feb 14 2009, 23:14, said:

Da , l-am vazut . M-a dezamagit . Este nominalizat la prea multe categorii . Povestea este slaba , actorii la fel ,imaginea si muzica de asemena ( repet , el este nominalizat la aceste categorii , imagine, muzica , cel mai bun film etc.) Si lucrul cel mai interesant este ca filmul indian se regaseste si aici . Ma opresc aici .Deocamdata
Poti sa zici ce vrei despre el dar muzica nu e slaba.Se potriveste perfect cu atmosfera. Nu putea sa puna simfonia a 5-a cand actiunea are loc la colorati.

#6
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

 Dihor, on Feb 14 2009, 23:14, said:

Da , l-am vazut . M-a dezamagit . Este nominalizat la prea multe categorii . Povestea este slaba , actorii la fel ,imaginea si muzica de asemena ( repet , el este nominalizat la aceste categorii , imagine, muzica , cel mai bun film etc.) Si lucrul cel mai interesant este ca filmul indian se regaseste si aici . Ma opresc aici .Deocamdata

probabil esti mult prea obisnuit cu filmele mainstream americane/vest-europene ca sa mai observi ca exista cinematografie si prin alte parti ale lumii...


 Taleniekov, on Feb 15 2009, 16:13, said:

Poti sa zici ce vrei despre el dar muzica nu e slaba.Se potriveste perfect cu atmosfera. Nu putea sa puna simfonia a 5-a cand actiunea are loc la colorati.

De ce, crezi ca muzica clasica este interzisa in India si numai cei cu pielea alba au creierul destul de dezvoltat sa o inteleaga ?  <_<  Sper totusi ca faceai doar o gluma...desi , chiar si-asa , era o gluma proasta, te asigur... :thumbdown:

Celor carora le-au placut acest film, le recomand sa vada si Amal, un film care mie  mi-a placut mai mult decat Slumdog Millionaire...

#7
dmx85

dmx85

    antrenor dă jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 06.01.2009
un film bun, conform cu asteptarile. Singurul lucru deranjant dpmdv este ritmul alert in care se petrece actiunea. Practic alea 2 ore, cat dureaza filmul, nici nu mi-am dat seama cand au trecut.

8/10, parerea mea. Daca ar fi sa il aseman cu un alt film, l-as asemana cu filmu' ala brazilian City Of God.

Edited by dmx85, 16 February 2009 - 10:10.


#8
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
f. frumos filmul.
ce mi s-a parut mie ca n-a iesit ok a fost accentuarea dramei prezentului.
s-a pus f. mult accent pe dramele anterioare si pe conflictele interioare ale personajului principal dar drama din prezent, foarte intensa de altfel, mi s-a parut expediata si tratata superficial.

pe langa asta, o impresie 'la prima vedere' f. bine conturata e ca actiunea e bruta si neprelucrata regizoral.
oamenii efectiv traiesc ceea ce li se intampla, fara sa fie o camera in jurul lor.
efectul general trasat de modul asta de abordare e de un efect dramatic exceptional.

iarasi, finalul, este oarecum ambiguu si supus interpretarii si nu mi s-a parut ca ar delimita/clarifica firul narativ in vreun fel.

dar per total, un film f. bun

#9
cristiflt

cristiflt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.02.2007
e super ok filmul unele faze mai ciudate dar cum reda lumea si actorii din el mai mult decat interesant;)

#10
caustiq

caustiq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 28.04.2008
Imaginea e super, muzica la fel, povestea e una deosebita si-i o buna ecranizare a unei nuvele de succes ... eu zic ca ia oscaruri multe - merita.

#11
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006
Pai, Oscarurile le-a luat deja. :) Oscar 2009.

#12
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Film foarte bun, intr-adevar, dar cred ca a exagerat Academia cu premiile.. :first: Au fost filme mai bune anul asta... <_<

#13
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
E ca si cum Costi Ionita ar fi castigatorul la American Music Awards. haha!

#14
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

 Laberta, on Feb 23 2009, 17:37, said:

E ca si cum Costi Ionita ar fi castigatorul la American Music Awards. haha!


Eh, sa nu exageram acum...nu compara gastele cu lebedele...

#15
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006

 lawrence38, on Feb 23 2009, 18:33, said:

Eh, sa nu exageram acum...nu compara gastele cu lebedele...


Rectific, Eurovisionu.

#16
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
O manea indiana stilizata si kitchoasa...atat a fost.

#17
DiXu

DiXu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 05.04.2008

 M0n0, on Feb 23 2009, 10:53, said:

O manea indiana stilizata si kitchoasa...atat a fost.
Chiar eram curios ce parere ai
Reclama la vrei sa fii miliardar a fost filmu` asta :|
As vrea totusi niste explicatii ce`s cu toate oscarurile alea , eu n`am vazut nici un oscar in filmu` asta .

Edited by DiXu, 23 February 2009 - 23:48.


#18
m1nun3

m1nun3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 09.09.2007
Cam ca toti cei de aici ma intreb ce dumnezeu au vazut juratii la filmul acesta. Ma simt de parca cineva incearca sa imi bage pe gat un film prost si sa-mi spuna ca este extraordinar. Marii regizori ne-au lasat cu ochii in soare in 2008. A fost un an sarac in filme
Am vazut filmul, nu mi-a placut de nici un chip. Nici printre nominalizati nu are ce cauta

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate