Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Xandros

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Neuron

Neuron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 11.09.2002
M-am apucat sa-l downloadez si avand in vedere ca dureaza cateva zile m-am gandit sa cer parerea cuiva care l-a folosit.
Merita sau nu?
Stie cineva vreun ftp care sa-l aiba in Romania, ca eu nu am gasit.

#2
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Eu l-am găsit pe un calculator cumpărat din Carrefour, și pe altul din Sellgros, mi s-a părut bizar că așa firme mari n-au dat cațiva dolari pe licențe ca să ofere clientului și un CD (versiunea Open Circulation (HTTP download) costă 10$, dar precis dacă vrei cateva sute de licențe prețul se înjumătățește).
Nu l-am butonat prea tare, pot să spun că e făcut să fie cât mai "prietenos" și mai asemănător cu Windows.

#3
Neuron

Neuron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 11.09.2002
Seamana mult cu Windows-ul si sunt mai multe versiuni. Versiunea OCE (Open Circulation) e free, dar mi se pare ca nu are suport pentru CrossOver, cea mai interesanta chestie care permite folosire programe pentru Windows. Peste vreo saptamana cand termin de downloadat emit pareri mai avizate. :)

#4
Slash

Slash

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,177
  • Înscris: 30.09.2003

Neuron, on Feb 19 2005, 15:07, said:

Seamana mult cu Windows-ul si sunt mai multe versiuni. Versiunea OCE (Open Circulation) e free, dar mi se pare ca nu are suport pentru CrossOver, cea mai interesanta chestie care permite folosire programe pentru Windows. Peste vreo saptamana cand termin de downloadat emit pareri mai avizate. :)

<{POST_SNAPBACK}>


Da' tu acum ce downloadezi?
Varianta cu CrossOver? Adica varianta DeLuxe? Adica varianta cu licenta? Adiva varianta care nu e free?  ;)

#5
Neuron

Neuron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 11.09.2002
Am ajuns in ziua de azi sa folosim si linux piratat. :P
Ce a putut sa faca spiritul capitalist  :coolspeak:
De 7 ani am folosit numai variantele gratuite de linux, cam din toate distributiile, acum incerc insa sa fac rost de amandoua atat OCE, cat si De Luxe. Dar oricum dureaza cel putin o saptamana. :(

#6
Neuron

Neuron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 11.09.2002
Mi-am pus versiunea Deluxe si sunt dezamagit.
Viteza nu e deloc multumitoare, playerul de filme nu are subtitrari, ma enerveaza ca nu se conecteaza automat la net cand ma loghez (da eroare ca cer sa imi activeze optiunea asta).
Pentru documente pdf care in Windows le vedeam cu Acrobat Reader 6 aici nu am o versiune la acelasi nivel, iar cu ce vine el default nici o sansa.
E bine ca mi-a recunoscut toate componentele calculatorului.
Asta e prima impresie, dar pentru ca cer foarte putin pe el ca pret, cred ca merita Xandros fata de Windows.
Si sa nu uit CrossOverul e un dezastru, mi-am pus Trillianul si DC++ de Windows si sunt varza.Skype-ul mai arata cat de cat ceva.

#7
Slash

Slash

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,177
  • Înscris: 30.09.2003
OK, mersi pt. ca ti-ai spus impresia aici.
Tocmai m-ai scutit de cateva zile de download (in zadar), asa ca o sa bag un Suse 9 si rezolv treaba.  :peacefingers:

#8
axxelBE

axxelBE

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 24.01.2004
Am un prieten care a cumparat Xandros Desktop Delux Edition. Treaba a costat vreo 150$. I-au trimis o ctie c ceva docmentatie, dar nu prea multa ca ce-i mult strica si vreo cateva CD-uri. OS-ul era pe un CD care s-a instalat extrem de repede si usor. Alt CD era cu niste Add-On-uri care insa nu au mers decat manual. Faza e ca desi venea de la "ei", lipseau dependntele necesare instalarii. Apoi mai erau niste chestii in plus pe site care trebuia sa le download-ezi. Iar mult laudatul CrossOver se ofera la pachet varianta Standard. Pentru varianta Profesional mai tre' sa mai dai 75$, adica juma' din pretul achizitiei (care se vrea ce mai cea!). Desigur ca emlarea Windows-ului nu e decat in parte suportata (adica in f f f mica parte) si anumite programe cu care te-ai obisnuit pe Windows sau asa de uz general, nu prea le ai si pentru Linux. So... ce e de facut? Chiar a meritat investitia? Chiar merita sa treci pe Linux sa intri in legalitate? Eu zic ca deocamdata nu, Poate mai tarziu sau mai bine tot cu Windowsu' o perioada....

#9
G_Unit_Soldier

G_Unit_Soldier

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 20.12.2004
eu zic ca merita sa treci la linux, dar la cel care e moca, nu la cel cu bani, ca nu faci nici o branza asa,
dai bani pe windows si ai si jocuri si ai de toate, dar al linux cel putin stii ca e moca si restu te chinui tu, dar ca sa dai atatia bani sa cauti si programe pt linux ce sunt necesare, sa dai bani si pe alea, jocuri nu gasesti asa ca la windows, etc...

#10
Neuron

Neuron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 11.09.2002
Sunt oameni care au afaceri, sau care pur si simplu nu joaca jocuri.
In Xandros cu File Managerul lui intuitiv m-am chinuit 20 de minute sa continui un Cd rewritable partial scris si m-am mutat in Windows ca ma enervasem prea rau.
Ce sa mai zic de niste oameni care de abia pun mana pe el venind din Windows si nici macar nu inteleg de ce nu iese Cd-ul cand apasa pe buton fiindca e mountat.
Mai au de lucrat la el cu toate ca se chinuie de multa vreme, pentru cine nu stie Xandros e continuarea lui Corel Linux.
Pana si managerul de pachete are o denumire dubioasa, ceva de genul Xandros Network.
Firefoxul e printre putinele care ma multumesc in Xandros.
Oricum nu renunt inca la el dupa ce m-am chinuit atata sa-l gasesc.

#11
psanyika

psanyika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 28.03.2005

Neuron, on Feb 28 2005, 17:46, said:

Sunt oameni care au afaceri, sau care pur si simplu nu joaca jocuri.
In Xandros cu File Managerul lui intuitiv m-am chinuit 20 de minute sa continui un Cd rewritable partial scris si m-am mutat in Windows ca ma enervasem prea rau.
Ce sa mai zic de niste oameni care de abia pun mana pe el venind din Windows si nici macar nu inteleg de ce nu iese Cd-ul cand apasa pe buton fiindca e mountat.
Mai au de lucrat la el cu toate ca se chinuie de multa vreme, pentru cine nu stie Xandros e continuarea lui Corel Linux.
Pana si managerul de pachete are o denumire dubioasa, ceva de genul Xandros Network.
Firefoxul e printre putinele care ma multumesc in Xandros.
Oricum nu renunt inca la el dupa ce m-am chinuit atata sa-l gasesc.

<{POST_SNAPBACK}>


Corect Neuron sunt de acord cu tine ..... Am instalat si eu Xandros Deluxe vers. 3 dar m-a dezamagit.Asa ca am luat documentatia linux from scratch si
Beyound Linux from scratch

si acum lucrez cu my own Linux (adica si LFS).Pana sant fraieri sa deie bani pe sisteme de operare (semi-comerciale) care seamana foarte mult intre ele (adica au un outlook bun) si mai ales ca sunt vopsite si in albastru(parca albastru asta ar fi culoarea dracului :) ) si cu cateva clickuri se rezolva toate le cam merge bine companiilor de soft  comercial :)

Ma bucur ca totusi ca exista GNU si GPL .... si multi oameni care mai lucra si din pasiune fara interese financiare ...

In fine eu zic ca cel mai bun Linux e cel pe care-l faci cu mana ta, pt ca daca tu il faci il si intelegi si lasa pe cei orbi sa deie clickuri ici pe colo si sa arunce banii

#12
macuser

macuser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 20.01.2004
incearca totusi si un Suse9.2

#13
i_m_meen

i_m_meen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 27.03.2005
LFS? nu e cam radical? asa ma gandeam si eu, dar parca mai bine m-as apuca de un gentoo, si nu stau sa fac munca altora, plus ca gentoo ofera libertate mare (nu 100% ca LFS, dar vreo 80% asa  :P )

#14
dncrash

dncrash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 20.05.2004
ce e LFS ?  :newblush:

Edited by dncrash, 01 April 2005 - 08:56.


#15
horatzica

horatzica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 20.03.2002
Linux From Scratch
In principiu iei sursele de la furnizor si te bagi la compilat pana iti iese pe nas :D

#16
Flaber

Flaber

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 02.04.2005
:coolspeak:  Sal.. :)
- Eu cred ca e un Linux destul de bun... cu cateva excepti..! :) nu are pico..., nu are port ssh 22 deshis.. si e greu de deshis..., are probleme cu line-urile..!

- Eu zik sa il iei.. ca eu pe asta il folosesk si sunt multumit..! poti sa scoti hardul... de pe pc`ul unde la`i instalalt si sa`l pui pe orice alt pc.. ca iti va merge...! .. si multe alte facilitati la acest Linux..!

;)  Bafta..   :first:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate