Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Predestinarea

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1433 replies to this topic

#37
Birlic

Birlic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 08.04.2009
Omul are totala libertate de optiune. Ceea ce poate parea predestinare este de fapt prestiinta. Cei alesi insemna de fapt cei pecetluiti adica cei insemnati in baza atotcunostintei divine .

#38
claudiu.hcs

claudiu.hcs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 12.06.2007
Crezi tu ca un om pacatos are puterea sa aleaga binele? Eu am inteles din Biblie ca tot ce este bun vine de la Dumnezeu, inclusiv vointa si stiinta de a alege binele. In consecinta Dumnezeu face pe cine vrea sa aleaga sau nu binele. De la caderea lui Adam in pacat, omul nu mai are puterea sa aleaga binele ci ii este data de Dumnezeu si chiar si cererea catre El pentru acest bine vine tot prin influneta Duhului Sfant.

#39
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007

 zalman, on Jan 26 2009, 00:38, said:

Predestinarea ar insemna ca Dumnezeu joaca zaruri ceea ce nu se intampla. Toti au aceeasi sansa, deci au dreptul la alegere.
nu, nu au toti aceeasi sansa. nu e totuna sa te nasti roman sau american, cum nu e totuna sa te nasti copil normal sau cu sindrom Down, de exemplu.

da, dar alegerea aia e limitata la cateva posibilitati, si oricum nu prea ai ce face cu ea. cateodata alegi ce vrei, si iese ce vrea destinul. e cam asa: Dumnezeu iti spune:
- Ce alegi? stanga sau dreapta? (si tine cate ceva in fiecare mana). ca Eu oricum iti dau ce vreau.

si tu alegi. daca e sa alegi ceea ce deja El iti menise, e ok - si atunci omul crede ca vezi Doamne! ce bine isi controleaza el viata si cat de destept este ca poate face ce doreste ( :lol: )

daca nu, musti pamantul si taci, rusinat ca nu ti-a iesit pasienta asa cum ai vrut. si dai vina pe destin.
bullshit-urile cu the secret si alte asemena eu nu le inghit. vreau sa vad unul care s-a tot gandit si a mentalizat ca o sa castige la Loto si ca dupa cateva luni de meditatie din asta, a castigat.

Edited by Dari@, 18 April 2009 - 07:35.


#40
gatuzo

gatuzo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 10.11.2007
fratilor, lasati problemele astea in seama lui Dumnezeu :) nu vedeti ca nu se ajunge la niciun consens? mai bine ne atintim asupra altor lucruri mai importante... cum ar fi  sa le spunem si altora despre dragostea Lui, sa ne rugam ca si altii sa-L primeasca in inimile lor, sa fie cat mai multi oameni mantuiti :) tot topicul asta este de umplutura, vorbe goale, defapt tot forumul. nici nu stiu de ce crestinii ar trebui sa aiba in forum in care sa se discute probleme inutile si sa se creeze tot felul de certuri, vrajmasii . Domnul sa fie cu noi toti! imi permit sa va salut inainte de ziua a 3-a cu "Hristos a inviat!"

#41
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007

 gatuzo, on Apr 18 2009, 11:16, said:

nu vedeti ca nu se ajunge la niciun consens?

nici nu trebuie. progresul nu se naste atunci cand toata lumea e de acord cu toata lumea. daca nu era un Iisus care sa conteste invataturile celor vechi sau modul lor de aplicare, nu erai tu azi crestin.

#42
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 gatuzo, on Apr 18 2009, 11:16, said:

mai bine ne atintim asupra altor lucruri mai importante... cum ar fi  sa le spunem si altora despre dragostea Lui, sa ne rugam ca si altii sa-L primeasca in inimile lor, sa fie cat mai multi oameni mantuiti :)
Macar sa fi avut bunul simt sa citesti proba biblica de pe prima pagina.............

Ioan 15

16Nu voi M'ați ales pe Mine; ci Eu v'am ales pe voi; și v'am rînduit să mergeți și să aduceți roadă, și roada voastră să rămînă, pentru ca orice veți cere dela Tatăl, în Numele Meu, să vă dea.

#43
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

Quote

sa se discute probleme inutile si sa se creeze tot felul de certuri, vrajmasii . Domnul sa fie cu noi toti! imi permit sa va salut inainte de ziua a 3-a cu "Hristos a inviat!"

Numai acum ai aflat ....

Hristos a inviat acum 2000 de ani ...odata ptr totdeauna ...nu in fiecare an ! :P

#44
monokeros

monokeros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,074
  • Înscris: 11.11.2003

Quote

fratilor, lasati problemele astea in seama lui Dumnezeu

Unul singur care se considera, in fine, mai mic ca Dumnezeu. Hat off, brother.

Quote

Hristos a inviat acum 2000 de ani ...odata ptr totdeauna ...nu in fiecare an !

Si tu inca se pare ca n-ai aflat. :P

#45
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008
Nici un exemplu din Biblie ...nu confera autenticitate la exprimarea liberului arbitru ,liberul arbitru intra in actiune doar dupa o intalnire autentica prin revelatia cu DUMNEZEU !

Omul a fost liber in paradis si s-a bucurat de partasia cu Dumnezeu ...pana in fata alegerii!Dumnezeu i-a prezentat oferta de Har sau pacat prin neascultare ,si acesta a facut-o ptr ai demonstra omului ca in orice situatie omul alege prost ...fiind dependent de ascultarea de Dumnezeu !

Libertatea vointei proprii este tocmai sclavia Diavolului !Vointa omului este sub inspiratia totala al lui Lucifer.

Nu exista independenta ptr om ;el trebuie sa fie supus lui Dumnezeu prin totala ascultare ,ori supus lui Satan prin vointa sa proprie .


#46
Birlic

Birlic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 08.04.2009

 claudiu.hcs, on Apr 18 2009, 07:54, said:

Crezi tu ca un om pacatos are puterea sa aleaga binele? Eu am inteles din Biblie ca tot ce este bun vine de la Dumnezeu, inclusiv vointa si stiinta de a alege binele. In consecinta Dumnezeu face pe cine vrea sa aleaga sau nu binele. De la caderea lui Adam in pacat, omul nu mai are puterea sa aleaga binele ci ii este data de Dumnezeu si chiar si cererea catre El pentru acest bine vine tot prin influneta Duhului Sfant.

Corect aproape 100%. Dumnezeu nu vrea ca unul anume sau unii sa aleaga prost . Cand spun alegere nu ma refer la o fapta sau alta ,ci la credinta in general.Dumnezeu bate la toate usile . Optiunea de a deschide apartine fiecaruia. Din acest punct de vedere exista liberul arbitru, adica nu exista impunere divina. Dumnezeu arunca samanta  nediscriminatoriu, pe toate ogoarele. Numai ca unele seminte cad in mediu neprielnic si nu dau rod . Dumnezeu stie asta ,
si ii cunoaste pe acei ce "au drept Tata pe diavolul" si vin de la cel rau. Acestia nu pot primi mesajul pentru ca sunt incompatibili si apuca pe calea cea lata si usoara pentru ca asa le dicteaza natura lor. Au in fata adevarul si nu il recunosc dar nu pentru ca l-a ascuns Dumnezeu de ei. Nu il inteleg pentru ca Duhul Sfant nu ajunge pana la ei.

#47
Gabbes

Gabbes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.03.2009

 monokeros, on Apr 20 2009, 17:22, said:

Hai pisic, ca esti patetic. Ce nu intelegi din ce-am zis. Ca fac unii laba cu Crezul stalcit in gura ? Pai watch them entitle themselves the army of the redeemed. LOL Ce te zbarlesti atata.


Nu e vorba k ma zbarlesc eu... faza e ca Dumnezeu nu accepta sa ii iei apararea cu asemenea exemple mai degraba satanice k exprimare... eu stiu ca tu vrei sa le arati astora adevarul biblic, dar se poate face asta si cu mai multa diplomatie (tot daca ei nu o merita)... atata tot.

#48
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Birlic, on Apr 18 2009, 00:14, said:

Omul are totala libertate de optiune. Ceea ce poate parea predestinare este de fapt prestiinta. Cei alesi insemna de fapt cei pecetluiti adica cei insemnati in baza atotcunostintei divine .
Tu chiar nu te-ai obosit sa citesti proba biblica din primul post...............

#49
Birlic

Birlic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 08.04.2009

 Birlic, on Apr 20 2009, 22:02, said:

Corect aproape 100%. Dumnezeu nu vrea ca unul anume sau unii sa aleaga prost . Cand spun alegere nu ma refer la o fapta sau alta ,ci la credinta in general.Dumnezeu bate la toate usile . Optiunea de a deschide apartine fiecaruia. Din acest punct de vedere exista liberul arbitru, adica nu exista impunere divina. Dumnezeu arunca samanta  nediscriminatoriu, pe toate ogoarele. Numai ca unele seminte cad in mediu neprielnic si nu dau rod . Dumnezeu stie asta ,
si ii cunoaste pe acei ce "au drept Tata pe diavolul" si vin de la cel rau. Acestia nu pot primi mesajul pentru ca sunt incompatibili si apuca pe calea cea lata si usoara pentru ca asa le dicteaza natura lor. Au in fata adevarul si nu il recunosc dar nu pentru ca l-a ascuns Dumnezeu de ei. Nu il inteleg pentru ca Duhul Sfant nu ajunge pana la ei.

Zexe, pe asta nu ai vazut-o ca era mai aproape?

Acuma in mod sigur nu explic eu bine ,dar poate da inspiratia peste mine si te fac sa intelegi si ce spun eu. Am inteles ce spui tu . Nu este pentru cine alearga ci pentru cine are Domnul mila. Problema este ca o astfel de abordare, daca nu este despicata ca firul in patru, duce la resemnare . Daca sunt scris in cartea Mielului apoi nimic nu ma mai scoate de acolo si pot sa-mi dau in petec oricum ,nu conteaza sunt alesul Domnului . Iar daca nu sunt scris nu sunt si gata ,hai la destrabalare ca vorba aceea :" tot ce este bun pe lumea asta este ori nesanatos ,ori imoral ori ilegal".

Accepta si tu un pic de logica si de interpretare a Scripturii si te rog eu nu-mi turna cateva versete. Zi asa din inima.

Dumnezeu priveste la oameni din afara timpului. Asa ca stie dinainte ce hram purtam fiecare. Unii suntem de la Duhul Sfant , vase de inchinare iar altii suntem de la cel rau ,adica vase de ocara si il avem ca Tata pe Diavolul. Toti am primit liberul arbitru adica posibilitatea de a alege ,dar nu de a alege sa nu pacatuim pentru ca toti pacatuim ,ci de a alege sa primim Duhul Sfant si sa nu-i trantim usa in nas lui Dumnezeu cand bate, ori din contra. Acei ce sunt opaci fata de Duhul Sfant , sunt asa pentru ca sunt de la cel rau. Acolo au ei inchinarea si cuvantul lui Dumnezeu cade ca pe otel, nu pe pamant sterp sau piatra.
Dumnezeu a stiut asta ,dar a rostit Cuvantul si pentru ei pentru ca nimeni sa nu poate spune :Mie nu mi-ai spus ,nu mi-ai dat posibilitatea sa aleg ,ai hotarat TU pentru mine deci nu sunt vinovat. TU esti vinovat Doamne pentru ca m-ai creat si m-ai destinat pierzaniei.
Din punctul de vedere al lui Dumnezeu ,pentru aceasta categorie liberul arbitru acordat este irosit.
DAR ACEL OM NU STIE ASTA. Pentru el viitorul nu este inca scris iar liberul arbitru functioneaza.

Ce ne spune Noul Testament despre mantuire ,care sunt CONDITIILE ?
Sa recunoastem ca suntem pacatosi si ca nimic nu ne poate salva decat jertfa Mielului lui Dumnezeu, Iisus.
Sa CREDEM in moartea si invierea Domnului ca plata pentru iertarea pacatelor noastre .
Sa ne rugam lui Dumnezeu sa trimita in sufletul nostru pe Mangaietorul Sau ,Duhul Sfant care sa ne duca pe calea cea dreapta, sa ne intareasca credinta si staruinta de a nu mai pacatui.
Atunci cand ma refer la partea ce depinde de noi pentru mantuire ,nu la unele fapte sau altele ma refer. Faptele nu ne mantuiesc si depinde doar de Dumnezeu ,pentru ca nimeni sa nu se laude. La acele conditii de mai sus ma refer.

Imprejurarea ca prin natura lor, unii nu sunt capabili sa indeplineasca conditiile este altceva. Asadar avem predestinare si nu prea avem ,dar si liberul arbitru este si parca nu este .

Si o speculatie total personala. Biblia ne spune ca nimeni nu este salvat jos daca nu are reprezentare sus. Se interpreteaza aceasta prin ideea ca avem cu totii un fel de alter ego, inger in ceruri sau inger cazut[demon] in iad ,care ne determina si noua destinul. Ingerul isi salveaza omul, demonul il pierde .
CE AR FI INSA DACA SI OMUL PRINTR-O MARE CREDINTA SI-AR SALVA INGERUL CAZUT. Daca si cu parca, dar ce frumos ar fi . LIBERUL ARBITRU PERFECT.

Acum m-am facut mai bine inteles, sau nici acum?

#50
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Birlic, on Apr 23 2009, 17:02, said:

Dumnezeu priveste la oameni din afara timpului. Asa ca stie dinainte ce hram purtam fiecare. Unii suntem de la Duhul Sfant , vase de inchinare iar altii suntem de la cel rau ,adica vase de ocara si il avem ca Tata pe Diavolul.
Nu intelegi ca dupa ce a pacatuit Adam am murit toti? De atunci ca sa revii la viata trebuie sa-ti fi platit Dumnezeu pacatele in totalitate.
Iar, noi nu putem face nimic pt mantuire, care, de fapt inseamna plata pacatelor.

#51
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 zexelica, on 18th April 2009, 13:24, said:

Macar sa fi avut bunul simt sa citesti proba biblica de pe prima pagina.............

Ioan 15

16Nu voi M'ați ales pe Mine; ci Eu v'am ales pe voi; și v'am rînduit să mergeți și să aduceți roadă, și roada voastră să rămînă, pentru ca orice veți cere dela Tatăl, în Numele Meu, să vă dea.


Scopul lui D-zeu este sa duca pe multi fi la glorie si are un plan bine determinat . Isus calea neprihanirii. Cine se incadreaza in planul Lui de mantuire va intra si va gasi dar cine nu intra nu va gasi. Intrebarea este daca eu cunosc planul de mantuire ,sau daca mi s-a facut decunoscut tot planul si daca da sant in el sau nu.

Nici vorba ca in teoria predestinatiei se anuleaza vointa cuiva ci se intareste in ascultare, Daca mantuirea este in Isus prin credinta de acelasi tipar cu al Domnului nu alta si aceasta ni vine de la noi, tu tinzi sa anulezi al doilea plan cel al faptelor ,vietii curate care este urmarea primului (credintei)  oglinda in care este vazut D-zeu in noi

Tu cand spui cuiva crede si vezi ca nu crede imediat observ ca te repezi la cuvantul care spune ca nu ai fost predestinat (Nu ti-a fost dat)

Si strigi fara vre-un motiv spte alti cei din religi( teoria liber albitru) prin aceasta nu sti cum lucreaza D-zeu sau te faci ca ignori ca santem impreuna lucratori cu D-zeu.
si anume.
Ezechiel 33:13 Când zic celui neprihănit că va trăi negreșit, - dacă se încrede în neprihănirea lui și săvârșește nelegiuirea, atunci toată neprihănirea lui se va uita, și el va muri din pricina nelegiuirii pe care a săvârșit-o. Ezechiel 33:14 Dimpotrivă când zic celui rău: ,Vei muri!' - dacă se întoarce de la păcatul lui și face ce este bine și plăcut,
Ezechiel 33:15 dacă dă înapoi zălogul, întoarce ce a răpit, urmează învățăturile care dau viața, și nu săvârșește nici o nelegiuire, va trăi negreșit, și nu va muri.
Ezechiel 33:16 Toate păcatele pe care le-a săvârșit se vor uita; a făcut ce este bine și plăcut, și va trăi negreșit

sau

Ieremia 18:7 Deodată zic despre un neam, despre o împărăție, că-l voi smulge, că-l voi surpa, și că-l voi nimici.
Ieremia 18:8 dar dacă neamul acesta, despre care am vorbit astfel, se întoarce de la răutatea lui, atunci și Mie Îmi pare rău de răul pe care Îmi pusesem în gând să i-l fac
.
Ieremia 18:9 Tot așa însă, deodată zic despre un neam, sau despre o împărăție, că-l voi zidi sau că-l voi sădi.
Ieremia 18:10 Dar dacă neamul acesta face ce este rău înaintea Mea, și n-ascultă glasul Meu, atunci Îmi pare rău și de binele, pe care aveam de gând să i-l fac."
Ieremia 18:11 "De aceea, vorbește acum oamenilor lui Iuda și locuitorilor Ierusalimului, și zi: ,Așa vorbește Domnul: Iată, pregătesc o nenorocire împotriva voastră, și fac un plan împotriva voastră. De aceea, întoarceți-vă fiecare de la calea voastră cea rea, îndreptați-vă umbletele și faptele!"


sau tot acolo

Ieremia 18:2 "Scoală-te și pogoară-te în casa olarului; acolo te voi face să auzi cuvintele Mele!"
Ieremia 18:3 Când m-am pogorât în casa olarului, iată că el lucra pe roată.
Ieremia 18:4 Vasul pe care-l făcea n-a izbutit, - cum se întâmplă cu lutul în mâna olarului. Atunci el a făcut un alt vas, cum i-a plăcut lui să-l facă.
Ieremia 18:5 Și Cuvântul Domnului mi-a vorbit astfel:
Ieremia 18:6 "Nu pot Eu să fac cu voi ca olarul acesta casă a lui Israel? zice Domnul. Iată, cum este lutul în mâna olarului, așa sunteți voi în mâna Mea, casă a lui Israel!

Aici stau clar cele doua teorii predestinarea ,ceea ce vine dinspre D-zeu si credinta ceea ce vine de la D-zeu si se intoarce spre El prin vointa omului su mai bine zis cu om cu tot la care tu spui liber arbitru.Vointa nu este anulata niciunde dar ca ea este modificata dupa legea lui D-zeu in timp asta da.

Cele doua teorii merg in paralel dar se intalnesc intr-un plan superior, de aceea par a fi in contradictie aparent.
Da, totul e dat si pregatit dar vointa e alegerea umana. Cine este din adevar vine la lumina ca sa i se vadeasca faptele bune fiindca sant facute in D-zeu. El deja este acolo.
Copii care abea acum isi descopăere Tatal.

#52
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009
Husand si Birlic,
N-as fi putut spune mai bine.

#53
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 Birlic, on 17th April 2009, 23:43, said:

Destinul sau soarta nu tin de predestinare ci de credinta . Viitorul nu este scris si se naste din fiecare cuvant pe care il rostim si fiecare cuvant pe care nu il rostim [dar il gandim]. Faptele oamenilor bune sau rele nu conteaza . Iisus a platit pretul rascumpararii pentru toti oamenii care accepta acesta plata ,iar masura acceptarii este credinta . Dumnezeu nu a hotarat pentru nimeni ,altfel jertfa Mantuitorului nu mai era necesara.Dumnezeu insa are cunostiinta despre cum vom alege fiecare  inainte ca sa stim chiar noi aceasta . Pentru cei care aleg bine a pregatit Raiul ,iar pentru ceilalti iazul de foc si moartea a doua. Pe cei dintai ii pecetluieste si mare rabdare are Dumnezeu sa se descopere toti acestia . Pe ceilalti ii rabda Dumnezeu pana in ziua Judecatii cand fiecare va da socoteala .


Nici nu vorbi, predestinarea este clara. Daca esti rau Destinul tau este spre pedeapsa oricat de bine ai ajunge la un moment dat in viata,daca esti bun Destinul e spre binecuvantare oricat de nerealizat ai ajunge in viata. Predestinarea este destinul privit din plan superior. Dinainte D-zeu te vede te stie te cunoaste si te harazeste spre comuniune cu El sau respingere dar pe baza a ceea ce vei fi dupa luarea deciziei.

Ce spune David
Psalmii 139:1 Doamne, Tu mă cercetezi de aproape și mă cunoști,
Psalmii 139:2 știi când stau jos și când mă scol, și de departe îmi pătrunzi gândul.
Psalmii 139:3 Știi când umblu și când mă culc, și cunoști toate căile mele.
Psalmii 139:4 Căci nu-mi ajunge cuvântul pe limbă, și Tu, Doamne, îl și cunoști în totul.

Acum fi atent:
Ieremia 18:9 Tot așa însă, deodată zic despre un neam, sau despre o împărăție, că-l voi zidi sau că-l voi sădi.
Ieremia 18:10 Dar dacă neamul acesta face ce este rău înaintea Mea, și n-ascultă glasul Meu, atunci Îmi pare rău și de binele, pe care aveam de gând să i-l fac."
Ieremia 18:11 "De aceea, vorbește acum oamenilor lui Iuda și locuitorilor Ierusalimului, și zi: ,Așa vorbește Domnul: Iată, pregătesc o nenorocire împotriva voastră, și fac un plan împotriva voastră. De aceea, întoarceți-vă fiecare de la calea voastră cea rea, îndreptați-vă umbletele și faptele!"
Ieremia 18:12 "Dar ei zic: ,Degeaba! Căci noi ne vom urma gândurile noastre, și vom lucra fiecare după pornirile inimii noastre rele!"

Vezi predestinare buna dar intoarsa de evrei , din binecuvantare in blestem(pentru uni din ei)

NU SE RUPE CONDITIONAREA DE VOINTA TA.


Ieremia 18:3 Când m-am pogorât în casa olarului, iată că el lucra pe roată.
Ieremia 18:4 Vasul pe care-l făcea n-a izbutit, - cum se întâmplă cu lutul în mâna olarului. Atunci el a făcut un alt vas, cum i-a plăcut lui să-l facă.
Ieremia 18:5 Și Cuvântul Domnului mi-a vorbit astfel:
Ieremia 18:6 "Nu pot Eu să fac cu voi ca olarul acesta casă a lui Israel? zice Domnul. Iată, cum este lutul în mâna olarului, așa sunteți voi în mâna Mea, casă a lui Israel!

DAR nu va face D-zeu totusi ce vrea? Ba da . Va face fii ai lui din cine vrea si dupa cum vrea ca in exemplul de mai sus.
Tine minte , el in primul rand nu este nedrept .

Isaia 42:3  Trestia frîntă n-o va zdrobi, și mucul care mai arde încă, nu-l va stinge. Va vesti judecata după adevăr.  

Daca vede in tine o urma de adevar cat de mica  nu te va stinge.(privi cu generozitate)

Pe de alta parte din planul atemporal suna asa :

Efeseni 1:4 În El, Dumnezeu ne-a ales înainte de întemeierea lumii, ca să fim sfinți și fără prihană înaintea Lui, după ce, în dragostea Lui,
Efeseni 1:5 ne-a rânduit mai dinainte să fim înfiați prin Isus Hristos, după buna plăcere a voii Sale,
Efeseni 1:6 spre lauda slavei harului Său, pe care ni l-a dat în Preaiubitul Lui.
Efeseni 1:7 În El avem răscumpărarea, prin sângele Lui, iertarea păcatelor, după bogățiile harului Său,

In planul temporal e altcumva

Apocalipsa 2:24 Vouă, însă, tuturor celorlalți din Tiatira, care nu aveți învățătura aceasta, și n-ați cunoscut "adâncimile Satanei", cum le numesc ei, vă zic: "Nu pun peste voi altă greutate.
Apocalipsa 2:25 Numai țineți cu tărie ce aveți, până voi veni!

Daca ti s-a aratat drumul spre mantuire, esti curat si nu lucrezi cu satana, nu l-ai cunoscut si esti al lui Hristos atunci tine credinta Lui si faptele Lui si o sa fi bine ,dar ce vorbesc eu  :

Romani 8:16  Însuș Duhul adeverește împreună cu duhul nostru că sîntem copii ai lui Dumnezeu.  

vei ava certitudine ca esti al Lui. Ca mergi pe calea STRAMTA CARE DUCE LA MANTUIRE.


Doua planuri in paralel unul in lumea noastra altul in lumea de sus cele doua fuzioneaza  pe planul superior.

Daca spui ca esti predestinat risti sa spui ca nu mai poti pierde credinta care este data o data pentru totdeauna , si daca si predestinarea este dinainte esti forte ? Aceasta nu e toata scriptura asa cum spune cel ce a deschis topicul

#54
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

Quote

Nici vorba ca in teoria predestinatiei se anuleaza vointa cuiva ci se intareste in ascultare, Daca mantuirea este in Isus prin credinta de acelasi tipar cu al Domnului nu alta si aceasta ni vine de la noi, tu tinzi sa anulezi al doilea plan cel al faptelor ,vietii curate care este urmarea primului (credintei) oglinda in care este vazut D-zeu in noi

Filozofie, stimabile. Eu ma iau numai dupa ce SCRIE in Scriptura:
Romani 9
16Așa dar, nu atîrnă nici de cine vrea, nici de cine aleargă, ci de Dumnezeu care are milă.

Ce scrie? Citesti cumva ce scrie?

Romani 9  
18Astfel, El are milă de cine vrea și împietrește pe cine vrea.

Hopa!!!! Nimic de vointa omului.

Romani 9
    21Nu este olarul stăpîn pe lutul lui, ca din aceeaș frămîntătură de lut să facă un vas pentru o întrebuințare de cinste, și un alt vas pentru o întrebuințare de ocară?

Ce se intampla? Dumnezeu face vase pt intrebuintare de ocara, direct? Fara sa te intrebe pe tine? Uaaaaau!!!!!

Romani 9

    22Și ce putem spune, dacă Dumnezeu, fiindcă voia să-Și arate mînia și să-Și descopere puterea, a suferit cu multă răbdare niște vase ale mîniei, făcute pentru peire;

Asta-i si mai directa: facute pentru pieire!!!!! Fara drept de apel, alegere, etc......

Iar cei salvati:

Romani 9

    23și să-Și arate bogăția slavei Lui față de niște vase ale îndurării, pe cari le -a pregătit mai dinainte pentru slavă (despre noi vorbesc)?

Deci cei salvati sunt pregatiti DINAINTE pentru slava.

Bineinteles, singura solutie ca sa sustii doctrina liberului arbitru si a meritului omului in mantuire, trebuie ca sa IGNORI proba biblica contrara prin diverse metode bisericesti deja cunoscute.......

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate